FOTO: FEI/Liz Gregg

Start- och resultatlistor


>> HÄR
hittar du start- och resultatlistor för hela mästerskapet

SÖNDAG
EM i hoppning, totalt efter 5 omgångar: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0+0+0+0+4=4 fel 2) Harrie Smolders, Nederländerna, Don VHP Z 4,52+1+0+0+0=5,52 3) Cian O'Connor, Irland, Good Luck 2,25+0+0+0+4=6,25

EM i körning, individuellt totalt efter dressyr, maraton och precision: 1) Ijsbrand Chardon, Nederländerna 150,37 straffpoäng 2) Edouard Simonet, Belgien 151,80 3) Christoph Sandmann, Tyskland 153,33 10) Axel Olin, Sverige 170,20 14) Fredrik Persson, Sverige 176,24 21) Johan Dengg, Sverige Utesluten
EM i körning, lag totalt efter dressyr, maraton och precision: 1) Nederländerna 299,73 straffpoäng 2) Tyskland 308,94 3) Belgien 320,04 4) Frankrike 333,10 5) Sverige 346,44

Lövsta Future Challenge International U 25 Jumping, 1.50-hoppning med en omhoppning: 1) Richard Howley, Irland, Chinook 0+0 fel 45,89 sek 2) Karin Martinsen, Sverige, Qantos 0+0 46,06 3) Irma Karlsson, Sverige, Ida van de Bisschop 0+0 46,57

LÖRDAG 
EM i dressyr, FEI Grand Prix Kür: 1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 90,98% 2) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 90,61 3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 84,56 4) Carl Hester, Storbritannien, Nip Tuck 80,61 5) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 80,41 9) Patrik Kittel, Sverige, Delauney 77,35 10) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Paridon Magi 76,78

EM i körning, ställning individuellt efter dressyr poch maraton: 1) Ijsbrand Chardon, Nederländerna 147,37 straffpoäng 2) Edouard Simonet, Belgien 151,50 3) Christoph Sandmann, Tyskland 151,82 12) Fredrik Persson, Sverige 168,70 13) Axel Olin, Sverige 170,20 16) Johan Dengg, Sverige 177,79
EM i körning, ställning lag efter dressyr och maraton: 1) Nederländerna 299,05 straffpoäng 2) Tyskland 306,02 3) Belgien 319,74 4) Frankrike 332,98 5) Sverige 337,19

Lövsta Future Challenge International U25 Dressage, Grans Prix Kür 1) Juan Matute Guimon, Spanien, Quantico Ymas 78,20% 2) Lina Dolk, Sverige, Biggles 1015 74,40 3) Jill Huybregts, Nederländerna, Zamacho Z 73,10 4) Isabella Tovek, Sverige, Weltliebe 70,67

FREDAG
Hoppning lag: 1) Irland 12,11 fel 2) Sverige 18,21 3) Schweiz 20,15
Hoppning, ställning individuellt efter 3 kval: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0+0+0 fel 2) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 2,03+0+0 3) Shane Sweetnam, Irland, Chaqui Z 2,10+0+0 19) Henrik von Eckermann, Sverige, Mary Lou 9,19+1+1 27) Douglas Lindelöw, Sverige, Zacramento 2,16+4+9

Körning fyrspann individuellt, ställning efter dressyren: 1) Theo Timmerman, Nederländerna 41,82 sek 2) Ijsbrand Chardon, Nederländerna 44,01 3) Edouard Simonet, Belgien 45,42 10) Fredrik Persson, Sverige 51,32 13) Axel Olin, Sverige 55,04 19) Johan Dengg, Sverige 62,12
Körning fyrspann lag, ställning efter dressyren: 1) Nederländerna 85,83 straffpoäng 2) Tyskland 93,32 3) Belgien 95,86 4) Sverige 106,36

Dressyr Grand Prix Special: 1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 83,61% 2) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 82,47 3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 79,76 4) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 78,58 7) Patrik Kittel, Sverige, Delauney 75,49 

TORDAG
Lag, ställning efter två omgångar: 1) Sverige 8,21 2) Schweiz 11,15 3) Irland 12,11 3) Belgien 12,11 5) Italien 15,25 6) Tyskland 15,52
Individuellt, ställning efter två omgångar: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0,0 fel 2) Marcus Ehning, Tyskland, Pret A Tout 0,59 3) Luciana Diniz, Portugal, Fit for Fun 0,67 4) Kevin Staut, Frankrike, Reveur de Hurtebise HDC 0,91 5) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 2,03 6) Shane Sweetnam, Irland, Chaqui Z 2,10 16) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Cue Channa 5,05 21) Douglas Lindelöw, Sverige, Zacramento 6,16 33) Henrik von Eckermann, Sverige, Mary Lou 10,19

ONSDAG
Dressyr Grand Prix, lag: 1) Tyskland 237,07% 2) Danmark 224,64 3) Sverige 221,14

Dressyr Grand Prix, individuellt: 1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 83,74% 2) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 78,34 3) Cathrine Dufour, Danmark, Atterupgaards Cassidy 78,30 7) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 74,42 8) Patrik Kittel, Sverige, Delauney 73,85 11) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Paridon Magi 72,85

Hoppning kval 1, 1.50-tidshoppning, fel omräknas till sekunder: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 75,70 sek 2) Marcus Ehning, Tyskland, Pret a Tout 76,88 sek 3) Luciana Diniz, Portugal, Fit for Fun 77,04 4) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 77,37 5) Kevin Staut, Frankrike, Reveur de Hurtebise 77,52 8) Douglas Lindelöw, Sverige, Zacramento 80,02 

EM i hoppning lag, ställning efter kval 1: 1) Schweiz 5,15 fel 2) Frankrike 6,78 3) Sverige 7,21

EM i hoppning individuellt, ställning efter kval 1: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0,0 fel 2) Marcus Ehning, Tyskland, Pret a Tout 0,59 3) Luciana Diniz, Portugal, Fit for Fun 0,67 4) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 0,84 5) Kevin Staut, Frankrike, Reveur de Hurtebise 0,91 8) Douglas Lindelöw, Sverige, Zacramento 2,10 38) Malin Baryard-Johnsson, Sverige H&M Cue Channa 5,05 64) Henrik von Eckermann, Sverige, Mary Lou 9,19

Paradressyr Grade IV Kür: 1) Susanne Jensby Sunesen, Danmark, CSK's Que Faire 77,12% 2) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 74,42 3) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur 74,30

Paradressyr Grade III Kür: 1) Suzanna Hext, Storbritannien, Abira 76,40% 2) Steffen Zeibig, Tyskland, Feel Good 76,17 3) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Bruunholms Caspian 76,12 5) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 72,40

Paradressyr Grade V Kür: 1) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 78,35% 2) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville 76,95 3) Nicola Geiger, Schweiz 71,31 5) Lena Malmström, Sverige, Hotdream Que 68,15

Paradressyr Grade I Kür: 1) Julie Payne, Storbritannien, Athene Lindebjerg 80,39% 2) Richard Snikus, Lettland, King of the Dance 77,36 3) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 76, 43 5) Anita Johansson, Sverige, Dear Friend 72,0

TISDAG
Dressyr Grand Prix, lag dag 1: 1) Tyskland 149,52& 2) Nederländerna 143,64 3) Danmark 143,58 4) Sverige 142,77

Dressyr Grand Prix, individuellt dag 1: 1) Helen Langenhanenberg, Tyskland, Damsey FRH 74,98% 2) Dorothee Schneider, Tyskland, Sammy Davis Jr 74,54 3) Anna Zibrandtsen, Danmark, Arlando 72,95 4) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Paridon Magi 72,85 9) Rose Mathiesen, Sverige, Zuidenwind 1187 69,91

EM i paradressyr, lag totalt: 1) Storbritannien 223,77 procent 2) Danmark 220,35 3) Tyskland 214,53 8) Sverige 206,84

MÅNDAG
EM i paradressyr, Grade IV individuellt: 1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur 72,35% 2) Manon Claeys, Belgien, San Dior 71,56 3) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,26

EM i paradressyr, Grade I individuellt: 1) Julia Payne, Storbritannien, Athene Lindebjerg 77,64% 2) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 73,42 3) Richard Snikus, Lettland, King of the Dance 73,32 5) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,21

EM i paradressyr, Grade III individuellt: 1) Suzanna Hext, Storbritannien, Abira 71,58% 2) Claudia Schmidt, Tyskland, Romeo Royal 70,61 3) Erin Orford, Storbritannien, Dior 70,38 7) Felicia Grimmenhag, Sverige, Tarot E 66,41

EM i Paradressyr, Grade V individuellt: 1) Frank Hosmar, Nederländerna, Alphaville 72,42% 2) Sophie Wells, Storbritannien, C Fatal Attraction 71,78 3) Nicola Geiger, Schweiz, Phal de Lafayette 68,61 6) Lena Malmström, Sverige, Hotdream Q 65,50


Senast uppdaterad: 2017-09-05

Annons