VM i fälttävlan

2018 Tryon, NC, USA

Nationstävling
1) Storbritannien 88,8
2) Irland 93,0
3) Frankrike 99,8
4) Japan 113,9
5) Tyskland 118,2
6) Australien 135,8 
9) Sverige 155,5 

Individuellt
1) Rosalind Canter, Storbritannien, Allstar B 24,6
2) Padraig McCarthy, Irland, Mr Chunky 27,2
3) Ingrid Klimke, Tyskland, SAP Hale Bob OLD 27,3
29) Louise Svensson Jähde, Sverige, Waikiki 43,6
35) Niklas Lindbäck, Sverige, Focus Filiocus 48,6
49) Ludwig Svennerstål, Sverige, Stinger 63,3
Anna Freskgård/Box Qutie wdr 
Sara Algotsson Ostholt/Wega wdr

2014 Caen, Frankrike

Nationstävling
1) Tyskland 177,9
2) Storbritannien 198,8
3) Holland 246,8
Sverige elim

Individuellt:
1) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 52,0
2) Michael Jung, Tyskland, Fischerrocana FST 52,3
3) William Fox-Pitt, Storbritannien, Chilli Morning 54,3
33) Dag Albert, Sverige, Tubber Rebel 106,9
34) Malin Petersen, Sverige, Sofarsogood 108,2
Anna Hilton/Matrix W elim

2010 Lexington, KY, USA - Läs mer

Slutställning efter dressyr, terräng, hoppning: 1) Michael Jung, Tyskland, La Biosthetique-Sam FBW 33,0 2) William Fox Pitt, Storbritannien, Cool Mountain 42,00 3) Andrew Nicholson, Nya Zeeland, Nereo 43,50 25) Niklas Jonsson, Sverige, First Lady 66,20 30) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 70,30 32) Malin Larsson, Sverige, Piccadilly Z 75,10 33) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 76,60

Slutställning nationstävling: 1) Storbritannien 139,40 2) Kanada 151,50 3) Nya Zeeland 154,80 4) USA 160,30 5) Tyskland 200,70 6) Belgien 227,10
Sverige elim 

2006 Aachen, Tyskland - Läs mer

Slutresultat nationstävlingen efter dressyr, terräng, banhoppning:

1) Tyskland 156,00 (Frank Ostholt/Air Jordan 50,90, Hinrich Romeike/Marius Voigt-Logistik 52,40, Bettina Hoy/Ringwood Cockatoo 52,70, Ingrid Klimke/Sleep Late 96,70)
2) Storbritannien 180,00 (Zara Phillips/Toy Town 46,70, Daisy Dick/Spring Along 64,30, William Fox-Pitt/Tamarillo 69,00, Mary King/Call Again Cavallier 81,10)
3) Australien 197,30 (Clayton Fredricks/Ben Along Time 48,80, Megan Jones/Kirby Park Irish Jester 70,10, Andrew Hoy/Master Monarch 78,40, Sonja Johnsson/Ringwood Jaguar elim)
4) USA 198,10
5) Sverige 218,20 (Magnus Gällerdal/Keymaster 53,80, Dag Albert/Who´s Blitz 67,50, Linda Algotsson/My Fair Lady 96,90, Viktoria Carlerbäck/Ballys Geronimo 129,60) 6) Nya Zeeland 221,70
6) Nya Zeeland 221,70

Slutresultat individuellt efter dressyr, terräng, banhoppning:
1) Zara Phillips, Storbritannien, Toy Town 46,70
2) Clayton Fredericks, Australien, Ben Along Time 48,80
3) Amy Tryon, USA, Poggio 50,70
4) Frank Ostholt, Tyskland, Air Jordan 50,90
5) Hinrich Romeike, Tyskland, Marius Voigt Logistik 52,40
6) Bettina Hoy, Tyskland, Ringwood Cockatoo 52,70
8) Magnus Gällerdal, Sverige, Keymaster 53,80
14) Dag Albert, Sverige, Who´s Blitz 67,50
35) Linda Algotsson, Sverige, My Fair Lady 96,90
39) Tobias Grönberg, Sverige, Amaretto 125,70
43) Viktoria Carlerbäck, Sverige, Ballys Geronimo 129,60
Johan Lundin/Major Tom fullföljde ej

2002 Jerez, Spanien

LAG
1) USA 175,40
2) Frankrike 192,40
3) Storbritannien 199,00
4) Australien 199,40
5) Nya Zeeland 224,80
6) Italien 492,00
Svenska laget kom ej till start i banhoppningen

INDIVIDUELLT
1) Jean Teulere, Frankrike, Espoir de la Mare 45,80
2) Jeanette Brakewell, Storbritannien, Over To You 52,00
3) Piia Pantsu, Finland, Ypäjä Karuso 52,60
4) John Williams, USA, Carrick 53,00
5) Phillip Dutton, Australien, House Doctor 54,80
6) Kimberly Vinoski, USA, Winsome Adante 57,80
26) Linda Algotsson, Sverige, Stand By Me 100,60
27) Anna Hilton, Sverige, Mr Dalby 101,20
36) Katrin Norling, Sverige, Beatrice af Tollstad 144,00
Anna Nilsson - Azzaro Z, Anna Hassö - Son of a Bitch och Paula Törnquist - EMW Monaghan fullföljde ej

1998 Rom, Italien

LAG
1. Nya Zeeland 137,65
Blyth Tait - Readdy Teddy, Mark Todd - Broadcast News, Vaughan Jefferis - Bounce xx, Sally Clark - Squirrel Hill
2. Frankrike 182,85
3. Storbritannien 184,95
5. Sverige 199,65
Paula Törnqvist - SAS Monaghan, Linda Algotsson -Lafayette, Magnus Österlund - Master Mind, Anna Hilton - Home Run II

INDIVIDUELLT
1 Blyth Tait Nya Zeeland - Ready Teddy 43,4
2 Mark Todd Nya Zeeland - Broadcast News 44,25
3 Paula Törnqvist Sverige - SAS Monaghan 45,6
13 Linda Algotsson Sverige - Lafayett 59,65
34 Magnus Österlund - Master Mind 94,4
39 Jenny Lindberg - Emma 106,2
49 Sivert Jonsson - Jumping Jet Pack 141,7
62 Anna Hilton - Home Run II 196,0

1994 Haag, Holland

LAG
1. Storbritannien 198,8 straffpoäng
Karen Dixon-Get Smart 60,80
Mary Thomson-King William 64,80
Charlotte Bath-The Cool Customer 73,20
Kristina Gifford-General Jock 81,80
2. Frankrike 213,2
Jean-Lou Bigot-Twist la Beige 67,20
Jean Teleure-Rodosto 68,20
Marie-Christine Duroy-Summer Son 77,80
Didier Seguret-Coeur de Rocker utgick i terrängen
3. Tyskland 279,6
Bettina Overesch-Watermill Stream 68,00
Cord Mysegaes-Ricardo 89,20
Ralf Ehrenbrink-Kildare 122,40
Peter Thomsen-White Girl utgick i terrängen
4. Australien 289,8
Prue Cribb-Navarone 68,80
Philip Dutton-True Blue Girdwood 84,00
Felicity Cribb-Carmody Street
Gillian Rolton-Winchester 146,40
5. Irland 305,6
Eric Smiley-Enterprise 91,40
Gerry Flynn-Meanus 104,80
David Foster-Duneight Carnival 109,40
Sally Corscadden-Cageadore utgick i terrängen
6. Nya Zeeland 391,8
Vaughn Jefferies-Bounce 55,60
Mark Todd-Just An Ace 168,00
Andew Nicholson-Jägermeister 168,20
Blyth Tait-Delta utgick i terrängen
Sveriges lag utgick

INDIVIDUELLT
1. Vaughn Jefferis NZL-Bounce 55,60
2. Dorothy Trapp USA-Molokai 56,80
3. Karen Dixon GBR-Get Smart 60,80
4. Mary Thomson GBR-King Willian 64,80
5. Piia Pantsu FIN-Cyna 65,80
6. Jean-Lou Bigot FRA-Twist La Beige 67,20
13. Peder Fredricson SWE-Down Under 76,60
15. Erik Duvander SWE-Right On Time 80,40
21. Jonas Hugosson SWE-Corall 91,80
43. Linda Algotsson SWE-Lafayett 150,20
Anna Hermann-Mr Punch utgick i terrängen
Dag Albert-Nice´N Easy utgick i terrängen

1990 Stockholm, Sverige

22 nationer, 84 ryttare, 18 lag

LAG
1. Nya Zeeland -205,90 straffpoäng
Andrew Nicholson-Spinning Rhombus
Andrew Scott-Umptee
Blyth Tait-Messiah
Mark Todd-Baluha
2. Storbritannien -245,65
Karen Straker-Get Smart
Rodney Powell-The Irishman II
Virginia Leng-Griffin
Ian Stark-Murphy Himself
3. Tyskland -259,85
Edith Beine-Kyang
Matthias Baumann-Alabaster
Marina Loheit-Sundance Kid
Herbert Blöcker-Feine Dame
4. USA -292,90
5. Spanien -454,20
6. Frankrike -467,90
7. Sverige 484,15
Erik Duvander-High Tea
Anna Hermann-Mr Punch
Lars Christensson-Jued Lad
Staffan Lidbeck-Duni-Bernhardino
8. Holland -553,85

INDIVIDUELLT
1. Blyth Tait NZL-Messiah -55,15 straffpoäng
2. Ian Stark GBR-Murphy Himself -60,85
3. Bruce Davidson USA-Pirate Lion -70,25
4. Andrew Nicholson NZL-Spinning Rhombus -71,40
5. Mark Todd NZL-Baluha -79,35
6. Rodney Powell GBR-The Irishman -80,00
7. Maria Loheit GER-Sundance Kid -80,00
8. Matthias Baumann GER-Alabaster -80,40

25. Anna Hermann SWE- Mr Punch -128,10
26. Staffan Lidbeck SWE-Duni Bernhardino -133,55
46. Erik Duvander SWE-High Tea -222,50
49. Ulla Olsson SWE-Kapten Zoom -239,05
54. Lars Christensson SWE-Jued Lad 310,75
Ulf Johansson-Cyklon utgick efter terrängen

1986 Gawler, Australien

6 lag, 5 lag fullföljde

LAG
1. Storbritannien -300,60 straffpoäng
Clarissa Strachan-Delphy Dazzle
Lorna Clarke-Myross
Ian Stark-Oxdford Blue
Virginia Leng-Priceless
2. Frankrike -443,50straffpoäng
Armand Bigot-Jacqou du Bois
Vincent Berthet-Jupille
Marie-Christine Duroy-Harley
Thierry Touzaint-Gardenia
3. Australien -493,55 straffpoäng
Barry Roycroft-Last Tango
Andrew Hoy-Just James
Scott Keach-Trade Commissioner
Wayne Roycroft-Valdez

INDIVIDUELLT
1. Virginia Leng GBR-Priceless -71,40
2. Trudy Boyce NZL-Mossman -81,60
3. Lorna Clarke GBR-Myross -84,20
4. Marie-Christine Duroy FRA-Harley -90,00
5. Anne-Marie Taylor GBR-Justyn Thyme -97,05
6. Barry Roycroft AUS-Last Tango -110,80

1982 Luhmühlen, Västtyskland

17 nationer, 77 ryttare, 14 lag varav 11 fullföljde

LAG
1. Storbritannien -167, 40 straffpoäng
Lucinda Green-Regal Realm
Richard Meade-Kilcashel
Virginia Holgate-Leng-Priceless
Rachel Bayliss-Mystic Mistrel
2. Västtyskland -174,60 straffpoäng
Helmut Rethemeier-Santiago
Rüdiger Schwaz-Power Game
Herbert Blöcker-Ladad
Dietmar Hogrefe-Foliant
3. USA -193,80 straffpoäng
Kim Walnes-The Grey Goose
Nancy Bliss-Cobblestone
Torrance Watkins-Southern
Comfort Michael Plumb-Blue Stone
7. Sverige 297.95
Sven Ingvarsson-Doledo
Christian Persson-Joel
Jan Jönsson-Lyrik

INDIVIDUELLT
1. Lucinda Green GBR-Regal Realm -47,80
2. Helmut Rethemeier FRG-Santiago -52,00
3. Kim Walnes USA-The Grey Goose -52,80
4. Rüdiger Schwarz FRG-Power Game -55,80
5. Richard Neade GBR-Kilcashel -59,20
6. Clarissa Strachan GBR-Merry Sovereign -59,80
15. Sven Ingvarsson SWE-Doledo
32. Christian Persson-Joel 86,70
46. Jan Jönsson-Lyrik 143,95

1980 Fontainbleau, Frankrike

16 nationer, 69 ryttare, 6 lag fullföljde

LAG
1. Frankrike 298,70
Joel Pons-Ensorceleuse II
Jean-Yves Touzant-Flipper I
Thierry Tuozaint-Gribouille C
Armand Bigot-Gamin du Bois
2. Västtyskland 337,15
Otto Ammermann-Volturno III
Rüdiger Schwartz-Power Game
Harry Klugman.Veberot
Karl Schultz-Madrigal
3. Australien 384,4
Mervyn Bennett-Regal Reign
Phillippa Glennen-Range Finder
Wayne Roycroft-Clouseau
Andrew Hoy-Davey

INDIVIDUELLT
1. Niels Haagensen DEN-Monaco 59,50
2. James Wofford USA-Carawich 71,85
3. Torrance Watkins USA-Poltroon 75,00
Jonas Hugosson SWE-Colombey utgick

1978 Lexington, USA

12 nationer, 47 ryttare, 7 lag

LAG 
1. Kanada -436,60 straffpoäng
Mark Ishoy-Cawand Order
Juliet Bishop-Sumatra
Liz Ashton-Sunrise
Cathy Wedge-Abracadabra
2. Västtyskland -513 straffpoäng
Helmut Rethemeier-Ladaloo
Otto Ammermann-Voolturno
Harry Klugmann-Verberot
Herbert Blöcker-Albrant
3. USA 522,20 straffpoäng
Bruce Davidson-Might Tango
James Wofford-Carawich
Tad Coffin-Bally Cor
Michael Plumb-Laurenson

INDIVIDUELLT
1. Bruce Davidson USA-Might Tango -93,40
2. John Watson IRL-Cambridge Blue -120,60
3. Helmut Rethemeier FRG-Ladalco -122,80
4. Ralph Hill USA-Sergeant Gilbert -123,40
5. Richard Meade GBR-Bleak Hills -125,25
6. Carol Harrison NZL-Topic -125,90

1974 Burghley, Storbritannien

12 nationer, 58 ryttare, 10 lag, 6 lag fullföljde

LAG
1. USA -288,07 straffpoäng
Bruce Davidson-Irish Cap
Michael Plumb-Good Mixture
Edward Emerson-Viktor
Darkin, Donald Sachey-Plain Sailing
2. Storbritannien -458,60 straffpoäng
Richard Meade-Wayfarer
Bridget Parker-Cornish Gold
Chris Collings-Smokey
Mark Phillips-Coumbus
3. Västtyskland -519,53 straffpoäng
Martin Plewa-Virginia
Herbert Blöcker-Albrant,
Horst Karsten-Sioux
Kurt Mergler-Vaibel

INDIVIDUELLT
1. Bruce Davidson USA-Irish Cap -71,67
2. Michael Plumb YSA-Good Mixture -71,93
3. Hugh Thomas GBR-Playamar -72,47
4. Janet Hodgson GBR-Larkspur 89,47
5. Ronnie McMahon IRL-Bothar Bui -99,07
6. Elizabeth Perkins USA-Furtive -106,73

1970 Punchestown, Irland

8 nationer, 40 ryttare, 6 lag,  2 lag fullföljde

LAG
1. Storbritannien -132,10 straffpoäng
Mary Gordin-Watson-Cornishman
Richard Meade-The Poacher
Mark Phillips-Chicago
Stuart Stevens-Benson
2. Frankrike -568,40
Michel Cochenet-Quaker
Dominique Beutejac-Trou Normand
Dominique Flament-Qui Dit Mieux,
Henry Michel-Duragan

INDIVIDUELLT
1. Mary Gordon-Watson GBR-Cornishamn +51,05
2. Richard Meade GBR-The Poacher -12,83
3. James Wofford USA-Kilkenny -14,35
4. Ronnie McMahon IRL-San Carlos -42,70
5. Yuri Solos USSR-Rok -53,00
6. Brian Mullins IRL-Killeren Bridge -63,10

1966 Burghley, Storbritannien

39 ryttare från 5 nationer, 5 lag varav 2 fullföljde

LAG
1. Irland +80,40 poäng
Virginie Freeman-Jackson-Sam Weller
Eddie Boylan-Durlas Eile
Peneloppe Moreton-Loughlin
Tommy Brennan/Kilkenny
2. Argentina -217,60 straffpoäng
Carlos Moratorio-Chalan
Roberto Pistarioni-Desidia
Luduvico Fusco-Gatopardo
Enrique Sztyrle-Hijo Maso

INDIVIDUELLT
1. Carlos Moratorio ARG-Chalan +63,10 poäng
2. Richard Meade GBR-Barberry +46,60
3. Virginia Freeman-Jackson IRL-Sam Weller +41,60
4. Eddie Boylan IRL-Durlas Eile +41,20
5. Martin Whiteley GBR-The Poacher +33,10
6. Pavel Deev UURS-Paket +23,40


Senast uppdaterad: 2018-09-22
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

29 november-2 december 2018
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons