Ungdomsdressyr

Ryttare som ingår i Svenska Ridsportförbundets Dressyrkommittés ungdomstrupper. Trupperna revideras vartefter, beroende på resultat. Senast uppdaterad 2017-05-22.

>> Kriterier ungdomstrupper 

>> OBS-tävlingar 2017

Young Rider

Spetstrupp: Emelie Aldenfalk, Kumla, Ludwig Wilken, Kågeröd, Sofie Andersson, Sjöbo, Jennifer Lindvall, Båstad, Cecilia Bergåkra Berglund, Vallsta, Rebecca Jern, Skara
Utmanartrupp:  Beatrice Ivarsson, Billeberga, Catherine Kleberg, Bromma
Observationstrupp: Lovisa Jendland, Helsingborg, Ida Valldor, Kungsängen, Amanda Svanberg, Åhus, Erika Langåker, Limhamn, Emma Packendorff, Kållekärr

Juniorer

Spetstrupp: Felicia Brännström, Strängnäs, Evelina Söderström, Värmdö, Cornelia T Pettersson, Eskilstuna, Ebba Kjellberg, Kullavik, Esther Kotton, Göteborg, Sofia Buskhe, Drottningholm, Elin Mattsson, Slöinge, Felicia Olofsson, Sösdala, Vendela Eriksdotter Rubin, Långås
Utmanartrupp: Linnea Williamsson, Båstad, Lo Dahlquist Mörkenstam, Stockholm, 
Observationstrupp: Rebecka Knutsson, Ängelholm,

Ponny

Spetstrupp:
Amanda Lindholm, Sollentuna (Holly's Cerwin RP 175)
Cecilia Bergåkra Berglund, Vallsta (Inspi(red) Justice RP 185)
Ellen Hidgård, Eldsberga (Little Diamonds Doolittle)
Ellen Olsson, Tranås (Daylight)
Felicia Bermar Vistedt, Värmdö (Djupviks von Linné)
Linnea Holmgren, Vålberg (Fleuramos Justin)
Moa Sundelöf, Rosersberg (HB Dancing Daylight)
Sandra A Wickström, Lundsbrunn (Money Boy)
Ellen Hedbys, Vellinge (Indiana Joe)

Utmanartrupp:
Alma Müller, Heby (Dogge Doggelito)
Amanda Barnestam Olsson, Åhus (Jarno RP 145)
Roxanna Nilsson, Mörrum (Nia Domo's Gordon)
Filippa Undvall, Norrtälje (Angelo)
Lovisa Adamsson, Rånäs (Adrenalin)
Nicole Crona, Täby (Voyager 2)
Wynja Eriksdotter Rubin, Långås (Wacos Rache MW)

Observationstrupp:
Cornelia Johansson, Västra Frölunda (Hynder Hoeve's Ramses)
Hedda Thunberg, Danderyd (Brave Heart)
Louise Brantefjord, Trollhättan (Victory)
My Sandgren, Åhus (Lykkes Chester)
Ellen Hedbys, Vellinge (Steendieks Spiderman)
Nina Johansson, Åhus (Twenty Two)
Zelma Björk, Höör (Maine)
Nina Jenemark, Rydebäck (Charles WE)
Viktoria Wåhlin, Vallentuna (Janine WE)
Anton Tairi, Mörarp (Bråtgärdets A'Quenikie)
Emma Ek, Sundborn (Tic Tac)
My Möllborn, Yngsjö  (Fix Fallera)
My Sandgren, Åhus (Electron)
Villiam Grönberg, Flyinge (Da Vinci)
Ellen Hidgård, Eldsberga (High Flying Top MG)
Hannah Regosa, Karlstad (Moelgarnedd Montana)

Utvecklingstrupper Ungdomsdressyr

Young Rider
Frida Söderström, Elin Gustafsson, Wilma Björk, Julia Wesén-Cosmo

Junior
Clara Isaksson, Elise Lindeblad, Ellen Hidgård, Ellen Hedbys

Children
Blanca Bosson, Sofia Lind Young, Moa Stenman, Daniela Knutsson, Saga Larsson, Zelma Björk

Ponny
Alicia Edh Hayward, Cornelia Johansson, Alva Nordfjell, Filippa Bergström Källström, Izabella Buic, Julia Skatt, Maja Svensson, Nellie Liljegren, Nina Jenemark, Siri Ehrnrooth, Sofia Heimburg, Filippa Wildenstam

Landslagsledning ungdomsdressyr

Tina Due-Boje, young rider, 0705-260 304, tina.dueboje@gmail.com 
Marianne Esseen-Söderberg, junior, 070-325 29 26 marianne.esseen-soderberg@stromsholm.com
Pytt Hamberg, ponny, 0709-522 393 pytt@ranasstall.se 
Kerstin André, supervisor ungdom

Länkar


Senast uppdaterad: 2017-06-09

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons