Vinnare i klassen 14-18år, Tindra Rinman på hästen Piece of Gold
FOTO: Fredrik Jonsving

Sugar Cup Final på Ribersborg - resultat

2015-08-09

Sugar Cup är en träningsserie i terrängridning med stilbedömning för barn och ponnyer i alla storlekar. Hindren är alla fälttävlans typhinder och maxhöjden är 60cm. Under 2015 har Sugar Cups ridits i fem regioner från Skåne till Medelpad. Finalen av Sugar Cup rids på Ribersborg, Malmö söndagen den 9e augusti.

Banan är cirka 1000 meter lång och består av tio hinder, byggda och designade av Pelle Magnusson, event director för pågående Ponny-EM, för att efterlikna de internationella klassernas stora terränghinder i möjligaste mån. Cirka 230 unga ponnyryttare har ridit Sugar Cup under sommaren 2015. Vid fem regionala finaler har 40 ekipage kvalat till finalen av Sugar Cup 2015.

Resultat 14-18 år
1)  Tindra Rinman – Piece of Gold 8,6
2)  Sara Persson – Camillo 8,5
3)  Amelie Björklund – Bjennesby Beoncy    8,3
4)  Helena Byttner – Decoy Lordy 8,1
5)  Olivia Eghall – Munsboro Yankey 8
6)  Maria Kinhult – Ms Juliette Heartbreak 7,7
7)  Julia Abrahamsson – Al Capone 7,7
8)  Tina Sörensen – Friis Kahlua 7,6
9)  Lisa Glad – Rory Fiona 7,6
10) Lise Rumert  – Gusty 7,6
11) Sofia Fransson – Baukje H 7,5
12) Julia Thorén – Amber 7,4
13) Astrid Holmberg – Zirindippity 7,4
14) Evelina Sjövald – Sparkling Spirit 7,3
15) Tanja Wilhelmsson – Cinn Mhara Jack 7,2
16) Elvira Bergkvist – Miclas Axcelina 7,2
17) Filippa Pettersson – Sanni 7,1
18) Elin Lund – Billy’s Choice 6,9
19) Jennie Bengtsson – Nurmi 6,2

Resultat <14
1)  Sandra Wenlöf – Let’s Go 8,2
2)  Thea Filipsson – Lidens Baronesse 8,1
3)  Lisa Andersson – Woodfield Rough Diamond 8,1
4)  Tilda Nydahl – Salstas Silver Pearl 8
5)  Thea Gråberg – Joy 7,9
6)  Alicia Rothman – Ängsgårdens Loola 7,9
7)  Amanda Schyman – Pünchen 7,8
8)  Emmie Wallin – Lova K L 7,8
9)  Tina-Maria Svensson – Big Ben II 7,8
10) Linnea Netterheim – Tynagh Beauty 7,7
11) Tova Stark – Flying Flash 7,7
12) Ebba Käcker – Queen of Valencia 7,6
13) Emilia Koivisto – Mighty Mist 7,6
14) Miranda Bruce – Fourjoy’s Gold without Equal 7,5
15) Wilma Bertilsson – Casanova 7,5
16) Alva Johansson – Power Lane 7,4
17) Stina Wikelöv – C C Celine 7,3
18) Elina Axelsson – Roundstone Gracie 6
19) Lea Näsling – Foo Fighter ute
20) Alva Eghall – E G Guylian Struken

SUGAR CUP FINAL 2015 – KVALIFICERADE EKIPAGE
MITTSVENSKA DISTRIKTET   Regionfinal Åsarna
Lise Rumert  – Gusty
Julia Abrahamsson – Al Capone
Elvira Bergkvist – Miclas Axcelina

VÄRMLAND – DALSLAND   Regionfinal Mellerud
Maria Kinhult – Ms Juliette Heartbreak
Lisa Glad – Rory Fiona
Sandra Wenlöf – Let’s Go
Julia Thorén – Amber

VÄSTERGÖTLAND – NÄRKE – VÄSTMANLAND   Regionfinal Örebro
Thea Filipsson – Lidens Baronesse
Lea Näsling – Foo Fighter
Helena Byttner – Decoy Lordy

SÖDERMANLAND – UPPLAND – ÖSTERGÖTLAND   Regionfinal Söderköping
Thea Gråberg – Joy
Emilia Koivisto – Mighty Mist
Ebba Käcker – Queen of Valencia
Stina Wikelöv – C C Celine
Tilda Nydahl – Salstas Silver Pearl
Lisa Andersson – Woodfield Rough Diamond
Tindra Rinman – Piece of Gold

SKÅNE – HALLAND – SMÅLAND – BLEKINGE   Regionfinal Flyinge
Evelina Sjövald – Sparkling Spirit
Alicia Rothman – Ängsgårdens Loola
Sara Persson – Camillo
Sofia Fransson – Baukje H
Alva Eghall – E G Guylian
Tina Sörensen – Friis Kahlua
Linnea Netterheim – Tynagh Beauty
Tina-Maria Svensson – Big Ben II
Miranda Bruce – Fourjoy’s Gold without Equal
Emmie Wallin – Lova K L
Tova Stark – Flying Flash
Alva Johansson – Power Lane
Elina Axelsson – Roundstone Gracie
Amanda Schyman – Pünchen
Elin Lund – Billy’s Choice
Astrid Holmberg – Zirindippity
Olivia Eghall –Munsboro Yankey
Wilma Bertilsson – Casanova
Filippa Pettersson – Sanni
Tanja Wilhelmsson – Cinn Mhara Jack
Amelie Björklund – Bjennesby Beoncy
Jennie Bengtsson – Nurmi              

 

Välkomna till Ribersborg på söndag för finalen av Sugar Cup!

SvRF_Ridunderlag_framsida-2-liten

Unik guide om ridunderlag

Läs mer

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons