VM i hoppning

2018 Tryon, NC, USA

Nationstävling
1) USA 20,59 + 0 100,67 sek
2) Sverige 20,59 + 0 102,73 sek (Henrik von Eckermann/Toveks Mary Lou 3,20+8+0, Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 5,33+9+0, Fredrik Jönsson/Cold Play 3,23+4+0, Peder Fredricson/H&M Christian K 2,16+0+8)  
3) Tyskland 22,09
4) Schweiz 28,64
5) Nederländerna 32,3
6) Australien 33,32   

Individuellt
1) Simone Blum, Tyskland, DSP Alice 2,47+0+0+0+1
2) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 0,68+4+0+0+2
3) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 0+4+4+0+0
8) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 3,23+4+0+5+5  

19) Peder Fredricson/H&M Christian K 2,16+0+8+8
26) Henrik von Eckermann/Toveks Mary Lou 3,20+8+0
30) Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 5,33+9+0

2014 Caen, Frankrike

Nationstävling
1) Holland (Jeroen Dubbeldam, Maikel van der Vleuten, Jur Vrieling, Gerco Schröder)  12,83
2) Frankrike (Simon Delestre, Penelope Leprevost, Kevin Staut, Patrice Delaveau) 14,08
3) USA (McLain Ward, Kent Farrington, Lucy Davis, Beezie Madden) 16,72
4) Tyskland 4,82+4+8 16,82
5) Brasilien 12,95+0+4 16,95
6) Sverige (Peder Fredricson, Alexander Zetterman, Henrik von Eckermann, Rolf-Göran Bengtsson) 20,01

Indivduellt
1) Jeroen Dubbeldam, Holland, Zenith SFN 0+0+0+0
2) Patrice Delaveau, Frankrike, Orient Express HDC 0+1+0+0
3) Beezie Madden, USA, Cortes C 4+4+0+4
4) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Casall Ask 6+4+0+4
28) Alexander Ztterman/Cafino 27,14
38) Henrik von Eckermann/Gotha FRH 13,75
60) Peder Fredricson/H&M Sibon 12,92

2010 Kentucky, USA 

Nationstävling
1) Tyskland (M. Ehning, J. Meyer, M. Michaels- Beerbaum, C. Nagel) 17,80
2) Frankrike (P. Delaveau, O Guillon, P. Leprevost, K. Staut) 24,32
3) Belgien (D. Demeersman, J. Lansink, P. Le Jeune, P. Melchior) 24,70
4) Brasilien (B. Alves, A. Miranda, R. Pessoa, P. Veniss) 26,49
5) Kanada (Y. Candele, E. Lamaze, J. Millar, J. Pearce) 27,93
6) Sverige (M. Baryard- Johnson, R. Bengtsson, P. Fredricson, H. Lundbäck) 32,18
 
Indivduellt

Häst >
Ryttare

Hickstead HH Rebozo Seldana di Campalto Vido d´Arsouilles Totalt ryttare
Eric Lamaze 0 5 4 0 9
Rodriga Pessoa 0 4 0 8 12
Abdullah Al Sharbatly 0 0 8 0 8
Phillipe Le Jeune 0 0 0 0 0
Totalt häst> 0 9 12 8  

5) C. Nagel, Tyskland Corradina, 7,240
6) Rolf- Göran Bengtsson, Sverige Ninja La Silla, 9,370
27) Malin Baryard- Johnsson, Sverige H&M Actrice W, 24,910

2006 Aachen, Tyskland

Nationstävling
1) Holland 11,01 fel (Piet Raymakers/van Schijndel´s Curtis, Jeroen Dubbeldam/BMC Up and Down, Albert Zoer/Okidoki, Gerco Schröder/Eurocommerce Berlin)
2) USA 18,85 (Margie Engels/Hidden Creek´s Quervo Gold, Laura Kraut/Miss Independent, McLain Ward/Sapphire, Beezie Madden/Authentic)
3) Tyskland 19,16 (Ludger Beerbaum/L´Espoir, Christian Ahlmann/Cöster, Meredith Michaels-beerbaum/Shutterfly, Marcus Ehning/Noltes Küchengirl)
4) Ukraina 19,17 (Björn Nagel/Pilgrim, Jean Claude van Geenberghe/Osta Rugs Tresor, Gregory Whatelet/Loriot, Katharina Offel/Atlanta)
5) Schweiz 24,89 (Christina Liebherr/LB No Mercy, Niklaus Schurtenberger/Cantus, Werner Muff/Plot Blue, Beat Mändli/Indigo IX)
6) Irland 29,08 (Shane Breen/World Cruise, Marle Burke/Chippison, Billy Twomey/Luidam, Cameron Hanley/SIEC Hippica Kerman)
12) Sverige 32,38 (Maria Gretzer/Spender S 16,39, Rolf-Göran Bengtsson/Ninja La Silla 8,91, Royne Zetterman/Isaac 7,08, Malin Baryard-Johnsson/Butterfly Flip 74,04) - startade ej i andra omgången

Individuellt

Häst >
Ryttare
Cavalor
Cumano
Isovlas
Pialotta
Shutterfly Authentic Totalt
ryttare
Jos Lansink 0 0 0 0 0
Edwina Alexander 0 0 4 0 4
Meredith Michaels
Beerbaum
0 0 0 0 0
Beezie Madden 0 0 0 0 0
Totalt häst> 0 0 4 0  

Resultat omhoppning:
Jos Lansink, Belgien, Cavalor Cumano 0 45,01
Beezie Madden, USA, Authentic 4 43,74
Meredith Michaels-Beerbaum, Tyskland, Shutterfly 4 45,40

14) Royne Zetterman, Sverige, Isaac 21,08
19) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Ninja La Silla 25,91
56) Maria Gretzer, Sverige, Spender S 28,39
106) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, Butterfly Flip 75,04

2002 Jerez, Spanien

LAG
1. Frankrike 13,22
2. Sverige 21,02
3. Belgien 22,68
4. Tyskland 27,69
5. Holland 29,39
6. USA 29,75

INDIVIDUELLT

Liscalgot

Mynta

Dollar du Murier

Fein Cera

Totalt
Ryttare

1. Dermott Lennon IRL

0

4

0

0

4

2. Eric Navet FRA

4

4

0

0

8

3. Peter Wylde USA

4

4

4

0

12

4. Helena Lundbäck SWE

12

4

2

3

21

Totalt Häst

20

16

6

3

 

12 Malin Baryard - H&M Butterfly Flip
13 Peter Eriksson - VDL Cardento
19 Royne Zetterman - Richmond Park

1998 Rom, Italien

LAG
1. Tyskland 25,19
(Lars Nieberg-Loro Piana Esprit FRH, Markus Beerbaum-Lady-Weingard, Franke Sloothaak- San Patrignano Joli Coeur, Ludger Beerbaum-PS Priamos)
2. Frankrike 37,36
3. Storbritannien 38,57
12. Sverige 54,95
(Peter Eriksson - Flyinge Electro, Maria Gretzer -Feliciano, Malin Baryard - H&M Corrmint, Helena Lundbäck - Mynta)

INDIVIDUELLT
1. Rodrigo Pessoa Brasilien - Gandini Lianos 0/4/0/0=4
2. Thierry Pomel Frankrike - Thordes Chaines 0/0/0,5/4,5/=5
3. Franke Sloothaak Tyskland - San Patrignano Joli Coeur 0/4/4/0=8
4. Willi Melliger Schweiz - Calvaro V 0/4/4/4=12

29. Maria Gretzer - Feliciano 823
40. Peter Eriksson - Flyinge Electro 778
49. Helena Lundbäck - Mynta
66. Malin Baryard - H&M Corrmint

1994 Haag, Holland

LAG
1. Tyskland 16,88 fel
Ludger Beerbaum-Almox Ratina Z 4,30-0-4, Dirk Hafemeister-PS Priamos 2,55-12-4, Sören von Rönne-Taggi 3,91-4-0, Franke Sloothaak-Weihaiwej 2,42-0-0
2. Frankrike 31,63
Roger-Ives Bost-Souviens Toi III 2,43-0-7,25, Michel Robert-Miss San Patrignano 3,78-4-4, Eric Navet-Waîti Quito de Baussy 20,67-8-12
Philippe Rozier-Baiko Rocco V 2,17-16-0
3. Schweiz 45,69
Markus Fuchs-Goldlights Interpane 0-8-8, Thomas Fuchs-Major AC Folien 4,74-4-0, Stefan Lauber-Lugana 4,95-4-12, Lesley McNaught-Mändli-Pirol 18,74-8-16
4. Brasilien 48,31
Luciana Diniz-Graf Grande 6,51-7-24, André Johannpeter-Cassiana J 18,15-8-8, Nelson Pessoa-Loro Piana Chouman 4,02-0-4
Rodrigo Pessoa-Loro Piana Special Envoy 2,78-4-12
5. USA 49,90
Tim Grubb-Elan Denizen 10,02-4-4, Susan Hutchinson-Woodstock 8,48-12-8, Leslie Burr-Leneham-Charisma 8,77-4-12
Patty Stovel-Mont Cenis 4,65-4-4
6. Storbritannien 63,66
Kelly Brown-Alfredo 14,59-16-4, Nick Skelton-Everest Dollar Girl 2,07-12-8, John Whitaker-Everest Gammon 6,07-16-9
Michael Whitaker-Midnight Madness 3,52-4-8
11. Sverige 90,48
Rolf-Göran Bengtsson-Paradiso 8,85-0-12
Peter Eriksson-Robin Z 15,28-8-16
Royne Zettermann-Irco Mena 18.35-8-4

INDIVIDUELLT

Ratina Z

Weihaiwej

Miss San
Patrignano

Taggi

Totalt
Ryttare

1. Franke Sloothaak GER

0

0

0

0

0

2. Michel Robert FRA

0

0,5

0

0

0,5

3. Sören von Rönne GER

0

0

0

4

4

4. Ludger Beerbaum GER

0

0

8

4

12

Totalt Häst

0 fel (1.)

0,5 fel (2.)

8 fel(3.)

8 fel(3.)

 

5. Nelson Pessoa BRA-Chouman 13,77
6. Roger-Yves Bost FRA-Souviens Toi III 14,68

17. Rolf-Göran Bengtsson SWE-Paradiso 33,60
38. Royne Zetterman SWE-Irco Mena
50. Peter Eriksson SWE-Robin Z

1990 Stockholm, Sverige

75 ryttare från 26 nationer, 16 lag

LAG
1. Frankrike 18.88 fel
Eric Navet-Malesan Quito de Baussy 3,92+0+0, Hubert Bourdy-Morgat 5,58+4+0, Roger Yves Bost-Norton de Rhuys 1,38+12+4
Pierre Durand-Jappeloup 5,61+0+4,75
2. Västtyskland 28,56 fel
Karsten Huck-Nepomuk 40,24+0+4, René Tebbel-Borsu Urchin 9,10+4+0, Otto Becker-Optiebeurs Pamina 2,55+0+4, Ludger Beerbaum-Almox Gazelle 4,91+20+ej startat
3. Storbritannien 29,91 fel
Nick Skelton-Alan Paul Grand Slam 5,98+4+4, Michael Whitaker-Henderson Mon Santa 7,63+0+0,25, David Broome-Lannegan 8,81+8+4
John Whitaker-Henderson Milton 4,05+4+0
4. USA 37,68 fel
Joan Scharffenberger-Victor 19,33+8+8
Anne Kursinski-Starman 7,93+8+0, Greg Best-Moet & Chandon Gem Twist 4,38+0+0, Joe Fargis-Mill Pearl 9,37+12+0
5. Holland 45,59
Piet Raymakers-Olympic Zamira ZB 11,51+24+8, Jennie Zoer-Wendela 7,48+0+4,25, Eric van der Vleuten-Expo Matchline 4,24+8,25+4,50
Jos Lansink-Optiebeurs Libero H 4,87+4+8
6. Belgien 45,78 fel
Stanny van Paesschen-Echo 22,03+4+16, Peter Postelmans-elegast v d Berkebroek 7,76+12,50+4, Evelyne Blaton-Optiebeurs Carefull 4,98+12+4
Ludo Philippaerts-Optiebeurs Darco 4,54+0+0
7. Schweiz 46,31 fel
8. Brasilien 53,12 fel
9. Sverige 68,16 fel
Åke Hultberg-Heatwave 7,11+16,50+8, Maria Gretzer-Marcoville 18,29+8,50+4, Ulrika Hedin-Lipton 13,64+4,50+8, Peter Eriksson-Moritz 10,41+8+4
10. Irland 88,73 fel

Individuellt
1. Eric Navet FRA Quito de Baussy 4 0 0,5 0 4,5 fel
2. John Whitaker GBR Henderson Milton 4 0 0 8 12
3. Hubert Bourdy FRA Morgat 12 4 4 0 20
4. Greg Best USA Gem Twist 4 4 8 8 24
5. Otto Becker FRG-Optiebeurs Pamina 14,55 fel
6. Ludo Philippaerts BEL-Optiebeurs Darco 16,79
7. Thomas Fuch SUI-Dollar Girl 18,93
8. Hirosuke Tomizawa JPN-Don Carlos 19,33
9. Michael Whitaker GBR-Henderson Mon Santa 20,63
10. Vicki Roycroft AUS-Mickey Mouse 23,26

28. Peter Eriksson-Moritz 22,41 fel efter 2 omgångar
31. Ulrika Hedin-Lipton 26,14 fel efter 2 omgångar
34. Maria Gretzer-Marcoville 30,79 fel efter 2 omgångar
35. Åke Hultberg-Heatwave 31,61 fel efter 2 omgångar

1986 Aachen, Västtyskland

25 nationer, 15 lag, 72 ryttare

LAG
1. USA 23,63 fel
Katie Monahan-Amadia, Katherine Burdsall-The Natural, Michael Matz-Chef, Conrad Homfeld-Abdullah
2. Storbritannien 31,19 fel
Nick Skelton-Raffles Apollo, Michael Whitaker-Next Warren Point, Malcolm Pyrah-Towerlands Anglezarke John Whitaker-Next Hopscotch
3. Frankrike 44,32 fel
Frédéric Cottier-Flambeau C, Michel Robert-La Fayette, Patrice Delaveau-Laeken, Pierre Durand-Jappeloup de Luze
4. Canada 45,13 fel
5. Västtyskland 52,27 fel
6. Mexico 72,30 fel

Individuellt
1. Gail Greenough CAN Mr T 0 0 0 0 0 fel
2. Conrad Homfeld USA Abdullah 0 0 4 4 8
3. Nick Skelton GBR Raffles Apollo 10 0 0 0 10
4. Pierre Durand FRA Jappeloup de Luze 12 4 8 8 32

1982 Dublin, Irland

16 nationer, 12 lag, 53 ryttare

Lag
1. Frankrike 19,48 fel
Michel Robert-Idéal de la Haye, Patrick Caron-Eole IV-Malesan, Frédéric Cottier-Flambeau C, Giles Bertran de Balanda-Galoubet Malesan
2. Västtyskland 30,91 fel
Norbert Koof-Fire, Peter Luther-Livius, Gerd Wiltfang-Roman, Paul Schockemöhle-Deister
3. Storbritannien 34,79 fel
John Whitaker-Ryan's Son, Nick Skelton-Everest If Ever, Malcolm Pyrah-Towerlands Anglezarke, David Broome-Mr Ross

Individuellt
1. Norbert Koof FRG Fire 0 0 0 0 0 fel
2. Malcolm Pyrah GBR Towerlands Anglezarke 4 0 8 0 12
3. Michel Robert FRA Idéal de la Haye 4 4 4 0 12
4. Gerry Mullins IRL Rockbarton 4 4 4 4 16

Omhoppning:
2. Malcolm Pyrah Towerlands Anglezarke 0/50,01
3. Michel Robert Idéal de la Haye utgick

1978 Aachen, Västtyskland

17 nationer, 12 lag, 53 ryttare

Lag
1. Storbitannien 26,60 fel
Derek Ricketts-Hydrophane Coldstream, Caroline Bradley-Tigre, Malcolm Pyrah-Law Court, David Broome-Philco
2. Holland 31,30 fel
Dick Wieken-Sil Z, Anton Ebben-Jumbo Design, Henk Nooren-Pluco, Johan Heins-Pandur Z
3. USA 42,40 fel
Conrad Homfeld-Balbuco, Dennis Murphy-Tuscaloosa, Buddy Brown-Viscount, Michael Matz-Jet Run

Individuellt
1. Gerd Wiltfang FRG Roman 0 0 0 0 0 fel
2. Eddie Macken IRL Boomerang 0 0 0 0,25 0,25
3. Michael Matz USA Jet Run 0 0 4 0,50 4,50
4. Johan Heins HOL Pandur Z 0 0 4 4 8

INDIVIDUELLT HERRAR

1974 Hickstead, Storbritannien

16 nationer, 29 ryttare
1. Hartwig Steenken FRG Simona 0 0 0 4 4 fel
2. Eddie Macken IRL Pele 0 0 0 4 4
3. Hugo Simon AUT Lavendel 4 4 0 0 8
3. Frank Chapot USA Main Spring 0 4 4 0 8

Omhoppning:
1. Hartwig Stenken Simona 4 fel 65,40 sek
2. Eddie Macken Pele 8 fel 45,60 sek

27. Åke Hultberg SWE-El Vis

1970 La Baule, Frankrike

14 nationer, 27 ryttare
1. David Broome GBR Beethoven 0 0 0 4 4 fel
2. Graziano Mancinelli ITA Fidux 4 0 4 0 8
3. Harvey Smith GBR Mattie Brown 4 4 5 0,75 13,75
4. Alwin Schockemöhle FRG Donald Rex 4 4 8 0 16

13. Åke Hultberg SWE El Vis
26. Jan-Olof Wannius SWE Goldfinger

1966 Buenos Aires, Argentina

8 nationer, 14 ryttare
1. Pierre Jonquères d'Oriola FRA Pomone B 0 4 8 4 16 fel
2. José Alvarez de Bohorques ESP Quizas 4 15 0 0 19
3. Raimondo d'Inzeo ITA Bowjak 8 8 10 4 30
4. Nelson Pessoa BRA Huipil 10,50 14,75 0 10 35,25

1960 Venedig, Italien

12 nationer, 22 ryttare
1. Raimondo d'Inzeo ITA Gowran Girl 4 0 4 0 8 fel
2. Carlos Delia ARG Huipil 12 0 4 8 24
3. David Broome GBR Sunsalve 16 4 4 4 28
4. William Steinkraus USA Ksar d'Esprit16 0 utesl 4 4GowranKsar

1956 Aachen, Västtyskland
12 nationer, 19 ryttare
1. Raimondo d'Inzeo ITA Merano 0,5 1,25 0 0 1,75 fel
2. Francisco Goyoaga ESP Fahnenkönig 3 0 0 0 3
3. Fritz Thiedemann FRG Meteor 0 4 0 0 4
4. Carlos Delia ARG Discutido 4 8 4 9 25

1955 Aachen, Västtyskland

11 nationer, 18 ryttare
1. Hans Günter Winkler FRG Orient 4 0 4 0 8 fel
2. Raimondo d'Inzeo ITA Merano 0 0 4 4 8
3. Ronnie Dallas GBR Bones 16 0 8 8 32
4. Pierre Jonquères d'Oriola FRA Voulette 4 0 utg 4 -24 0 - 16

Omhoppning: Halla Nadir
1. Hans Günter Winkler 4 fel 0 fel
2. Raimondo d'Inzeo 4 fel 4 fel

Gunnar Palm SWE-Lurifax utgått i 3:dje omg

1954 Madrid, Spanien

7 nationer, 14 ryttare
1. Hans Günter Winkler FRG Halla 0 0 - 4 0 4 fel
2. Pierre Jonquères d'Oriola FRA Arlequin D 4 0 - 4 0 8
3. Francisco Goyoaga ESP Baden 0 8 4 0 - 12
4. Salvatore Oppes ITA Pagoro 4 4 - 0 8 16
5. Jaime Garcia Cruz ESP Quoniam 26 4 - 8 - 30

1953 Paris, Frankrike

11 nationer, 20 ryttare
1. Francisco Goyoaga ESP Quorum 0 4 0 4 8
2. Fritz Thiedemann FRG Diamant 4,25 0 0 4 8,25
3. Pierre Jonquères d'Oriola FRA Ali Baba 0 4 0 12 16
4. Piero d'Inzeo ITA Uruguay 0 4 8 12 24

INDIVIDUELLT DAMER

1974 La Baule, Frankrike

8 nationer, 12 ryttare
1. Janou Lefèbvre-Tissot FRA - Rocket o Alterline 5,5 placeringspoäng
2. Michele McEvoy USA-Mr Muski o Sundancer 8,5
3. Barbara Simpson-Kerr CAN-Magnor o Australis 10
9. Madeleine Gervais SWE-Flax II 29

1970 Köpenhamn, Danmark

11 nationer, 16 ryttare
1. Janou Lefèbvre (sen Tissot) FRA-Rocket o Troubadour 5 placeringspoäng
2. Marion Mould (tid Coaks) GBR-Stroller o Daddy's Girl 8
3. Anneli Drummond-Hay GBR - Merely-a-Monarch o Xanthos 8
6. Marianne Leffler SWE-Lamona 21

1965 Hickstead, Storbritannien

6 nationer, 8 ryttare
1. Marion Coakes (sen Mould) GBR-Stroller o Little Fellow 4 placeringspoäng
2. Kathy Kusner USA-Untouchable o That's Right 6
3. Alison Westwood GBR-The Maverick 8


Senast uppdaterad: 2018-09-23
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

29 november-2 december 2018
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons