FOTO: Svenska Ridsportförbundet

Landslag dressyr 2018

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Patrik Kittel
född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Rose Mathisen
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Therese Nilshagen
född: 24 januari 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Högsta Dressyrryttare

Tinne Vilhelmson-Silfvén
född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

Juliette Ramel
född 12 april 1987, hemort: Åkerö, Bettna, klubb Lejondals Ryttarförening

 

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 8 månader.

Paulinda Friberg
född: 25 maj 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Anna Blomgren
född: 23 april 1980, hemort: Oosterhout, Tyskland, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Jeanna Högberg
född: 1982, hemort: Ekolsund, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Antonia Ramel
född: 1985, hemort: Bettna, klubb: Flyinge Hästsportklubb

 

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med hästar max 15 år och/eller erfarna ryttare med Grand Prix-häst med mycket goda utvecklingsmöjligheter.
Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Gunilla Byström
född: 1960,  hemort: Enköping, klubb: Enköpings Ridklubb 

Charlotte Haid Bondergaard 
född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb

Mads Hendeliowitz
född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Malin Rinné 
född 1981, hemort: Linköping, klubb Linköpings Fältrittklubb

Per Sandgaard
född: 1967, hemort: Helsingborg, klubb: Heby Ryttarförening

Minna Telde
född: 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb: Svedens Ponnyklubb

Clara Espinosa
född: 1981, hemort: Bromma, klubb: Hogsta dressyrryttare

Natalie Oldfors
född:1986, hemort: Vallda, klubb Nordhallands Ridklubb 


 

U25 2018

Spetstrupp

 Internationella resultat i U25 GP över 68 %

Lina Dolk
född: 1997, hemort: Sparreholm, klubb: Gnesta Ridklubb

Mathilde Hannell
född: 1996, hemort: Falkenberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

Lina Jönsson
född: 1997, hemort: Säro, klubb: Särö Ryttarförening

Denise Ljungkvist
född: 1993, hemort: Ekeby, klubb: Helsingborgs Fältrittklubb

Cecilia Bergåkra Berglund
född: 2001, hemort: Vallsta, klubb: Naturläras Hästsällskap

 

A- trupp

Nationella resultat över 68 % i lägst Intermediaire II

Alva Lander*
född: 1994, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Emma Jönsson
född: 1995, hemort: Särö, klubb: Särö Ryttarförening

Isabella Tovek
född: 1995, hemort: Ätran, klubb: Himledalens Ridklubb

*Ryttare som är med i Leksands Knäckebröds satsning på dressyr.


Utmanartrupp

Nationella resultat över 66 % i lägst Intermediaire II

Beata Söderberg
född: 1995, hemort: Stockholm, klubb: Djursholms Ridklubb

Nina Rademaekers
född: 1993, hemort: Stockholm, klubb: Stockholms Dressyrklubb


Utvecklingstrappa
 (pdf)

Ungdomstrupper


Senast uppdaterad: 2018-06-12

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons