Fornabodaritten 2008-09-21

Arrangör: Nerikes Distansryttarklubb
Tävlingsledare: Camilla Kvarnström

Klass 1, 120T

Veterinärer: Jenny Ennerdal, Maria Lampen, Kristin Svatos, Jenny Holmkvist
Domare: Marianne Eriksson, Lillian Tanneby, Karin Löfgren
Plac Nr Namn Häst Klubb Tot.Ridtid Km/h Övr Premie
1* 127 Cecilia Hellesen-hansen Bomb Jack Björkviksryttarförening 07:33:48 15.9 1500
2* 119 Anna Hildenborg Wearst ox Bogesundslandets Ryttarförening 07:33:50 15.9 900
3* 120 Ingrid Boström Nefer El Fox Bogesundslandets Ryttarförening 07:34:01 15.9 500
4* 111 Ewa Mårgård Magnus Gallant Filipstadsbyggdens Ridsällskap 07:34:05 15.9 500
5* 103 Anne Brückner Scandal Giggolo Billingens Distansridklubb 07:34:11 15.9 500
6* 104 Maria Hagman-Eriksson Power Rönninge Kör och Ridklubb 07:41:20 15.6 **BC**
7* 118 Linnea Svedlund Wigor Dalarnas Distansryttare 07:41:21 15.6
8 101 Anette Schaaf A.B.Airport Rönninge Kör och Ridklubb 08:35:31 14
9 130 Lene Hammeren Gotti ox Norge 09:23:40 12.8
10 106 Lasse Thunander Robin Hood Årsta Runstens Sportryttare 10:38:11 11.3
   112 Linnea Fröberg Enter ox Sydnerikeryttarna 08:50:18 13.6 us mål halt vb
   116 Nicole Sundin Lilla Botanic ox Simlångsdalens Ryttarförening 10:16:19 11.7 us mål öm rygg
   129 Stina Svensson Reyziann ox Nerikes Distansryttarklubb 10:16:20 11.7 us mål hög puls
   102 Beatrice Wendt Jaipur Årsta Runstens Sportryttare us gr3 halt
   105 Ulla Berndes Broängens Granit Björkviks Ryttarförening us gr3 hög puls
   107 Birgitta Almlid Lawrence Årsta Runstens Sportryttare us gr3 öm rygg
   109 Sofie Hinas My Melody ox Stenkyrkaortens Ridklubb us gr2 halt vb
   110 Gunilla Carlson Hakuna Matata Rönningens Kör och Ridklubb us förb. halt
   115 Lovisa Nordin Zlota Goraczka Rönningens Kör och Ridklubb us gr 1 hög puls
   117 Sofia Strand Jens Lyn ox Isabergs Ridklubb us gr3 hög puls
   122 Lena Sandberg Nilsson Diipp Växjö Distansryttarsällskap utg e beg. halt
   123 Birgit Glanander Shaikir Filipstadsbygdens Ridsällskap us gr3 halt vb
   124 Silje Lökken Prylens Pepton Norge us gr2 halt vf
   125 Patricia Svensson Amigo El Caballo Bogesundslandets Ryttarförening us gr1 halt
   126 Liv Burdett Don Juan of Tas Skånska Distanssällskapet us gr2 halt
   128 Yvonne Ekelund Sambal Oelek Växjö Distansryttarsällskap us gr2 halt
   131 Camilla Norberg El Sobra ox Filipstadsbygdens Ridsällskap us gr2 halt
Antal startande: 27, Antal uteslutna: 16, Antal utgår egen begäran: 1

Producerad av HorseEvent, ett fritt program. http://www.nongnu.org/horseevent/



Fornabodaritten 2008-09-21

Arrangör: Nerikes Distansryttarklubb
Tävlingsledare: Camilla Kvarnström

Klass 2, 80T

Veterinärer: Jenny Ennerdal, Maria Lampen, Kristin Svatos, Jenny Holmkvist
Domare: Marianne Eriksson, Lillian Tanneby, Karin Löfgren
Plac Nr Namn Häst Klubb Tot.Ridtid Km/h Övr Premie
1* 16 Jessica Holmberg Ruwacha Simlångsdalensryttarförening 05:12:52 15.3 **BC** 800
2* 14 Maria Nordenfelt Ramsa ox Simlångsdalens Ryttarförening 05:13:10 15.3 500
3* 13 Gun Carlson Marzinett Rönningens Kör- och Ridklubb 05:13:15 15.3 300
4* 15 Karin Lindblom Bozanova Storfors Ridklubb 05:13:21 15.3 300
5 4 Madeleine Fridlund Eld Årsta Runsten Sportryttare 05:56:40 13.4
6 11 Kristina Hagevi Sol Tjust Distansklubb 05:58:05 13.4
7 12 Jennifer Florin La Rhubarb Tjust Distansklubb 05:58:06 13.4
8 5 Frida Ekström Zinner Tjust Distansklubb 06:04:07 13.2
9 10 Madelene Lönnroos Catanya Baståsens Ridklubb 06:09:39 13
10 2 Elin Joelsson High Tier Winner Roslagens Rid- och Körklubb 06:37:54 12.1
11 3 Pia Lundin Thunder Beach Björkviks Ryttarförening 07:00:51 11.4
12 7 Liza Alfredsson Abishar Nishaal Bysala Ridklubb 07:33:17 10.6
   9 Madelene Bergman Wulcan Växjö Distansryttarsällskap us gr1 halt
   6 Emelie Ekström Manzinni Tjust Distansklubb us gr2 metbolisk
Antal startande: 14, Antal uteslutna: 2, Antal utgår egen begäran: 0

Producerad av HorseEvent, ett fritt program. http://www.nongnu.org/horseevent/



Fornabodaritten 2008-09-21

Arrangör: Nerikes Distansryttarklubb
Tävlingsledare: Camilla Kvarnström

Klass 3, 50T

Veterinärer: Jenny Ennerdal, Maria Lampen, Kristin Svatos, Jenny Holmkvist
Domare: Marianne Eriksson, Lillian Tanneby, Karin Löfgren
Plac Nr Namn Häst Klubb Tot.Ridtid Km/h Övr Premie
1* 44 Thereze Tillbom Aja Hirani Rönningens Kör och Ridklubb 03:05:20 16.2
2* 41 Emelie Pettersson Ima Pal Nerikes Distansryttarklubb 03:05:22 16.2
3* 51 Maire Puolakka Bint Helaween ox Vetlandaortens Ryttarförening 03:11:07 15.7
4* 61 Ida Owemyr Queen Alpha Götene Ryttarklubb 03:23:24 14.8
5* 39 Anne Hammar Millennia Bornsjö Ryttarförening 03:23:26 14.8
6* 38 Josefine Westerberg-Kruse Lass Jennifer Rönningens Kör och Ridklubb 03:23:42 14.7
7* 54 Karin Thorén Starlight Åkerbo Rid- och Körsällskap 03:23:46 14.7
8* 70 Ulrica Tidics Zama Roslagens Rid och Körklubb 03:45:01 13.3
9* 69 Hasse Wallman Mincitat Stockholms Fältridklubb 03:48:08 13.2
10 50 Fannie Eriksson El Charimo Näsets Ryttarsällskap 03:59:49 12.5
11 49 Marie Eriksson Tiili Näsets Ryttarsällskap 04:00:11 12.5
12 64 Bo Hansson Tip Top Tribut Nerikes Distansryttarklubb 04:00:11 12.5
13 59 Ida Sandberg Mellby Nova Falu Ridklubb 04:00:34 12.4
14 66 Elin Nylander Focus Årsta Runstens Sportryttareför 04:01:39 12.4
15 32 Myy Hävergren Pluto Bartok Hallsta Ridklubb 04:01:41 12.4
16 58 Leontina Björkman Bravur Guvijo Baståsens Ridklubb 04:04:50 12.2
17 31 Maud Strandin Magma Björkviks Ryttarförening 04:04:56 12.2
18 56 Victoria Gylling Patzy T.h. Stora Skedvi Kör och Ridsällsk 04:05:11 12.2
19 67 Mona Samlin Tayma Rrok 04:05:22 12.2
20 45 Michaela Karlsson Ambrosia Åkerbo Rid och Körsällskap 04:07:31 12.1
21 42 Ann-sofie Persson Winnipeg ox Åkerbo Rid- och Körsällskap 04:07:45 12.1
22 57 Sarah Fredriksson Enterprize Filipstadsbygdens Ridsällskap 04:07:48 12.1
23 52 Pernilla Fredriksson Son Of A Witch Åseda Ryttarförening 04:14:50 11.8
24 37 Camilla Ersson Fröja Lysegull Nerikes Distansryttarklubb 04:15:56 11.7
25 53 Helena Anre Borka(minimio) Bysala Ridklubb 04:21:36 11.5
26 33 Raili Strömberg Karamell Björkviks Ryttareförening 04:55:42 10.1
   43 Anita Oldenburg Mitzawi ox Årsta-runsten Sportryttare 03:45:00 13.3 us mål halt
   72 Anette Spadhe Catmandoolie Filipstadsbygdensridsällskap 04:14:53 11.8 us mål halt
   62 Inger Sanz Claas Varaortensryttarförening 04:27:40 11.2 us mål halt vb
   68 Karin Gadde Jennische Mr Portello Rönningens Kör och Ridklubb 04:28:25 11.2 us mål hög puls
   46 Ronja Oldin Jazzmine Habib Nerikes Distansryttarklubb 04:28:56 11.2 us mål halt, hög puls
   34 Lena Danielsson Ecco ox Ridklubben Kilsbergsryttarna us gr1, halt
   40 Christina Floberg Capella Billingens Distansridklubb us förb. halt hb
   55 Mervi Laakkonen Marvel Jet Enköpings Ridklubb sår tunga
   63 Annette Falk Papresto Wäse Ryttarförening us gr1 halt
   65 Anna Edengård Karras Fayt Elfviksryttarna Lidingö us gr1 metbolisk
   71 Therese Svensson Nexon ox Billingens Distansridklubb us gr1, hög puls
Antal startande: 37, Antal uteslutna: 11, Antal utgår egen begäran: 0

Producerad av HorseEvent, ett fritt program. http://www.nongnu.org/horseevent/



Fornabodaritten 2008-09-21

Arrangör: Nerikes Distansryttarklubb
Tävlingsledare: Camilla Kvarnström

Klass 4, 50CR

Veterinärer: Jenny Ennerdal, Maria Lampen, Kristin Svatos, Jenny Holmkvist
Domare: Marianne Eriksson, Lillian Tanneby, Karin Löfgren
Nr Namn Häst Klubb Tot.Ridtid Km/h Övr Premie
25 Louise Henry Bergman Tubular Bells Gunnorp Ridklubb 04:06:32 12.1
21 Anita Jansson Wox Örebro Fältridklubb 04:30:21 11.1
22 Taina Tiainen Fancy Tjällmo Ridklubb 04:40:23 10.7
24 Catarina Nicklasson-Gren Tingeling Björkviks Ryttarförening 04:47:26 10.5
28 Petra Magnusson Tir-na-nog Björkviksryttareförening 04:47:27 10.5
26 Emma Svanäng Ma El Hero ox Billingens Distansridklubb 04:56:42 10.1
29 Lars Andersson Attityd Söderköpings Ryttarsällskap 04:56:45 10.1
23 Mona Ström Marseille Boxholms Ridklubb 04:07:02 12.1 us mål halt vf
Antal startande: 8, Antal uteslutna: 1, Antal utgår egen begäran: 0

Producerad av HorseEvent, ett fritt program. http://www.nongnu.org/horseevent/



Fornabodaritten 2008-09-21

Arrangör: Nerikes Distansryttarklubb
Tävlingsledare: Camilla Kvarnström

Klass 5, 30PP

Veterinärer: Jenny Ennerdal, Maria Lampen, Kristin Svatos, Jenny Holmkvist
Domare: Marianne Eriksson, Lillian Tanneby, Karin Löfgren
Nr Namn Häst Klubb Tot.Ridtid Km/h Övr Premie
144 Sandra Matsson Skyrock Memphis King 20 Lindetraktens Hästsportförenin 04:21:16 6.9
146 Anna Danielsson Johan Ramsbergs Ryttarkamrater 04:21:17 6.9
147 Inga Ängsteg Venus Från Nyhammar Nerikes Distansryttarklubb us gr1 travar ej
148 Frida Ahlqvist Odinn Från Kyrkjuves Nerikes Distansryttarklubb us förb. halt
Antal startande: 4, Antal uteslutna: 2, Antal utgår egen begäran: 0

Producerad av HorseEvent, ett fritt program. http://www.nongnu.org/horseevent/