DM

DM i fälttävlan 2018

2018 års DM i fälttävlan avgjordes hos Rid- och Körsällskapet Sporren i Blekinge den 7-8 juli. DM reds i klasserna P80 upp till 13 år, P90, H90 och H100.

P80 upp till 13 år
Medaljörer:
GULD: Alma Falkbrink - Embla, Lammhults RK
SILVER: Ebba Bladh - Baileys, Tingsryds R&KK
BRONS: Wilma Bertilsson - Creevelea Caliph, Växjöortens FRK

P90
Medaljörer:
GULD: Ellen Skogström 
- Aramis, Lammhults RK
SILVER: Linalotta Nelson - St. Clerans Biddy, Braås P&RK

H90 Junior/Young Rider
Medaljörer:
GULD: Thilda Martinsson - Humphrey, Vissmålens RK  
SILVER: Filippa Dahl - Hiah Baciah, RK Udden
BRONS: Ebba Schnabel - Anakin, Växjöortens FRK
IMG_5810Thilda Martinsson från Vissmålens RK tog guld i YR-DM.

H100 Senior
Medaljörer: 
GULD: Agneta Bertilsson 
- Taleya, Växjöortens FRK 
SILVER: Ulrika Bladh - Charizma, Tingsryds R&KK
BRONS: Ellen Skogström - Car Dior, Lammhults RK
36966110_1727105587409899_4724666782416109568_nMedaljörerna i senior-DM, fr.v Agneta Bertilsson, Ulrika Bladh och Ellen Skogström. 

Stort grattis! 

Fullständiga resultat från tävlingen finns HÄR.

(Fler bilder kommer)



DM i fälttävlan 2017

DM i fälttävlan 2017 arrangerades av Föreningen Mantorps Ryttarna den 22-24 september. 

Ponnyernas DM gick i P80 upp till 13 år respektive P90, för häst gick Junior/YR-DM i H90. 

Resultat:

P80 upp till 13 år
GULD: Wilma Fröjd 
- It´s a Kangeroo, Grankärr GR

SmRF_Nyhetsbrev_DM fälttävlan_P80

P90 >14 år
GULD: Ellen Skogström
 - Aramis, Lammhults RK
SILVER: Elsa Enskär - Ribbel, Grankärrs GR 

SmRF_Nyhetsbrev_DM fälttävlan_P90

H90 Junior/Young Rider
GULD: Tina Sörensen 
- Don Amalfi, Ljungby RK

SmRF_Nyhetsbrev_DM fälttävlan_J-YR

Stort grattis till alla medaljörer!

Fullständiga resultat finns HÄR.



DM i fälttävlan 2016

DM i fälttävlan arrangerades av Ridklubben Udden den 16 oktober.

Resultat:

Seniorer
GULD: Linda Algotsson - Fair Mail, RK Udden
SILVER: Agneta Bertilsson - Taleya, Växjöortens FRK
BRONS: Marina Nilsson - Antonya, RK Udden 

Juniorer
GULD: Mira Fermskog - Chutney, Lenhovda HSK
SILVER: Tina Sörensen - Casal, Ljungby RK
BRONS: Fanny Streling - Cruzaeu Chateau, Växjöortens FRK

Ponny 14-20 år
GULD: Filippa Dahl - Derinograhn Kestrel, RK Udden
SILVER: Tina Sörensen - Friis Kahlua, Ljungby RK
BRONS: Tove-Lisa Larsson - Make No Mistake, RK Udden

Ponny tom 13 år
GULD: Wilma Nyhlén - Sea Sheamer, Ekenässjöns HSK
SILVER: Ellen Skogström - Aramis, Lammhults RK
BRONS: Elly Kvarnstrand - Queen Ary, Ekenässjöns HSK

Stort grattis till samtliga medaljörer!



DM i fälttävlan 2015

DM i fälttävlan arrangerades av Ridklubben Udden den 27/9.

Medaljörer senior, häst:

GULD: Annelie Fermskog - Chutney, Lenhovda HSK
SILVER: Susanna Borgh - Carisma, Torestorp Kristvalla
BRONS: Ulrika Svensson - Pearl Ann JPL, Eriksmåla RK

DM senior

Junior, häst:

GULD: Ellen Lidberg - Legends Prince Caspian, RK Udden

DM junior 

Ponnyryttare över 13 år:

GULD: Miranda Nordstrand - Zeus, Sikehamns HSK

DM ponny över 13

Ponnyryttare till och med 12 år:

GULD: Wilma Nyhlén - Sea Sheamer, Ekenässjön HSK

DM ponny tom 12

 

 
DM i fälttävlan 2014
DM i fälttävlan arrangerades av Ridklubben Udden den 28 september.
 
DM-segrarna 2014
DM Senior Emmy Fransson - Wersatje, Nybro Ridklubb
DM Junior  Ronja Ivarsson - Hector Rebell, Mönsterås Ridklubb
DM ponny 14-18år Madeleine Randevall - Doris, Ridklubben Udden
DM ponny -13år Tindra Eklund - Tuffa Victor, Ridklubben Udden
 

 
DM i fälttävlan 2013

DM i fälttävlan 2013 arrangerades av Ridklubben Udden den 29/9.
 
Pristagarna: 
DM senior
1 Annelie Fermskog - Chutney, Lenhovda HSK
2 Linda Algotsson - Lucky Luciano, RK Udden
3 Agneta Bertilsson - Porporino, Växjöortens FK
 
DM junior
1 Alice Svedlund - Cruzbär, RK Udden
2 Jakob Ahlquist - De La Cupido, RK Udden
 
DM ponny ryttare tom 13 år
1 Tindra Eklund - Tuffa Victor, RK Udden
2 Filippa Dahl - JiPe Dharma, RK Udden
3 Miranda Nordstrand - Fidelie, Sikehamns HSK
 
Fullständig resultatlista finns på Equipe http://online.equipe.com/sv/competitions/7946
 

 
DM i fälttävlan 2012 arrangeras av RK Udden den 30 september. 
Pristagarna:
Senior DM
1. Marina Nilsson - Twilight från RK Udden
2. Linda Algotsson - Fairnando från RK Udden
3. Emelie Håkansson - Eclair från Ekenässjön HSK
DM pristagare fälttävlan senior 2012
 
Junior DM
1. Emelie Brenander - Metronom C från RK Udden
2. Malin Jansson - Kee Wee Lee från RK Udden
3. Jakob Ahlquist - Naiomi från RK Udden
DM pristagare fälttävlan junior 2012
 
Ponny 14-18 år
1. Saga Polteg - Shadow från RK Udden
DM segrare i fälttävlan ponny 2012
 
 

DM i fälttävlan 2011 arrangeras av RK Udden den 21 augusti.  
DM i fälttävlan arrangerades av Ridklubben Udden den 21 augusti.
 
Segrade i seniorklassen gjorde Linda Algotsson - Cordento S från hemmaklubben före Marina Nilsson - Twilight på andra plats och Ida Söderbergh - Daylight som trea också de från RK Udden.
 
Junior DM vanns av Madeleine Randevall - Sollozzo före Alice Svedlund - Ester på andra plats och Jakob Ahlquist - Naiomi på tredje plats. Alla tre juniorer tävlade också för RK Udden.
DM segrare i fälttävlan junior 2011Madeleine Randevall - Sollozzo
 
Ponny DM vanns av Emilia Nilsson - Kasper Kavat från Ekenässjöns HSK.
Endast en pristagare i ponny DM.
DM segrare i fälttävlan ponny 2011Emilia Nilsson-Kasper Kavat
 

DM i fälttävlan 2010 arrangerades av RK Udden den 29 augusti.
Resultat från DM i fälttävlan 2010
Senior:
1. Marina Nilsson - Twilight, Ridklubben Udden
2. Linda Algotsson - Cordento S, Ridklubben Udden 
3. Caroline Gyllenswärd - Kon-Tiki, Gemlaortens Stallklubb
 
Junior:
1. Malin Lindström - Accadia, Ölands Ryttarförening
2. Lina Sandén - Silly Season, Ridklubben Udden
 
Ponny 14-18:
1. Ulrika Svensson - Celtic Magic, Tingsryds Rid & Körklubb
2. Jakob Ahlquist - Klinteby Collbaz, Ridklubben Udden
3. Amanda Eriksson - Tequila Sunrise, Eriksmåla Ridklubb
 
Tyvärr har vi ännu inga bilder från årets DM-pristagare.

 


  DM i fälttävlan 2009
FOTO: Sofia Belin
  
DM i fälttävlan arrangerades av RK Udden den 13/9. Det var en trevlig tävling som uppskattades av så väl publik som tävlande. På häst segrade Linda Algotsson från RK Udden på hästen Resonance. I ponnyklassen Kat I P90 segrade Ann Jansson på Mon Garcõn, även hon från RK Udden. I klassen Kat II P80 segrade Hannah Belin från Gemlaortens SK på ponnyn Råryds Dacke. Bilden fr vänster: Hanna Belin, Ann Jansson samt Ulrika Svensson som kom tvåa i klass P90.
 
Totala resultat för de placerade i DM i fälttävlan 2009.
 
Häst 90
1. Linda Algotsson, Resonance, RKU
2. Cecilia Kyrk, Sinbad, RKU
3. Marina Nilsson, Antonya, RKU

Ponny Kat I P90
1. Ann Jansson, Mon Garcõn, RKU
2. Ulrika, Svensson, Celtic Magic, TiRK
3. Lina Sanden, Shadow, RKU

Ponny Kat II P80
1. Hannah Belin, Råryds Dacke, GOSK
 
 

Senast uppdaterad: 2018-07-16

Annons