Skånska Landslagsryttare

Skåne är tätt på stjärnor och duktiga ryttare i alla åldrar! Nedan finner ni de skånska ryttare som är med i landslagen!
Informationen är hämtad från SvRFs hemsida

Hoppning

Seniorer

Spetsgrupp: 

Rolf-Göran Bengtsson 
född: 2 juni 1962, hemort: Breitenburg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Henrik von Eckermann
född: 25 maj 1981, hemort: Hörstel, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Peder Fredricson
född: 30 januari 1972, hemort: Vitaby, klubb: Österlens Ridklubb

Douglas Lindelöw
född: 10 december 1990, hemort: Hörby, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Alexander Zetterman
född: 1990, hemort: Linderöd, klubb: Helsingborgs Fältrittklubb

 

Utmanare:
Niklas Arvidsson

född 1972, hemort Klippan, klubb: helsingborgs Fältrittklubb

Erika Lickhammer
född 1982, hemort: Ommel, Holland, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Dressyr

Seniorer

 

Grupp A – Landslagstrupp

Mästerskapsaktuella ekipage/ryttare med en hög internationell prestationsnivå, minimum 69 % i GP.

Cecilia Andrén Dorselius
född: 13 februari 1979, hemort: Malmö, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Paulinda Friberg
född: 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Rose Mathisen
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Maria von Essen
född: 20 juli 1980, hemort: Lund, klubb: Stävie Ryttarförening

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt etablerade ekipage med hästar max 15 år och/eller erfarna ryttare med  Grand Prix häst med mycket goda utvecklingsmöjligheter, minimum 66% nationell GP och 65% internationell GP.

Anna Svanberg
född: 1972, hemort: Åhus, klubb: Gärds Ryttarförening

 

Fälttävlan

Spetstrupp

Louise Svensson Jähde 
född: 1990, hemort: Dösjebro, klubb: Tågarportens Ryttarförening

Utmanargrupp

Niklas Lindbäck - Hemsida
född: 2 mars 1974, hemort: Munka-Ljungby, klubb: Skurup

Anna Hassö
född: 1964, hemort: Sjöbo, klubb: Gärds Ryttarförening

Hannes Melin
född: 1989, hemort: Blentarp, klubb: Henriksdals Ryttarförening

Anna Nilsson                                                                                                                           
född: 1962, hemort: Annelöv , klubb: Tågarportens Ryttarförening

__________________________________________________________________

Unga ryttare – upp till 21 år
Spetstruppen
Anna Almström, Svenljunga
Erika Sjöström, Löddeköpinge


Utmanare                                   
Ebba Adnervik, Båstad                                     


Juniorer – upp till 18 år
Spetstruppen
Klara Lidén Kiraly, Ängelholm             

Utmanare
Michelle Ettwein, Kågeröd                    

Landslagsledare: Anne Persson

Ponny
Spetstruppen
Michelle  Ettwein, Kågeröd
Moa Nordfjäll, Flyinge

Utmanare
Lina Jönsson, Löddeköpinge

Landslagsledare:
Lena Bredberg         
Sissi Lilja

 

FU

Grade Ia
Anita Johnsson
född: 1970, hemort: Laholm, klubb: Laholmsortens Lantliga Ryttarförening

 

Körning

Fyrspann häst
Spetstrupp:

Axel Olin
född: 1985, hemort: Kristianstad, klubb: Bollerups Kör- & Ridklubb

Fredrik Persson
född: 1973, hemort: Flyinge, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

 

Enbet häst
Landslagstrupp:

Anneli Blomberg
född: 1959, hemort: Perstorp, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Marie Kahrle
född: 1971, hemort: Flyinge, klubb: Skånska Körsällskapet

Fyrspann ponny
Landslagstrupp:

Fredrik Rahm
född: 1971, hemort: Hörby, klubb: Skånska Körsällskapet

Par ponny
Landslagstrupp:

Marie Nilsson
född: 1967, hemort: Sjöbo, klubb: Skånska Körsällskapet

Enbet ponny
Landslagstrupp:

Susanne Ankermark
född: 1970, hemort: Linderöd, Klubb: Vinslövs Ryttarförening

Emma Gustavsson
född: 1993, hemort: Linderöd, klubb: Vinslövs Ryttarförening
 

Landslagsledare: Lotta Pålsson


Voltige

Klubblag senior

SVEA Voltigeklubb

  

  Individuella

Individuell Senior:
Sandra Anderberg
Klubb: Örestads Ryttaresällskap
Född: 1991
Hemort: Vellinge

 


Senast uppdaterad: 2017-03-08
SkanskaMasterkapen_logo_rund_2017

Distrikts Mästerskapen

Läs om våra DM-medaljörer

Sponsorer

Annons