Flyinge CSIJ/Ch/P

2017-09-14 - 2017-09-17

Internationell och nationell ungdomshoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande

Arrangörens hemsida

Start- och resultatlistor

Equisport sänder live

SÖNDAG
Kat D Grand Prix, 130-hoppning: 1) Theodor Linde, Danmark, Bel Air 0+0 fel 34,66 sek 2) Filippa Hellström, Sverige, Carnhill Clover Lass 0+0 40,11 3) Ellen Rhedin, Sverige, Attyrory After Shock 0+6 46,60

Kat C Grand Prix, 120-hoppning: 1) Freja Höyer Pedersen, Danmark, Sabrina Fair 0+0 30,03 2) Lilly Johansson, Sverige, Small Titan 0+0 31,75 3) Cornelia Wallenborg, Sverige, Lodestar van't Rechthof 0+0 34,35

Kat B Grand Prix, 100-hoppning: 1) Filippa Hermansson, Sverige, Vångsundas Paris 0+0 fel 30,16 sek 2) Isabell Olofsson, Sverige, Munsboro Girl 0+0 31,50 3) Josephine Christian Jacobsen, Danmark, Dykebeck Wild Hazel Nut 0+0 31,69

LÖRDAG
Junior Grand Prix, 135-hoppning med omhoppning: 1) Theodor Linde, Danmark, Grand Cru van Paemel 0+0 fel 33,26 sek 2) Elina Apelqvist, Sverige, Watch Me P 0+0 36,34 3) Evelin Lavén, Sverige, Easy Q 1- 62,65

Svenska GP-placeringar på Flyinge

Det blev flera svenska GP-placeringar när Flyinge i helgen stod värd för internationell ungdomshoppning med Baltic Cup.

Bäst gick det i kategori B där det blev svensk seger genom Filippa Hermansson och Vångsundas Paris. Det var svenskt även på andraplats genom Isabell Olofsson och Munsboro Girl.

I både kategori C och D blev det svenskt på andra- och tredjeplats. Främsta svenska ekipage i kategori C var Lilly Johansson och Small Titan med Cornelia Wallenborg och Lodestar van't Rechthof strax därefter. 
Filippa Hellström på Carnhill Clover Lass och Ellen Rhedin på Attyrory After Shock red hem pallplatserna i kategori D.

Juniorernas Grand Prix avgjordes redan under lördagen i en 135-hoppning. Elina Apelqvist och Watch Me P var bästa svenska ekipage på andra plats medan Evelin Lavén och Easy Q tog hem tredjeplatsen.

Resultat

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons