Arezzo, Italien CSI3*/CSI1*/CSIYH1*/CSIJ

2014-04-07 - 2014-04-13

Internationell hoppning

Arrangörens hemsida

Startlistor och resultat

Svenska ryttare: Jens Fredricson, Peder Fredricson, Emma Emanuelsson, Elin Adolfsson, Amanda Ericsson, Melina Forsberg, Annie Frivold, Ida Godin, Rebecca Hallberg Fischer, Nicole Holmén, Stephanie Holmén, Elin Hultberg, Felicia Hultberg, Py Jägerden, Niklas Jonsson, Jennie Juhlin, Johan Lundh, John Österdahl, Helena Persson, Lotta Strömbeck, Louise Torgersen, Elin Uppling, Pontus Westergren, Linn Backman, Gabriel Lithander, Tova Ottosson, Frida Mårtensson, Camilla Andersson, Pauline Holmer

SÖNDAG
1.50-hoppning i två omgångar: 1) Emma Emanuelsson, Sverige, Titan 0+0 39,50 2) Jana Wargers, Tyskland, Cornet's Dream 0+0 39,55 3) Mario Wilson Fernandes, Portugal, Zurito do Belmonte 0+0 39,73 4) Jessica Mendoza, Storbritannien, Spirit T 0+0 41,24 5) Andrzej Glokowski, Polen, Cros 41,59 6) Carlos Lopez, Colombia, Prince de la Mere 0+0 41,71 9) Stephanie Holmén, Sverige, Thriller P 0+0 44,58
1.45-hoppning med en omhoppning: 1) Emanuele Bianchi, Itlien, Cupido Z 0+0 fel 40,41 sek 2) Monika Martini, Grekland, Cleopatra 0+0 41,17 3) Emilio Bicocchi, Italien, Rodgerio 0+0 41,70 4) Edoardo Fochi, Italien, Esperado vd Eikenbos 0+0 42,20 5) Matteo Leonardi, Italien, Lasciva de Terriccio 0+0 42,28 6) Elilie Stampfli, Schweiz, Alessa Z 0+0 43,40 15) Peder Fredricson, Sverige, H&M Flip's Little Sparrow 0+8 43,15 16) Melina Forsberg, Sverige, Mcb Quintessa 0+8 47,70
1.40-hoppning i två faser: 1) Emilie Stampfli, Schweiz, Queodo Historique 0+0 fel 25,74 sek 2) Jody van Gerwen, Holland, Tantalus 0+0 25,87 3) Quinten Bradt, Belgien, Faemes van T Poelzelhof 0+0 26,43 4) Msciwoj Kiecon, Polen, Digisport Canaveral 0+0 26,52 5) Lisa Nooren, Holland, Sabech d'Ha 0+0 27,37 6) Martina Meronli, Schweiz, Socrates 0+0 27,41 10) Jennie Juhlin, Sverige, Ingo 0+0 35,15
1.40-hoppning i två faser: 1) Emilie Stampfli, Schweiz, Queodo Historique 0+0 fel 25,74 sek 2) Jody van Gerwen, Holland, Tantalus 0+0 25,87 3) Quinten Bradt, Belgien, Faemes van T Poelzelhof 0+0 26,43 4) Msciwoj Kiecon, Polen, Digisport Canaveral 0+0 26,52 5) Lisa Nooren, Holland, Sabech d'Ha 0+0 27,37 6) Martina Meronli, Schweiz, Socrates 0+0 27,41 10) Jennie Juhlin, Sverige, Ingo 0+0 35,15 

LÖRDAG
1.50-hoppning i två faser: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M Sibon 0+0 fel 29,56 sek 2) Jody van Gerwen, Holland, Acord 0+0 30,40 3) José Maria Larocca, Argentina, GDE Matrix 0+0 30,51 4) Emanuele Bianchi, Italien, Vadetta vh Mettenhof 0+0 30,70 5) Marek Lewicki, Polen, Abigej 0+0 31,23 6) Anfrzej Gloskowski, Polen, Cros 0+0 31,31 14) Nicole Holmén, Sverige, Titanic VDL 0+0 34,87
1.40-tidshoppning: 1) Lotta Strömbeck, Sverige, Meddalist 0 fel 57,33 2) Jens Fredricson, Sverige, Zuiderling 0 57,89 3) Bronislav Chudyba, Slovakien, Chesall 0 59,86 4) Jody van Gerwen, Hollan, Dynamite 0 60,33 5) Guiseppe Della Chiesa, Italien, Lanosso Ooo 0 60,81 6) Thomas Holz, Tyskland, Adilot 0 61,10
1.40-tidshoppning: 1) Giampero Garofalo, Italien, Lucio 0 fel 57,84 sek 2) Jessica Mendoza, Storbritannien, Classic Highfly 0 57,95 3) Joseph Clayton, Storbritannien, Bonita Z 0 58,31 4) Roger Yves Bost, Frankrike, Sydney Une Prince 0 59,55 5) Carlos Lopez, Colombia, Zephyr 0 60,59 6) Felipe Ramos Guinato, Brasilien, Quoit Or 0 60,61 12) Johan Lundh, Sverige, Stenhaga Anders Wictor L 0 62,98 

FREDAG
1.40-hoppning i två faser: 1) Emanuele Bianchi, Italien, Roadster 0+0 fel 27,33 sek 2) Mariano Ossa, Argentina, Sorpesa della Favorita 0+0 27,83 3) Jens Fredricson, Sverige, Zuiderling 0+0 28,90 4) Joseph Clayton, Storbritannien, 0+0 29,32 5) Jelmer Hoekstra, Holland, Belle van den Hoogeweg0+0 30,81 6) José Maria Larocca, Argentina, Eliot Dws 0+0 33,23
1.45-tidshoppning: 1) Amanda Ericsson, Sverige, Crimson 0 fel 61,26 sek 2) Sencer Can, Turkiet, AB 19 Chepetto 0 62,40 3) Edoardo Fochi, Italien, Qaro dan 0 62,57 4) Alex Barr, Storbritannien, Collaterol 0 63,08 5) Paolo Nuti, Italien, Folaz 0 63,50 6) Carlos Lopez, Colombia, Zorina VDL 0 63,88
1.40-hoppning i två faser: 1) Jessica Mendoza, Storbritannien, Ramiro de Belle Vue 0+0 fel 29,00 sek 2) Emma Emanuelsson, Sverige, Hansa Kredit Obelix 0 30,32 3) Emilie Stampfli, Schweiz, Alessa Z 0 30,70 4) Luca Maria Moneta, Italien, Jimy 0 31,11 5) Martina Meroni, Schweiz, Ugano les Hauts 0 31,32 6) Martin Haunhorst, Tyskland, Armani 0 31,94 

TORSDAG
145-hoppning med omhoppning: 1) Jens Fredricson, Sverige, Lunatic, 0-0, 27,01, 2) Joseph Clayton, Storbritannien, Ingliston Twister, 0-0, 28,35, 3) Thomas Holz, Tyskland, Champ, 0-0, 28,37. Övriga svenska placeringar: 10 ) Helena Persson, Bonzai H, 0-0, 29,80, 11) Johan Lundh, Miebello, 0-0, 29,89, 13) Nicole Holmén, VDL Titanic, 0-0, 30,40, 14) Amanda Ericsson, Crimson, 0-0, 30,47, 19) Stephanie Holmén, Fendi, 0-0, 31,13.

1.40-tidshoppning: 1) Norbert Schumann, Rumänien, Cassiana 0 fel 55,04 sek 2) Luca Maria Moneta, Italien, Chella D Amour Sb Z 0 56,36 3) jessica Mendoza, Storbritannien, Classic Highfly 0 57,45 4) Monika Martini, grekland, Amadu 0 57,85 5) Hasan Sentürk, Turkiet, Unicum's Jumpy 0 58,57 6) Michael Cristofoletti, Italien, Cucuma 0 58,74 7) Emma Emanuelsson, Sverige, Hansa Kredit Obelix 0 59,59 

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons