OS i dressyr

2016 Rio de Janerio, Brasilien

Nationstävling (Grand Prix+Grand Prix Special):
1) Tyskland 81,936 (Isabell Werth/Weihegold OLD, Dorothee Schneider/Showtime FRH, Kristina Bröring Sprehe/Desperados FRH, Sönke Rothenberger/Cosmo)
2) Storbritannien 78,602 (Charlotte Dujardin/Valegro, Carl Hester/Nip Tuck, Fiona Bigwood/Orthilia, Spencer Wilton/Super Nova II)
3) USA 76,667 (Laura Graves/Verdades, Steffen Peters/Legolas 92, Allison M Brock/Rosevelt, Kasey Perry-Glass/Dublet)
4) Nederländerna 75,517 (Diederik van Silfhout/Arlando, Hans Peter Minderhoud/Johnson, Edward Gal/Voice)
5) Sverige 74,845 (Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello 77,199, Patrik Kittel/ Deja 73,866, Juliette Ramel/Buriel K.H. 72,045, Mads Hendeliowitz/Jimmie Choo SEQ 71,681)
6) Danmark 74,311 (Cathrine Dufour/Cassidy, Agnete Kirk Thinggaard/Jojo Az, Anders Dahl/Selten HW, Anna Kasprzak/Donnperignon)

Grand Prix Kür Final:
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 93,857
2) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 89,071
3) Kristina Bröring Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 87,142
4) Laura Graves, USA, Verdades 85,196
5) Severo Jesus Jurado Lopez, Spanien, Lorenzo 83,625
6) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 82,946
8) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 81,553
16) Patrik Kittel, Sverige, Deja 76,018

Grand Prix Special (18 bästa till Grand Prix Kür):
28) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 72,045
29) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo SEQ 71,681


2012 London, Stobritannien - Läs mer

Nationstävling (Grand Prix + Grand Prix Special)
1) Storbritannien 79,979 (Carl Hester/Uthopia, Laura Bechtolsheimer/Mistral Hojris, Charlotte Dujardin/Valegro)
2) Tyskland 78,216 ( Dorothee Schneider/Diva Royal, Kristina Sprehe/Desperados, Helen Langehanenberg/ Damon Hill)
3) Holland 77,124 (Anky van Grunsven/Salinero, Edward Gal/Undercover, Adelinde Cornelissen/Parzival)
4) Danmark 73,846 (Anne van Olst/Clearwater, Anna Kasprzak/Donnperignon, Nathalie zu Sayn-Wittgenstein)
5) Sverige 72,706 (Minna Telde, Santana, Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello, Patrik Kittel/Scandic)
6) USA 72,435 (Jan Ebeling/Rafalca, Tina Konyot/Calecto V, Steffen Peters/Ravel)

Individuellt
Grand Prix Kür:
1) Charlotte Dujardin, Storbtitannien, Valegro 90,089
2) Adelinde Cornelissen, Holland, Parzival 88,196
3) Laura Bechtolsheimer, Storbritannien, Mistral Hojris 84,339
11) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 79,321
14) Patrik Kittel, Sverige, Scandic 78,732

20) Minna Telde, Sverige, Santana 72,270 GP Special, ej till final

2008 Peking/Hongkong, Kina - Läs mer

Lag
1) Tyskland 72,917 (Heike Kemmer/Bonaparte 72,250, Nadine capellmann/Elvis VA 70,083, Isabell Werth/Satchmo 76,417)
2) Holland 71,750 (Hans Peter Minderhoud/Nadine 69,625, Imke Schellekens-Bartels/Sunrise 70,875, Anky van Grunsven/Salinero 74,750)
3) Danmark 68,875 (Anne van Olst/Clearwater 67,375, Natalie zu Sayn-Wittgenstein/Digby 70,417, Andreas Helgstrand/Don Shufro 68,833)
4) Sverige 67,347 (Jan Brink/Briar 68,875, Tinne Vilhelmson-Silfvén/Solos Carex 66,042, Patrik Kittel/Floresco 67,125)
5) Storbritannien 66,806 (Jane Gregory/Lucky Star 63,375, Emma Hindle/Lancet 71,125,  Laura Bechtolsheimer/Mistral Hojris 65,917)

Individuellt
1) Anky van Grunsven, Holland, Salinero 78,680 (74,960+82,400)
2) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 76,650 (75,200+78,100)
3) Heike Kemmer, Tyskland, Bonaparte 74,455 (72,960+75,950)
4) Steffen Peters, USA, Ravel 74,150 (71,800+76,500)
5) Hans Peter Minderhoud, Holland, Nadine 73,035 70920+75,150)
6) Alexandra Korelova, Ryssland, Balagur 72,625 (71,400+73,850)
10) Jan Brink, Sverige, Briar 71,205 (68,960+73,450)
12) Tinne Vilhelmson-Silfvén, Sverige, Solos Carex 70,345 (69,240+71,450)

2004 Aten, Grekland

LAG
1. Tyskland 74,653%
Heike Kemmer - Bonaparte 71,292, Hubertus Schmidt - Wansuela Suerte 72,333, Martin Schaudt - Welltall 73,417, Ulla Salzgeber - Rusty 78,208
2. Spanien 72,917
Beatriz Ferrer-Salat - Beauvalais 74,667, Juan Antonio Jimenez - Guizo 71,292, Ignacio Rambla - Oleaje 64,750, Rafael Soto - Invasor 72,792
3. USA 71,500
Lisa Wilcox - Relevant 5 68,792, Guenter Seidel - Aragon 69,500, Deborah McDonald - Brentina 73,375, Robert Dover - Kennedy 71,625
4. Holland 71,264
Imke Schell-Bartels - Lancet 69,750, Marlies van Baalen - Idocus 64,583, Anky van Grunsven - Salinero 74,208, Sven Rothenberger - Barclay II 69,833
5. Danmark 69,333
Lone Joergensen - Ludewig G 65,750, Per Saandgard - Zancor 70,667, Jon Pedersen - Esprit de Valdemar 69,00, Andreas Helgstrand - Cavan 68,333
6. Sverige 68,917
Louise Nathorst - Guinness 66,583, Minna Telde - Sack 65,375, Tinne Vilhelmson - Just Mickey 66,917, Jan Brink - Briar 73,250

INDIVIDUELLT
1. Anky van Grunsven, NED, Salinero 74,208+77,800+85,825 79,278
2. Ulla Salzgeber, GER, Rusty 78,208+74,840+83,450 78,833
3. Beatriz Ferrer-Salat, ESP, Beauvalais 74,66775,760+79,575 76,667
4. Deborah McDonald, USA, 73,375+74,760+78,825 75,653
5. Hubertus Schmidt, GER, Wansuela Suerte 72,333+73,440+78,875 74,883
6. Robert Dover, USA, Kennedy 71,625+74,040+78,475 74,713
7. Jan Brink, SWE, Briar 73,250+71,280+76,650 73,727
29. Tinne Vilhelmson, SWE, Just Mickey 66,917
31. Louise Nathorst, SWE, Guinness 66,583
40. Minna Telde, SWE, Sack 65,375

2000 Sydney, Australien

9 nationer, 48 ryttare

LAG
1. Tyskland 5632
Isabell Werth-Gigolo 1908, Alexandra Simons de Ridder-Chacomo 1857, Ulla Salzgeber-Rusty 1829, Nadine Capellmann-Farbenfroh 1867
2. Holland 5579
Anky van Grunsven-Bonfire 1875, Ellen Bontje-Silvano 1786, Arjen Teeuwissen-Goliath 1831, Coby van Baalen-Ferro 1873
3. USA 5166
Robert Dover-Ranier 1678, Susan Blinks-Flim Flam 1725, Guenter Seidl-Foltaire 1695, Christine Traurig-Etienne 1746
4. Danmark 5149
Jon Pedersen-Esprit de Valde 1728, Morten Thomsen-Gay 1536, Anne van Olst-Any How 1625, Lone Jorgensen-Kennedy 1796
5. Spanien 5011
Juan Antonio Jimenez-Guizo 1638, Rafael Soto-Invasor 1663, Luis Lucio-Aljarafe 1553, Beatriz Ferrer-Salat-Beauvalais 1710
6. Australien 4925
Kristy Oatley-Nist-Wall Street 1704, Rachael Downs-Aphrodite 1613, Ricky Macmillan-Crisp 1602, Mary Hanna-Limbo 1608
9. Sverige 4849
Ulla Håkanson-Bobby startade ej, Jan Brink-Briar 1573, Tinne Vilhelmson-Cezar 1646, Pether Markne-Amiral 1630

INDIVIDUELLT
1. Anky van Grunsven, NED, Bonfire 239,18%
2. Isabell Werth, GER, Gigolo 234,19
3. Ulla Salzgeber, GER, Rusty 230,57
4. Nadine Capellmann, GER, Farbenfroh 225,88
5. Coby van Baalen, NED, Ferro 221,36
6. Ellen Bontje, NED, Silvano 217,59
25. Tinne Vilhemson, SWE, Cezar 124,02 GP Spec
28. Pether Markne, SWE, Amiral 65,20 GP
40. Jan Brink, SWE, Briar 62,92 GP
oplac Ulla Håkanson, SWE, Bobby startade ej

1996 Atlanta USA

Lag
1. Tyskland 5 553 poäng
Isabell Werth-Gigolo 1 915, Klaus Balkenhol-Goldstern 1 793, Monica Theodorescu-Grunox 1 845, Martin Schaudt-Durgo 1 781
2. Holland 5 437
Tineke Bartels de Vries-Babria 1 690, Sven Rothenberger-Weyden 1 854, Anky van Grunsven-Bonfire 1 893, Gonnelien Rothenberger-Dondolo 1 673
3. USA 5 309
Robert Dover-Metallic 1 649, Michelle Gibson-Peron 1 880, Steffen Peters-Udon 1 695, Guenter Seidel-Graf George 1 734
4. Frankrike 5 045
Dominique d'Esmé-Arnoldo 1 612, Margit Otto-Crepin-Lucky Lord 1 783, Dominique Brieussel-Akazie 1 650, Marie-Helene Syre-Marlon 1 516
5. Sverige 4 996
Tinne Vilhelmson-Carpice 1 542, Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 673, Ulla Håkanson-Flyinge Bobby 1 666, Louise Nathhorst-LRF Walk On Top 1 657
6. Schweiz 4 893
Eva Senn-Renzo 1 603, Hans Staub-Dukaat 1 628, Christine Stückelberger-Aquamarin 1 662, Barbara von Grebel-Ragmar 1 324

Individuellt
1. Isabell Werth GER-Gigolo 235,09 procent
2. Anky van Grunsven HOL-Bonfire 233,02
3. Sven Rotehberger HOL-Weyden 224,94
4. Monica Theodorescu GER-Grunox 224,56
5. Michelle Gibson USA-Peron 222,83
6. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 221,81
10. Louise Nathhorst SWE-LRF Walk On Top 212,54
19. Annette Solmell SWE-Flyinge Strauss kvalade inte till Küren
20. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Bobby kvalade inte till Küren

Resultatet för tre klasser - Grand Prix, Grand Prix Special och Grand Prix Kür läggs ihop. Resultatet för samtliga klasser anges i procent av maximipoängsumman för resp klass.

1992 Barcelona, Spanien

18 nationer, 11 lag

Lag
1. Tyskland 5 224 poäng
Nicole Uphoff-Rembrandt (1), Monica Theodorescu-Grunox (4), Isabell Werth-Gigolo (2) Klaus Balkenhol-Goldstern (3)
2. Holland 4 742 poäng
Anky Van Grunsven-Olympic Bonfire (5) Anne-Marie Sanders-Olympic Montreux (40) Tineke Bartels-Olympic Courage (15)
Ellen Bontje-Olympic Larius (8)
3. USA 4 643 poäng
Charlotte Bredahl-Monsieur (22) Michael Poulin-Graf George (27) Robert Dover-Lectron (22) Carol Lavell-Gifted (6)
4. Sverige 4 537 poäng
Annica Westerberg-Taktik (24) Ann Behrenfors-Leroy (20) Eva-Karin Oscarsson-Göthberg-Lille Claus (35) Tinne Vilhelmson-Caprice (18)
5. Danmark 4 533 poäng
Bent Jensen-Ariston (46) Anne-Grethe Törnblad-Ravel (14) Lene Hoberg-Bayard (36) Anne Van Olst-Chevalier (13)
6. Schweiz 4 524 poäng
Ruth Hunkeler-Archadi (25) Doris Ramseier-Renatus (32) Otto Hofer-Renzo (11)
7. Storbritannien 4 522
8. Italien 4 491
9. Frankrike 4 463
10. Canada 4 322

Individuellt
1. Nicole Uphoff GER-Rembrandt 1 626 poäng
2. Isabell Werth GER-Gigolo 1 551
3. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 1 515
4. Anki van Grunsven HOL-Olympic Bonfire 1 447
5. Kyra Kyrklund FIN-Edinburg 1 428
6. Carol Lavell USA-Gifted 1 408
7. Pia Laus ITA-Adrett 1 389
8. Elisabeth Max-Theurer AUT-Lichtenstein 1 380
9. Ellen Bontje HOL-Olympic Larius 1 361
10. Anne Van Olst DEN-Chevalier 1 358
Ingen svensk gick in bland de 16 bästa och kvalade till finalen i Grand Prix Special. Närmast till låg Tinne Vilhelmson-Caprice som slutade på 18:e plats.

1988 Söul, Korea

18 nationer, 53 ryttare

LAG
1. Västtyskland 4302 poäng
Reiner Klimke-Ahlerich 1402 (7) Ann-Katrin Linsenhoff-Courage 1411 (6) Monica Theodorescu-Ganimedes 1433 (3) Nicole Uphof-Rembrandt 1458 (1)
2. Schweiz 4164 poäng
Otto Hofer-Andiamo 1392 (9), Christine Stückelberger-Gaugin de Lully 1430 (4), Daniel Ramseier-Random 1342 (11) Samuel Schatzmann-Rochus 1225 (39)
3. Sovjet 3926 poäng
Yuri Kovchov-Bain 1259 (28) Olga Klimko-Buket 1272 (24), Nina Menkova-Dikson 1395 (8), Anatoli Tankov-Izharsk 1249 (31)4. USSR 3926
5. Holland 3903
6. USA 3883
11. Sverige 3771 poäng
Eva Lindsten-Cello 1167 (47), Ulla Håkanson-Cesam 1271 (25), Louise Nathhorst-Chirac 1251 (30), Lars Andersson-Flyinge Herkules 1249 (31)

INDIVIDUELLT
1. Nicole Uphof FRG-Rembrandt 1521 poäng
2. Margit Otto Crépin FRA-Corlandus 1462
3. Christine Stückelberger SUI-Gaugin de Lully 1417
4. Cynthia Ishoy CAN-Dynasti1401
5. Kyra Kyrklund FIN-Matador 1393
6. Monica Theodorescu FRG-Ganimedes 1395
25.Ulla Håkanson SWE-Cesam
30.Louise Nathhorst-Chirac
31.Lars Andersson-Flyinge Herkules
47.Eva Lindsten-Cello

1984 Los Angeles, USA

18 nationer, 43 ryttare

Lag
1. Västtyskland 4955 poäng
Herbert Krug-Muscadeur 1576 (9) Uwe Sauer-Montevideo 1582 (7), Reiner Klimke-Ahlerich 1797 (1)
2. Schweiz 4673 poäng
Otto Hofer-Limnandus 1609 (3), Christine Stückelberger-Tansanit 1606 (4), Amy-C de Bary-Aintree 1458 (27)
3. Sverige 4630 poäng
Louise Nathhorst-Inferno 1459 (26), Ingamay Bylund-Aleks 1582 (8), Ulla Håkanson-Flyinge Flamingo 1589 (6)
4. Holland 4586
5. Danmark 4574
6. USA 4559

Individuellt
1. Reiner Klimke FRG-Ahlerich 1504 poäng
2. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN-Marzog 1442
3. Otto Hofer SUI-Limandus 1364
4. Ingamay Bylund SWE-Aleks 1332
5. Herbert Krug FRG-Muscadeur 1323
6. Uwe Sauer FRG-Montevideo 1279
12.Ulla Håkanson SWE-Flyinge Flamingo 1197
26.Louise Nathhorst SWE-Inferno

1980 Moskva, Sovjetunionen

6 nationer, 14 ryttare

Lag
1. Sovjet 4383 poäng
Juri Kowschow-Igrok, Wiktor Ugjumow-Schkwal, Wjera Missewitsch-Plot
2. Bulgarien 3580 poäng
Petar Madaschijew-Stchibor, Swetoslow Iwanow-Aleko, Georgi Gladschw-Vnimatelen
3. Rumänien 3346 poäng
Anghelache Donsecu-Dor, Dumitru Velicu-Decebal, Petre Rosca-Derbist

Individuellt
1. Elisabeth Theurer AUT-Mon Chérie 1370 poäng
2. Yuri Kovshov URS-Igrok 1300
3. Victor Ugriumov URS-Shkval 1234

1976 Montreal, Kanada

11 nationer, 27 ryttare

Lag
1. Västtyskland 5155 poäng
Harry Boldt-Woycek, Reiner Klimke-Mehmed, Gabriela Grillo-Ultimo
2. Schweiz 4684 poäng
Christine Stückelberger-Granat, Ulrich Lehmann-Nidin, Doris Ramseier-Roch
3. USA 4647 poäng
Hilda Gurney-Keen, Dorothy Morkis-Konaco, Edith Master-Dahlwitz

Individuellt
1. Christine Stückelberger SUI-Granat 1486 poäng
2. Harry Boldt FRG-Woyceck 1435
3. Reiner Klimke FRG-Mehmed 1395
Ulla Håkanson enda svenska deltagaren kunde inte starta då hennes häst Ajax avled

1972 München, Västtyskland

13 nationer, 33 ryttare

Lag
1. Sovjet 5095 poäng
Jelena Petuschkowa-Pepel, Iwan Kisimow-Ichor, Iwan Kalita-Tarif
2. Västtyskland 5083 poäng
Liselott Linsenhoff-Piaff, Josef Neckermann-Venetia, Karin Schlüter-Liostro
3. Sverige 4849 poäng
Ulla Håkanson-Ajax, Ninna Schwaab-Casanova, Maud von Rosen-Lucky Boy

Individuellt
1. Liselott Linsenhoff FRG-Piaff 1229 poäng
2. Elena Petushkova URS-Pepel 1185
3. Josef Neckermann FRG-Venetia 1177
6. Ulla Håkanson SWE-Ajax 1126
8. Maud von Rosen SWE-Lucky Boy 1088
10. Nina Swaab-Slöör SWE-Casanova 1067

1968 Mexico, Mexico

9 nationer, 26 ryttare - Ingen svensk representation

Lag
1. Västtyskland 2699 poäng
Josef Neckermann-Mariano, Reiner Klimke-Dux, Liselott Linsenhoff-Piaff
2. Sovjetunionen 2657 poäng
Iwan Kisimow-Ichor, Iwan Kalita-Absent, Jelena Petuschkowa-Pepel
3. Schweiz 2547 poäng
Gustav Fischer-Wald, Henri Chammartin-Wolfdietrich, Marianne Gossweiler-Stephan

Individuellt
1. Ivan Kizimov URS-Ichor 1572 poäng
2. Josef Neckermann FRG-Mariano 1546
3. Reiner Klimke FRG-Dux 1537

1964 Tokyo, Japan

9 nationer, 22 ryttare

Lag
1. Västtyskland 2558 poäng
Harry Boldt-Remus, Reiner Klimke-Dux, Josef Neckermann-Antoinette
2. Schweiz 2536 poäng
Henri Chammartin-Wörmann, Gustav Fischer-Wald, Marianne Gossweiler-Stephan
3. Sovjetunionen 2311 poäng
Sergej Filatow-Absent, Iwan Kisimow-Ichor, Iwan Kalita-Moar
5. Sverige 2.068
William Hamilton-Delicado, Hans Wikne-Gaspari, Bengt Ljungquist-Karat

INDIVIDUELLT
1. Henri Chammartin SUI-Woerman 1504 poäng
2. Harry Boldt FRG-Remus 1503
3. Sergej Filatov URS-Absent 1486
9. William Hamilton SWE-Delicado 777
11.Hans Wikne SWE-Gaspari 753
22.Bengt Ljungquist SWE-Karat 538

1960 Rom, Italien

10 nationer, 17 ryttare, ingen lagtävling

INDIVIDUELLT
1. Sergej Filatov URS-Absent 2144 poäng
2. Gustav Fischer SUI-Wald 2087
3. Josef Neckermann FRG-Asbach 2082
4. Henri S:t Cyr SWE-L'Etoile 2.064
9. Yngve Viebke SWE- Gaspari 975

1956 Stockholm, Sverige

17 nationer, 236 ryttare

LAG
1. Sverige 2475 poäng
Henri St Cyr-Juli, Gehnäll Persson-Knaust, Gösta Boltenstern jr-Krest
2. Västtyskland 2346 poäng
Liselott Linsenhoff-Andular, Hannelore Weygand-Perkunos, Anneliese Küppers-Afrika
3. Schweiz 2346 poäng
Gottfried Trachsel-Kursus, Henri Chammartin-Wöhler, Gustav Fischer-Vasello
Avgörande mellan Västtyskland och Schweiz var bästa individuella placeringen, 3:a för Linsenhoff FRG och 6:a för bäste schweizaren Gottfried Trachsel-Kursus.

INDIVIDUELLT
1. Henri St Cyr SWE-Juli 860,0 poäng
2. Lis Hartel DEN-Jubilee 850,0
3. Liselott Linsenhoff FRG-Adular 832,0
4. Gehnäll Persson SWE-Knaust 821
7. Gustaf Adolf Boltenstern SWE-Krest 794

1952 Helsingfors, Finland

10 nationer, 27 ryttare

LAG
1. Sverige 1593,0 poäng
Henri St Cyr-Master Rufus, Gustaf Adolf Boltenstern jr-Krest, Gehnäll Persson-Knaust
2. Schweiz 1575,0 poäng
Gottfried Trachsel-Kursus, Henri Chammartin-Wöhler, Gustav Fischer-Soliman
3. Västtyskland 1506,0 poäng
Heinz Pollay-Andular, Ida von Nagel-Afrika, Fritz Tiedemann-Chronist

INDIVIDUELLT
1. Henri St Cyr SWE-Master Rufus 556,5
poäng
2. Lis Hartel DEN-Jubilee 541,5
3. André Jousseaume FRA-Harpagnon 541,0
4. Gustaf-Adolf Boltenstern SWE-Krest 531
9. Gehnäll Persson SWE-Knaust 505,5

1948 London, Storbritannien

9 nationer, 19 ryttare

Lag
1. Frankrike 1269,0 poäng
André Jousseaume-Harpagon, Jean Saint-Fort Paillard-Sous les Ceps Maurice Buret-Saint Ouen
2. USA 1256,0 poäng
Robert Borg-Klingsor Earl Thomson-Pancraft, Frank Henry-Reno Overdo
3. Portugal 1182,0 poäng
Ferando Pais-Matamas, Francisco Valadas-Feitico, Luiz Mena e Silva-Fascinante

(Sveriges lag med Gustaf Adolf Boltenstern jr, Heri St Cyr och Gehnäll Persson segrade med 1.366 poäng men diskvalificerades 1949 av FEI då Persson tillfälligt konstituerats till fänrik men i själva verket var fanjunkare och underofficer)

INDIVIDUELLT
1. Hans Moser SUI-Hummer 492,5 poäng
2. André Jousseaume FRA-Hapagnon 480.0
3. Gustaf A Boltenstern SWE-Trumpf 477,5
5. Henri S:t Cyr SWE-Djinn 444,5
Gehnäll Persson SWE-Knaust ursprungligen 6:a på 444,0 med diskvalificerad, se ovan

1936 Berlin, Tyskland

11 nationer, 29 ryttare

LAG
1. Tyskland 5074,0 poäng
Heinz Pollay-Kronos, Friedrich Gerhard-Absinth Hermann v Oppeln-Bronikowski-Gimpel
2. Frankrike 4846,0 poäng
André Jousseaume-Favorite, Gérard de Ballorre-Debaucheur, Daniel Gillois-Nicolas
3. Sverige 4660,5 poäng
Gregor Adlercreutz-Teresina, Sven Colliander-Kal xx, Folke Sandström-Pergola

INDIVIDUELLT
1. Heinz Pollay GER-Kronos 1760,0 poäng
2. Friederich Gerhard GER-Absinth 1745,5
3. Alois Podhajsky GDR-Nero 1721,5
4. Gregor Adlercreutz-Teresina
11.Sven Colliander-Kål
15.Folke Sandström-Pergola

1932 Los Angeles, USA

4 nationer, 10 ryttare

Lag
1. Frankrike 939,6 poäng
Xavier Lesage-Taine, Charles Marion-Linon, André Jousseaume-Sorelta
2. Sverige 892,7 poäng
Thomas Byström-Gulliver, Gustaf Adolf Boltenstern jr-Ingo, Bertil Sandström-Kreta
3. USA 858,9 poäng
Hiram Tuttle-Olympic, Isaac Kitts-American Lady, Alvin Moore-Water Pat

Individuellt
1. Xavier F Lesage FRA-Taine 343,75 poäng
2. Pierre Marion FRA-Linon 305,42
3. Hiram E Tuttle USA-Olympic 300,50
4. Thomas Byström-Gulliver
8. Gustaf Adolf Boletenstern Jr-Ingo
10.Bertil Sandström-Kreta

1928 Amsterdam, Holland 

11 nationer, 29 ryttare

Lag
1. Tyskland 3348, 6 poäng
Carl Friedrich Frhr v Lagen-Draufgänger Hermann Lineknbach-Gimpel Eugen Frhr v Lotzbeck-Caracalla
2. Sverige 3254,3 poäng
Ragnar Olson-Günstling , Janne Lundblad-Blackmar , Carl Bonde-Ingo
3. Holland 3214,8 poäng
Jan H van Reede-Hans, Pierre M R Versdteegh-His Exellence, Gerard W Le Heux-Valérie

Individuellt
1. Carl Friedrich von Langen GER-Draufgänger 1187,1 poäng
2. Pierre Marion FRA-Linon 1155,0
3. Ragnar Olson SWE-Günstling 1148,9

1924 Paris, Frankrike

9 nationer, 24 ryttare, ingen lagtävling

Individuellt
1. Ernst von Linder SWE-Piccolomini 276,4 poäng
2. Bertil Sandström SWE-Sabel 275,8
3. Xavier F Lesage FRA-Pluramol 265,8
4. Wilhelm von Essen-Zobel
5. Victor Ankarcrona-Corona

1920 Antwerpen BEL

5 nationer, 17 ryttare, ingen lagtävling

Individuellt
1. Janne Lundblad SWE-Uno 27,937 poäng
2. Bertil Sandström SWE-Sabel 26,312
3. Hans von Rosen SWE-Running Sister 25,125
4. Vilhelm von Essen SWE-Zobel
Gustaf Adolf Boltenstern-Iron ursprungligen 3:a men diskvalificerad för att ekipaget ridit in sig på tävlingsplatsen.

1912 Stockholm, Sverige

8 nationer, 21 ryttare, ingen lagtävling

INDIVIDUELLT
1. Carl Bonde SWE-Emperor 15 poäng
2. Gustaf A Boltenstern SWE-Neptun 21
3. Hans von Blixen Finecke SWE-Maggie 32
5. Carl Rosenblad-Miss Hastings
6. Oscar af Ström-Irish Lass
8. Carl Kruckenberg-Kartusch


Senast uppdaterad: 2016-08-15
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

29 november-2 december 2018
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons