Paralympics

2016 Rio de Janeiro, Brasilien

Individual Freestyle Test Grade III:
Guld) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur, 73,850
Silver) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello, 73,800
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Zernard, Sverige, 73,650
4) Annika Lykke Dalskov Risum, Danmark, Aros A Fenris, 73,050
5) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire, 73,600

Individual Freestyle Test, Grade Ia: 
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 79,700% 
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 76,050 
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 75,150 
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 62,050

Individual Championship Test Grade Ia: 
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 78,217% 
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 74,348 
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 73,826 
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,870 

Individual Championship Test Grade III:
Guld) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello 72,878%
Silver) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire 72,171
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,341 

2012 London, Storbritannien

Nationstävling, team test+individual championship test
1) Storbritannien 468,817 2) Tyskland 440,970 3) Irland 429,313 (inget svenskt lag)
Kompletta resultat

Grade Ia Kür: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 84,750 2) Laurentia Tam, Singapore, Ruben James 2 79,000 3) Helen Kearney, Irland, Mister Cool 78,450
10) Anita Johnsson, Sverige, Donar 66,800

Grade Ia, Individual Championship Test: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 6, 82,750, 2) Helen Kearney, Irland, Mister Cool, 76,750, 3) Laurentia Tam, Singapore, Ruben James 2, 72,650, 9) Anita Johnsson, Sverige, Donar, 68,969.

Grade Ia, Team Test: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 6, 84, 765, 2) Laurentia Tan, Singapore, Ruben James 2, 74,235, 3) Helen Kearney, Irland, Mister Cool, 72, 345, 11) Anita Johnsson, Sverige, Donar, 67,941.

2008 Peking/Hongkong, Kina

Nationstävling, team test + individual championship test:
1) Storbritannien 430,608
2) Tyskland 413,532
3) Norge 404,343
4) Danmark 401,603
5) Holland 394,950
6) Australien  388,092
9) Sverige 373,736

Individual Freestyle Test
Kür Grade IV
:
1) Philippa Johnson, Sydafrika, Benedict 77,272
2) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Zanko 75,46
3) Georgia Bruce, Australien, V Salute 74,319
6) Lotten Aronsson, Sverige, Busy Lizzie 68,362

Kür Grade II:
1) Lauren Barwick, Kanada, Maile 72,776
2) Felicity Coulthard, Storbritannien, Roffelaar 71,056
3) Britta Naepel, Tyskland, Cherubin 70,277
13) Carolin Rutberg, Sverige, Weltini 61,167

Grade III Kür:
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 74,223
2) Simon Laurens, Storbritannien, Ocean Diamond 73,499
3) A Lykke Dalskov, Danmark, Alfarvad April Z 73,222
9) Gabriella Löf, Sverige, Oleander 65,055

Individual Championship Test
Grade III:
1) Hannelore Brenner, Tyskland, Women of the World 71,440
2) A Lykke Dalskov, Danmark, Alfarvad April Z 71,040
3) Bettina Eistel, Tyskland, Fabuleux 70,880
11) Gabriella Löf, Sverige, Oleander 56,960

Grade II:
1) Britta Naepel, Tyskland, Cherubin 71,909
2) Lauren Barwick, Kanada, Maile 68,454
3) CC Nielsen, Danmark, Rostorn´s Hatim-T 68,182
7) Carolin Rutberg, Sverige, Weltini 65,182

Grade IV:
1) Philippa Johnson, Sydafrika, Benedict 69,290
2) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Zanko 68,516
3) Georgia Bruce, Australien, V Salute 68,258
6) Lotten Aronsson, Sverige, Busy Lizzie 64,839

2004 Aten, Grekland

Nationstävling
1) Storbritannien 220,390+224,475 444,866
2) Tyskland 210,451+206,659 417,109
3) Holland 205,724+207,358 413,082
4) Sverige 205,447+204,700 410,148

Dressyr Grad 2 Kür
1) Irene Slättengren, Sverige, Larino 78,944
2) Hannelore Brenner, Tyskland, Roquefort 76,056
3) Nic Tustain, Storbritannien, Prinz Heinrich 75,000
8) Kerstin Englund Larsson, Sverige, Nerine 71,389

Dressyr Grad 1 Kür
1. Lee Pearson, Storbritannien, Blue Circle Boy 87 %
2. Lynn Seidemann, USA, Phoenix B 76.063 %
3. Jan Pike, Australien, Mr Doolittle 74.375 %

Dressyr Grad 3 Kür

1. Deborah Criddle, Storbrittanien, Figaro IX 81.722 %
2. Bettina Eistel, Tyskland, Aaron 77.778%
3. Bert Vermier, Holland, Den Eik Heino
74.722 %
6. Gabriella Löf, Sverige, Mar Cusé San 71.778 %
10. Berit Svensson, Sverige, Guernica 68.5 %

Dressyr Grad 2:
1) Irene Slättengren, Sverige, Larino 72,636
2) Joop Stokkel, Holland, Pegasus 70,545
3) Nic Tustain, Storbritannien, Prinz Heinrich 68,727
3) Gert Bolmer, Holland, Lodewijk 68,727
6) Kerstin Englund Larsson, Sverige, Nerine 68,091

Dressyr Grad 3
1. Deborah Criddle, Storbritannien, Figaro IX    74.4 %
2. Bianca Vogel, Tyskland, Roquefort 16    72.24 %
3. Bettina Eistel, Tyskland, Aaron        71.12 %
8. Gabriella Löf, Sverige, Mar Cusé San        64.64 %
9. Berit Svensson, Sverige, Guernica        64.56 %

2000 Sydney, Australien 

Nationstävling
1. Storbritannien 203,83
2. Holland 199,58
3. Norge 197,64
8. Sverige 184,46 (Sarah Rydh, Helena Hagberg, Kerstin Englund, Ida Landahl )

GRADE I KÜR
1. Lee Pearson, Storbritannien 73,35
2. Brita Andersen, Danmark 70,95
3. Jens Lasse Dokkan, Norge 69,11
8. Sarah Rydh, Sverige 60,73

GRADE IV KÜR
1. Kay Gebbie, Storbritannien 73,38
2. Jayne Craike, Nya Zeeland 70,10
3. Marita Tevali, Finland 69,36

GRADE II KÜR
1. Nicole Tustain, Storbritannien 77,45
2. Joop Stockel, Holland 74,60
3. Gert Bolmer, Holland 73,01
15. Ida Gustafsson, Sverige,
16. Kerstin Englund, Sverige

GRADE III KÜR
1. Julie Higgins, Storbritannien 73,33
2. Anne Cecile Ore, Norge 70,91
3. Marita Hird, Australien 68,43
9. Helena Hagberg, Sverige

1996 Atlanta, USA

Grade I
1) Brita Andersen, Danmark
2) Dianne Tubbs, Storbritannien
3) Sarah Rydh, Sverige

1984 New York, USA

Mixed Training Level Test 1 open Final
1) Per Trykman, Sverige 135
2) Hans Lykkestrig Nielsen, Danmark 131
3) Torben Anton Hansen, Danmark 118
5) Bertil Andreasén, Sverige 104

Mixed Inst Leven Test 1 open
1) Kurt Krueger, USA
2) Susan Ragowski, USA
3) Per Trykman, Sverige

Mixed Dressage - Advanced Walk/Trot C4-5 Final
1) Bertil Andreasén, Sverige
2) Cynthia Good, USA
3) Chene la Rochelle, Kanada


Senast uppdaterad: 2016-09-18
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

1-3 december 2017
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018
FEI_EuropeanChamp_315Box

Longines FEI EM i Ridsport Göteborg

Nyheter och bilder

21-27 augusti 2017

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons