Ungdomsdressyr

Ryttare som ingår i Svenska Ridsportförbundets Dressyrkommittés ungdomstrupper. Trupperna revideras vartefter, beroende på resultat. Senast uppdaterad 2019-02-11.

>> Kriterier ungdomstrupper 

>> OBS-tävlingar 2019

Utvecklingstrappa Ungdomsdressyr

 

Young Rider

Spetstrupp: 
Evelina Söderström - Weihenstephaner

A-trupp: 
Jennifer Lindvall - Bobcat
Cecilia Berglund Bergåkra - Primavera

B-utmanartrupp: 
Lo Dahlqvist Mörkenstam - Welton Five
Elin Mattsson - Cognac
Beatrice Ivarsson - Charles

C-Utvecklingstrupp: 
Lovisa Wessblad - Adobe MB
Klara Svanberg - Bon Geste
Alva Liev - Latina
Sofia Buskhe - Red Starlight
Maja Falk - Gilmor MC
Filippa Norrman - HS Indigo
Elin Falk - Don Johnson 23
Elina Rosenqvist - Mollberg
Hanna Rosendahl - Beau Amor

 

Juniorer

Spetstrupp: 
Felicia Olofsson - Bellman
Ellen Lindén Urnes - Fairy Tale

A-trupp: 
Linnea Holmgren - QC Sir Dennis
Elise Lindeblad - Don Silvio
Anton Tairi - Chic

B-utmanartrupp: 
Moa Stenman - A My Pleasure Sow
Matilda Jakobsson - Cappucino
Ida Persson - Tago
Emelie Svanström - Toscham
Nina Jenemark - Belisko
Sandra Andersson Wickström - Wizt

C-Utvecklingstrupp: 
Ellen Hidgård - Quinello
Nora Einerth - Sirello
Moa Angshed - Vandolein
Daniela Knutsson - Tracy Chapman
Maja Svensson - Anastacia
My Sandgren - Dirado
Ebba Johansson - Arkimedes
Julia Skatt - Sir Dee
Maxime Kjellvertz - Wiebe
Amanda Lindholm - Rozette
Cecilia Korva Johansson - Design
Amanda Gunarsson - Sandoro

 

Children

Spetstrupp: 

A-trupp: 

B-utmanartrupp: 
Estell Nerö - Touch Me
Moa Hassellund - Dior

C-Utvecklingstrupp: 
Alice Kampe Alsin - Don Amore
Evelyn Fägnell - Chiva

 

 

Ponny

Spetstrupp:
My Sandgren - Twenty Two

A-trupp: 
Ellen Olsson - Daylight
Meja Karlsson - Wise Guy
Wynja Eriksdotter Rubin - Wacos Rache MW

B-Utmanartrupp:
Nicole Crona - Voyager 2
Emilia Berglund Bergåkra - Jarno RP 145
Zelma Björk - Maine
Villiam Grönberg - Da Vinci
Alva Nordfjell - EG Dirac
Emelina Sjöblom - Vanity Fair
Hannah Regosa - Moelngaards Montana
Amanda Lindholm - Hollys Cerwin
Siri Ehrnrooth - Danny Beau
Tilde Larsson - Hedemans Megare

C-Utvecklingstrupp: 
Alva Söderström - Sergent Pepper Gene
Celine Lindenäs - Miro
Ebba Johansson - Brattelids Petit Le Brun
Ellen Stymne - Sparkling Saphire
Elin Ullman - De Vito
Elize Idén - Emerald, Lord Daniel
Emma Kåberg - Dusty
Emmie Walldén - Napoleon
Emmie Wallin - Nors Solo
Filippa Harling - Eduard
Greta Carnbring - Benzens Alladin
Ida Anderberg - Hoppenhofs James
Izabelle Wahlstedt - Waco
Jenny Målar - Veronas Gerswin
Julia Skatt - EG Midsummer
Laura Laustsen - Lundgårds Nano, ADL Fearts Michael
Louise Edvardsson - Hamiltons Magi
Lovisa Adamsson - Adrenalin
Maja Lina Johansson - Rögildz Florenzio
Moltas Carlsson - Lundemarksgårds Layout
Mary Sophie Haid Bondergaard - Champagner de Luxe
Märta Stake - Daisys Dorena
Nellie Liljegren - Wizard
Olivia Smith - Okidoki
Sofia Reimer - Esse Goldprince
Stella Hoff - Champ of Dance P
Siri Ryrstedt - K2 Golden Top
Tekla Maja Magnusson - Memory
Tindra Dahlström - Little Diamonds Dolittle, Money Boy
Tilda Borenholts - Duke of Diamonds
Tilda Johansson - Vlagbergs Carway
Tindra Holmertz - Brave Heart
Wilma Kellgren - Scherensees Have Good Time
Elliot Nilsson - DoggeDoggelito, HB Dancing Daylight
Saga Larsson - Njibert Cupido
Zelma Björk - Montana
Nikita Roschel - Runsås Chakira

 

   

Landslagsledning ungdomsdressyr

Tina Due-Boje, young rider, 0705-260 304, tina.dueboje@gmail.com 
Marianne Esseen-Söderberg, junior, 070-325 29 26 marianne.esseen-soderberg@stromsholm.com
Pytt Hamberg, ponny, 0709-522 393 pytt@ranasstall.se 
Kerstin André, supervisor ungdom

Länkar


Senast uppdaterad: 2019-02-11

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons