Paradressyr - fakta, regler mm


Datum:
Invigning 7 september
Ridsporten 11-16 september
Avslutning  18 september

Paradressyr - Dressyr för ryttare med funktionsnedsättning:
Antal deltagare totalt : 78.
Svenska ryttare: Louise Etzner Jacobsson (Grade 3), Anita Johnsson (Grade 1a)
Landslagsledare: Agneta Aronsson

Paralympics-truppen fastställs och offentliggörs av Sveriges Paraolympiska Kommitté. 15 augusti var formellt definitiv anmälan till Paralympics.

Motståndet 
Värdnation: Brasilien
29 nationer totalt, 78 startande

14 nationer med lag, 3 eller 4 deltagare: Australien, Österrike, Belgien, Brasilien, Kanada, Danmark, Frankrike, Storbritannien, Tyskland, Italien, Nederländerna, Norge, Singapore, USA

15 nationer med individuella platser: Argentina, Tjeckien, Finland, Hongkong, Irland, Japan, Lettland, Mexiko, Polen, Portugal, Sydafrika, Schweiz, Slovakien, Sverige, Uruguay inklusive inbjudna av FEI och IPC: Ana veiga, Portugal, Alfonsina Maldonado, Uruguay, Katarina Jobbagyova, Slovakien

Tävlingsplats
Den paralympiska ridsporten avgörs i Deodoro, i norra Rio de Janeiro.

Preliminärt tidsprogram, kan ändras beroende av antal starter (lokal tid)
Söndag 11 september
10:00-12.51 Team Test Grade III
14:00 16:51 Team Test Grade Ib

Måndag 12 september
10:00-12:04 Team Test Grade IV
14:00-16:42 Team Test Grade Ia

Tisdag 13 september
10:00-12.42 Team Test Grade II
14:00-16:51 Individual Championship Test Grade III
17:05 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade III

Onsdag 14 september
10:00-12:04 Individual Championship Test Grade IV
12:20-12:35 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade IV
14:00-16:51 Individual Championship Test Grade Ib
17:05-17:20 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade Ib

Torsdag 15 september
10:00-12.42 Individual Championship Test Grade II
13:00-13:15 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade II
14:00-16:42 Individual Championship Test Grade Ia
16:55-17:10 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade Ia

Fredag 16 september
9:00-9:56 Individual Freestyle Test Grade III
10:00-11.16 Individual Freestyle Test Grade IV
11:16-11:31 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade III
11:31-11:46 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade IV
13:00-13:56 Individual Freestyle Test Grade Ib
14:10-15:06 Individual Freestyle Test Grade Ia
15:20-16:16 Individual Freestyle Test Grade II
16:16-17:01 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade Ib, Ia, II
17:01-17:16 Medaljceremoni nationstävling Team Test + Individual Championship Test

Så går det till
Alla ryttare startar i Team Test, omgång 1 i lagtävlingen, obligatoriskt även för individuella ryttare.

Alla ryttare startar i Individual Championship Test, omgång 2 i lagtävlingen och första individuella tävlingen.

I nationstävlingen räknas resultatet från Team Test och Individual Championship Test samman för att avgöra placeringen. De tre bästa resultaten räknas. Högst procent vinner.

I Individual Championship Test delas även individuella medaljer ut. Högst procent i klassen vinner.

Till individuell final, Individual Freestyle Test, det fria programmet till musik, går en tredjedel av det ursprungliga startfältet i varje Grade, baserat på det sammanlagda resultatet i Team Test och Individual Championship Test. Minst sju ryttare i varje Grade, och max två per nation. Ryttarna börjar om på noll.

Funktionärer
Ground Jury/Domare
President/Ordförande: Hanneke Gerritsen, Nederländerna
Medlemmar: Marc Urban, Belgien, Anne Prain, Frankrike, Marco Orsini, Tyskland, Sarah Leitch, Storbritannien, Alison King, Hongkong, Kjel Myhre, Norge,
Appeal Committee: Ulf Wilken, Sverige (president), Hope Hand, USA, Ken Lalo, Israel
Technical Delegate: Amanda Bond, Storbritannien, assistant TD Dr Jan-Holger Holtschmit, Tyskland
Chief Steward: Juliet Whatley, Storbritannien
Veterinary Commission 
President: Dr Thomas Wolff, Brasilien, Foreign Veterinary delegate: Amanda Welin, Sverige, Veterinary Commission Associate Member: Dr. Sergio Salinas, Mexiko
Testing Veterinarian: Peter Kallings, Sverige, Dr Peter Stolk, Nederländerna

Arrangörens hemsida

Så gick det senast, London, Storbritannien 2012:

Nationstävling, team test+individual championship test
1) Storbritannien 468,817 2) Tyskland 440,970 3) Irland 429,313 (inget svenskt lag)
Kompletta resultat

Grade Ia Kür: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 84,750 2) Laurentia Tam, Singapore, Ruben James 2 79,000 3) Helen Kearney, Irland, Mister Cool 78,450
10) Anita Johnsson, Sverige, Donar 66,800

Grade Ia, Individual Championship Test: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 6, 82,750, 2) Helen Kearney, Irland, Mister Cool, 76,750, 3) Laurentia Tam, Singapore, Ruben James 2, 72,650, 9) Anita Johnsson, Sverige, Donar, 68,969.

Grade Ia, Team Test: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Janeiro 6, 84, 765, 2) Laurentia Tan, Singapore, Ruben James 2, 74,235, 3) Helen Kearney, Irland, Mister Cool, 72, 345, 11) Anita Johnsson, Sverige, Donar, 67,941.


Senast uppdaterad: 2016-09-06
para

Paralympics

7-18 september 2016
Louise-Etzner-Jacobson

Paradressyr

- fakta, regler mm
Rolf-Göran Bengtsson-media2 120808 RT

OS-ridsporten i media

Se mediearkivet
Sara Algotsson Ostholt-Wega2 120730 RT

Fälttävlan

- fakta, regler mm

Annons