Fontainebleau, Frankrike CH-EU-S Y/J/Ch, CH-EU-D Y/J/Ch, CH-EU-CCI**/* Y/J

2018-07-09 - 2018-07-15

EM i hoppning, dressyr och fälttävlan för young rider, junior och children

Arrangörens hemsida

Start och resultatlistor  

HÄR följer du EM i hoppning, dressyr, fälttävlan för young rider, junior, children

SÖNDAG

EM i fälttävlan young rider
CCI2*Y nationstävling totalt: 1) Frankrike 99,00 2) Italien 124,20 3) Sverige 4) Storbritannien 170,40 5) Nederländerna 204,60 6) Danmark 230,20
CCI2*Y individuellt totalt: 1) Victor Levecque, Frankrike, Phunambule des Auges 26,00 2) Emma Brüssau, Tyskland, Dark Desire GS 31,30 3) Alex Kennedy, Storbritannien, Lissangle Cavaletto B 32,50 5) Sofia Sjöborg, Sverige, DHI Mighty Dwight 33,20 15) Sofia Andersson, Sverige, Gardenia R 39,40 37) Lina Forsberg, Sverige, Kaizen 75,50
Vendela Eriksdotter Rubin/Vienna Imperial elim terräng

EM i fälttävlan junior
CCI1*J totalt nationstävling: 1) Tyskland 84,90 2) Frankrike 85,10 3) Storbritannien 91,30 4) Italien 99,50 5) Sverige 106,30 (Alice Andersen/Lavendel, Selma Hammarström/Creevagh Cooley, Greta Wårfors/Robini, Amanda Sternberg/El Samuel) 6) Schweiz 107,30
CCI1*J totalt individuellt: 1) Anouk Canteloup, Frankriek, Daniel del Impermeable 25,90 2) Heidi Coy, Storbritannien, Royal Fury 28,30 3) Brandon Schäfer-Gehrau, Tyskland, Fraulein Frieda 28,70 16) Selma Hammarström, Sverige, Creevagh Cooley 36,60 22) Greta Wårfors, Sverige, Robini 38,60 34) Alice Andersen, Sverige, Lavendel 47,10 48) Ebba Christensson, Sverige, Monique 77,90 52) Amanda Sternberg, Sverige, El Samuel 81,40

CDIY dressyr Young rider
EM-final Young rider Freestyle: 1) Esmee Donkers, Nederländerna, Chaina 80,500 2) Paulina Holzknecht, Tyskland, Wells Fargo 78,000 3) Febe van Zwambagt, Nederländerna, FS Las Vegas 77,600 11) Evelina Söderström, Sverige, Weihenstephaner 69,975 17) Ebba Kjellberg, Sverige, Boegegardens Limbery 69,225

CDIJ dressyr Junior
EM-final Juniors Freestyle: 1) Daphne van Peperstraten, Nederländerna, Greenpoint´s Cupido 80,925 2) Valentina Pistner, Tyskland, Flamboyant OLD 79,450 3) Romy Allard, Tyskland, Summer Rose 78,125 17) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 70,075 18) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 69,725

CSIY Young rider hoppning
EM-final totalt: 1) Harry Charlse, Storbritannien, Vivaldi du Dom 6,72 2) Cedric Wolf, Tyskland, Cho Chang J 13,65 3) Felix Koller, Österrike, Captain Future 15,06 14) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Chickflick K 25,38
Viggo Björklund/Vincero startade inte finalomgång 2

CSIJ Junior hoppning
EM-final totalt
: 1) Jason Foley, Irland, Castlefield Vegas 5,59 2) Oliver Fletcher, Disckoboy D N 6,20 3) Simon Morssinkhof, Belgien, Vivolta de Gree 11,31 5) Janelle Larsson, Sverige, Staralme ESC Z 14,70  

LÖRDAG
CSICh Children hoppning
EM-final totalt: 1) Rhys Williams, Irland, CES Cruson 0 2) Chiara Reyer, Tyskland, Cederic 4+0 34,30 3) Henry Munsberg, Tyskland, Asterix 4+0 35,28 11) Beata Hermelin, Sverige, VDL Titanic 12

CDIJ juniorer dressyr
Individuellt mästerskapsprogram: 1) Daphne van Peperstraten, Nederländerna, Greenpoint´s Cupido 74,471 2) Valentina Pistner, Tyskland, Flamboyant OLD 74,088 3) Romy Allard, Tyskland, Summer Rose 74,000 17) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 69,147 18) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 68,765
26) Hanna Nilsson, Sverige, Daytona 67,706 56) Linnea Holmgren, Sverige, QC Sir Dennis

CDIY young rider dressyr
Individuellt mästerskapsprogram: 1) Esmee Donkers, Nederländerna, Chaina 77,294 2) Febe van Zwambagt, Nederländerna, FS Las Vegas 74,824 3) Lia Welschof, Tyskland, Don Windsor OLD 74,676 12) Ebba Kjellberg, Sverige, Boegegardens Limbery 70,324 17) Evelina Söderström, Sverige, Weihenstephaner 68,971
35) Sofie Andersson, Sverige, CSI 66,029 47) Lina Dolk, Sverige, Languedoc 64,824

CCI2*Y young rider fälttävlan
Ställning efter dressyr, terräng: 1) Victor Levecque, Frankrike, Phunambule des Auges 26,00 2) Mollie Summerland, Storbritannien, Charly van ter Heiden 29,00 3) Sofia Sjöborg, Sverige, DHI Mighty Dwight 29,20 14) Sofia Andersson, Sverige, Gardenia R 35,40 42) Lina Forsberg, Sverige, Kaizen 71,50
Vendela Eriksdotter Rubin/Vienna Imperial elim
Ställningen efter nationstävlingen: 1) Frankrike 92,30 2) Italien 108,20 3) Sverige 136,10 4) Tyskland 160,80 5) Storbritannien 162,40 6) Danmark 188,20

CCI1*J juniorer fälttävlan
Ställning efter dressyr, terräng: 1) Anouk Canteloup, Frankrike, Daniel del Impermeable 25,90 2) Alina Dibowski, Tyskland, Barbados 27,40 3) Heidi Coy, Storbritannien, Royal Fury 28,30 13) Alice Andersen, Sverige, Lavendel 31,10 25) Selma Hammarström, Sverige, Creevagh Cooley 36,60 32) Greta Wårfors, Sverige, Robini 38,60 42) Ebba Christensson, Sverige, Monique 51,90 54) Amanda Sternberg, Sverige, El Samuel 69,40
Ställning nationstävlingen: 1) Tyskland 84,90 2) Frankrike 85,10 3) Storbritannien 91,30 4) Italien 99,50 5) Sverige 106,30 6) Schweiz 107,30

 

FREDAG
CSIY young rider hoppning
Nationstävling totalt: 1) Storbritannien 25,08 2) Tyskland 30,73 3) Danmark 41,79
11) Sverige 40,16 (Alice Tapper/Doge Dogelito, Viggo Björklund/Vincero, Mikaela Gistaphson/Cum Laude, Antonia Pettersson Häggström)  
Individuellt efter 3 omg: 1) Harry Charles, Storbritannien, Vivaldi du Dom 6,72 2) Felix Koller, Österrike, Captain Future 7,06 3) Jessica Toelstang, Danmark, Bjerglunds Campari 7,60 24) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Chickflick K 16,38 26) Viggo Björklund, Sverige, Vincero 17,57 47) Alice Tapper, Sverige, Doge Dogelito 24,21
Mikaela Gustaphson/Cum Laude, Stella Röhlcke/Delina startade inte sista omgången

CSIJ juniorer hoppning
Nationstävling totalt: 1) Belgien 14,55 2) Storbritannien 22,29 3) Irland 25,17
11) Sverige 35,96 (Julia Hallberg/Clann Lux Imp, Michelle Cranning Hillgren/Udermus, Ottilia Lundgren/Ti Quenta B, Janelle Larsson/Staralme ESC Z, Axelina Pettersson Häggström)  

Individuellt efter 3 omg: 1) Jason Foley, Irland, Castlefield Vegas 1,59 2) Egor Shchibrik, Ryssland, Chiara 5,32 3) Oliver Fletcher, Storbritannien, Disckoboy D N 6,20 4) Janelle Larsson, Sverige, Staralme ESC Z 6,70
53) Julia Hallberg, Sverige, Clann Lux Imp 25,62 55) Axelina Pettersson Häggström, Sverige, Evita 25,97 72) Ottilia Lundgren, Sverige, Ti Quenta B 40,64
Michelle Cranning Hillgren/Udermus strade inte sista omgången



CCI2*Y young rider fälttävlan
Ställning nationstävlingen efter dressyr: 1) Storbritannien 80,00 2) Tyskland 80,10 3) Frankrike 81,90 4) Sverige 92,90 5) Nederländerna 95,30 6) Italien 97,00
Individuellt efter dressyr: 1) Emma Brüssau, Tyskland, Dark Desire GS 24,10 2) Sam Ecroyd, Storbritannien, Kasseedorf 25,70 3) Isabelle Upton, Storbritannien, Cola 25,80 15) Sofia Sjöborg, Sverige, DHI Mighty Dwight 29,20 18) Lina Forsberg, Sverige, Kaizen 29,50 35) Sofia Andersson, Sverige, Gardenia R 34,20 49) Vendela Eriksdotter Rubin, Sverige, Vienna Imperial 37,10

CCI1*J juniorer fälttävlan
Ställning nationstävlingen efter dressyr: 1) Tyskland 80,70 2) Frankrike 85,10 3) Nederländerna 89,30 7) Sverige 99,50
Individuellt efter dressyr: 1) Anna Lena Schaaf, Tyskland, Fairytale 24,60 2) Anouk Canteloup, Frankrike, Daniel del Impermeable 25,90 3) Alina Dibowski, Tyskland, Barbados 27,40 23) Alice Andersen, Sverige, Lavendel 31,10 29) Amanda Sternberg, Sverige, El Samuel 31,80 47) Selma Hammarström, Sverige, Creevagh Cooley 36,60 55) Greta Wårfors, Sverige, Robini 38,60

 

 

TORSDAG
CDIY Nationstävling young rider: 1) Tyskland 222,529% 2) Nederländerna 221,410 3) Sverige 212,792 (Ebba Kjellberg/Boegardens Limbery, Evelina Söderström/Weihenstephaner, Sofie Andersson/CSI, Lina Dolk/Languedoc)
Individuella resultat, Young Riders Team Competition: 1) Esmee Donkers, Nederländerna, Chaina 77,265 2) Paulina Holzknecht, Tyskland, Wells Fargo 74,941 3) Semmieke Rothenberger, Tysland, Geisha 74,588 6) Lina Dolk, Sverige, Languedoc 72,588 14) Sofie Andersson, Sverige, CSI 70,353 18) Evelina Söderström, Sverige, Weihenstephaner 69,853 22) Ebba Kjellberg, Sverige, Boegardens Limbery 69,235

CSIY Young rider hoppning
Ställning nationstävlingen efter två omg: 1) Storbritannien 15,08 2) Tyskland 20,73 3) Danmark 24,79
11) Sverige 40,16 (Alice Tapper/Doge Dogelito, Viggo Björklund/Vincero, Mikaela Gistaphson/Cum Laude, Antonia Pettersson Häggström)
Individuellt efter två omg: 1) Harry Charles, Storbritannien, Viviladi du Dom 1,72 2) Jessica Toelstang, Danmark, Bjerglunds Campari 2,60 3) Felix Koller, Österrike, Captain Future 3,06 16) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Chickflick K 7,38 46) Alice Tapper, Sverige, Doge Dogelito 16,21 48) Viggo Björklund, Sverige, Vincero 16,57 64) Mikaela Gustaphson, Sverige, Cum Laude 21,95 75) Stella Röhlcke, Sverige, Delina 30,24
 

CSIJ Junior hoppning
Ställning nationstävlingen efter 2 omg: 1) Storbritannien 10,29 2) Belgien 10,55 3) Italien 16,74 4) Irland 17,17 5) Tyskland 21,03 6) Norge 21;05
11) Sverige 35,96 (Julia Hallberg/Clann Lux Imp, Michelle Cranning Hillgren/Udermus, Ottilia Lundgren/Ti Quenta B, Janelle Larsson/Staralme ESC Z, Axelina Pettersson Häggström)
Individuella resultat efter 2 omg: 1) Sienna Charles, Storbritannien, Chaitanya 1 2) Jason Foley, Irland, Castelfield Vegas 1,59 3) Maria Louise Kingsrod, Norge, Urioso de laume 2,75 17) Janelle Larsson, Sverige, Staralme ESC Z 6,70 34) Julia Hallberg, Sverige, Clann Lux Imp 9,62 63) Ottilia Lundgren, Sverige, Ti Quenta B 19,64 69) Axelina Petterson Häggström, Sverige, Evita 21,97 71) Michelle Cranning Hillgren, Sverige, Udermus 22,06

CCIY2* young rider, fälttävlan
Ställning nationstävling efter dressyr del 1: 1) Storbritannien 51,50 2) Tyskland 53,10 3) Frankrike 61,50 4) Nederländerna 62,70 5) Sverige 64,30
Individuellt efter dressyr del 1: 1) Emma Brüssau, Tyskland, Dark Desire GS 24,10 2) Sam Ecroyd, Storbritannien, Kasseedorf 25,70 3) Isabelle Upton, Storbritannien, Cola 25,80 9) Sofia Sjöborg, Sverige, DHI Mighty Dwight 30,10 15) Sofia Andersson, Sverige, Gardenia R 34,20

CCI1*J Junior fälttävlan
Ställning nationstävlingen efter dressyr del 1: 1) Tyskland 53,30 2) Frankrike 55,50 3) Belgien 61,90 9) Sverige 75,20
Individuellt efter dressyr del 1: 1) Anna-Lena Schaaf, Tysland, Fairytale 24,60 2) Anouk Canteloup, Frankrike, Daniel del Impermeable 25,90 3) Mara van de Ven, nederländerna, Lexington van de Vinkenhof 27,90 21) Selma hammarström, Sverige, Creevagh Cooley 36,60 27) Greta Wårfors, Sverige, Robini 38,60

 

ONSDAG
CDIJ Junior dressyr
Nationstävling totalt: 1) Nederländerna 219,757 2) Tyskland 216,816 3) Danmark 211,877 4) Spanien 209,515 5) Ryssland 209,150 6) Sverige 208,240 (Hanna Nilsson/Daytona, Felicia Olofsson/Bellman, Ellen Lindén Urnes/Fairy Tale, Linnéa Holmgren/QC Sir Dennis)
Individuellt: 1) Daphne van Peperstraten, Nederländerna, Greenpoint´s Cupido 75,909 2) Romy Allard, Tyskland, Summer Rose 73,667 3) Thalia Rockx, Nederländerna, Golden Dancer de la Fazenda 71,939 9) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 71,182 23) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 68,788 25) Hanna Nilsson, Sverige, Daytona 68,273 38) Linnéa Holmgren, Sverige, QC Sir Dennis 66,697

CSICh Children hoppning
Nationshoppning totalt: 1) Tyskland 0+0+4 2) Irland 4+4+0 3) Belgien 9+4+0
15) Sverige (ej kvalade till omgång 2) 12+16 (Beata Hermelin/Titanic VDL, Ebba Kewenter/Cickdown, Isabell Carlstedt/Sandy, Ebba Danielsson/Bonita)
Individuellt efter 3 omg: 1) 6 ryttare med 0 fel 18) Beata Hermelin, Sverige, Titanic VDL 8 32) Isabell Carlstedt, Sverige, Sandy 12 61) Ebba Danielsson, Sverige, Bonita 21 72) Ebba Kewenter, Sverige, Cickdown 33 81) Lilly Landgren, Sverige, Escusa 48


CSIJ Junior hoppning
Ställning individuellt efter omg 1: 1) Thibault Phillipaerts, Belgien, Cataleya 0 2) Elisa Ottobre, Italien, Cadanz 0,53 3) Jack Ryan, Irland, Cavalier Tesca 0,95 12) janelle Larsson, Sverige, Staralme ESC Z 2,70 33) Julia Hallberg, Sverige, Clann Lux Imp 4,62 56) Ottilia Lundgren, Sverige, Ti Quenta B 7,64 71) Michelle Cranning Hillgren, Sverige, Udermus 9,06 93) Axelina Pettersson Häggström, Sverige, Evita 13,97

CDIY Young rider dressyr
Ställning nationstävlingen efter del 1: 1) Tyskland 143,235 2) Danmark 143,117 3) Nederländerna 142,440 4) Spanien 139,323 5) Sverige 139,087 6) Frankrike 136,381
Individuellt: 1) Lia Welschof, Tyskland, Don Windsor OLD 73,000 2) Sara van Deurs Petersen, Danmark, Katholms Ronaldo 72,676 3) Laura Quint, Nederländerna, Edison 71,558 8) Evelina Söderström, Sverige, Weihenstephaner 69,852 11) Ebba Kjellberg, Sverige, Boegardens Limbery 69,235

TISDAG
CSIY Young rider hoppning
Ställning nationstävlingen efter omg 1: 1) Belgien 6,67 2) Storbritannien 7,08 3) Irland 11,11
12) Sverige 20,16
Individuellt efter omg 1: Gilles Thomas, Belgien Conaro 0 2) Dieter Vermeiren, Belgien, Kingston Town 111 Z 1,52 3) Harry Charles, Storbritannien, Vivaldi du Dom 1,72 14) Antonia Pettersson Häggström, Sverige, Chickflick K 3,38 57) Alice tapper, Sverige, Doge Dogelito 8,21 60) Viggo Björklund, Sverige, Vincero 8,57 63) Mikaela Gustaphson, Sverig, Cum Laude 8,95 76) Stella Röhlke, Sverige, Delina 13,24

CSICh Children hoppning
Ställning nationstävlingen efter 2 omg: 1) Tyskland 0+0 2) Ungern 0+8 2) Irland 4+4
15) Sverige 12+16

 

CDIJ Junior dressyr
Ställning nationstävlingen efter del 1: Tyskland 145,453 2) Danmark 139,817 3) Sverige 139,453
Individuellt efter del 1: 1) Romy Allard, Tyskland, Sumer Rose 73,666 2) Kimberly Pap, Nederländerna, Vloet Victory 71,909 3) valentina Pistner, Tyskland, Flamboyant OLD 71,787 4) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 71,181 9) Hanna Nilsson, Sverige, Daytona 68,272

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons