Resultat 2009

 

 

   Resultat från

  

Distriktsmästerskapen 2009

  

 

 

DM för lektionshästar i hoppning  

 

Guld: Anna Corvera, Norrköpings Fältrittklubb, Griga

Silver: Sara Engardt, Norrköpingsortens Ryttarförening   

Brons: Sofie Haglund, Norrköpings Fältrittklubb              

 

DM för lektionsponny i hoppning

 

Kat A

Guld: Victoria Tjäder, Skogslottens Ryttarförening, Östertorps Icke

Silver: Kristin Andersson, Borensbergs Ryttarförening, Mina

Brons: Maja Frick, dito, Mina                   

 

Kat B

Guld: Johanna Melin, Skogslottens Ryttarförening, Leim Anois              

Silver: Maria Nilsson, dito, Donatello

Brons: Anna Persson, dito, Donatello        

 

Kat C

Guld: Ida Berg, Skogslottens Ryttarförening, Munsboro Blackburn

Silver: Therese Sköldebäck, dito, Bandit   

Brons: Therese Persson, dito, Figaro

 

Kat D

Guld: Sofia Martinsson, Valla Ponnyklubb, Sultan

Silver: Malin Eidergren, dito, Exesse

Brons: Ida Fagberg, Åtvidabergs Ridklubb, Cider

 

DM för lektionsryttare i dressyr

Häst

Guld: Christine Mannewald, Söderköpings Ryttarsällskap, Karlo

Silver: Elin Alexandersson, Överums Hästsportförening, Lola

Brons: Maja Ekman, Norrköpings Fältrittklubb                                     

 

Kat A

Guld:  Tove Kastensson, Skogslottens Ryttarförening

Silver: Tindra Holmertz, Borensbergs Ryttarförening

Brons: Amanda Fransson, dito, Mina

 

Kat B

Guld: Amanda Holmertz, Borensbergs Ryttarförening, Winston II          

Silver: Lina Helmerud, Hageby Ridklubb, Rex

Brons: Emilia Hallman, dito, Björkös Tuffa Viktor

                     

Kat C

Guld: Hanna Wessman, Norrköpingsortens Ryttarförening, Felix           

Silver: Nathalie Sjöqvist, dito, Felix

Brons: Anna Roos, dito, Enkór                  

 

Kat D

Guld:  Emma Karlsson, Norrköpings Fältrittklubb, Steffi

Silver: Linn Ericsson, dito, Colorado          

Brons: Cecilia Nilsson, dito, Brilliant

 

Lag

Guld: Norrköpings Fältrittklubb

Silver: Norrköpingsortens Ryttarförening 1

Brons: Norrköpingsortens Ryttarförening 2

 

Fälttävlan ponny

 

Kat II

Guld: Lisa Lundberg, Föreningen Mantorpsryttarna, Dribbel

Silver: Ida Johansson, Skogslottens Ryttarförenig, Tin-Tin

 

Kat I

Guld: Elin Lundberg, Föreningen Mantorpsryttarna, Alfred                    

Silver: Lina Karlsson, Rappestad Ridklubb, Doddi

Brons: Cecilia Rydgren, Skogslottens Ryttarförening, Milk Shake          

 

Lag

Guld: Kinda Ryttarförening  

Silver: Skogslottens Ryttarförening             

Brons: Boxholms Ridklubb  

 

 

Dressyr, Häst,

Lag

Guld: Vikbolandets Ryttarförening

Silver. Mantorpsryttarna

Brons: Skärlunda Ridklubb  

 

Senior

Guld: Malin Olsson, Vikbolandets Ryttarförening             

Silver: Josefine Linder, Mjölby Ridklubb, Cassandra

Brons: Sofia Ridderstad, Mantorpsryttarna, Celina

                     

Junior

Guld: Carolina Grûnerwald, Vikbolandets Ryttarförening, Leonardo      

Silver: Siri Bertling-Wiik, Söderköpings Ryttarsällskap, Brighton           

Brons: Kristina Hallenberg, Mantorpsryttarna, Olaf                                                      

  

 Dressyr, ponny

Kat B

Guld: Amanda Holmertz, Mantorpsryttarna, Possum

Silver: Maja Häger, Rappestad Ridklubb, Zeppelin Zack

Brons: Hanna Fernberg, Mantorpsryttarna, Home T Ranch David

 

Kat C

Guld: Emelie Hedström, Mantorpsryttarna, Midnight Dancer

Silver: Jenny Frodhe, Rappestad Ridklubb, Olbiz Tellus

Brons: Frida Berg, Rappestad Ridklubb, Power Prince    

 

Kat D

Guld: Liv Nyström, Mantorpsryttarna, Virdarnas Sider    

Silver: Elin Johansson, Dito, Alladin

Brons: Alexandra Kjörsvik, Hageby Ridklubb, Golden Garlic RC 97     

 

Lag

Guld: Mantorpsryttarna

Silver: Rappestad Ridklubb 

Brons: Söderköpings Ryttarsällskap          

 

FT, Häst

Guld: Katrin Norling, Mantorpsryttarna, Flowerhills Extravagance         

Silver: Anna Freskgård, Mjölby Ridklubb, Once Again    

Brons: Sofia Persson, Kinda Ryttarförening, Bellmont

 

Dressyr, Junior/YR

Guld: Amelie Axén, Mantorpsryttarna, Silhouet M

Silver: Evelina Sparv, dito, Lord Krejs

Brons: Tove Birgersson, Kinda Ryttarförening, Matador

 

Lag

Guld: Mantorpsryttarna

Silver: Kinda Ryttarförening

Brons: Boxholms Ridklubb lag 1                

 

Hoppning, ponny

B-ponny

Guld: Alicia Reinhed, Heda Ridklubb, Showgun

Silver: Amanda Claesson, Kinda Ridklubb, Olbiz Robin Hood              

Brons: Felicia Segui, Skogslottens Ryttarförening, Meteorit                    

 

C-ponny

Guld: Tove Nyström, Föreningen Nyckelryttarna, Kungen av Nyckelby

Silver: Jessica Ignell, Linköpings Fältrittklubb, Örnfjäder

Brons: Josefina Walfén, Föreningen Brokindsryttarna, Eulophia             

 

D-ponny

Guld: Ellen Fröhlich, Föreningen Hoppryttarna, Spice Girl

Silver: Agnes Johansson, Lycketorps Ryttarklubb,  Tin-Tin

Brons: Johanna Wilhelmsson, Skogslottens Ryttarförening, Mag Pie

 

Lag

Guld:             

Silver:            

Brons:           

 

Hoppning, Häst,

senior

Guld:  Kim Krog, Föreningen Hoppryttarna, Spit Fire Equus

Silver: Jonas Rinné, Linköpings Fältrittklubb, La Belle      

Brons: Ingrid Törnblom, Folkungabygdens Ryttarförening, Sophia

 

Hoppning, Häst,

juniorer

Guld: Tom Krog, Föreningen Hoppryttarna, Equus Roxette                   

Silver: Emelie Ericsson, Folkungabygdens Ryttarförening, Cartell

Brons: Cornelia Rylén, Vikbolandets Ryttarförening, Finja S

 

Lag

Guld: Folkungabygdens Ryttarförening       

Silver: Vikbolandets Ryttarförening            

Brons: Kinda Ryttarförening

 

Körning, häst

Guld:             

Silver:

Brons:           

 

 Resultat 2008

 Resultat 2007

 Resultat 2006

 Resultat 2005

 

 


Senast uppdaterad: 2011-06-14

Sponsorer

Annons