Skånska Mästerskapen

 

Så har de äntligen korats;  2018-års Skånska Mästare i hoppning!

 

Mästerskapen har detta årets arrangerats på Lunds Civila Ryttarförening för häst och på Båstad RK för ponny. 

 

Skånska Mästerskapen Häst - LCR

1.20 bed. A:1a Juniorer
Vinnare - Julia Andersson från Lillhagen RF på Quirado.
Skånska mästare häst_junior

1.25 bed. A:1a Young Rider
Vinnare - Vilma Nilsson från Fjälkestads RK på Phuria.Skånska mästare häst - Young Rider

1.30 bed. A:1a Seniorer
Vinnare - Julia Kringstad Håkansson från Malmö Civila Ryttarförening på Saint Tropez Soul.Skånska mästare häst_senior


Skånska Mästerskapen Ponny - Båstad Ridklubb

LAGTÄVLINGEN

Vinnare - Helsingborgs Fältrittklubb

Vinnarlaget

Filippa Lagergren - Reneharney Boy
Felicia Persson - Buzz Light Year
Linn Arvidsson - Eivor
Valentina Jarl - Coppenagn Cappuccion

0.80-1.10 (Lätt A) Individuellt
Kat B

Vinnare; För 3:dje året i rad! 
- Linn Arvidsson från Helsingborgs Fältrittklubb på Sting´s Yaris
LinnArvidsson_skånskmästare_2018 

Kat C

Vinnare - Felicia Andree från Skabersjöortens RF på Munsboro Ice Prinsess
Skånska mästare Ponny 2018

 

Kat D

Enya Andersson från Trelleborgs RF på Blasing Ladyskånskmästare_Katd_2018_enya_trf

 

STORT GRATTIS TILL ER ALLA!

Fullständig resultatlista finner ni här:


Ponny

Häst


Skånska mästarna i hoppning 2017 är korade!

 

 
   
 

B-ponny 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kat B

 

 

Guld: Linn Arvidsson-Stings Yaris, HFRK

Silver: Filippa Lagergren-Ainstry Musical Dream, Båstad RK

Brons: Loviza Ardenmark, Skabersjö RF 

 

C-ponny

Kat C

Guld: Beata Hermelin-Nye The Apache, Flyinge RF

Silver: Natalie Bredberg, Skippergårdens Dodge Beauty, Frosta RF

Brons: Linnéa Olsson-Sturevallens Mira, Frosta RF

 

D-ponny

Kat D

Guld: Emma Elgemark-Chill Out, Österlens RK

Silver: Anja Persson-Gentle Alice, Viarps R&KK

Brons: Elin Lund-Ballingclough Lady Lou, Trolleholms RF

 

Juniorer

Junior

Guld: Frida Nielsen- Bageera Flight, Trelleborgs RF

Silver: Hanna Brinck-Breitling IL S, Flyinge HSK

Brons: Emma Forsell-Talia, Fjälkestads RK

 

YR

YR

Guld: Tom Svitzer-Alida Nike, Flyinge RF

 

 

Silver: Alma Ljungberg-Duette, Dagstorpsortens RF

 

 

Brons: Ina Magnusson-Lady Con Air, Vellinge HSF

 

Seniorer Senior

 

Guld: Mathieu Boissoneau-Gloria Gaynor, Österlens RK

 

 

Silver: Shane Carey-Sanlou, Österlens RK 

Brons: Emma Larsson-Carlotte A I , Skyrup CC

 

 

 

 

Ponny Lag

Guld: Helsingborgs FRK

Silver: Flyinge RF

Brons: Frosta RF

 

 


Skånska mästare 2016

Seniorer

Seniorer (Fotograf: Anna Johannesson)

Linn Arvidsson Kat B

Linn Arvidsson Kat B (Fotograf: Anna Johannesson)

Kat D

Kat D (Fotograf: Anna Johannesson)

Frida Mårtensson (YR)

Frida Mårtensson (YR) (Fotograf: Anna Johannesson)

Ellen Isaksson Kat C

Ellen Isaksson Kat C (Fotograf: Anna Johannesson)

Alla Tre Kat B

Alla Tre Kat B (Fotograf: Anna Johannesson)

Alla Tre Junior Häst

Alla Tre Junior Häst (Fotograf: Anna Johannesson)


Senast uppdaterad: 2019-01-17
SkanskaMasterkapen_logo_rund_2018

Skånska Mästerskapen (DM)

Läs om våra DM-medaljörer

Sponsorer

Annons