Köpenhamn, Danmark, CSIU25/CSIOYJPCh

2015-06-24 - 2015-06-28

Internationell hoppning med Nordiskt Mästerskap i hoppning för U25, young rider, junior, ponny, children
Svenskt deltagande

Svenska Ryttare
U25:
Malin Carlbäck, Alexandra Eriksson, Anna Persson, Arvid Tenfält, Evelina Tovek, Axel Wenehult
Young rider: Emelie Grönberg, Eneas Hållsten, Hanna Klensmeden, Ebba Larsson, Cornelia Rylén, Louise Torgensen
Children: Kajsa Björe, Isabelle Franzetti, Melanie Ling-Vannerus, Unni Ragnarsson, Joel Torstenson, Madeleine Young Shing
Junior: Kajsa Andreen, Viggo Björklund, Julia Dahnelius, Sofie Ekestubbe, Ottilia Lundgren, Antonia Häggström Pettersson
Ponny: Julia Hallberg, Janelle Larsson, Ottilia Lundgren, Elin Lundin, Klara Mattsson, Axelina Häggström Pettersson, Annie Unghanse

Arrangörens hemsida

Start- och resultatlistor

Live-streaming

dreamsports1

 

RESULTAT

SÖNDAG
CSIOJ, Nordiskt Mästerskap för junior
1.35m
1) Jessica Toelstang, Danamrk, Bjerglunds Campari, 0/42.44 2) Miisa Pulkkanen, Finland, Beckham 13, 0/43.14 3) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Boyzon St Tropez, 4/35.78 11) Viggo Björklund, Sverige, Abu Dhabi Gold, 13/66.19 13) Julia Dahnelius, Sverige, Highness, 20/57.14 19) Kajsa Andreen, Sverige L Fleur, ute. 20) Ottilia Lundgren, Sverige, Heechhiems Ottawa, avstår 24) Sofie Ekestubbe, Sverige, Bilexa, ute.

PONNY
Kategori 2, individuellt
1) Celeste Christine Arndal, Danmark, Fredbos Mesterix, 0+0+0+0/35.31 2) Felicia Kallio, Finland, Beltin, 0+0+0+0/37.06 3) Josefine Sandgaard Morup, Danmark, Kantjes's Valentijn, 4+0+0/58.54 4) Michelle Cranning Hillgren, Sverige, Woodfield Night Light, 0+0+5/64.14 7) Tuva Eriksson, Sverige, April is full of Surprises, 4+4+4/63.79 14) Molly Downes, Sverige, Calliaghstown Chico, 16+8+4/59.20 17) Emma Haag, Sverige, Steel Flight, avstår

LÖRDAG
CSIU25, 1.40m, Nordiskt Mästerskap, individuell final för U25-ryttare
1) Emil Hallundbaek, Danmark, Catoki, 0+0+0/65.14 2) Gitte Dahl, Danmark, Herslev Marks Cornado, 1+0+0/63.37 3) Arvid Tenfält, Sverige, Ultima, 0+4+0/63.89 4) Malin Carlbäck, Sverige, Abrina, 0+4+0/63.35 7) Axel We3nehult, Sverige, Camomill, 0+1+9/66.54
9)
Anna Persson, Sverige, Cash Man, 0+4+8/64.75 11) Evelina Tovek, Sverige, Quiara M, 4+4+8/65.32 12) Alexandra Eriksson, Sverige, Liss Royal, 4+8+9/67.58

CSIOY, 1.40m, Nordiskt Mästerskap, individuell final för Young Rider
1) Jessica Vinther Jensen, Danmark, Levante 14, 0+0+0/62.77 2) Maria Hjorth Frederiksen, Danmark, Duble, 0+0+4/63.74 3) Ebba Larsson, Sverige, Waterford, 0+0+4/63.39 5) Louise Torgensen, Sverige, Alisia, 0+4+4/64.30 6) Cornelia Rylén, Sverige, Zwiggy, 0+0+8/62.87 7) Emelie Grönberg, Sverige, Under Cover, 4+5+0/63.19 16) Eneas Hållsten, Sverige, Bluffing Spirit, 4+16+12/61.90

CSIOCh, 1.20m, Nordiskt Mästerskap, individuell final för children
1) Laura Baaring Kjaergaard, Danmark, Baileys-BH, 0+0+0/41.22 2) Kajsa Björe, Sverige, Little Grace, 0+0+0/42.29 5) Madeleine Young Shing, Sverige, Albion, 0+0+0/58.02
6) Unni Ragnarsson, Sverige, Doobie, 4+0+0/68.67 10) Joel Torstenson, Sverige, Felix, 0+4+0/72.42 13) Isabelle Franzetti, Sverige, Magic Kiss, 4+0+4/69.01 17) Melanie Ling-Vannerus, Sverige, 24+0+0/69.92

PONNY, kategori 3
1) Amanda Sonnerup Henriques, Danmark, Flashy Gold Finch, 0+0+0/30.09 2) Josefine Sandgaard Morup, Danmark, Bolle, 0+0+0/33.04 3) Nathalie Persson, Sverige, Ard Chuan Delight, 0+0+0/34.39 6) Philip Svitzer, Sverige, 0+0+4/31.57 9) Ellinor Liwing, Sverige, Jacksun King, 4+0/67.01 12) Meja Wikström, Sverige, Munsboro Toffee Pop, 5+0/62.19
13) Moa Wikström, Sverige, Munsboro Olly, 4+8/64.10 14) Filippa Franzetti, Sverige, Morrigan Brigantia RP, elim.

 

FREDAG
Klass 10: CSIOJ, Nordiskt mästerskap Lag för junior
1) Danmark, 211.37
2) Sverige, 208.64:
Ottilia Lundgren, Heechhiems Ottawa, 0+4/69.07, Sofie Ekestubbe, Bilexa, 4+0/70.92, Viggo Björklund, Abu Dhabi Gold, 8+0/&8.83, Antonia Pettersson Häggström, Boyzon St Tropez, 4+0/68.89
3) Norge, 206.09
4) Finland, 213.02
 CSIOJ
1.35-hoppning i två omgångar
1) Kajsa Andreen, Sverige, L Fleur, 0+0/68.97 2) Miisa Pulkkanen, Finland, Beckham 13, 0+0/70.89 3) Karoline Arctander, Norge, Wonderful S, 4+0/71.57 4) Julia Dahnelius, Sverige, Higness, 4+4/67.98

 

TORSDAG
CSIOY, Nordiskt Mästerskap Lag för Young Rider
Klass: 7, 1.40m lag
1) Danmark, 215.56
2) Sverige, 214.38: Emelie Grönberg, Under Cover, 0+4, 72.26, Ebba Larsson, Waterford, 0+0, 70.68, Louise Torgensen, Alisia, 0+0, 71.10, Hanna Klensmeden, Selano, 4+ute
3) Norge, 211.18
4) Finland, 224.07
CSIOY
Individuellt
1.40m
1) Cornelia Rylén, Sverige, Zwiggy, 0+0/67.62 2) Cathrine Bjordal Tholo, Norge, Jumping So Easy, 0+0/68.04 3) Janne Falkenberg, Danmark, Atlantis B, 0+0/70.00 5) Eneas Hållsten, Sverige, Bluffing Spirit, 0+4/69.92

CSIOCh, Nordiskt Mästerskap Lag för children

Klass 6, 1.20m
1) Danmark, 136,98 2) Norge, 139,61 3) Sverige: Unni Ragnarsson, Doobie, 4+0, Kajsa Björe, Little Grace, 0+0, Melanie Ling-Vannerus, Selma, 0+ute, Isabelle Franzetti, Magic Kiss, 4+0
CSIOCh 1.20m, Individuellt
1) Madeleine Young Shing, Sverige, Albion, 0+0/66.73 2) Felicia Kallio, Finland, S Cloud, 0+0/67.87 3) Emilie Weilsby, Danmark, Fortuna, 0+0/68.39 5) Joel Torstenson, Sverige, Felix, 0+0/71.94

CSIU25, Nordiskt Mästerskap Lag för U25-ryttare
Klass: 8,1.40m
1) Sverige, 129.81: Evelina Tovek, Quiara M, 0+4/44.91, Axel Wenehult, Camomill, 0+0/46.23, Arvid Tenfält, Ultima, 0+0/43.41, Anna Persson, Cash Man, 0+0/41.49
2) Danmark, 130.12 3) Norge, 218.15

CSIU25, 1.40m, individuellt
1) Malin Carlbäck, Sverige, Abrina, 0+0/68.51 2) Alexandra Eriksson, Sverige, 4+0/71.58
 3) Pernille Tribler, Norge, Alfina, 0+4/72.92

PONNY
Kategori 1, 1.20m
1) Elin Lundin, Sverige, Gyllinge Eos, 0/68.90 2) Eva Kirstine Tornaes, Danmark, 0/68.90 3) Clara Hallundaek, Danmark, Goliath van de Groenweg, 0/71.47 5) Ottilia Lundgren, Sverige, Quincy, 0/73.68 8) Annie Unghanse, Sverige, Charlene Girl, 0/75.18 15) Julia Hallberg, Sverige, Carnhill Clover Lass, 5/83.43 19) Klara Mattsson, Sverige, Attyrory After Shock, 12/75.46 21) Axelina Pettersson Häggström, Shu B Dee, ute.

JUNIOR
1.30m tidshoppning för juniorer
1) Kajsa Andreen, Sverige, L Fleur, 0/67.10 2) Julia Dahnelius, Sverige, Highness, 0/67.42 3) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Boyzon St Tropez, 0/68.08 4) Viggo Björklund, Sverige, Abu Dhabi Gold, 0/68.37 18) Ottilia Lundgren, Sverige, Heechhiems Ottawa, 7/87.52 21) Sofie Ekestubbe, Sverige, Bilexa, Ute.

PONNY kategori 3
1) Amanda Sonnerup Henriques, Danamrk, Flashy Gold Finch, 0+0/22.26 2) Nathalie Persson, Sverige, Ard Chuan Delight, 0+0/23.01 3) Ellinor Liwing, Sverige, Jacksun King, 0+0/24.73 11) Philip Svitzer, Sverige, Oliver, 4/47.70 13) Moa Wikström, Sverige, Munsboro Olly, 4/51.74 14) Filippa Franzetti, Sverige, Morrigan Brigantia RP, 6/63.35 15) Meja Wikström, Sverige, Munsboro Toffee Pop, 8/51.79

Onsdag- uppvärmingsklasser
U25
1.35m tidshoppning U25
1) Anna Persson, Sverige, Cash Man, 0/71.05 2) Pernille Tribler, Danamrk, Alfina 3, 0/73.48 3) Isabel Jasmin Kristoffersen, Danmark, Beckham Roentved, 0/76.19
YOUNG RIDER
1.35m tidshopp ning för Young Rider
1) Emelie Grönberg, Sverige, Under Cover, 0/69.93 2) Christoffer Nerving Mollekaer, Danmark, Zidane, 0/71.00 3) Vera Elopuro, Finland, Zennie, 0/72.98
PONNY
Ponny, kategori 3, 90 cm
1) Amanda Sonnerup Henriques, Danmark, Flashy Gold Finch, 0/45.04 2) Josefine Sandgaard Morup, Danmark, Bolle, 0/48.14 3) Philip Svitzer, Sverige, Oliver, 0/50.95
4) Ellinor Liwing, Sverige, Jacksun King, 0/52.54 9) Nathalie Persson, Sverige, Ard Chuan Delight, 0/60.15 10) Meja Wikström, Sverige, Munsboror Toffee Pop, 0/62.52 13) Filippa Franzetti, Sverige, Morrigan Brigantia RP 1213H, 4/69.37 15) Moa Wikström, Sverige, Munsboro Olly, 8/54.51

 

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons