Fälttävlan

2008 Peking/Hongkong, Kina
Lag
1) Tyskland 166,10 (Andreas Dibowski/Butts Leon 57,20, Ingrid Klimmke/Abraxxas 54,70, Hinrich Romeike/Marius 54,20)
2) Australien 171,20 (Sonja Johnson/Ringwould Jaguar 58,80, Clayton fredericks/Ben Along Time 57,40, Megan Jones/Irish Jester 55,00)
3) Storbritannien 185,70 (William Fox-Pitt/Parkmore Ed 64,20, Kristina Cook/Miners Frolic 57,40, Mary King/Call Again Cavalier 64,10)
4) Sverige 230,50 (Dag Albert/Tubber Rebel 93,20, Katrin Norling/Pandora 73,00, Linda Algotsson/Stand By Me 64,30)
5) Nya Zeeland 240,90 (Mark Todd/Gandalf 77,60, Caroline Powell/Lenamore 73,20, Joe Meyer/Snip 90,10)
6) Italien 246,40 (Vittoria Panizzon/Rock Model 69,00, Susanna Bordone/Ava 86,60, Roberto Rotatori/Irham de Viages 90,80)
 
Individuellt
1) Hinrich Romeike, Tyskland, Marius 54,20
2) Gina Miles, USA, McKinlaigh 56,10
3) Kristina Cook, Storbritannien, Miners Frolic 57,40
4) Megan Jones, Australien, Irish Jester 59,00
5) Ingrid Klimke, Tyskland, Abraxxas 59,70
6) Didier Dhennin, Australien, Ismene du Temple 59,80
13) Linda Algotsson, Sverige, Stand By Me 68,30
18) Katrin Norling, Sverige, Pandora 81,00
31) Dag Albert, Sverige, Tubber Rebel 93,20
Viktoria Carlerbäck, Sverige, Bally´s Geronimo brutit efter terrängen
Magnus Gällerdal, Sverige, Keymaster brutit efter terrängen
 
2004 Aten, Grekland - Läs mer
LAG
1. Frankrike 140,40
Arnaud Boiteau - Expo du Moulin utgick, Cedric Lyard - Fine Merveille 70,60, Didier Courreges - Debat D'Estruval 60,60, Jean Teulere - Espoir de la Mare 46,40
Nicolas Touzaint - Galan de Sauvagere 33,40
2. Storbritannien 143,00
Jeanette Brakewell - Over to You 57,80, Mary King - King Solomon III 56,00, Leslie Law - Shear L'Eau 44,40, Pippa Funnell - Primmore's Pride 42,60, William Fox-Pitt - Tamarillo
3. USA 145,60
Julie Richards - Jacob Two Two 67,00, Amy Tryon - Poggio II 51,80, John Williams - Carrick 60,80, Darren Chiacchia - Windfall 2 52,60, Kimberly Severson - Winsome Adante 41,20
4. Tyskland 147,80
Andreas Dibowski - Little Lemon 53,00, Hinrich Romeike - Marius 45,20, Frank Ostholt - Air Jordan 54,00, Ingrid Klimke - Sleep Late utgick, Bettina Hoy - Ringwood Cockatoo 49,60
5.Nya Zeeland 176,20
Andrew Nicholson - Fenicio 149,60, Daniel Jocelyn - Silence 70,80, Blyth Tait - Ready Teddy 69,00, Matthew Grayling - Revo 59,20, Heelan Tompkins - Glengarrick 48,00
6.Australien 185,80
Andrew Hoy - Mr Pracatan 135,40, Stuart Tinney - Jeepster 84,80, Philip Dutton - Nova Top 50,80, Rebel Morrow - Oaklea Groover 50,20, Olivia Bunn - Top of the Line utgick
9. Sverige
Linda Algotsson - Stand By Me 90,40, Sara Algotsson - Robin des Bois 79,80, Magnus Gällerdal - Keymaster 63,80

INDIVIDUELLT
1.Leslie Law, GBR, Shear l'Eau 44,40
2.Kimberly Severson, USA, Winsome Adante 45,20
3. Philippa Funell, GBR, Primmore's Pride 46,60
4. Jean Teulere, FRA, Espoir de la Mare 50,40
5. Hinrich Romeike, GER, Marius 51,20
6. Amy Tryon, USA, Poggio II 51,80
17. Magnus Gällerdal, SWE, Keymaster 71,80
34. Sara Algotsson, SWE, Robin des Bois 79,80
42. Linda Algotsson, SWE, Stand By Me 90,40

2000 Sydney, Australien
LAG
1. Australien 146,80
Andrew Hoy-Darien Powers 45,60, Philip Dutton-House Doctor 63,60, Stuart Tinney-Jeepster 41,00, Matt Ryan-Kibah sandstone 60,20
2. Storbritannien 161,00
Jeanette Brakewell-Over to You 61,60, Leslie Law-Shear H20 54,00, Pippa Funnell-Supreme Rock 45,40, Ian Stark-Jaybee WD
3. USA 175,80
David O´Connor-Giltedge 46,80, Nina Fout-3 Magic Beans 86,00, Linden Weisman-Anderoo elim, Karen O´Connor-Prince Panache 43,00
4. Tyskland 241,80
Marina Köhncke-Sir Toby 70,40, Nele Hagener-Little McMuffin 262,40, Andreas Dibowski-Leonas Dancer 130,20, Ingrid Klimke-Sleep Late 41,20
5. Irland 270,00
Susan Shortt-Joy of My Heart 80,00, Patricia Donegan-Don´t Step Back 65,80, Nicola Cassidy-Mr Mullins 124,20, Virginia McGrath-The Yellow Earl 139,60
6. Brasilien 333,0
Serguei Fofanoff-Sanderston 216,20, Vicente Araujo Neto-Teveri 124,80, Eder Pagoto-Amazonian 128,80, Luiz Augusto Faria-Hunefer 79,40
Inget svenskt lag deltog

INDIVIDUELLT
1. David O´Connor, USA, Custom made 34,00
2. Andrew Hoy, AUS, Swizzle In 39,80
3. Mark Todd, NZL, Eyespy II 42,00
4. Rodolphe Scherer, FRA, Bambi de brier 46,40
5. Fabio Magni, ITA, Cool ´n Breezy 49,00
6. Heidi Antikatzidis, GRE, Michaelmas 50,40
14. Paula Törnqvist, SWE, Monaghan 74,40
Sofia Andler, SWE, Amaretto bröt i terrängen efter att ha legat 5 efter dressyren.

1996 Atlanta, USA
För första gången reds fälttävlan i en separat klass i lagtävling och en separat klass individuellt.
LAG
1. Australien 203,85 straffpoäng
Wendy Schaeffer-Sunburst 61,0, Philipp Dutton-True Blue 69,40, Guillian Rolton-Peppermint utgick i terrängen, Andrew Hoy-Darien Powers 73,45
2. USA 261,10
Karen O'Connor-Biko 105,60, David O'Connor-Giltedge 76,0, Bruce Davidson-Heyday 79,50, Jill Henneberg-Nirvana utgick i terrängen
3. Nya Zeeland 268,55
Blyth Tait-Chesterfield 70,10, Andrew Nicholson-Jägermeister 100,65, Vicky Latta-Broadcast News utgick i terrängen, Vaughn Jefferis-Bounce 97,80
4. Frankrike 307,65
Marie-Christine Duroy-Yarylands utgick i terrängen, Rodolphe Scherer-Uran des Pins 109,15, Koris Vieules-Tandresse 119,60, Jaques Dolcy-Upont 78,90
5. Storbritannien 312,90
Ian Stark-Stanwick Ghost 171,65, William Fox-Pitt-Cosmopolitan II 117,55, Gary Parsonage-Magic Rouge 106,80, Karen Dixon-Too Smart 88,55
6. Japan 326,15
Kasuhiro Iwatani-Sejane 101,00, Masaru Fuse-Talisman de Jarry 154,05, Yoshihiko Kowata-Hell at Dawn 122,50-, Takeaki Tsuchiya-Right on Time 102,65
7. Sverige 345,25
Paula Törnqvist-Monaghan 99,00, Linda Algotsson-Lafayett 78,45, Therese Oalusson-Hector T 167,80, Dag Albert-Nice´N Easy utgick i terrängen

INDIVIDUELLT:
1. Blyth Tait NZL-Ready Teddy 56,8
2. Sally Clark NZL-Squirrel Hill 60,4
3. Kerry Milkin USA-Out and About 73,7
4. Jean Teulere FRA-Rodosto 77,2
5. David O'Connor USA-Custom Made 80,15
6. Mara Depuy USA-Hopper 85
13. Fredrik Jönsson SWE-Ulfung 127,15 

1992 Barcelona, Spanien
87 ryttare från 25 länder, 20 lag
LAG
1. Australien 288.60 straffpoäng
David Green-Duncan II, Gillian Rolton-Peppermint Grove, Andrew Hoy-Kiwi, Matthew Ryan-Kibah Tic Toc
2. Nya Zeeland 290,80
Andrew Nicholson-Spinning Rhombus, Vicky Latta-Chief, Blyth Tait-Messiah, Mark Todd-Welton Greyleg
3. Tyskland 300,30
Matthias Baumann-Alabaster, Cora Mysegaes-Ricardo, Ralf Ehrenbrink-Kildare, Herbert Blöcker-Feine Dame
4. Belgien 333,05
Jef Desmedt-Dolleman, Dirk Van Der Elst-Fatal Love, Karin Donckers-Britt, Willy Sneyers-Brum
5. Spanien 388,80
Luis Alvarez Cervera-Mr Chrisalis, Fernando Villalon-Clever Night, Santiago De La Rocha-Kinvarra, Santiago Centenera-Just Dixon
6. Storbitannien 406,60
Richard Walker-Jacana, Karen Dixon-Get Smart, Mary Thomson-King William, Ian Stark-Murphy Himself
7. Japan 434,80
8. Irland 445,80
11. Sverige 524,05
Erik Duvander-Saucy Gift, Staffan Lidbeck-Bernhardino, Peder Fredricson-Hilly Trip, Anna Hermann-Malack

INDIVIDUELLT
1. Matthew Ryan AUS-Kibah Tic Toc 70,0
2. Herbert Blöcker GER-Feine Dame 81,30
3. Blyth Tait NZL-Messiah 87,60
4. Vicki Latta NZL-Chief 87,60
5. Andrew Hoy AUS-Kiwi 89,40
6. Karen Dixon GBR-Get Smart 92,40
7. Luis Alavarez Cervera ESP-Mr Chrisalis 102,20
8. Karin Donckers BEL-Britt 104,40
14. Peder Fredricson SWE-Hilly Trip 111,00
43. Anna Hermann SWE-Malacky 178,60
57. Erik Duvander SWE-Saucy Gift 234,45
Staffan Lidbeck-Bernhardino utgick efter terrängen

1988 Söul, Korea
LAG
1. Västtyskland -225,95 straffpoäng
Claus Ernhorn-Justyn Thyme, Matthias Baumann-Shamrock, Thies Kaspareit-Sherry, Ralf Ehrenbrink-Uncle Todd
2. Storbritannien -256,80
Mark Phillips-Cartier, Karen Straker-Get Smart, Virginia Leng-Master Craftsman, Ian Stark-Sir Vattie
3. Nya Zeeland -271,20
Mark Todd-Charisma, Marges Knighton-Enterprise, Andrew Bennie-Grayshott, Tinks Pottinger-Volounteer
4. Polen -389,60
5. Australien -457,60
6. Frankrike - 498,80

INDIVIDUELLT
1. Mark Todd NZL-Charisma -42,60 straffpoäng
2. Ian Stark GBR-Sir Vattie -52,80
3. Virginia Leng GBR-Master Craftsman -62,00
4. Claus Erhorn FRG-Justyn Thyme -62,35
5. Tinks Pottinger NZL-Volounteer -65,80
6. Matthias Baumann FRG-Shamrock -68,80

1984 Los Angeles, USA
LAG
1. USA -186 straffpoäng
John Michael Plumb-Blue Stone, Karen Stives-Ben Arthur, Torrance Fleischmann-Finvarra, Bruce Davidson-J J Babu
2. Storbritannien -189,20
Virginia Holgate-Leng-Priceless, Ian Stark-Oxford Blue, Diana Clapham-Windjammer, Lucinda Green-Regal Realm
3. Västtyskland -234
Dietmar Hogrefe-Foliant, Bettina Overesch-Peacetime, Burkhard Tesdorpf-Freedom, Claus Ernhorn-Fair Lady
4. Frankrike -236
5. Australien -258,40
6. Nya Zeeland -280,00
8. Sverige 332,75
Jan Jönsson-Isolde, Göran Bresiner-Bobalong, Christian Persson-Joel, Michael Petersson-Up to Date

INDIVIDUELLT
1. Mark Todd NZL-Charisma - 51,60 straffpoäng
2. Karen Stives USA-Ben Arthur -54,20
3. Virginia Holgate-Leng-Priceless -56,80
4. Torrance Fleischmann USA-Finvarra -60,40
5. Pascal Morvillers FRA-Gulliver B -63,00
6. Lucinda Green GBR-Regal Realm -63,80
18. Jan Jönsson SWE-Isolde -86,40
24. Göran Breisner SWE-Bobalong -99,65
31. Christian Persson SWE-Joel -146,70
36. Michael Petersson SWE-Up to Date-198,80

1980 Moskva, Sovjetunionen
LAG
1. Sovjet -457,00
Aleksandr Blinow-Galzun, Juri Salnikow-Pintset, Walerie Wolkow-Tsheti, Sergei Rogoschin-Gelespont
2. Italien -656,20
Frederico Euro Roman-Rossinan, Anna Casagrande-Daleye, Mauro Roman-Dourakine
Mariana Sciocchetti-Rohan de lehereo
3. Mexico -1172,85 straffpoäng
Manuel Mendivil Yocupicio-Remember, David Barcena Rios-Bombana, José Luis Pérez Soto-Quelite, Fabian Vasquez Lopez-Cocaleco

INDIVIDUELLT
1. Frederico Euro Roman ITA-Rossiman -108,60
2. Aleksandr Blinow URS-Galzun -120,80
3. Juri Salnikow URS-Pintset -152,60

1976 Montreal, Kanada
LAG
1. USA -441,00 straffpoäng
Edmund Coffin-Bally-Cor, John Michael Plumb-Better and Better, Bruce Davidson-Irish Cap, Mary Anne Tauskey-Marcus Aurelius
2. Västtyskland -584,60
Karl Schultz-Madrigal, Herbert Blöcker-Albrant, Helmut Rehtemeier-Pauline, Otto Ammermann-Volturno
3. Australien -599,54
Wayne Roycroft-Laurenson, Mervyn Bennet-Regal Reign, William Roycroft-Version, Denis Pigott-Hillstead

INDIVIDUELLT
1. Edmund Coffin USA-Bally Cor -114,99
2. John Michael Plumb USA-Better and Better -1235,85
3. Karl Schultz FRG-Madrigal -129,45

1972 München, Västtyskland
LAG
1. Storbritannien +95,53
Richard Meade-Laurieston, Mary Gordon-Watson-Cornishman V, Bridget Parker-Cornish Gold, Mark Phillips-Gerat Ovation
2. USA -10,81
Kevin Freeman-Good Mixture, Bruce Davidson-Plain Sailing, J Michael Plumb-Free and Easy, James Wofford-Kilkenny
3. Västtyskland -18,00
Harry Klugmann-Christopher, Robert Ludwig "Lutz" Goessing-Chikago, Karl Schultz-Pisco, Horst Karsten-Sioux

INDIVIDUELLT
1. Richard Meade GBR-Laurieston 57,73 poäng
2. Alessandro Argenton ITA-Woodland 43,33
3. Jan Jönsson SWE-Sarajevo 39,67

1968 Mexico City, Mexico
Ingen svensk representation
LAG:
1. Storbritannien -175,93 straffpoäng
Derek Allhusen-Lochinvar, Richard Meade-Cornishman V, Reuben Jones-The Poacher
2. USA -254,87
Michael Page-Foster, James Wofford-Kilkenny, J Michael Plumb-Plain Sailing
3. Australien -331,26
Wayne Roycroft-Zhivago, Brian Cobcroft-Depeche, William Roycroft-Warrathoola

INDIVIDUELLT
1. Jean-Jaques Guyon FRA-Pitou -38,86
2. Derek Allhusen GBR-Lochinvar -41,61
3. Michael Page USA-Foster -52,31

1964 Tokyo, Japan
Ingen svensk representation
LAG
1. Italien +85,80 poäng
Maudo Checcoli-Surbean, Paolo Angioni-King, Guiseppe Ravano-Royal Love
2. USA + 65,86
Michel Page-Grasshopper, Kvein Freeman-Gallopade, J Michael Plumb-Bold Minstrel
3. Västtyskland +56,73
Fritz Ligges-Donkosak, Horst Karsten-Condora, Gerhard Schultz-Balza X

INDIVIDUELLT
1. Mauro Checcoli ITA-Surbeam +64,40
2. Carlos Moratorio ARG-Chalan +49,20
3. Fritz Ligges FRG-Donkosak +49,20

1960 Rom, Italien
LAG
1. Australien -128,18 straffpoäng
Lawrence Morgan-Salad days, Neale Lavis-Mirrabooka, William Roycroft-Our Solo
2. Schweiz -386,02
Anton Bühler-Gay Spark, Hans Schwarzenbach-Burn Trout, Rudolf Günthardt-Atbara, 3. Frankrike -515,71 straffpoäng
Jack Louis Le Goff-Image, Guy Lefrant-Nicias, Jehan R Le Roy-Garden

INDIVIDUELLT
1. Lawrence Morgan AUS-Salad Days +7,15 poäng
2. Niale Lavis AUS-Mirrabooka - 16,50
3. Anton Bühler SUI-Gay Spark -51,21
Samtliga svenskar utgick:
Sune Lindbäck-Armagnac
Olle Barkander-Emir
Hans Johansson-Uran
Ragnar Gustafsson-Dan

1956 Stockholm, Sverige
LAG
1. Storbritannien -355,48 straffpoäng
Francis Weldon-Kilbarry, Arthur Laurence Rook-Wild Venture, Albert E Hill-Countryman III
2. Västtyskland -475,91
August Lütke Westhues-Trux von Kamax, Otto Rothe-Sissi, Klaus Wagner-Prinzess
3. Kanada - 572,72
John Rumble-Cilroy, James Elder-Colleen, Brian Herbinson-Tara
Sveriges lag utgick

INDIVIDUELLT
1. Petrus Kastenamn SWE-Illuster -66,53 straffpoäng
2. August Lütke Westhues FRG-Trux von Kamax -84,87
3. Francis Weldon GBR-Kilbarry -85,48
24. Hans von Blixen-Finecke SWE-Jubal -286,38
Johan Asker SWE-Iller utgick

1952 Helsingfors, Finland
LAG
1. Sverige -221,94
Hans von Blixen-Finecke jr-Jubal, Olof Stahre-Komet, Folke Frölén-Fair
2. Västtyskland -235,49
Wilhelm Büsing-Hubertus, Klaus Wagner-Dachs, Otto Rothe-Trux von Kamax
3. USA -587,16
Charles Hough-Cassivellannus, Walter Staley-Craigwood Park, John Wofford-Benny Grimes

INDIVIDUELLT
1. Hans von Blixen-Finecke jr SWE-Jubal -28,33
2. Guy Lefrant FRA-Verdun -54,50
3. Wilhelm Büsing FRG-Hubertus -55,50
8. Olof Stahre SWE-Komet -69,41
15. Folke Frölén SWE-Fair -124,2

1948 London, Storbritannien
LAG
1. USA -161,5 straffpoäng
Frank Henry-Swing Low, Charles Anderson-Reno Palisade, Earl Thomson-Reno Rhythm
2. Sverige -165
Robert Selfelt-Claque, Olof Stahre-Komet, Sigurd Svensson-Dust
3. Mexico -305,25
Humberto Mariles Cortés-Parral, Raul Campero-Tarrahumara, Joaquin Solano Chagoya-Malinche

INDIVIDUELLT
1. Bernhard Chevallier FRA-Aiglonne + 4 poäng
2. Frank Henry USA-Swing Low -21,3
3. Robert Selfelt SWE-Claque -25
15. Olof Stahre SWE-Komet -70
15. Sigurd Svensson SWE-DUST -70

1936 Berlin, Tyskland
LAG
1. Tyskland -676,65 straffpoäng
Ludwig Stubbendorff-Nurmi, Rudolf Lippert-Fasan, Konrad v Wangenheim-Kurfürst
2. Polen 991,70
Heryk Royxewicz-Arlekin III, Zdislaw Kalwecki-Bambino, Seweryn Kulesza-Toska
3. Storbritannien -9195,50
Alec Scott-Bob Clive, Edward Howard-Vyse-Blue Steel, Richard Fanshawe-Bowie Knife

INDIVIDUELLT
1. Ludwig Stubbendorff GER-Nurmi -37,70
2. Earl Thomson USA-Jenny Camp -99,90
3. Hans Mathiesen Lunding DEN-Jason -102,20
11. Carl-Adam Stjernswärd SWE-Altgold
25. Henri S:t Cyr SWE-Fun
Gustaf Nyblaeus SWE-Monaster utgått

1932 Los Angeles, USA
LAG
1. USA 5038,083 poäng
Earl Thomson-Jenny, Camp Harry Chamberlin-Pleasan Smiles, Edwin Argo-Honolulu Tomboy
2. Holland 4689,083
Charles Ferdinand Pahud de Mortanges-Marcroix, Karel J Schummelketel-Duiveltje
Aernout v Lennep-Henk
Övriga lag uteslutna

INDIVIDUELLT
1. Charles Ferdinand Pahud de Mortanges HOL-Marcroix 1813,83 poäng
2. Earl Thomson USA-Jenny Camp 1811,0
3. Clarence von Rosen jr SWE-Sunnyside Maid 1809,42
5. Ernst Hallberg SWE-Marokan
Arne Francke SWE-Fridolin utgått

1928 Amsterdam, Holland
LAG:
1. Holland 5865,68 poäng
Charles F Pahud de Mortanges-Marcroix, Gerard de Kruijff-Va-t-en, Adolph v d Voort van Sijp-Silver Piece
2. Norge 5395,68
Bjart Ording-And over, Arthur Quist-Hidalgo, Eugen Johansen-Baby
3. Polen 5067,92
Michal Antoniewicz-Moja Mila, Josef Trenkwald-Lwi Paxur, Karol von Rommel-Doneuse
Sveriges lag utgick

INDIVIDUELLT
1. Charles Ferdinad Pahud de Mortanges HOL-Marcroix 1969,82
2. Gerard Pieter de Kruijff HOL-Va-t-en 1967,26
3. Bruno Neuman GER-Ilja 1944,42
7. Nils Ketner SWE-Caesar
13. Sven Colliander SWE-King
Victor Ankarcrona SWE-Mascha utgick

1924 Paris, Frankrike
LAG
1. Holland 5297,5 poäng
Adolph D V c d Voort van Sijp-Silver Piece, Charles F Pahud de Mortanges-Jonny Walker
Gerard de Kruijff-Addio
2. Sverige 4743,5
Claes König-Bojar, Torsten Sylvan-Amita, Gustaf Hagelin-Varius,
3. Italien 4512,5
Alberti Lombardi-Pimplo, Alessandro Alvisi-Capiligo, Emanuele di Pralorma-Mount Felix

INDIVIDUELLT
1. Adolph D C v d Voort van Sijp HOL-Silver Piece 1976 poäng
2. Frode Kirkebjerg DEN-Meteor 1853,50
3. Sloan Doak USA-Pathfinder 1845,50
5. Claes König SWE-Bojar
9. Torsten Sylvan SWE-Anita
20. Gustaf Hagelin SWE-Varius
Carl Gustaf Lewenhaupt SWE-Canter utgick

1920 Antwerpen, Belgien
LAG
1. Sverige 5057,5 poäng
Helmer Mörner-Germania, Åge Lundström-Yrsa, Georg von Braun-Diana
2. Italien 4735,0
Ettore Caffaratti-Caniche, Garribaldi Spighi-Otello, Giulio Caccariandra-Facetto
3. Belgien 4560,0
Roger Moeremans d'Emaus-Sweet Girl, Oswald Linst-Martha, Jules Bonvalet-Weppelghem

INDIVIDUELLT
1. Helmer Mörner SWE-Germania 1775,0 poäng
2. Åge Lundström SWE-Yrsa 1738,75
3. Ettore Caffaratti ITA-Caniche 1733,75
8. Georg von Braun SWE-Diana
Gustaf Dyrsch SWE-Salamis utgick
Anm: inget dressyrprov men istället två terrängritter om 50 resp 20 km.

1912 Stockholm, Sverige
LAG
1. Sverige 139,6 poäng
Axel Nordlander-Lady Artist, Nils Adlercreutz-Atout, Ernst Casparsson-Irmelin
2. Tyskland 138,48
Friedrich von Rochow-Idealist, Richard Graf von Shaesberg-Tannheim-Grundsee, Eduard von Lütken-Blue Boy
3. USA 137,33 poäng
Benjamin Lear-Proppy, John Montogmery-Deceive, Guy Henry-Chiswell

INDIVIDUELLT
1. Axel Nordlander SWE-Lady Artist 46,59
2. Friedrich von Rochow GER-Idealist 46,42
3. Jean Cariou FRA-Cocotte 46,32
4. Nils Adlercreutz SWE-Atout
5. Ernst Casparsson SWE-Irmelin
10. Henric Horn af Åminne SWE-Omen

 


Senast uppdaterad: 2012-07-16
tidningar-press-media

Ridsport och OS

Ridsporten i media
arenenNV

Paralympics

- fakta, regler mm
Några hinder ligger på toppen i Greenwich Park med utsikt och långa backar upp

Fälttävlan

- fakta, regler mm
london_logo

London 2012

27 juli - 12 augusti

Annons