EM i fälttävlan

2017 Strzegom, Polen

Nationstävling
1) Storbritannien 113,90 straffpoäng
2) Tyskland 123,00
3) Sverige 148,40
4) Italien 211,80
5) Irland 269,20
6) Belgien 286,30

Individuellt
1) Ingrid Klimke, Tyskland Hale Bob 30,30 straffpoäng
2) Michael Jung, Tyskland, fischerRocana 32,80
3) Nicola Wilson, Storbritannien, Bulana 35,50
9) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 47,00
11) Louise Svensson Jähde, Sverige, Wieloch's Utah Sun 48,30
14) Niklas Lindbäck, Sverige, Focus Filiocus 53,10
15
) Ludwig Svennerstål, Sverige, Paramount Importance 53,20
34) Anna Freskgård, Sverige, Box Qutie 96,40
39
) Malin Josefsson, Sverige, Allan V 113,20

2015 Blair Castle, Storbritannien

Nationstävling 
1) Tyskland 122,70
2) Storbritannien 173,30
3) Frankrike 183,70
4) Nederländerna 213,30
5) Sverige 284,80 (Sara Algotsson Ostholt/Reality, Anna Nilsson/Luron, Niklas Lindbäck/Cendrillon, Johan Lundin/Johnny Cash)

Individuellt
1) Michael Jung, Tyskland, fischer Takinou 33,50
2) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 42,60
3) Thibaut Vallette, Frankrike, Qing du Briot ENE HN 45,20
23) Sara Algotsson Ostholt, Sverge Reality 75,20
31) Anna Nilsson, Sverige, Luron 80,50
39) Louise Svensson Jähde, Sverige, Viva 125,40
40) Niklas Lindbäck, Sverige, Cendrillon 129,10
Johan Lundin, Sverige, Johnny Cash - ute
Ludwig Svennerstål, Sverige, Franzipan dns

2013 Malmö, Sverige

Nationstävling
1) Tyskland 116,20 straffpoäng
2) Sverige
134,00 (Frida Andersén/Herta, Niklas Lindbäck/Mister Pooh, Sara Algotsson Ostholt/Reality 39, Ludwig Svennerstål/Shamwari 4)
3) Frankrike 151,60

Individuellt
1) Michael Jung, Tyskland, Halunke FBW 32,60 straffpoäng
2) Ingrid Klimke, Tyskland, FRH Escada JS 39,40
3) William Fox-Pitt, Storbritannien, Chilli Morning 40,60
4) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 42,00
9) Frida Andersén, Sverige, Herta 46,00
10) Ludwig Svennerstål, Sverige, Shamwari 46,00
14) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 48,60
27) Anna Hassö, Sverige, Clover 59,80
28) Johan Lundin, Sverige, Johnny Cash 61,80
33) Dag Albert, Sverige, Tubber Rebel 70,60
34) Malin Petersen, Sverige, Sofarsogood 74,20
Linda Algotsson, Sverige, La Fair och Sandra Gustafsson, Sverige, Top Select ej till start i banhoppningen

2011 Luhmühlen, Tyskland

Nationstävling:
1) Tyskland 124,30
2) Frankrike 151,10
3) Storbritannien 154,60
4) Sverige 199,20 (Dag Albert/Mitras Eminen, Sara Algotsson Ostholt/Wega, Niklas Jonsson/First Lady, Malin Petersen/Piccadilly Z)
5) Irland 206,70
6) Italien 209,20

Individuellt:
1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique Sam 33,30
2) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 37,00
3) Frank Ostholt, Tyskland, Little Paint 42,70
12) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Wega 54,60
26) Malin Petersen, Sverige, Piccadilly Z 71,10
29) Dag Albert, Sverige, Mitras Eminen 74,10
31) Katrin Norling, Sverige, Pandora Emm 82,80
50) Christoffer Forsberg, Sverige, Grafman 163,10
Niklas Jonsson/First Lady wdr

2009 Fontainebleau, Frankrike

Nationstävling
1) Storbritannien 160,50 straffpoäng
2) Italien, 253,20
3) Belgien 317,60
4) Sverige, 337,60 (Dag Albert/Tubber Rebel 90,7, Anna Hilton/L’Ester de la Pree 121,6, Katrin Norling/Pandora Emm 125,3, Niklas Lindbäck/Mr Pooh, 131,8)

Individuellt
1) Kristina Cook, Storbritannien, Miners Frolic, 46,7 straffpoäng
2) Piggy French, Storbritannien, Some Day Soon, 47,3
3) Michael Jung, Tyskland, La Biostehtique Sam 49,0
11) Linda Algotsson, Sverige, Stand By Me,67,3
12) Malin Larsson, Sverige, Piccadilly z, 67,9
21) Dag Albert, Sverige, Tubber Rebel, 90,7
30) Anna Hilton, Sverige, L’Ester de la Pree, 121,6
31) Katrin Norling, Sverige, Pandora Emm, 125,3
35) Niklas Lindbäck, Sverige, Mr Pooh, 131,8

 

2007 Pratoni del Vivaro, Italien

LAG
1) Storbritannien 146,00
2) Frankrike 212,90
3) Italien 244,1
4) Belgien 254,2
5) Danmark 319,9
6) Schweiz 326,7
Sveriges lag bröt

Iindividuellt:
1) Nicholas Touzaint, Frankrike, Galan de Sauvagere 29,40 straffpoäng
2) Mary King, Storbritannien, Call Again Cavalier 41,30
3) Bettina Hoy, Tyskland, Ringwood Cockatoo 42,30
4) Jean Teulere, Frankrike, Espoir de la Mere 49,70
5) Cedric Lyard, Frankrike, Jolly Hope de Treille 51,10
6) Zarah Phillips, Storbritannien, Toytown 51,6
31) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 118,00
Johan Lundin, Katrin Norling bröt i terrängen, Sara Algotsson startade ej

2005 Blenheim, Storbritannien

LAG
1. Storbritannien 136,5
Zara Philips/ Toytown, William Fox- Pitt/ Tamarillo, Jeanette Brakewell/ Over to You, Leslie Law/Shear Léau
2. Frankrike 170,2
Arnaud Boiteau/ Expo Du Moulin, Didier Willefert/ Escape Lae Mili, Gilles Viricel/ Blakring Mili HN, Nicolas Touzaint/ Hildogo De Lile
3. Tyskland 181,9
Frank Ostholt/ Air Jordan, hinrich Romeike/ Marius Voigt- Logostik, Anna Warnecke/ Twinkle Bee, Bettina Hoy/ Ringwood Cockatoo
4. Sverige 192,9
Magnus Gällerdal/ Keymaster, 60,9, Linda Algotsson/ May Fair Lady, 63,7, Viktoria Carlerbäck/ Ballys Geronimo, 68,3, Dag Albert/ Whos Blitz, 72,8

INDIVIDUELLT
1. Zara Philips, Storbritannien/ Toytown, 38,0
2. William Fox-Pitt, Storbritannien/ Tamarillo, 44,3
3. Ingrid Klimke, Tyskland/ Sleep Late, 45,2
4. Karin Donckers, Belgien/ Gormley, 46,7
5. Frank Osholt, Tyskland/ Air Jordan, 47,4
6. Piia Pantsu, Finland, Ypäjä Karuso, 47,8
14 Magnus Gällerdal, Keymaster, 60,9
15 Linda Algotsson, My Fair Lady, 63,7
17 Viktoria Carlerbäck, Bally Geronimo, 68,3
30. Dag Albert, Whos Blitz, 72,8
36. Tobias Grönberg, Amaretto, 80,6
44. Katrin Norling, Pandora Emm, 92,5

2003 Punchestown, Irland

LAG
1. Storbritannien, 147,6 poäng
Pippa Funnell Walk on Star, William Fox-Pitt Moon Man, Jeanette Brakewell- Over To You, Leslie Law Shear L'Eau
2. Frankrike - 160,2 poäng
3. Belgien - 196,0
Svenska laget bröt

INDIVIDUELLT
1. Nicolas Touzaint, Frankrike, Galan de Sauvagere 35,0
2. Linda Algotsson, Sverige, Stand By Me 40,8
3. Pippa Funell, Storbritannien, Walk on Star 44,4
41. Dag Albert, Sverige, Midnight Blue 138,4
42. Johan Lundin, Sverige, Major Tom 150,2
Magnus Gällerdal och Anna Hassö ute, Anna Hilton struken

2001 Pau, FRA

LAG
1. Storbritannien, 158.40 poäng
Pippa Funnell Supreme Rock, William Fox-Pitt Stunning, Jeanette Brakewell- Over To You, Leslie Law Shear H20
2. Frankrike - 168.40  poäng
Didier Courreges Debat D'Estruval, Frederic De Romblay Baba Au Rhum, Denis Mesples Vanpire, Rodolphe Scherer Quack
3. Italien - 244.60 poäng
Marco Biasa Ecu , Andrea Verdina Donnizetti , Fabio Fani Ciotti Down Town Brown , Fabio Magni Loro Piana Cool'n
4. Sverige - 441 poäng
Anna Hassö Son of a Bitch, Dag Albert Midnight Blue, Anna Nilsson Beach Star, Anna Lidar Double Dealer

INDIVIDUELLT
1. Pippa Funell, Storbritannien, Supreme Rock 45,80
2. Inken Johannsen, Tyskland, Brilliante 48,40
3. Enrique Sarasola, Spanien, Dope Doux 48,40
27. Anna Hassö, Sverige, Son of a Bitch 116,2
30. Dag Albert, Sverige, Midnight Blue 125,8
32. Anna Nilsson, Sverige, Beach Star 136,0
42. Anna Lidar, Sverige, Double Dealer 245,6

1999 Luhmühlen, Tyskland

LAG
1. Storbritannien - 266 poäng
Pippa Funnell Supreme Rock, 74, Ian Stark- Jay Bee 91,0, Jeanette Brakewell,  Over To You
2. Tyskland - 364 poäng
Bobo Battenberg- Sam the Man, 115, Nele Hagener,  Little McMuffin, 123, Herbert Bloecker- MobilCom Chicol - 126
3. Belgien - 418 poäng
Constan Rijckevorsel, Otis 002, 120, Carl Bouckaert- Welton Molecule 041, 145
Kurt Heyndrickx- Archimedes, 153
5. Sverige  441 poäng
Linda Algotsson- Stand By Me, 80, Paula Törnqvist- SAS Monaghan, 83, Anna Nilsson, Azzaro Z, 278

INDIVIDUELLT
1. Pippa Funnell GBR- Supreme Rock, 74
2. Linda Algotsson SWE- Stand By Me, 80
3. Paula Törnqvist SWE- SAS Monaghan, 83
4. Piia Pantsu FIN- SW Uppercut,  90
44. Anna Nilsson SWE- Azzaro Z , 278
47. Annica Claeson SWE - Raskolnikov,  296
Sara Algotsson, Robin des Bois bröt

1997 Burghley, Storbritannien

LAG 
1. Storbritannien 160,20 straffpoäng
Mary King-Star Appeal 57,20, Ian Stark-Arakai 57,80, Christopher Bartle-Word Perfect 128,60, William Fox-Pitt-Cosmopolitan II 45,20
2. Sverige 214,40
Sivert Jonsson-Jumping Jet Pack utgick i terrängen, Paula Törnqvist-Monaghan 70,60, Anna Hermann-Home Run II 61,20, Magnus Österlund-Master Mind 82,60
3. Frankrike 270,00
Frederic de Romblay-Rosendael HN 104,60, Jean.Lou Bigot-Twist la Beige 62,40, Marie-Christine Duroy-Summer Song 103,00
Jean Teulere-Rodosto utgått
4. Tyskland 284,20
5. Schweiz 382,40
6. Irland 489,80

INDIVIDUELLT
1. Bettina Overesch GER-Watermill Stream 44,60
2. William Fox-Pitt GBR-Cosmopolitan II 45,20
3. Kristina Gifford GBR-General Jock 55,00
4. Mary King GBR-Star Appeal 57,20
5. Polly Phillips GBR-Coral Cove 57,40
6. Ian Stark GBR-Arakai 57,80
7. Anna Hermann SWE-Home Run II 61,20
10. Paula Törnqvist SWE-Monaghan 70,60
12. Magnus Österlund SWE-Master Mind 82,60

1995 Pratoni del Vivaro, Italien

LAG
1. Storbritannien 167,10 straffpoäng
Mary King-King William 47,25, William Fox-Pitt-Cosmopolitan II 56,40, Kristina Gifford-Midnight Blue 63,45, Charlotte Bath-Cool Customer 102,05
2. Frankrike 231,45
Jean Lou Bigot-Twist La Beige 63,40, Didier Willefert-Seducteur Biolay 83,45, Rodolphe Scherer-Urane de Pins 84,60, Gilles Pons-Ramdame utgått
3. Irland 238,60
Lucy Thompson-Welton Romance 41,55
Eric Smiley-Enterprise 75,15
Virginia McGrath-Yellow Earl 121,90
Mark Barry-Collongues utgått
4. Tyskland 317,85
5. Belgien 317,906
6. Schweiz 411,20
Svenska laget utgick

INDIVIDUELLT
1. Lucy Thompson IRL-Welton Romance 41,55
2. Marie-Christine Duroy FRA-Ut du Placineau 45,30
3. Mary King GBR-King William 47,25
4. Piia Pantsu FIN-Cyna 52,00
15. Linda Algotsson SWE-Lafayett 87,00
16. Magnus Österlund SWE-Master Mind 89,40
29. Therese Olausson SWE-Hector T 118,10
27. Paula Törnqvist SWE-Monaghan 158,60
Utgått: Michael Petersson-Early Puritan, Anna Hermann-Electra Spiritus

1993 Achselschwang, Tyskland

67 ryttare, 16 nationer, 11 lag

LAG
1. Sverige -347,15
Anna Hermann-Mr Punch, Erik Duvander-Right on Time, Fredrik Bergendorff-Michaelmas Day, Lars Christensson-One Way
2. Frankrike -347,70
Jean-Lou Bigot-Twist la Beige, Didier Seguret-New-Lot, Michel Bouquet-Newport, Jean Teulere-Orvet de Bellai
3. Irland -375,90
Eric Smiley-Enterprise, Sally Corscadden-Cageodore, Sonya Rowe-Bright Imp, Susan Shortt-Menana
4. Tyskland -403,65
Peter Thomsen-White Girl, Marina Loheit-Arapaima, Ralf Ehrenbrink-Kildaire, Cord Mysegas-Chuck
5. Italien -617.30
Ranieri Campello-Mill Bank, Fabio Magini-Passport, Andrea Mezzaroba-Ballyrobert, Alberto Caslari-Welton Comedian
6. Spanien -672,75
Santiago Centenera-Welton Chit Chat, Fernando Villalon-Clever Night, Sebastian Diez Canedo-Young Winston

INDIVIDUELLT
1. Jean-Lou Bigot FRA-Twist la Beige -87,95
2. Kristina Gifford GBR-Song & Dance Man -89,80
3. Eddy Stibbe HOL-Baluha -93,00
4. Anna Hermann SWE-Mr Punch -96,60
5. Peter Thomsen GER-White Girl -103,00
6. Mairead Curran IRL-Watercolour -105,40
11. Erik Duvander SWE-Right on Time -121,85
18. Fredrik Bergendorff SWE-Michaelmas Day -128,70
25. Dag Albert SWE-Nice'N Easy -145,55
Lars Christensson-One Way bröt i terrängen

1991 Punchestown, Irland

40 ryttare, 10 nationer, 10 lag

LAG
1. Storbritannien -225,20
Richard Walker-Jacana, Karen Straker-Get Smart, Mary Thomson-King William, Ian Stark-Glenburnie
2. Irland -339,50
Fiona Wentges-Oliver, Sonya Duke-Bright Imp, Olivia Holohan-Rusticus, Jeremy Spring-Holy Smoke
3. Frankrike -669,60
Jean-Jaques Boisson-Oscar de la Loge, Didier Mayoux-Maryland II, Jean Teulere-Orvet de Bellaing, Didier Seguret-Newlot
Endast 3 lag fullföljde

INDIVIDUELLT
1. Ian Stark GBR-Glenburnie -61,80
2. Richard Walker GBR-Jacana -75,80
3. Karen Straker GBR-Get Smart -87,60
4. Herbert Blöcker GER-Feine Dame -91,00
5. Mairead Curran IRL-Watercolour -102,00
6. Fiona van Tuyll HOL-Olympic Bristols Autumn Bronze -102,05
13. Fredrik Bergendorff SWE-Michaelmas Day -133,20
Anna Hermann-Mr Punch och Jan Jönsson-Dioms Desdemona bröt

1989 Burghley, Storbritannien

12 nationer, 10 lag, 55 ryttare

LAG
1. Storbritannien -187,65
Lorna Clarke-Fearliath Mor, Virginia Leng-Master Craftsman, Ian Stark-Glenburnie, Rodney Powell-The Irishman
2. Holland -333,30
Fiona van Tuyll-Just a Gamble, Mandy Stibbe-Bristols Autumn Bronze, Eddie Stibbe-Bristols Autumn Fantasy
3. Irland -363,10
Olivia Halohan-Rusticus, Eric Horgan-Homer, Joe Mc Gowan-Private Deal, Melanie Duff-Rathlin Roe
Sverige deltog ej med lag

INDIVIDUELLT
1. Virginia Leng GBR-Master Craftsman -46,25
2. Jane Thelwall GBR-Kings Jester -59,20
3. Lorna Clarke GBR- Fearliath Mor -62,40
15. Erik Duvander SWE-High Tea -102,00

1987 Luhmühlen, Västtyskland

15 nationer, 11 lag, 60 ryttare

LAG
1. Storbritannien -146,00
Virginia Leng-Night Cap, Ian Stark-Sir Wattie, Rachel Hunt-Aloaf, Lucinda Green-Shannagh
2. Västtyskland -187,00
Claus Erhorn-Justyn Thyme, Ralf Ehrenbrink-Uncle Toss, Wolfgang Mengers-Half Moon Bay, Jurgen Blum-Frosty Bay
3. Frankrike -191,00
Vincent Berthet-Jet Crub, Didier Seguret-Jovial E, Thierry Lacour-Hymen de la Cour, Pascal Morviller-Jacquet
Sverige lag uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Virginia Leng GBR-Night Cap -38,4
2. Ian Stark GBR-Sir Wattie -43,6
3. Claus Erhorn FRG-Justyn Thyme -44,4
10. Michael Petersson SWE-Up to Date
Anna Hermann SWE-Sköldmöns Unik utgick
Lars Christensson SWE-Gould Friend utesl

1985 Burghley, Storbritannien

12 nationer, 9 lag, 59 ryttare

LAG
1. Storbritannien -172,80
Virignia Holgate-Leng-Priceless, Lorna Clarke-Myross, Ian Stark-Oxford Blue, Lucinda Green-Regal Realm
2. Frankrike -353,80
Marie-Christine Duroy-Harle, Jean Teulere-Godelureau HN, Pascal Morrivers-Gulliver B, Vincent Berthet-Kopino HN
3. Väst-Tyskland -372,60
Claus Erhorn-Fair Lady, Ralf Ehrenbrink-Bettina, Christoph Wagner-Phillip, Jurgen Blum-Frosty Bay
Sverige deltog ej i lag

INDIVIDUELLT
1. Virginia Holgate-Leng GBR-Priceless -49,00
2. Lorna Clarke GBR-Myross -61,80
3. Ian Stark GBR-Oxford Blue -62,00
Göran Breisner SWE-Bobalong utesl
Jan Jönsson SWE-Nebraska utesl

1983 Frauenfeld, Schweiz

12 nationer, 11 lag, 51 ryttare

LAG
1. Sverige -239,60
Christian Persson-Joel, Göran Breissner-Ultimus xx, Sven Ingvarsson-Doledo, Jeanette Ullsten-Noir
2. Storbritannien -251,00
Lucinda Green-Reagal Realm, Virginia Holgate-Leng-Night Cap II, Lorna Clarke-Danville, Clarissa Clapham-Windjammer II
3. Frankrike -360,00
Pascal Morvilliers-Gulliver B, Thierry Lacour-Hymen de la Cour, Marie Christine Duroy-Harley, Patrick Marquebille-Flamenco III

INDIVIDUELLT
1. Rachel Bayliss GBR-Mystic Minstrel -48,40
2. Lucinda Green GBR-Regal Realm -52,60
3. Christian Persson SWE-Joel -59,80
4. Göran Breisner SWE-Ultimus
14. Sven Ingvarsson SWE-Doledo
Jeanette Ullsten SWE-Noir utesl

1981 Horsens, Danmark

14 nationer, 13 lag, 61 ryttare

LAG
1. Storbritannien -327,15
Virginia Holgate-Leng-Priceless, Richard Meade-Kilcashel, Sue Benson-Gemma Jay Elisabeth Purbrick-Peter The Great
2. Schweiz -350,40
Hansueli Schmutz-Oran, Ernst Baumann-Baron, Sepp Räber-Benno II, Josef Burger-Beaujour de Mars
3. Polen 366,50
Miroslaw Szlapka-Erywan, Jan Lipczynski-Elektron, Jerzy Rafalak-Djak, Miroslav Slusarczyk-Ekran
Sveriges lag uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Hansueli Schmutz SUI-Oran -81.90
2. Helmut Rethemeier FRG-Santiago -86,30
3. Brian McSweeney IRL-Inis Mean -90,80
4. Jan Jönsson SWE-Lyrik
21. Jonas Hugosson SWE-Zanthos
Sven Ingvarsson SWE-Watergate bröt i terrängen
Christian Persson SWE-Joel bröt i terrängen

1979 Luhmülen, Västtyskland

12 nationer, 10 lag, 60 ryttare

LAG
1. Irland -301,90
John Watson-Cambridge Blue, David Foster-Inis Mean, Alan Lillington-Seven Up, Helen Cantillon-Wing Forward
2. Storbritannien -312,35
Sue Hatherly-Monacle II, Christopher Collins-Gamble, Clarissa Strachan-Merry Sovereign, Lucinda Prior-Palmer-Green-Killaire
3. Frankrike -364,00
Thierry Touzaint-Griboille C, Armand Bigot-Gamin du Bois, Thierry de Lacour-Sertorius, Edouard Decharme-Frisson A
Inget svenskt lag deltog

INDIVIDUELLT
1. Nils Haagensen DEN-Monaco -53,80
2. Rachel Bayliss GBR-Gurgle The Greek -67,60
3. Rüdiger Schwarz FRG-Power Game -76,80
26. Jonas Hugosson SWE-Colombey
33. Sven-Åke Lindberg SWE-Rick

1977 Burghley, Storbritannien

8 nationer, 7 lag, 41 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Storbritannien -151,25
Lucinda Prior-Palmer-Green-George
Jane Holderness-Roddam-Warrior
Chris Collins-Smokey VI
Clarissa Strachan-Merry Sovereign
2. Västtyskland -221,90
Karl Schultz-Madrigal
Horst Karsten-Sioux
Hanna Hupplesgurg-Zwock-Akzent
Harry Klugmann-El Paso
3. Irland -247,90
John Watson-Cambridge Blue
Eric Horgan-Pontoon
Patsy Maher-Ballagarry
Norman Van der Vater-Blue Tom Tit

INDIVIDUELLT
1. Lucinda Prior-PalmerGBR-George -37,35
2. Karl Schultz FRG-Madrigal -39,0
3. Horst Karsten FRG-Sioux -48,2

1975 Luhmühlen, Västtyskland

11 nationer, 10 lag, 54 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Sovjetunionen -232,20
Peter Gornuschko-Gusar
Victor Kalinin -Araks
Vladimir Lanugin-Reflex
Vladimir Tischkin-Flot
2. Storbritannien -240,20
Lucinda Prior-Palmer (Green)-Be Fair
Princess Anne-Goodwill
Sue Hatherly-Harley
Janet Hodgson-Larkspur
3. Västtyskland -275,60
Kurt Mergler-Vaibel
Herbert Blöcker-Albrant
Harry Klugmann-Veberod
Horst Karsten-Sioux

INDIVIDUELLT
1. Lucinda Prior-Palmer (Green) GBR-Be Fair -46,33 p
2. Princess Anne GBR-Goodwill -60,00 p
3. Pietr Gornuschko URS-Gusar -66,00 p

1973 Kiew, Sovjetunionen

7 nationer, 7 lag, 45 ryttare

LAG
1. Västtyskland -351,85
Herbert Blöcker-Albrant
Horst Karsten-Sioux
Kurt Mergler-Vaibel
Harry Klugmann-El Paso
2. Sovjetunionen -508,8
Alexander Evdokimov-Jeger
Vladimir Soroka-Obzor
Yuri Salnikov-Bagazh
Valentin Gorelkin-Rock
3. Storbritannien -536,0
Richard Meade-Wayfarer II
Lucinda Prior-Palmer (Green)-Be Fair
Janet Hodgson-Larkspur
Debbie West-Baccarat
Sveriges lag uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Alexander Evdokimov URS-Geger -100,0 p
2. Herbert Blöcker FRG-Albrant -100,0 p
3. Horst Karsten FRG-Sioux -109,35 p
Jan Jönsson SWE-Sarajewo utesl
Göran Bengtsson SWE-Iller utesl
Göran Eliasson SWE-Hurry utesl
Curt Nilsson SWE-Deirana utesl

1971 Burghley, Storbritannien

9 nationer, 7 lag, 45 ryttare

LAG
1. Storbritannien -333,30
Debbie West-Baccarat
Mary Gordon-Watson-Cornishman V
Richard Meade-The Poacher
Mark Phillips-Great Ovation
2. Sovjetunionen -755,50
Sergin Mukhin-Resfeder
Vladimir Soroka-Obzor
Alexander Evdokimov-Farkhad
Yuri Solos-Rashod
3. Irland -795,60
William McLernon-Ballangarry
Diana Wilson-Broken Promise
William Powell-Harris-Smokey VI
Ronnie MacMahon-San Carlos
Inget svenskt lag deltog

INDIVIDUELLT
1. Princess Anne GBR-Doublet -60,30
2. Debbie West GBR-Baccarat -98,10
3. Stewart Stevens GBR-Classic Chips -112,90
11. Jan Jönsson SWE-Sarajewo

1969 Haras-du-Pin, Frankrike

8 nationer, 6 lag, 27 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Storbritannien -117,26
Richard Walker-Pasha
Derek Allhusen-Lochinvar
Pollyann Hely-Hutchinson-Count Jasper
Ben Jones-The Poacher
2. Sovjetunionen -215,80
Yuri Solos-Fat
Alexander Evdokimov-Fahrad
Kamo Zakarian-Fugas
Y Kepp-Hobot
3. Västtyskland -389,72
Bernd Messmann-Windspiel
Horst Karsten-Adajio
Kurt Mergler-Vaibel
Otto Ammermann-Alpaca

INDIVIDUELLT
1. Mary Gordon-Watson GBR-Cornishman V +35,79 p
2. Richard Walker GBR-Pasha + 30,34 p
3. Bernd Messman FRG-Windspiel -2,11 p

1967 Punchestown, Irland

 9 nationer, 8 lag, 42 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Storbritannien -70,4
Martin Whiteley-The Poacher
Derek Allhusen-Lochinvar
Ben Jones-Foxdor
Richard Meade-Barberry
2. Irland -156,0
Eddie Boylan-Durlas Eile
John Fowler-Dooney Rock
Viscount Petersham-Sam Weller
Bill Mullins-March Hawk
3. Frankrike -229,0
Jean-Jaques Guyon-Pitou
Daniel Lechevallier-Opera
Henri Michel-Ouragan
Michel Cochenet-Artaban II

INDIVIDUELLT
1. Eddie Boylan IRL-Durlas Eile +28,6
2. Martin Whiteley GBR-The Poacher +1,4
3. Derek Allhusen GBR-Lochinvar -1,6

1965 Moskva, Sovjetunionen

7 nationer, 7 lag, 38 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Sovjet +19,99
Lev Baklyschkin-Rulon
Alexander Evdokimov-Padarok
Saiattal Mursalimov-Dzhigit
German Gazumov-Gran
2. Irland -2,80
Penelope Moreton-Loughlin
Virginia Freeman-Jackson-Sam Weller
Eddy Boylan-Durlas Eile
Anthony Cameron-Lough Druid
3. Storbritannien -24,95 p
Derek Allhusen-Lochinvar
Richard Meade-Barberry
Christine Sheppard-Fenjirao
Ben Jones-Master Bernard

INDIVIDUELLT
1. Marian Babirecki POL-Volt +28,45 p
2. Dew Baklyschkin URS-Rulon +27,35
3. Horst Karsten FRG-Condora +16,95

1962 Burghley, Storbritannien

4 nationer, 4 lag, 27 ryttare - Inget svenskt deltagande

LAG
1. Sovjet +2,2
German Gazumov-Granj
Pavel Deyev-Satrap
Lev Baklyschkin-Khirurg
Boris Konkov-Rumbh
2. Irland -93,3
Harry Freeman-Jackson-St Finbarr
Anthony Cameron-Sam Weller
Patrick Conolly-Carew-Ballyhoo
Virginia Freeman-Jackson-Irish Lace
3. Storbritannien -160,2
Frank Weldon-Young Pretender
Michael Bullen-Sea Breeze
Susan Fleet-The Gladiator
Peter Welch-Mister Wilson

INDIVIDUELLT
1. James Templer GBR-M'Lord Connolly +43,1
2. German Gazjumow URS-Granj +34,1
3. Jane Wykeham-Musgrave GBR-Ryebrooks +30,9

1959 Harewood, Storbritannien

11 nationer, 10 lag, 64 ryttare

LAG
1. Västtyskland 120,79
August Lutke-Westhues-Franko II
Ottokar Pohlmann-Polarfuchs
Siegfried Dehning-Fechtlanze
Reiner Klimke-Fortunat
2. Storbritannien 121,10
Frank Weldon-Samuel Johnson
Derek Allhusen-Laurien
Jeremy Beale-Fulmer Folly
Shiela Waddington-Airs And Graces
3. Frankrike 274,93
Jehan Le Roy-Garden
Pierre Durand-Guiliano
Guy Lefrant-Nicias
Hugues Landon-Espionne
Svenska laget uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Hans Schwarzenback SUI-Burn Trout +7,07
2. Frank Weldon GBR-Samuel Johnson +5,40
3. Derek Allhusen GBR-Laurien -11,98
29. Evert Olausson SWE-Tom Raid
31. Sune Lindbäck SWE-Armagnac
G. Nilsson SWE-Salvekvick utesl

1957 Köpenhamn, Danmark

6 nationer, 6 lag, 27 ryttare

LAG
1. Storbritannien 270,90
Shiela Willcox-High And Mighty
Ted Marsh-Wild Venture
Derek Allhuse-Laurien
Kit Tatham-Warter-Pampas Cat
2. Västtyskland 316,28
August Lutke-Westhues-Franko II
Siegfried Dehning-Fechtlanze
Reiner Klimke-Lausbub
3. Sverige 1011,85
Evert Olausson-Iron
Evert Petterson-Tom Raid
Petrus Kastenman-Illuster
K G Holm-Air bröt i terrängen

INDIVIDUELLT
1. Sheila Willcox GBR-High-and-Mighty -42,90
2. August Lutke-Westhues FRG-Franko -6,56
3. Jonas Lindgren SWE-Eldorado -102,50
9. Evert Olausson SWE-Iron
12. Evert Pettersson SWE-Tom Raid
16. Petrus Kastenmann SWE-Illuster
K.G. Holm SWE-Air utesl
Brita Asker SWE-Fairita utesl

1955 Windsor, Storbritannien

8 nationer, 5 lag, 54 ryttare

LAG
1. Storbritannien 218,2
Frank Weldon-Kilbarry
Bertie Hill-Countryman III
Laurence Rook-Starlight XV
Diana Mason-Tramella
2. Schweiz 371,0
Anton Bühler-Uranus
Hans Bühler-Richard
Mark Büchler-Tizian
Andrea Zindel-Vae Victis
Endast två lag fullföljde
Svenska laget uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Frank Weldon GBR-Kilbarry +4,6
2. John Oram GBR-Radar -37,1
3. Bertie Hill GBR-Countryman III -54,0
7. Hans Blixen-Finecke SWE-Jubal
Johan Asker SWE-Iller utesl
H. Hård SWE-Figaro utesl
B. Nyholm SWE-Fagott utesl

1954 Basel, Schweiz

6 nationer, 5 lag, 27 ryttare

LAG
1. Storbritannien 350,1 poäng
Bertie Hill-Crispin
Frank Weldon-Kilbarry
Laurence Rook-Starlight XV
Diana Mason-Tramella
2. Västtyskland 942,4
Willy Busing-Trux
August Lutke-Westhues-Hubertus
Klaus Wagner-Dachs
Max Huck-Fockdra von Kamax
Svenska laget uteslutet

INDIVIDUELLT
1. Bertie Hill GBR-Crispin -105,8
2. Frank Weldon GBR-Kilbarry -120,5
3. Arthur Rook GBR-Starlight -123,8
13. Göran Ulfsparre SWE-Flight
14. Johan Asker SWE-Iller
Bengt Johansson SWE-Hanseman utesl

1953 Badminton, Storbritannien

6 nationer, 3 lag, 40 ryttare 

LAG
1. Storbritannien -355,00 poäng
Frank Weldon-Kilbarry
Reg Hindley-Speculation
Bertie Hill-Bambi V
Endast ett lag fullföljde

INDIVIDUELLT
1. Lawrence Rook GBR-Starlight XV +5,3
2. Frank Weldon GBR-Kilbarry -39,00
3. Hans Schwarzenbach SUI-Vae Victis-48,90
4. Johan Asker SWE-Iller
Johan Asker SWE-Jan utesl
Hans Blixen-Finecke SWE-Jan utesl


Senast uppdaterad: 2017-09-05
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

29 november-2 december 2018
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons