FEI World Cup Final - dressyr

2018 Paris, Frankrike
1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold 90,65
2) Laura Graves, USA, Verdades 89,08
3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, Unee BB 83,72
4) Patrik Kittel, Sverige, Deja 83,14

2017 Omaha, NE, USA
1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 90,704
2) Laura Graves, USA,  Verdades 85,307
3) Carl Hester, Storbritannien, Nip Tuck 83,757
Inget svenskt deltagande

2016 Gothenburg Horse Show
1) Hans Peter Minderhoud, Nederländerna, Glock´s Flirt,  82,357,
2) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello,  81,429,
3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland,  Unee BB, 80,464,
4) Patrik Kittel, Sverige,  Watermill Scandic, 78,946,
14) Emelie Nyreröd, Miata, 73,143.

2015 Las Vegas, NV, USA
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 94,19%
2) Edward Gal, Holland, Glock's Undercover 84,69
3) Jessica von Bredow-Werndl, Tyskland, Unee BB 80,39
15
) Paulinda Friberg, Sverige, Di Lapponia T 71,00
16) Malin Hamilton, Sverige, Fleetwood 70,62

2014 Lyon, Frankrike
1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 92,179
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW 87,339
3) Edward  Gal, Holland, Glock´s Undercover 83,696
4) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 80,946

2013 Gothenburg Horse Show
1) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW, 88,286%,
2) Adelinde Cornelissen, Holland Jerich Parzival, 86,214,
3) Edward Gal, Holland, Glock´s Undercover, 84,446,
4) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello, 82,661,
5) Isabell Werth, Tyskland, Don Johnson FRH, 80,429,
6) Valentina Truppa, Italien, Fixdesign Eremo Del Castegno, 79,696,
7) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic HBC, 78,393,
10) Minna Telde, Sverige, Santana, 74,107.

2012 ´s-Hertogenbosch, Holland
1) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival, 86,250%
2) Helen Langehanenberg, Tyskland, Damon Hill NRW, 85,214
3) Valetina Truppa, Italien, Eremo del Castegno, 81,232
8) Patrik Kittel, Sverige, Toy Story, 75,482
9) Tinne Vilhelmson-Silfvén, Sverige, Don Auriello, 74,393

2011 Leipzig, Tyskland
1) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival 84,804
2) Nathalie zu Sayn Wittgenstein, Danmark, Digby 80,036
3) Ulla Salzgeber, Tyskland, Herzruf´s Erbe 78,821
6) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic HBC 76,375
16) Nina Hofmann, Sverige, Leo af Magnushöj 64,301 (enbart GP)

2010´s-Hertogenbosch, Holland
1) Edward Gal, Holland, Moorlands Totilas 89,800
2) Adelinde Cornelissen, Holland, Jerich Parzival 82,850
3) Imke Schellekens Bartels, Holland, Hunter Douglas Sunrise 82,150
5) Patrik Kittel, Sverige, Watermill Scandic HBC 76,550
12) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Favourit 68,250

2009 Las Vegas, USA
1) Steffen Peters, USA, Ravel 84,950
2) Isabell Werth, Tyskland, Satchmo 84,500
3) Anky van Grunsven, Holland, IPS Painted Black 82,150
9) Jan Brink, Sverige, Briar 71,650
Minna Telde, Sverige, Don Charly DNS

2008 ´s-Hertogenbosch, Holland
FEI World Cup Dressage Final Grand Prix Kür:
1) Anky van Grunsven, Holland, IPS Salinero 85,200
2) Isabell Werth, Tyskland, Warum Nicht 82,600
3) Kyra Kyrklund, Finland, Max 78,150
5) Jan Brink, Sverige, Briar 76,500
14) Louise Nathhorst, Sverige, Isidor 68,000

2007 Las Vegas, USA
1) Isabell Werth, Tyskland, Warum Nicht 84,25
2) Imke Schellekens-Bartels, Holland, Sunrise 77,95
3) Steffen Peters, USA, Floriano 77,800
5) Jan Brink, Sverige, Briar 76,45
Tinne Vilhelmson/Solos Carex startade inte GP Kür

2006 Amsterdam,  Holland
1. Anky van Grunsven, NED, Keltic Salinero, 87,75
2. Isabell Werth, GER, Warum nicht FRH, 81,15
3. Jan Brink, SWE, Björsells Briar, 79,32
8. Louise Nathhorst, SWE, Guinness, 73,80
B final, 3. Kristian von Krusenstierna, SWE, Wilson, 71,2

2005 Las Vegas, USA
1. Anky van Grunsven, NED, Keltec Salinero,86,72
2. Edward Gal, NED, Geldnet Lingh, 85,22
3. Debbie McDonald, USA, Bretina, 84,45
7. Jan Brink, SWE, Björsells Briar, 77,32

2004  Düsseldorf, GER
1. Anky van Grunsven, NED, Gestion Salerino, 83,45
2. Edward Gal, NED, Gestion lingh, 80,62
3. Hubertus Schmidt, GER, Wansuela Suerte, 78,87
10. Tinne Vilhelmson, SWE, Just Mickey, 72,47
12. Louise Nathhorst, SWE, Guinness, 71,97

2003 Göteborg, SWE
1. Debbie McDonald, USA, Brentina, 78,8
2. Heike Kemmer, GER, Albano, 76,94
3. Günter Seidel, USA, Nikolaus, 75,72
8 Jan Brink, SWE, Björsells Briar, 73,06

Ulla Salzgeber, GER , Rusty, 82,19, segrade men fråntogs segern då hästen visades positiv i dopingtest

2002 ´s-Hertogenbosch HOL
1) Ulla Salzgeber, Tyskland, Rusty 81,57
2) Lars Petersen, Danmark, Blue Hors Cavan 79,67
3) Beatriz Ferrer-Salat, Spanien, Beauvalais 79,12
4) Arjen Theuwissen, Holland, Gestion Goliath 76,46
5) Isabell Werth, Tyskland, Anthony 76,43
6) Jan Brink, Sverige, Björsells Briar 75,74

2001 Vilhelmsborg, DEN
1) Ulla Salzgeber, Tyskland, Rusty 40 poäng
2) Rudolf Zeilinger, Tyskland, Livijno 38 poäng
3) Isabell Werth, Tyskland, Anthony 36 poäng
4) Lars Petersen, Danmark, Blue Hors Cavan 34 poäng
5) Kristy Oatley Nits, Australien, Rosemount Wall Street 32 poäng
6) Gonnelien Rothenberger, Holland, Jonggors Leonardo da Vinci 30 poäng
7) Jan Brink, Sverige, Björsells Fontana 28 poäng

2000 ´s-Hertogenbosch HOL
1. Anky van Grunsven- HOL Gestion Bonfire 100 poäng
2. Coby van Baalen HOL Olympic Ferro 95 poäng
3. Arjan Teeuwissen HOL Gestion Goliath T 90 poäng
4. Isabell Werth GER Nissan Antony FRH 85 poäng
5. Jürgen Withs GER Souveraen W 80 poäng
6. Hubertus Schmidt GER My Fair Lady NRW 75 poäng

1999 Dortmund, GER
1. Anky van Grunsven HOL- Gestion Bonfire 100 poäng
2. Isabell Werth GER- Nissan Antony FR 95 poäng
3. Alexandra Simons de Ridder GER- Chacomo 90 poäng
4. Jürgen Wirths GER- Souveraen 85 poäng
5. Pia Laus ITA- Renior 75 poäng
6.Imke Bartels- Olympic Barbria 73 poäng
9. Ulla Håkanson- Flyinge Bobby 896 59 poäng
14. Louise Nathhorst- LRF Walk on Top bröt efter GP

1998 Göteborg SWE
1. Louise Nathhorst SWE-LRF Walk On Top 100 poäng
2. Anky van Grunsven HOL-Gestion Bonfire 95
3. Isabell Werth GER-Antony FRH 90
4. Jurgen Wirths GER-Souveraen W 83
5. Rudolf Zeilinger GER-Livijno 82
6. Kyra Kyrklund FIN-Master 73
8. Pernilla André SWE-Bombay 65

1997 s´Hertogenbosch HOL
1. Anky van Grunsven HOL-Gestion Bonfire 100 poäng
2. Sven Rothenberger HOL-Jonggor´s Weyden 95
3. Louise Nathhorst SWE-LRF Walk On Top 90
4. Karin Rehbein GER-Donnerhall 82
5. Kyra Kyrklund FIN-Flyinge Amiral 81
6. Monica Theodorescu GER-Arak 77

1996 Göteborg SWE
1. Anky van Grunsven HOL-Cameleon Bonfire 100 poäng
2. Margit Otto-Crepin FRA-Lucky Lord 93
3. Klaus Balkenhol GER-Garcon 92
9. Ann-Sophie Mannerfelt SWE-Athletico 55

1995 Burbank Los Angeles USA
1. Anky van Grunsven HOL-Cameleon Bonfire 100 poäng
2. Monica Theodorescu GER-Ganimedes TecRent 95
3. Sven Rothenberger HOL-Olympic Bo 90
Inget svenskt deltagande

1994 Göteborg SWE
1. Monica Theodorescu GER-Ganimedes Tecrent 100 poäng
2. Nicole Uphoff-Becker-Grand Gilbert 92
3. Kyra Kyrklund FIN-Edinburg 87
4. Klaus Balkenhol GER-Goldstern 83
5. Gyula Dallos HUN-Aktion 76
6. Kathleen Raine USA-Avontuur 76
9. Ulla Håkanson-Flyinge Tolstoy 63

1993 ´s-Hertogenbosch HOL
1. Monica Theodorescu GER-Ganimedes
2. Sven Rothenberger GER-Ideaal
3. Isabell Werth GER-Fabienne
Inget svenskt deltagande

1992 Göteborg SWE
1. Isabell Werth GER-Fabienne
2. Sven Rothenberger GER-Ideaal
3. Monica Theodorescu GER-Grunox
10. Eva-Karin Oscarsson SWE-Lille Claus

1991 Paris-Bercy FRA
1. Kyra Kyrklund FIN-Matador
2. Nina Menkova URS-Dikson
3. Sven Rothenberger GER-Andiamo
10. Louise Nathhorst SWE-Chriac

1990 s'Hertogenbosch HOL
1. Sven Rothenberger GER-Andiamo
2. Michael Klimke GER-Entertainer
3. Nina Menkova URS-Dikson
7. Louise Nathhorst SWE-Chirac

1989 Göteborg SWE
1. Margit Otto Crépin FRA-Corlandus
2. Christine Stückelberger SUI-Gaugin de Lully
3. Nina Menkova URS-Dikson
5. Louise Nathhorst SWE-Chirac

1988 s'Hertogenbosch HOL
1. Christine Stückelberger SUI-Gauguin de Lully
2. Cindy Ishoy CAN-Dynasty
3. Otto Hofer SUI.Andiamo
12. Lars Andersson SWE-Flyinge Herkules

1987 Essen FRG
1. Christine Stückelberger SUI-Gauguin de Lully
2. Anne-Grethe jensen DEN-Marzog
3. George Theodorescu FRG-Sunny Boy
12. Ulla Håkanson SWE-Flyinge Flamingo

 1986 s'Hertogenbosch HOL
1. Anne-Grethe Jensen-Törnblad DEN
2. Christopheer Bartle GBR-Wily Trout
3. Christine Stückelberger SUI-Rubelit von Unkenruf
 Inget svenskt deltagande


Senast uppdaterad: 2018-04-15
telefon-kontakt

Presskontakt

Så når du oss
mynewsdesk logga

Pressmeddelanden

Besök vårt pressrum på MyNewsDesk för att läsa pressmeddelanden, hitta bilder, kontaktuppgifter mm.

Svenska Ridsportförbundet på MyNewsdesk
Malin Baryard Johnsson1 161123 RT

Sweden Int Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

29 november-2 december 2018
logo GHS

Gothenburg Horse Show

Besök Pressrummet på MyNewsdesk

20-25 februari 2018

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Annons