Strömsholmsdagarna

2018-06-06 - 2018-06-10

Strömsholmsdagarna, med SM i dressyr seniorer, U25, young rider, junior samt SM i fälttävlan för häst och ponny, semifinal Folksam Elitallsvenska, final Folksam Ponnyallsvenska (lag-SM hoppning) samt internationell fälttävlan 

HÄR följer du Strömsholmsdagarna 2018

Resultatlistor dressyr

Resultatlistor hoppning

Resultatlistor fälttävlan  

 

SÖNDAG
SM, dressyr seniorer: 1) Patrik Kittel, Tranås Ridklubb, Deja 77,00, + 82,675 = 159,675, 2) Rose Mathisen, Åstorportens Ryttarförening, Zuidenwind, 70,630+ 74,325 = 144, 955, 3) Sofie Lexner, Helsingborgs Fältrittklubb, Tobajo Pik Disney, 144,914, 4) Jeanna Högberg, Segersta sportryttare, Duendecill P, 70,370 + 72,075 = 138,376, 5) Per Sandgaard, Heby Ryttarförening, Charmeur, 68,326 + 70,050.
SM i dressyr U25: 1) Marina Mattsson, Falkenbergsortens RF, Quartermain 152,209 2) Denise Ljungkvist, Helsingborgs Fältrittklubb, Soega 144,071 3) Lina Dolk, Ågesta Ridklubb, Biggles 140,828
SM-final U25, kür: 1) Marina Mattsson, Falkenbergsortens RF, Quartermain 76,525 2) Denise Ljungqvist, Helsingborgs Fältrittklubb, Soega 72,575 3) Lina Dolk, Ågesta Ridklubb, Biggles 72,025

SM i dressyr unga ryttare: 1) Evelina Söderström, Segersta Sportryttare, Weihenstephaner 215,792 2) Cecilia Berglund Bergåkra, Naturlära Hästsällskap, Primavera 214,574 3) Sofie Andersson, Everlövs Ryttarsällskap, CSI 213,469
SM-final dressyr unga ryttare, kür: 1) Sofie Andersson, Everlövs Ryttarsällskap, CSI 74,450 2) Lina Dolk, Ågesta Ridklubb, Languedoc 73,625 3) Cecilia Berglund Bergåkra, Naturlära Hästsällskap, Primavera 73,300 4) Evelina Söderström, Segersta Sportryttare, Weihenstephaner 72,900

SM i dressyr juniorer: 1) Felicia Olofsson, Sösdalaortens L Ryttarförening, Bellman 210,476 2) Linnéa Holmgren, Solstadens Ryttarförening, QC Sir Dennis 208,389 3) Ellen Lindén Urnes, Helsingborgs Fältrittklubb, Fairy Tale 206,852
SM-final juniorer, kür: 1) Felicia Olofsson, Sösdalaortens L Ryttarförening, Bellman 72,275 2) Anton Tairi, Helsingborgs Fältrittklubb, Chic 70,350 3) Ellen Lindén Urnes, Helsingborgs Fältrittklubb, Fairy Tale 70,250 4) Linnéa Holmgren, Solstadens Ryttarförening, QC Sir Dennis 69,050  

 

Folksam Elitallsvenska semifinal, 1,40-hoppning: 1) Strömsholms Ridsportförening 1+0 2) Värnamobygdens Ryttarförening 5+0 3) Österlens Ridklubb 8+4 217,33 4) IM Sportriders Ryttarförening 4+8 221,79 5) Dagstorpsortens Ryttarförening 4+8 221,25 6) Nääs Hästsportförening 14+8 7) Åby Ridklubb 13+9 8) Billdals Rikdlubb 9+23 9) Näsets Ryttarsällskap 19+19 10) Skästa Ridcenter 17+24
Kompletta resultat
Folksam Ponnyallsvenska Final: 1) Jump Club Ridsportförening 4+4 2) Skogslottens Ryttarförening 4+8 3) Helsingborgs Fältrittklubb 4+18
4) Flyinge Ryttarförening 17+12 5) Billdals Ridklubb 12+24 6) Stöcke Ponnyförening 13+30

 

LÖRDAG
SM fälttävlan seniorer CIC 2*:  1) Johan Lundin, Livdragonernas Ridsportförening/K1, Mind Me, 34,7 straff, 2) William Nilson Fryer, Strömsholms Ridsportförening, La Liga, 38,9 straff, 3) Karolina Stenfeldt, Sotenäs Fältrittklubb, Fred Astaire, 40,0 straff, 4) Sandra Gustafsson, Hermanstorps Rid- och Körklubb, Kvadrat, 42,8 straff, 5) Ebba Adnervik, Dagstorpsortens Ryttarförening, Chippieh, 43,0

SM i fälttävlan young rider: 1) Vendela Eriksdotter Rubin, Hermanstorp Kör o Ridklubb, Vienna Imperial 31,6 2) Sofia Andersson, Gardenia R 50,8 3) Saga Suovanen, Stockholms Fältrittklubb, Nueller Aldrie 54,9
SM i fälttävlan juniorer: 1) Amanda Sternberg, Mantorpsryttarna, El Samuel 29,1 2) Greta Wårfors, Borås Fältrittklubb 37,0 3) Selma Hammarström, Mitt Hjärta Hästsportförening, Creevagh Cooley 37,2
SM i fälttävlan ponny: 1) Ellen Skogsström, Lammhults Ridklubb, Aramis 31,4 2) Saga Malmén, Norrby Ryttarsällskap, Claughaun Burkie 31,6 3) Maya Andersson Gouveia, Stora Wäsby Fältrittklubb, Woody´s Girl 38,2

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons