FOTO: Roland Thunholm

Start- och resultatlistor

Paralympics:

Kompletta start och resultatlistor finns på arrangörens hemsida - Klicka HÄR

FREDAG 16 september
Individual Freestyle Test Grade III: 
Guld) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur, 73,850
Silver) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello, 73,800
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Zernard, Sverige, 73,650
4) Annika Lykke Dalskov Risum, Danmark, Aros A Fenris, 73,050
5) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire, 73,600

Individual Freestyle Test, Grade Ia:
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 79,700%
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 76,050
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 75,150
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 62,050

TORSDAG 15 september
Individual Championship Test Grade Ia:
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 78,217%
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 74,348
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 73,826
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,870 

TISDAG 13 september
Individual Championship Test Grade III: 
Guld) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello 72,878% 
Silver) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire 72,171 
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,341 

MÅNDAG 12 september
Team Test Grade Ia: 1) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 77,522% 2) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 73,957 3) Elke Philipp, Tyskland, Regaliz 73,913 8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,609 

SÖNDAG 11 september
Team Test Grade III: 1) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello 72,237% 2) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur 70,316 3) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire 70,158 11) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 67,368 

OS:

Kompletta start och resultatlistor finns på arrangörens hemsida - Klicka HÄR

FREDAG 19 augusti
Hoppning individuell final
1) Nick Skelton, Storbritannien, Big Star 0+0+0 42,82
2) Peder Fredricson, Sverige, All In 0+0+0 43,35
3) Eric Lamaze, Kanada, Fine Lady 0+0+4 42,09
4) Steve Guerdat, Schweiz, Nino de Buissonnets 0+0+4 43,08
5) Kent Farrington, USA, Voyeur 0+0+8 42,23
6) Sh Ali al Thani, Qatar, First Devision 0+0+8 45,03
24) Henrik von Eckermann, Sverige, Yajamila 4+12

ONSDAG 17 augusti
Hoppning Nationstävling efter omg 2: 1) Frankrike 3 fel (1+2) 2) USA 5 (0+5) 3) Tyskland 8+0 i omhoppning (0+8+0) 4) Kanada 8+8 i omhoppning (4+4+8) 5) Brasilien 13 (0+13) 6) Schweiz 15 (8+7) 7) Sverige 18 (8+10) 7) Nederländerna 18 (0+18)

Hoppning individuellt efter 3 kval: 1) Eric Lamaze, Kanada, Fine Lady 0+0+0 fel 2) Peder Fredricson, Sverige, All In 0+0+1 2) Kent Farrington, USA, Voyeur 0+0+1 2) Maikel van der Vleuten, Nederländerna, Verdi 0+0+1 31) Henrik von Eckermann, Sverige, Yajamila 0+4+8
35 ryttare till individuell final
46) Malin Baryard Johnsson, Sverige, Cue Channa 8+4 
64) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Unita 16

TISDAG 16 augusti
Hoppning Nationstävling efter omg 1: 1) USA 0 1) Nederländerna 0 1) Brasilien 0 1) Tyskland 0 5) Frankrike 1 6) Kanada 4 7) Sverige 8 7) Schweiz 8 (Åtta lag till omgång 2)
9) Qatar 9 19) Argentina 10 11) Spanien 12 12) Storbritannien 13 13) Ukraina 14 13) Japan 14 13) Australien 14

Hoppning individuellt efter 2 kval: 1) Peder Fredricson, Sverige, All In 0+0 + 10 andra ryttare 15) Henrik von Eckerman, Sverige, Yajamila 0+4
45 ryttare till kval 3
46) Malin Baryard Johnsson, Sverige, Cue Channa 8+4
58) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Unita 16

MÅNDAG 15 augusti
Dressyr Final Grand Prix Kür : 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 93,857 2) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 89,071 3) Kristina Bröring Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 87,142 4) Laura Graves, USA, Verdades 85,196 5) Severo Jesus Jurado Lopez, Spanien, Lorenzo 83,625 6) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 82,946
8) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 81,553 16) Patrik Kittel, Sverige, Deja 76,018

SÖNDAG 14 augusti
Hoppning första omgången, individuellt kval, bedömning A: 1) Peder Fredricson, Sverige, All In 0 1) Henrik von Eckermann, Sverige, Yajamila 0 + 22 ryttare till 53) Malin Baryard Johnsson, Sverige Cue ChAnna 8 64) Rolf-Göran Bengtsson, Sverige, Unita 16

Nationshoppning för startordning; 1) Brasilien 0, Tyskland 0 3) Nederländerna 4, Kanada 4, Schweiz 4, Frankrike 4 7) Qatar 5 8) Sverige 8, Storbritannien 8, USA 8, Spanien 8 12) Australien 12 13) Argentina 15 14) Japan 36
Ukraina
Felen följer inte med till tisdagens nationshoppning

FREDAG 12 augusti
Dressyr nationstävling (Grand Prix+Grand Prix Special): 1) Tyskland 81,936 2) Storbritannien 78,602 3) USA 76,667 4) Nederländerna 75,517 5) Sverige 74,845 6) Danmark 74,311

Grand Prix Special individuellt (18 bästa till Grand Prix Kür): 1) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 83,711 2) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 83,025 3) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 82,619 4) Kristina Bröring Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 81,401 5) Laura Graves, USA, Verdades 80,644 6) Severo Jesus Jurado Lopez, Spanien, Lorenzo 77,479
7) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 77,199
18) Patrik Kittel, Sverige, Deja 73,866
28) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 72,045
29) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo SEQ 71,681

TORSDAG 11 augusti
Dressyr Grand Prix nationstävling, vidare till Grand Prix Special: 1) Tyskland 81,424 2) Storbritannien 79,252 3) USA 76,971 4) Nederländerna 76,043 5) Sverige 75,319 6) Danmark 74,276

Dressyr Grand Prix individuellt: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Valegro 85,071 2) Kristina Bröring Sprehe, Tyskland, Desperados FRH 82,257 3) Isabell Werth, Tyskland, Weihegold OLD 81,029 4) Dorothee Schnieder, Tyskland, Showtime FRH 5) Laura Graves, USA, Verdades 78,071 6) Steffen Peters, USA, Legolas 77,614 11) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 76,429 19) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 74,943 22) Patrik Kittel, Sverige, Deja 74,586 29) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo SEQ 71,771

ONSDAG 10 augusti
Dressyr Grand Prix dag 1: 1) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH 80,986 2) Sonke Rothenberg, Tyskland Cosmo 77,329 3) Fiona Bigwood, Storbritannien, Orthilia 77,157 6) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 74,943 10) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo SEQ 71,771
Ställning nationstävlingen efter dag 1: 1) Tyskland 79,157 2) Nederländerna 75,271 3) Storbritannien 74,921 4) USA 73,957 5) Sverige 73,357 6) Danmark 71,064

TISDAG  9 augusti
Fälttävlan slutresultat efter dressyr, terräng, banhoppning: 1) Michael Jung, Tyskland, Sam FBW 40,90 2) Astier Nicolas, Frankrike, Piaf de B´Neville 42,00 3) Christopher Burton, Australien, Santano II 45,60
27) Ludwig Svennerstål, Sverige, Aspe 87,40
36) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 39 112,60
45) Linda Algotsson, Sverige, Fairnet 164,50
Frida Andersén, Sverige, Herta wdr

Slutställning nationstävling: 1) Frankrike 169,00 2) Tyskland 172,80 3) Australien 175,30 4) Nya Zeeland 178,80 5) Storbritannien 252,10 6) Nederländerna 252,60
11) Sverige 364,50

MÅNDAG 8 augusti
Fälttävlan individuellt efter dressyr, terräng: 1) Christopher Burton, Australien, Santano II 37,60 2) Michael Jung, Tyskland, Sam FBW 40,90 3) Astier Nicolas, Frankrike, Piaf de B´Neville 42,00 12) Frida Andersén, Sverige, Herta 57,10 27) Ludwig Svennerstål, Sverige, Aspe 79,40 37) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 39 106,60, 48) Linda Algotsson, Sverige, Fairnet , 160,5.

Ställning nationstävlingen efter dressyr, terräng: 1) Australien 150,30 2) Nya Zeeland 154,80 3) Frankrike 161,00 4) Tyskland 172,80 5) Nederländerna 238,60, 6) Brasilien 242,90,  7) Sverige 243,10.

SÖNDAG 7 augusti
Fälttävlan dressyr: 1) William Fox-Pitt, Storbritannien, Chilli Morning 37,00 2) Christopher Burton, Australien, SantanoII 37,60 3) Mathieu Lemoine, Frankrike, Bart L 39,20 19) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Reality 39 45,40 36) Frida Andersén, Sverige, Herta 47,90 47) Linda Algotsson, Sverige, Fairnet 50,90 48) Ludwig Svennerstål, Sverige, Aspe 51,00

Ställning nationstävlingen efter dressyr: 1) Tyskland 122,00 2) Frankrike 122,20 3) Australien 126,40 4) Storbritannien 127,70 5) Irland 135,60 6) Nya Zeeland 137,50 10) Sverige 144,20

LÖRDAG 6 augusti
Fälttävlan dressyr dag 1: 1) William Fox-Pitt, Storbritannien, Chilli Morning 37,00 2) Christopher Burton, Australien, Santano II 37,60 3) Michael Jung, Tyskland, Sam FBW 40,90 4) Sandra Auffarth, Tyskland, Opgun Louvo 41,60 5) Astier Nicolas, Frankrike, Piaf de B´Neville 42,00 6) Karim Laghouag, Frankrike, Entebbe 43,40 18) Frida Andersén, Sverige, Herta 47,90 23) Linda Algotsson, Sverige, Fairnet 50,90

Ställning nationstävlingen dag 1: 1) Tyskland 82,50 2) Australien 83,90 3) Storbritannien 84,20 4) Frankrike 85,40 5) Nya Zeeland 91,00 6) Irland 93,80 7) USA 94,30 8) Sverige 98,80


Senast uppdaterad: 2016-09-16
para

Paralympics

7-18 september 2016
Louise-Etzner-Jacobson

Paradressyr

- fakta, regler mm
Rolf-Göran Bengtsson-media2 120808 RT

OS-ridsporten i media

Se mediearkivet
Sara Algotsson Ostholt-Wega2 120730 RT

Fälttävlan

- fakta, regler mm

Annons