Landslag dressyr 2017

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Mads Hendeliowitz
född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Patrik Kittel
född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Rose Mathisen
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Therese Nilshagen
född 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Högsta Dressyrryttare

Juliette Ramel
född: 1987, hemort: Bettna, klubb: Lejondals Ryttarförening

Tinne Vilhelmson-Silfvén
född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

 

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 6 månader.

Paulinda Friberg
född: 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Kristian von Krusenstierna
född: 4 mars 1977, hemort: Farsta, klubb: Ågesta Ridklubb

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med hästar max 15 år och/eller erfarna ryttare med Grand Prix-häst med mycket goda utvecklingsmöjligheter.
Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Charlotte Haid Bondergaard 
född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb

Anna Svanberg
född: 1972, hemort: Åhus, klubb: Gärds Ryttarförening

Minna Telde
född 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb Svedens Ponnyklubb

Malin Rinné 
född 1981, hemort: Linköping, klubb Linköpings Fältrittklubb

U25

Spetstrupp

Internationella resultat i U25 GP över 67 %

Lina Dolk
född: 1997, hemort: Sparreholm, klubb: Gnesta Ridklubb

Josefin Gyllenswärd*
född: 1992

Mathilde Hannell
född: 1996, hemort: Falkenberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

Emma Jönsson
född: 1995, hemort: Särö, klubb: Särö Ryttarförening

Lina Jönsson
född: 1997, hemort: Säro, klubb: Särö Ryttarförening

A- trupp

Nationella resultat över 68 % i lägst Intermediaire II

Alva Lander*
född: 1994, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Amanda Eklund
född: 1992, hemort: Örsundsbro, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

Isabella Tovek
född: 1995, hemort: Ätran, klubb: Himledalens Ridklubb

Johan Wessner
född: 1992, hemort: Höllviken, klubb: Everlövs Ryttarsällskap

*Ryttare som är med i Leksands Knäckebröds satsning på dressyr.

Utmanartrupp

Nationella resultat över 65 % i lägst Intermediaire II

Elin Aspnäs
född: 1992, hemort: Åhus, klubb: Willands Ryttarförening

Denise Ljungkvist
 född: 1993, hemort: Ekeby, klubb: Helsingborgs Fältrittklubb

Cecilia Bergåkra Berglund
född: 2001, hemort: Vallsta, klubb: Naturläras Hästsällskap

Utvecklingstrappa  (pdf)

Ungdomstrupper


Senast uppdaterad: 2017-06-05

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons