Loading images...
  • Allt om Ryttargalan 2018

    Allt om Ryttargalan 2018

    2018 blev ännu ett magiskt ridsportår och det var många prestationer som uppmärksammades. Ryttargalan hölls på Grand Hotel i Stockholm.

    >> Läs ett reportage från galan HÄR 

  • En kväll av glädje!

    En kväll av glädje!

    Eva Lindström fick utmärkselsen Årets Hjälte som är instiftat av Patrik Kittel - Läs mer HÄR

  • Årets hederspris

    Årets hederspris

    Astrid Ohlin fick ta emot Årets hederspris 2018. Läs mer HÄR

  • Årets Ridskola 2018

    Årets Ridskola 2018

    Skogslottens Ryttarförening är Årets Ridskola 2018 - Läs mer HÄR

  • Årets medaljörer

    Årets medaljörer

    Årets medaljörer hyllades på Ryttargalan.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vinnare genom tiderna

Ridsportgalan genom tiderna – per år

2006 Tyrol, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Lotta Schultz
Årets Häst: Briar
Årets Hästskötare: Sara Johansson
Årets Komet: Erika Lickhammer
Morgondagens häst: Mister Pooh
Morgondagens stjärna: Angelica Augustsson (hoppning), Juliette Ramel (dressyr), Hannes Melin (fälttävlan)
Årets Ryttare: Rolf-Göran Bengtsson
Årets Uppfödare: Torsten och Ann Pehrsson
Årets Hederspris: Jan Fristedt

2007 Tyrol, Stockholm -  Läs mer

Årets Bragd: Hopplandslaget (Rolf-Göran Bengtsson, Lotta Schultz, Helena Lundbäck, Royne Zetterman)
Årets Hederspris: Jan-Olof Wannius
Horse of Fame: VDL Cardento, Mynta, Butterfly Flip, Briar, Wilson, MacKinley, Keymaster xx
Årets Häst: Briar
Årets Hästskötare: Emelie Ahlberg
Årets Komet: Emma Karlsson
Morgondagens häst: Hip Hop 1045 (hoppning), Fleurie (dressyr), Lefuria (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Maria von Essen (dressyr), Henrik von Eckermann (hoppning), Christoffer Forsberg (fälttävlan)
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Rolf-Göran Bengtsson (hoppning), Jan Brink (dressyr), Linda Algotsson (fälttävlan)
Årets Uppfödare: Margareta Algotsson

2008 Tyrol, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Rolf-Göran Bengtsson
Årets Hederspris: Jan Jönsson
Horse of Fame: Ninja La Silla
Årets Häst: Ninja La Silla
Årets Hästskötare: Eva Marie Svensson
Årets Komet: Sara Henrietta Bergström Källström
Morgondagens häst: Tornesch 1042 (hoppning), Quite a Miracle (dressyr), Lillipop K (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Sara Henrietta Bergström Källström (dressyr), Emma Emanuelsson (hoppning), Malin Larsson (fälttävlan)
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken):Jan Brink (dressyr), Sara Algotsson (fälttävlan), Rolf-Göran Bengtsson (hoppning), Ingrid Boström (distansritt), Fredrik Persson (fyrspann häst), Fredrik Rahm (fyrspann ponny), Jan Olofsson (par häst), Rebecca Kristiansen (par ponny), Johan Herner (enbet häst), Susanne Ankermark (enbet ponny)
Årets Uppfödare: Brita-Stina Eriksson

2009 Ericsson Globe, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Svante Johansson
Årets Hederspris: Ulla Håkanson
Horse of Fame: Saint Amour 1125
Årets Häst: Saint Amour 1125
Årets Hästskötare: Marie Johansson
Årets Komet: Maria Bredberg
Morgondagens häst: Chamonix H (hoppning), Paridon Magi (dressyr), Lehar A. (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Maria Bredberg (fälttävlan), Alexander Zetterman (hoppning), Jennie Lindblad (dressyr)
Ruter Dam – mentorpris: Linda Algotsson
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Rolf-Göran Bengtsson (hoppning), Tinne Vilhelmson Silfvén (dressyr), Malin Larsson (fälttävlan), Tomas Eriksson (fyrspann häst), Jan Olofsson (par häst), Lotta Pålsson (enbet häst), Ewa Kolmodin Weijmar (par ponny), Susanne Ankermark (enbet ponny), Maria Hagman Eriksson (distansritt)
Svenska Hjältar: Per Berggren och Lasse Persson
Årets Uppfödare: Göran Linnell

2010 Ericsson Globe, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Minna Telde
Årets Hederspris: Ingvar Fredricson
Årets Häst: Casall La Silla
Årets Hästskötare: Celia Rijntjes
Årets Komet: Sandra Gustafsson
Morgondagens häst: Matrix (hoppning), Wladimir O.A (dressyr), Alexander (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Douglas Lindelöw (hoppning), Nina Hofmann (dressyr), Jonna Friman (fälttävlan)
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Rolf Göran Bengtsson (hoppning), Patrik Kittel (dressyr), Niklas Lindbäck (fälttävlan), Maria Hagman Eriksson (distansritt), Tomas Eriksson (fyrspann häst), Cecilia Qvarnström (enbet häst), Susanne Ankermark (enbet ponny), Eva Ottosson (par häst), Gunlög Frost (par ponny)
Årets Uppfödare: Thord Bonde

2011 Clarion Hotell, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Rolf-Göran Bengtsson
Årets Hederspris: Antonia Ax:son Johnson
Horse of Fame: Stand By Me
Årets Häst: Ninja La Silla
Årets Hästskötare: Emma Eriksson
Årets Komet: Angelica Augustsson
Morgondagens häst: Isac (dressyr), Click and Cash 1155 (hoppning), Lancelot 359 (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Sofie Lexner (dressyr). Maria Hagman Eriksson (distansritt). Frida Andersén (fälttävlan)
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Rolf-Göran Bengtsson (hoppning) Tinne Vilhelmson-Silfvén (dressyr) Sara Algotsson Ostholt (fälttävlan) Maria Hagman Eriksson (distansritt) Tomas Eriksson (fyrspann häst) Glenn Hesslo (enbet häst) Rebecca Kristiansen (enbet ponny) Eva Ottosson (par häst) Marie Nilsson (par ponny)
Årets Uppfödare: Stuteri H - Anita & Bengt Johansson

2012 Stadshuset, Stockholm i samband med 100-årsjubileet - Läs mer

Årets Bragd: Sara Algotsson Ostholt
Årets Hederspris: Eric Lette
Årets Häst: Lunatic
Årets Hästskötare: Marina Nilsson
Årets Initiativ – Tina Lundin
Årets Komet: Oskar Eriksson
Morgondagens häst: Baltimore 1178 (hoppning), Zircoon Spring Flower (dressyr), Zlatan B (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Petronella Andersson (hoppning), Michelle Hagman (dressyr), Ludwig Svennerstål (fälttävlan)
Årets Ridskola – Skellefteå Ridklubb
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken)
Århundradets Tävlingsarrangör – Ulf Rosengren
Årets Uppfödare: Margareta och Bo Algotsson

2013 Berns, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Fälttävlanslandslaget (Niklas Lindbäck, Sara Algotsson Ostholt, Frida Andersén, Ludwig Svennerstål, förbundskapten: Staffan Lidbeck)
Årets Eldsjäl - Ingela Axelsson
Årets Hederspris: Bo Helander
Årets Häst: Herta
Årets Hästskötare: My Almqvist
Årets Komet: Frida Andersén
Morgondagens häst: Toulouse 66 (hoppning), Cassio (dressyr), Fairnando (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Marina Mattsson (dressyr), Nicole Persson (hoppning), Louise Svensson Jähde (fälttävlan)
Årets Ridlärare - Catarina Sibbern
Årets Ridskola – Södertälje Ridklubb
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Rolf-Göran Bengtsson (hoppning) Tinne Vilhelmson Silfvén (dressyr) Ludwig Svennerstål (fälttävlan) Maria Hagman Eriksson (distansritt) Tomas Eriksson (körning)
Årets Uppfödare: Magnus Dyrendahl

2014 Berns, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Hopplandslaget (Henk Nooren, Sylve Söderstrand, Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Jens Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Douglas Lindelöw, Niklas Johnsson, Alexander Zetterman och Emma Emanuelsson)
Årets Eldsjäl: Carolina Mörk
Årets Hederspris: Jonas Tornell
Årets bäst placerade svenskfödda häst i Horse1 Swedish Riders Trophy: Easy Q, (hoppning)
Årets Häst: Casall Ask
Årets Hästskötare: Malin Henlöv
Årets Komet: Irma Karlsson
Morgondagens häst: H&M All In (hoppning), Strolchi (dressyr), Alice (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Emelie Aldenfalk (dressyr), Wilma Hellström (hoppning), Svea Voltige (Natalie Brixland, Ella Filippa Velander, Emelie Hallberg, Paulina Svensson, Marie Li Korse, Alice Wilsson, Ronja Persson, Daniela Fiskbaek)
Årets Ridlärare: Lillemor Borko
Årets Ridskola: Sundsvalls Fältrittklubb
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Henrik von Eckermann (hoppning), Patrik Kittel (dressyr), Anna Nilsson (fälttävlan), Annelie Eriksson (distansritt), Karin Söderqvist (körning)
Årets Uppfödare: Torsten och Birgitta Hansson

2015 Berns, Stockholm - Läs mer

Årets Bragd: Ebba Larsson
Årets Eldsjäl: Stephanie Brandelius
Årets Hederspris: Sissi Lilja
Årets Häst: Don Auriello
Årets Hästskötare: Karin Holmqvist
Årets Komet: Ida Kristoffersson
Årets Kämpe: Louise Etzner Jakobsson
Morgondagens häst: Brenda Lee (hoppning), Dan Brown (dressyr), Allan V (fälttävlan)
Morgondagens stjärna: Emilie Nyreröd (dressyr), Charlotte Mordasini (hoppning), Sandra Gustafsson (fälttävlan)
Årets Ridlärare: Anna Boström
Årets Ridskola: Oskarshamns Ridklubb
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken):Henrik von Eckermann (hoppning), Patrik Kittel (dressyr), Linda Algotsson (fälttävlan), Maria Hagman-Eriksson (distansritt), Johan Herner (körning)
Årets Uppfödare: Marie Haward

2016 Rondo, Göteborg - Läs MER

Årets Bragd: Louise Etzner Jakobsson
Årets Prestation: Peder Fredricson
Årets Eldsjäl: Nicolin Engelhart
Årets Hederspris: Kyra Kyrklund
Årets Häst: H&M All In
Årets Hästskötare: Sara Lord
Årets Komet: Lina Dolk
Årets Kämpe: Alexandra Julia Ekerow
Morgondagens Häst: H&M Carat Desire (hoppning), Hansson WL (hoppning), Fiorucci Hit (dressyr)
Morgondagens stjärna: Jonna Ekberg (hoppning), Josefin Gyllenswärd (dressyr), Malin Josefsson (fälttävlan)
Årets Ridlärare: Lena Wiman
Årets Ridskola: Varbergs Ridklubb
Årets Ryttare (Svenska Ridsportförbundets Championatstecken): Peder Fredricson (hoppning), Tinne Vilhelmson Silfvén (dressyr), Ludwig Svennerstål (fälttävlan), Charlotte Tillman (distansritt), Linnea Kristiansen (körning)
Årets Uppfödare: Tina Petersson Lind

2017 Grand Hotel, Stockholm - Läs MER

Årets bragd - Peder Fredricson
Årets prestation - Svenska hopplandslaget
Årets hederspris - Sven Holmberg
Årets eldsjäl - Frida Winnerstig
Årets ridskola - Sollentuna Ridklubb
Årets häst - H&M All In
Årets hästskötare - Madelen Isaksson
Årets kämpe - Felicia Grimmenhag
Årets uppfödare - Leif Nilsson
Årets ridskolehäst - Sickan
Årets ridlärare - Leif Hall
Årets komet - Cecilia Bergåkra Berglund
Morgondagens häst - Quartermain (dressyr)
Morgondagens stjärna - Johanna Lindberg (voltige)
Årets ryttare/kusk Svenska Ridsportförbundets Championatstecken
Henrik von Eckermann (hoppning), Patrik Kittel (dressyr), Louise Svensson Jähde (fälttävlan, Sara Henriksson (distansritt), Karin Söderqvist (sportkörning)





Logga in