Kristiansand, Norge CDI3*/ CPEDI3*/CDIY/CDIJ/CDICh-A/CDIP

2019-05-09 - 2019-05-12

Internationell dressyr
Svenska ryttare seniorer: Minna Telde, Charlotte Haid Bondegaard, Anna Österberg, Jacob Nörby Sörensen
Para: Anita Johnsson, Kerstin Larsson Englund, Felicia Grimmenhag, Carolin Rutberg, Katja Stensson, Louise Etzner Jakobsson, Lena Malmström, Kristina Alderheim, Christina Berg Overgaard, Linnéa Gunneflo
Young rider: Hanna Nilsson
Juniorer: Nina Jenemark, Daniela Knutsson, Maja Svensson
Children: Villiam Grönberg, Moa Hassellund
Ponny: Zelma Björk, Mary Sophie Haid Bondegaard, Laura Laustsen, Alva Nordfjell, Emelina Sjöblom

Arrangörens hemsida

Start och resultatlistor

SÖNDAG
CPEDI3* Grade I Kür: 1) Jens Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 73,467 2) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 69,678
CPEDI3* Grade II Kür: 1) Linnéa Gunneflo, Sverige, Dinahs Duffy 68,028 2) Synne Eie Kristoffersen, Norge, Isabella 66,078
CPEDI3* Grade III Kür: 1) Carolin Rutberg, Sverige, Mirage 70,911 2) Ann Cathrin Lübbe, Norge, Salento V 68,322
CPEDI3* Grade IV Kür: 1) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 77,042 2) Hege Störseth, Norge, Hoennerups Force 67,675 3) Anita Hennie Johnsen, Norge, Lindegaard Lucky 66,675
4) Katja Stensson, Sverige, Helena 65,783
CPEDI3* Grade V Kür: 1) Camilla Christensen, Danmark, Obreja´s Sly 72,967 2) Rachel Victoria Legreid, Norge, Bacchus 71,517 3) Stine Skillebekk, Norge, Fixdesign Cabernet 70,009 5) Christina Berg Overgaard, Sverige, Laredo´s Fyrste 66,600
6) Kristina Alderheim, Sverige, Banjo 64,783

LÖRDAG
CDI Grand Prix Kür: 1) Minna Telde, Sverige,  Isac, 72,680, 2) Louise Almlund Lökken, Norge, Mr Gold G, 70,975, 3) Charlotte Haid Bondergaard, Sverige, Roberto des Frettes, 70,810, 4) Jacob Nörby Sörensen, Sverige,  Mögelsbjergs Romeo, 70,660.

CPEDI3* Nationstävling: 1) Sverige 426,334 (Anita Johnsson/Dear Friend, Carolin Rutberg/Mirgae, Louise Etzner Jakobsson/Zernard, Christina Berg Overgaard/Laredo´s Fyrste) 2) Norge 414,054
CPEDI3* Grade V ind test: 1) Rachel Victoria Legreid, Norge, Bacchus 67,500 2) Tonje Lundqvist, Norge, Spender 66,746 3) Stine Skillebekk, Norge, Fixdesign Cabernet 66,548
6) Kristina Alderheim, Sverige, Banjo 62,302 7) Christina Berg Overgaard, Sverige, Laredo´s Fyrste 60,516 9) Lena Malmström, Sverige, Fabulous Fidelie 58,690
CPEDI3* Grade IV ind test: 1) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 74,024 2) Hege Störseth, Norge, Hoennerups Force 68,455 3) Anita Hennie Johnsen, Norge, Lindegaard Lucky 67,927
4) Katja Stensson, Sverige, Helena 61,301
CPEDI3* Grade III ind test: 1) Carolin Rutberg, Sverige, Mirage 70,294 2) Ann Cathrin Lübbe, Norge, Salento V 67,353
CPEDI3* Grade II ind test: 1) Linnéa Gunneflo, Sverige, Dinahs Duffy 65,873 2) Synne Eie Krisoffersen, Norge, Isabella 64,951
CPEDI3* Grade I: 1) Jens Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 71,071 2) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 69,167 3) Jens Lasse Dokkan, Norge, Cypres 67,857

FREDAG

CPEDI3*   Grade V team test: 1) Camilla Christensen, Danmark, Obreja´s Sly 70,078 2) Stine Skillebekk, Norge, Fixdesign Cabernet 67,481 3) Tonje Lunqvist, Norge, Spender 65,659 5) Kristina Alderheim, Sverige, Banjo 63,798
6) Christina Berg Overgaard, Sverige, Laredo´s Fyrste 63,411 9) Lena Malmström, Sverige, Faboulous Fidelie 57,907
CPEDI3*  Grade IV team test: 1) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 72,667 2) Hege Störseth, Norge, Hoennerups Force 68,000 3) Anita Hennie Johnsen, Norge, Lindegarrd Lucky 67,708
4) Katja Stensson, Sverige, Helena 63,167
CPEDI3* Grade III team test: 1) Carolin Rutberg, Sverige, Mirage 69,706 2) Ann Cathrin Lübbe, Norge, Salento V 65,882
CPEDI3* Grade II team test: 1) Linnéa Gunneflo, Sverige, Dinahs Duffy 65,106 2) Synne Eie Kristoffersen, Norge, Isabella 64,293 3) Kerstin Larsson Englund, Sverige, Weltina 57,424
CPEDI3* Grade I team test: 1) Jens Lasse Dokkan, Norge, Cypres 71,071 2) Jens Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 70,893 3) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,476
Ställning nationstävlingen efter team test: 1) Sverige 212,849 2) Norge 206,601
CDI Grand Prix Special: 1) Charlotte Haid Bondergaard, Sverige, Dixiland 66,191 2) Mohd Qabil Ambak dato´Mahamad Fathil, Malyasia, Delatio 64,553

 

TORSDAG
CDI Grand Prix: 1) Minna Telde, Sverige, Isac, 69,978, 2) Jacob Noerby Soerensen, Sverige, Moegelbjergs Romeo, 68,326, 3) Charlotte Haid Bondergaard, Sverige, Roberto des Frettes, 67, 152, 4) Louise Almlund Lokken, Norge Mr Gold G, 65,522 5) Mohd Qabil Ambak Dato Mahamad Fathil, Malaysia, Delatio 65,304.

Tre individuella segrar för Etzner

Louise Etzner Jakobsson och Zernard tog sin tredje individuella seger i Kristiansand, Norge i paradressyrens grad IV i fria programmet.

Hon fick mycket fina betyg och red på en bra bit över 77  procent i küren.
- Louise ritt var som vanligt lysande, berömde landslagsledare Agneta Aronsson
Det var tio procent mer än klassens tvåa norskan Hege Störseth kammade hem.
Caroline Rutberg vann grad III med Mirage och Linnéa Gunneflo och Dinahs Duffy vann gard II på 68 procent.
- Här finns det stora möjligheter att öka på betygen ytterligare. Så kul att se, menade Agneta Aronsson som njöt av helgen trots att det bröt ut en rejäl förkylning för henne.

Resultat

Lördag efter nationstävlingen, landskampen mot Norge

Sverige vann landskampen mot Norge vid de internationell tävlingarna i para-dressyr i Norge. Nationstävlingen avgjordes på lördagen och tävlingarna avslutas med kür, det fria programmet till musik, på söndagen.

Agneta Aronsson, svensk landslagsledare var helt klart nöjd med lagresultat.
- Det är viktigt för framtida kval till mästerskap att vi göra bra procent. Och idag blev det ännu bättre än igår, sa hon.
I laget red Caroline Rutberg,Mirage, Louise Etzner Jakobsson, Zernard, Anita Johnsson, Dear Friend, Christina Berg Overgaard, Laredo´s Fyrste.
Under söndagen avslutas tävlingarna med küren.

Resultat

Fredag

Sverige startade med tre klassegrar

Sverige inledde landskampen mot Norge i norska Kristiansand med tre klassegrar och ledning i nationstävlingen.
- Det bästa var att vi i genomsnitt hade över 70 procent per ryttare, kommenterade landslagsledare Agneta Aronsson.

Louise Etzner Jakobsson, Linnéa Gunneflo och Carolin Rutberg toppade alla sin klasser.

Sverige leder nationstävlingen som fortsätter under lördagen med det individuella mästerskapsprogrammet.
- Visst ser det bra ut inför morgondagen, menade Aronsson.

Resultat 

Torsdag

Sverige till Norge med nio starka ryttare

Agneta Aronsson, landslagsledare i paradressyr har med sig nio ryttare till Kristiansand, Norge. Sverige kör en landskamp mot Norge. Där väljer Agneta de mer rutinerade ryttarna.

- Det här är första steget mot EM i Rotterdam i augusti, säger Agneta.
Lagryttarna blir Anita Johnsson med Dear Friend, Caroline Rutberg- Mirage, Louise Etzner Jakobsson med Zernard, som var ett stort hopp vid VM men insjuknade efter första starten.
Christina Berg Overgaard med Laredo´s Fyrste är fjärde esset i laget.
- Jag väljer de mer rutinerade ryttarna till laget så att mina nykomlingar kan koncentrera sig på sina ritter.
Om landskampen säger Agneta skämtsamt:

- Det blir väl som en ny unionsupplösning ( ja, ni vet den från 1905).
Nästa stopp för pararyttarna blir NM i Danmark, Vilhelmsborg och så härliga SM på Strömsholm, där landslagledaren Aronsson arbetar som dressyrlärare.
Agneta saknar en tionde ryttare som skulle ha varit med, Felicia Grimmenhag:
Men Felicas häst Tarot E visar tecken på pollenallergi så Felicia fick lämna walk over.

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons