Badminton

2017

1) Andrew Nicholson, Nya Zeeland, Nereo
2) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique Sam FBW
3) Tim Price, Nya Zeeland, Xavier Faer
Inget svenskt deltagande

2016

1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique Sam FBW
2) Andreas Ostholt, Tyskland, So Is Et
3) Gemma Tattersall, Storbritannien, Arctic Soul
Inget svenskt deltagande

2015

1) William Fox-Pitt, Storbritannien, Chilli Morning
2) Ingrid Klimke, Tyskland, Horseware Hale Bob
3) Jonathan Paget, Nya Zeeland, Clifton Lush
Inget svenskt deltagande

2014

1) Sam Griffiths, Australien, Paulank Brockagh 67,9
2) Oliver Townend, Storbritannien, Armada 70,7
3) Harry Meade, Storbritannien, Wild Lone 71,4
8) Ludwig Svennerstål, Sverige, Alexander 80,0
19) Johan Lundin, Sverige, Johnny Cash 103,2

2013

1 Jonathan Paget, Nya Zeeland, Clifton Promise 39.7 + 0 + 0 = 39.7
2 Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique Sam FBW 36.0 + 0 + 4 = 40.0
3 Andrew Nicholson, Nya Zeeland, Nereo 40.2 + 0 + 0 = 40.2
Ludwig Svennerstål, Sverige, Alexander IV, withdrawn

2012 - Inställt

2011

1) Mark Todd, Nya Zeeland, NZB Land Vision 43,6
2) Piggy French, Storbritannien, Jakata 45,2
3) Mary King, Storbritannien, Imperial Cavalier 45,8
5) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 46,7
30) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 72,2

2009

1) Oliver Townend, Storbritannien, Flint Curtis 44,5
2) William Fox Pitt, Storbritannien, Idalgo 45,2
3) Sam Griffiths, Australien, Happy Times 53,3
Anna Hilton/Mr Dalby fullföljer inte årets fyrstjärniga fälttävlan i Badminton. Ekipaget kom inte till hästbesiktningen på söndagsförmiddagen.

2007

1) Lucinda Fredericks, Australien, Headley Britannia 39,6
2) Andreas Dibowski, Tyskland, FRH Serve Well 41,6
3) Kim Severson, USA, Winsome Adante 43,8
17) Dag Albert, Sverige, Who´s Blitz 54,80
33) Anna Hilton, Sverige, Mr Dalby 108,60
Viktoria Carlerbäck bröt innan hästbesiktningen söndag, hon låg då 12

2006

1. Andrew Hoy, AUS, Moonfleet, 36,5
2. Ingrid Klimke, GER, Sleep Late, 47,2
3. Oliver Townsend, GBR, Flint Curtis, 51,5
12. Viktoria Carlerbäck, Ballys Geronimo, 58,4
19. Dag Albert, Whos Blitz, 65,7
27. Viktoria Carlerbäck, Onyx, 72,9
34. Johan Lundin, Major Tom, 79,8
41. Tobias Grönberg, Amaretto, 91,2

2005

1 Pippa Funnell, GBR, Primmore´s Pride, 44,5
2 William Fox- Pitt, GBR, Tamarillo, 46,1
3 Andrew Hoy, AUS, Master monarc, 51,7
13 Magnus Gällerdal, Keymaster, 63,9

2004

1 William Fox- Pitt, GBR, Mary Guinness Tamarillo
2 Andrew Nicholson, NZL, Lord Killinghurst
3 Bumble Thomas, GBR The Psephologist
Svensk Anna Hilton, Limerick Star bröt

2003

1 Pippa Funnell, GBR, Supreme Rock, 44,0
2 Piia Pantsu, FIN, Ypäjä Karuso, 44,4
3 Jeanette Brakewell, GBR, Over To You, 47,4
15 Linda Algotsson, SWE, Stand By Me, 72,6

2002

1.  Pippa Funnell, Storbritannien, Supreme Rock 37,81
2.  William Fox-Pitt, Storbritannien, Tamarillo 41,81
3.  Leslie Law, Storbritannien, Shear H2O 47,20
35.  Anna Hassö, Sverige, Son of a Bitch 88,00

2001 - Inställt pga mul-och klövsjukeepedemin

2000

1. Mary King, GBR-Star Appeal 37,8 straffp
2. Leslie Law, GBR-Shear H20 46,8
3. Rodney Powell, GBR- Flintstone 50,4
4. Brook Staples, USA- Master Monarch 55,2
5. Mark Todd, NZL- Eyespy II 59,2
6. Caroline Pratt, GBR- Primitive Control 59,4
Svensk Jonas Hugosson-Corall bröt efter Fas C

1999

1. Ian Stark, GBR- Jaybee
Svenskar Paula Törnqvist SAS Monaghan och Dag Albert Buckley Province bröt

1998

1. Chris Bartel GBR-Word Perfect 37,10 straffpoäng
2. Mark Todd NZL-Broadcast News 40,2
3. Bruce Davidsson USA-Eagle Lion 45,0
4. Vaughn Jefferis NZL-Bounce 45,60
5. Karen O´Connor USA-Prince Panache 49,20
6. Kristina Gifford GBR-General Jock
10. Paula Törnqvist SWE-SAS Monaghan 57,80
11. Anna Hermann SWE-Home Run II 61,0
Dag Albert SWE-Nice'N Easy utgått
Anna Hermann-Just Merlin utgick i terrängen

1997

1. David O´Connor USA-Custom Made 49,25 straffpoäng
2. Mary King GBR-Star Appeal 55,00
3. William Fox-Pitt GBR-Cosmopolitan II 55,60
4. Blyth Tait NZL-Chesterfield 56,20
5. Linda Algotsson SWE-Lafayett 57,20
6. Sally Clark NZL-Squirrel Hill 61,40
17. Anna Hermann SWE-Home Run II 75,80
21. Dag Albert SWE-Nice'N Easy 78,80
30. Paula Törnqvist SWE-Monaghan 89,00

1996

1. Mark Todd NZL-Bertie Blunt 42,00 straffpoäng
2. Vaughn Jefferis NZL-Bounce 43,00
3. David O´Connor USA-Custom Made 45,80
4. Leslie Law GBR-New Flavour 46,45
5. Byth Tait NZL-Chesterfield 49,20
6. Ian Stark GBR-Stanwick Ghost 50,60
26. Staffan Liedbeck SWE-Duni Bernhardino 92,75

1995

1. Bruce Davidson USA-Eagle Lion 46,60 straffpoäng
2. Matt Ryan AUS-Kibah Tic Toc 48,30
3. Karen O´Connor USA-Biko 51,00
4. Mark Todd NZL-Just An Ace 53,80
5. Kristina Gifford GBR-General Jock 55,20
6. Philip Dutton AUS-True Blue Girdwood 56,45
9. Anna Hermann SWE-Electra Spiritus 63,60
37. Dag Albert SWE-Nice´N Easy141,90

1994

1) Mark Todd NZL-Horton Point 41,40
Anna Hermann-Electra Spiritus låg 10:e efter terrängen och Dag Albert på 30:e med May I Do It. Svenskarna kunde inte komma till start i hoppningen och tvingades därmed bryta.

1993

1) Virginia Leng GBR-Welton Houdini 43,00
5. Anna Hermann SWE-Mr Punch 54,40
32. Erik Duvander SWE-Right on Time 109,95
33. Lars Christensson SWE-One Way 113,80
43. Anna Hermann SWE- Electra Spiritus 166,20
44. Fredrik Bergendorff SWE- Michaelmas Day 166,25
48. Fredrik Bergendorff SWE- Tangle Louis 389,70

1992

1) Mary Thomson GBR-King William 60,80

1991

1) Rodney Powell GBR-The Irishman II 56,40
17 Erik Duvander SWE-High Tea 90,60
26. Anna Hermann SWE-Mr Punch 113,60
Staffan Lidbeck-Duni Bernhardino bröt i terrängen

1990

1) Nicola McIrvine GBR-Middie Road 50,30
42. Erik Duvander-High Tea

1989

1) Viriginia Leng GBR-Master Craftsman 57,80
Anna Hermann-Sköldmöns Unik fullföljde ej

1988

1) Ian Stark GBR-Sir Wattie 48,00
Erik Duvander-Mera Mera bröt i terrängen

1987  - Inställt pga översvämning

1986

1) Ian Stark GBR-Sir Wattie 73,00

1985

1) Virginia Holgate (Leng) GBR-Priceless 59,75
Christian Persson-Joel bröt i terrängen
Göran Breisner-Goldfinger II bröt i steeplechasen

1984

1) Lucinda Green GBR-Beagle Bay 51,40

1983

1) Lucinda Green (ex Prior-Palmer) GBR -Reagal Realm 56,20
6. Göran Breisner SWE-Ultimus 71,80
31. Göran Breisner SWE-Carakitt 220,95

1982

1) Richard Meade GBR-Speculator III 37,60
10. Göran Breisner SWE-Ultimus xx

1981

1. Mark Phillips GBR-Lincoln 64,00
4. Göran Breisner SWE-Ultimus xx 86,00

1980

1. Mark Todd NZL-Southern Comfort 64,60
3. Göran Breisner SWE-Ultimus xx

1979

1. Lucinda Prior-Palmer (Green) GBR -Killaire 56,20
Jonas Hugosson-Colombey bröt i terrängen

1978

1. Jane Holderness-Roddam GBR-Warrior 57,20
Göran Breisner-Ultimus xx bröt i terrängen

1977

1. Lucinda Prior-Palmer GBR -George 37,65

1976

1. Lucinda Prior-Palmer (Green) GBR -Wideawake 68,80

1973 - Inställt pga översvämning

1974

1. Mark Phillips GBR-Columbus 40,33

1973

1. Lucinda Prior-Palmer (Green) GBR-Be Fair 56,00

1972

1. Mark Phillips GBR-Great Ovation 106,60

1971

1. Mark Phillips GBR-Great Ovation 125,90
21. Jan Jönsson-SWE-Sarajevo 270,00

1970

1. Richard Meade GBR-The Poacher +19,60

1969

1. Richard Walker GBR-Pasha +40,13

1968

1. Jane Bullen GBR-Our Nobby +31,10

1967

1. Celia Ross-Taylor GBR-Jonathan +65,87

1966 - Inställt pga översvämning

1965

1. Eddie Boylan IRL-Durlas Eile +32,90

1964

1. James Templer GBR-M'Lord Connolly +33,00

1963

1. Susan Fleet GBR-The Gladiator 60,95

1962

1. Anneli Drummond-Hay GBR-Merely-a-Monarch +51,73

1961

1. Laurie Morgan AUS-Salad Days +14,98

1960

1. Bill Roycroft AUS-Our Solo +33,27

1959

1. Shiela Waddington GBR-Airs and Graces 4,34

1958

1. Sheila Willcox GBR-High and Mighty +68,20

1957

1. Sheila Willcox GBR-High and Mighty +79,37

1956

1. Frank Weldon GBR-Kilbarry +51,78

1955 EM:

1. Frank Weldon GBR-Kilbarry +4,676
7. Hans von Blixen-Finecke SWE-Jubal 80,080
Bengt Nyholm-Fagott bröt i terrängen
Hans Hård-Figaro bröt i terrängen
Johan Asker-Iller bröt i terrängen
(Lagresultat se under EM)

1954

1. Margaret Hough GBR-Bambi V 64,30

1953 EM:

1. Laurence Rook GBR-Starlight XV +5,30
4. Johan Asker SWE-Iller 53,85
Johan Asker -Jan bröt i terrängen
(Lagresultat se under EM)

1952

1. Mark Darley IRL Emily Little 126,25

1951

1. Hans Schwarzenbach SUI-Vae Victis 81,50

1950

1. Tony Collings GBR-Remus 27,75

1949

1. John Sheddon GBR-Golden Willo 37,00


Senast uppdaterad: 2017-07-18
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
FEI_EuropeanChamp_315Box

Longines FEI EM i Ridsport Göteborg

Nyheter och bilder

21-27 augusti 2017
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

1-3 december 2017
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons