SM i dressyr

1951 infördes SM i tre grenar: dressyr, hoppning och fälttävlan. Första SMet i dressyr 1951 gick i Svår A med 6 startande. Prissumman uppgick till 700 kr varav 300 till segraren att jämföras med 45'000 varav 20'000 till segraren på Ericsberg 2014.

2018 Strömsholmsdagarna, Strömsholm
1) Patrik Kittel, Tranås Ridklubb, Deja 77,00, + 82,675 = 159,675
2) Rose Mathisen, Åstorportens Ryttarförening, Zuidenwind, 70,630+ 74,325 = 144, 955
3) Sofie Lexner, Helsingborgs Fältrittklubb, Tobajo Pik Disney, 144,914

2017 Strömsholmsdagarna, Strömsholm
1) Rose Mathisen, Åstorpsortens Ryttarförening, Zuidenwind 149,4
2) Mads Hendeliowitz, Sällskapet Segersta Sportryttare, Jimmie Choo Seq 144, 4
3) Paulinda Friberg, Flyinge Hästsportklubb, Di Lapponia T 144,2

2016 Nationaldagstävlingarna, Strömsholm
1) Patrik Kittel, Tranås,  Scandic, 150,945,
2) Mads Hendeliowitz, Segersta, Jimmie Choo Seq, 147,745
3) Tinne Vilhelmson Silfvén, Djursholm, Benetton Dream, 146,190,

2015 Wermland Equestrian Games
1) Patrik Kittel, Tranås RK, Scandic 76,822
2) Jennie Larsson, Dressage Club, Zircoon Spring Flower 74,073
3) Kristian von Krusenstierna, Ågesta RK, Biggles 1015 72,910

2014 Södertälje RK/Ericsberg
1) Patrik Kittel, Tranås RK, Toy Story 75,127%
2) Jeanna Högberg, Segersta SR, Darcia VH 74,380
3) Cecilia Andrén Dorselius, Flyinge HSK, Lennox 72,697

2013 Strömsholm
1) Patrik Kittel, Tranås, Toy Story, 73,489
2) Cecilia Andrén Dorselius, Flyinge, Lennox, 71,626
3) Charlotte Haid Bondegaard, Insjön, TRiviant, 70,868

2012 Flyinge
1) Eva Ulf, Djursholms RK, Caruso 69,177
2) Malin Hamilton, Vallentuna RK, Fleetwood 69,031
3) Maria von Essen, Flyinge HSK, Ferdi 68,456

2011 Helsingborg
Guld: Tinne Vilhelmson, Don Auriello, 76,183%
Silver: Rose Mathisen, Bocelli 1044, 70,959%
Brons: Sofie Lexner, Charming Boy 26, 69,383

2010 Strömsholm
1) Tinne Vilhelmson Silfvén, Djursholms RK, Favourit, 74,440%
2) Minna Telde, Svedens PK, Larina Höm, 70,885%
3) Charlotte Haid Bondegaard, Insjöns RK, 68,825%

2009 Ericsberg
1) Tinne Vilhemson-Silfvén, Djursholm, Favourit 73,78 %
2) Maria Eriksson, Edsbyn, Galliano 71,62
3) Louise Nathhorst, Hogsta, Visums 69,90

2008 Helsingborg
1) Jan Brink, Helsingborg, Briar 72,154
2) Minna Telde, Sveden, Don Charlys 71,316
3) Maria Eriksson, Edsbyn, Galliano 70,987

2007 Ericsberg
1) Jan Brink, Helsingborg, Briar 76,552%
2) Tinne Vilhelmson, Djursholm, Solos Carex 73,603
3) Louise Nathhorst, Hogsta, Isidor 72,361

2006 Strömsholm
1) Jan Brink, Helsingborg, Briar 76,321
2) Louise Nathhorst, Hogsta, Guinness 72,377
3) Tinne Vilhelmson, Djursholm, Solos Carex 72,218

2005 Ericsberg, Katrineholm
1. Jan Brink, Helsingborg, Björsells Briar 75,07
2. Tinne Vilhelmson, Djursholm, Just Mickey 71,52
3. Lotta Wallin, Helsingborg, Lafayette 66,26

2004 Helsingborg
1. Tinne Vilhelmson, Djursholm, Just Mickey, 70,84
2. Minna Telde, Vankiva, Björsells Sack, 69,26
3. Helena Larson, Linköping, Corrado WL, 67,54

2003 Falsterbo
1. Jan Brink -  Björsells Briar 73,43%
2. Helena Larson -  Corrado WL 70,13
3. Louise Nathhorst - Tristan Ask 69,77
4. Ulla Håkanson -  Bobby 68,09
5. Tinne Vilhelmsson - Just Mickey 67,88
6. Susanne Gielen - Chasmir 67,16

2002 Falsterbo
1. Jan Brink -  Björsells Briar 69,54%
2. Helena Larson -  Corrado WL 69,45
3. Ulla Håkanson -  Bobby 68,46
4. Tinne Vilhelmsson - Solos Carex
5. Lotta Wallin - La Fayette
6. Minna Telde - Björsells Sack

2001 Helsingborg
1. Jan Brink- Björsells Briar 71,42%
2. Louise Nathhorst- Guinness 69,13
3. Minna Telde- Björsells Sack 68,59
4. Lotta Wallin- La Fayette 67,82
5. Ulla Håkanson-Bobby  67,33
6. Gunilla Byström-Alexia 65,19

2000 Enköping
1. Louise Nathhorst-Guinness 888 144,27%
2. Pether Markne-Flyinge Amiral 142,16
3. Tinne Vilhelmson-Cezar 139,49
4. Jan Brink-Björsells Briar 137,31
5. Ulla Håkanson-Bobby 135,29
6. Susanne Gielen-Cashmir 135,35

1999 Strömsholm
1. Ulla Håkanson- Flyinge Bobby 896 140,62%
2. Ann Behrenfors- Van Gogh 132,48
3. Kerstin Dahlberg- Oscar 131,35
4. Lotta Wallin- Lafayette 131,03
5. Susanne Gielen- Chasmir 129,83
6. Tinne Vilhemson- Cezar 120,4

1998 Strömsholm utomhus
Grand Prix och Grand Prix Special. Domarpoäng omräknad till procent. Segrare är det ekipage som har högsta sammanlagda procenten. Pga störtregn fick söndagens final flyttas inomhus.
1. Ulla Håkanson-Flyinge Bobby 142,2 %
2. Annette Solmell-Flyinge Strauss 136,8
3. Ann Behrenfors-Van Gogh 128,0
4. Lotta Wallin-Lafayette 127,1
5. Per Johansson-Chapman 126,2
6. Liane Wachtmeister-Charlie Drum 126,1

1997 Strömsholm
1. Pernilla André-Bombay 141,09 procent
2. Annette Solmell-Flyinge Strauss 139,92
3. Ulla Håkanson-Flyinge Bobby 139,76
4. Jan Brink-Kleber Martini 133,19
5. Kerstin Dahlberg-Oscar 128,97
6. Ann Sophie Mannerfelt-Athletico127,94

1996 Flyinge
1. Louise Nathhorst-LRF Walk On Top
68,52 73,72 142,24
2. Ulla Håkanson-Flyinge Bobby
67,72 68,47 136,19
3. Annette Solmell-Flyinge Strauss
65,80 69,38 135,18
4. Jan Brink-Kleber Martini
64,92 67,72 132,64
5. Per Johansson-Chapman
66,12 66,42 132,54
6. Anne Sophie Mannerfelt-Athletico
63,80 65,67 129,47

1995 Göteborg

1. Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 533 poäng
2. Louise Nathhorst-LRF Walk On Top 1 512
3. Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 507
4. Jan Brink-Kleber Martini 1 469
5. Tinne Vilhelmson-Caprice 1 458
6. Anne Sophie Mannerfelt-Athletico 1 394

1994 Falsterbo
1. Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 483 poäng
2. Annette Solmell-Flyinge Strauss 1 437
3. Per Johansson-Chapman 1 429
4. Tinne Vilhelmson-Caprice 1 406
5. Jan Brink-Kleber Martini 1 379
6. Annica Westerberg-Taktik 1 359

1993 Strömsholm
1. Tinne Vilhelmson-Procordia Caprice 1 365 poäng
2. Annette Solmell-Strauss 689 1 339
3. Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 334
4. Annica Westerberg-Taktik 1 300
5. Liane Wachtmeister-Show Gun 1 279
6. Ann Behrenfors-Leroy 1 273

1992 Strömsholm
1. Liane Wachtmeister-Show Gun 1 371 poäng
2. Eva-Karin Oscarsson-Lille Claus 1 337
3. Ann Behrenfors-Leroy 1 308
4. Per Johansson-Chapman 1 273
5. Annica Westerberg-Taktik 1 261
6. Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 1 257

1991 Stockholm
1. Louise Nathhorst-LRF Dante 1 398 poäng
2. Annica Westerberg-Taktik 1 358
3. Eva-Karin Oscarsson-Göthberg-Lille Claus
1 293
4. Ann Behrenfors-Leroy 1 262
5. Liane Wachtmeister-Elixir 1 246
6. Tinne Vilhelmson-Procordia Caprice 1 240

1990 Skövde
1. Louise Nathhorst-LRF Dante 6 055 poäng
2. Louise Nathhorst-Chirac 5 808
3. Liane Wachtmeister-Elixir 5 472
4. Annica Westerberg-Taktik 5 429
5. Eva-Karin Oscarsson-Munck-Lille Claus
5 333
6. Ann Behrenfors-Milano 5 088

1989 Tranås
12 startande
1. Louise Nathhorst-Chirac 5970 poäng
2. Louise Nathhorst-LRF Dante 5927
3. Margareta Blom-Casmir 5211

1988 Flyinge
14 startande
1. Louise Nathhorst-Chirac 6023 poäng
2. Lars Andersson-Flyinge Herkules 5498
3. Eva Lindsten-Cello 5441

1987 Flyinge
13 startande
1. Louise Nathhorst-Chirac 5736 poäng
2. Lars Andersson-Flyinge Herkules 3608
3. Ingamay Bylund-Aleks 5385

1986 Strömsholm
16 startande
1. Ulla Håkanson-Flyinge Flamingo 6578 poäng
2. Ingamay Bylund-Aleks 6570
3. Lars Andersson-Flyinge Herkules 5902

1985 Strömsholm
7 startande
1. Ingamay Bylund-Aleks 6.556 poäng
2. Ulla Håkanson-Flyinge Flamingo 6399
3. Solveig Lundbäck-Mistral 5990

1984 Strömsholm
16 startande
3 klasser ingick: Int II koeff 1, Grand Prix koeff 1,5, Grand Prix Special koeff 2
1. Ingamay Bylund-Aleks 6462,5 poäng
2. Ulla Håkanson-Flyinge Flamingo 6199,5
3. Louise Nathhorst-Inferno 5989,5

1983 Strömsholm
11 startande
1. Anna Svensson-Nicklas 1500 poäng
2. Ingamay Bylund-Aleks 1478
3. Lena Svensson-Quick 1456

1982 Strömsholm
12 startande
1. Anna Svensson-Nicklas 1498 poäng
2. Lena Svensson-Quick 1475
3. Bo Tibblin-Aleks 1460

1981 Stockholm
8 startande
1. Elisabeth Lette-Top Flight xx 1507 poäng
2. Eva-Karin Munck-Oscarsson-Lansad 1467
3. Ulla Håkanson-Elymus 1461

1980 Strömsholm
12 startande
1. Eva-Karin Munck-Lansad 1.665 poäng
2. Ulla Håkanson-Elymus 1.618
3. Anna Svensson-Niclas 1.515

1979 Hageby, Norrköping
7 startande
1. Ulla Håkanson-Elymus
2. Ann Behrenfors-Estrad
3. Yvonne Malmström-Manni xx

1978 Stockholm
6 startande
1. Ulla Håkanson-Elymus
2. Bo Tibblin-Caruso
3. Karin Karlsson-Miss Piaff

1977 Stockholm
6 startande
1. Sten Nordenskjöld-Horisont
2. Karin Karlsson-Miss Piaff
3. Eric Lette-Aintree

1976 Strömsholm
6 startande
1. Ulla Håkanson-Ajax
2. Sten Nordenskjöld-Horisont
3. Eric Lette-Aintree

1975 Strömsholm
7 startande
1. Ulla Håkanson-Ajax
2. Amelie Härning-Nilsson-Timus Lenk
3. Sten Nordenskjöld-Horisont

1974 Strömsholm
6 startande
1. Ulla Håkanson-Ajax
2. Christina Hermodsson-Mikene
3. Carin Wold-Avila xx

1973 Strömsholm
4 startande
1. Ulla Håkanson-Ajax
2. Sten Nordenskjöld-Horisont
3. Carin Wold-Avila xx

1972 Strömsholm
11 startande
1. Maud von Rosen-Lucky Boy
2. Ulla Håkanson-Ajax
3. Ninna Swaab-Casanova

1971 Strömsholm
10 startande
1. Anders Lindgren-Eko
2. Maud von Rosen-Lukcy Boy
3. Ulla Håkanson-Ajax

1970 Vetlanda
9 startande
1. Ulla Håkanson-Ajax
2. Maud Kuylenstierna-Lucky Boy
3. Ninna Slöör-Swaab-Casanova

1969 Strömsholm
9 startande
1. Ninna Slöör-Swaab-Casanova
2. Anders Lindgren-Eko
3. Sune Lindbäck-Hue and Cry xx

1968 Strömsholm
7 startande
1. Ninna Slöör-Swaab-Casanova
2. Sune Lindbäck-Hue and Cry xx
3. Margareta Tengelin-Red Eve xx

1967 Falsterbo
4 startande
1. Ninna Slöör-Swaab-Casanova
2. William Hamilton-Higgins
3. Margareta Tengelin-Red Eve xx
4. Maud Kuylenstierna-Lucky Boy

1966 Strömsholm
8 startande
1. Ninna Slöör-Swaab-Casanova
2. William Hamilton-Higgins
3. Margareta Tengelin-Red Eve xx

1965 Strömsholm
5 startande
1. William Hamilton-Delicado
2. Ninna Slöör-Swaab-Casanova
3. Margareta Tengelin-Red Eve xx

1964 Strömsholm
7 startande
1. Bengt Ljungqvist-Karat
2. William Hamilton-Delicado
3. Bengt Ljunqvist-Macao

1963 Strömsholm
9 startande
1. Bengt Ljungqvist-Karat
2. William Hamilton-Delicado
3. Bengt Ljungqvist-Macao

1962 Strömsholm
4 startande
1. William Hamilton-Delicado
2. Gehnäll Persson-Ritz
3. Bengt Ljungqvist-Karat

1961 Strömsholm
6 startande
1. Gehnäll Persson-Ritz
2. Göran Casparsson-Safari
3. William Hamilton-Delicado

1960 Stockholm
10 startande
1. Yngve Viebke-Gaspari
2. William Hamilton-Delicado
3. Gehnäll Persson-Ritz

1959 Linköping
6 startande
1. Gehnäll Persson-Ritz
2. Yngve Viebke-Gaspari
3. William Hamilton -Delicado

1958 Strömsholm
6 startande
1. William Hamilton-Delicado
2. Gehnäll Persson-Jerry Sneak xx
3. Gustaf Nyblaeus Sr-Safari

1957 Falsterbo
6 startande
1. William Hamilton-Delicado
2. Gehnäll Persson-Knaust
3. Gehnäll Persson-Jerry Sneak xx

1956 Kristianstad
10 startande
1. Henri S:t Cyr-Juli xx
2. Gehnäll Persson-Knaust
3. Henri S:t Cyr-Perfekt xx

1955 Stockholm
6 startande
1. Gehnäll Persson-Knaust
2. Henri S:t Cyr-Juli xx
3. Gehnäll Persson-Staffan

1954 Göteborg
8 startande
1. Gehnäll Persson-Knaust
2. Anders Gernandt-Epsom
3. Carin Laurin-Rose-Marie

1953 Malmö
7 startande
1. Gehnäll Persson-Knaust
2. Gustav Bolstenstern-Krest
3. Carin Laurin-Rose-Marie

1952 Strömsholm
9 startande
1. Gehnäll Persson-Knaust
2. Henri S:t Cyr-Master Rufus
3. Gustav Boltenstern-Krest

1951 Stockholm
6 startande
1. Gehnäll Persson-Knaust
2. Sven Colliander-Miss Patrick
3. Hans von Blixen-Finecke-Master Rufus


Senast uppdaterad: 2018-06-11
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

3-7 april 2019
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

28 november-1 december 2019

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons