Ridsportarenan i Deodoro, Rio de Janeiro.
FOTO: rio2016.com

Tidsprogram

Paralympics:

Preliminärt tidsprogram, kan ändras beroende av antal starter (lokal tid)

Söndag 11 september
10:00-12.51 Team Test Grade III (Louise Etzner Jakobsson)
14:00 16:51 Team Test Grade Ib

Måndag 12 september
10:00-12:04 Team Test Grade IV
14:00-16:42 Team Test Grade Ia (Anita Johnsson)

Tisdag 13 september
10:00-12.42 Team Test Grade II
14:00-16:51 Individual Championship Test Grade III (Louise Etzner Jakobsson)
17:05 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade III

Onsdag 14 september
10:00-12:04 Individual Championship Test Grade IV
12:20-12:35 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade IV
14:00-16:51 Individual Championship Test Grade Ib
17:05-17:20 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade Ib

Torsdag 15 september
10:00-12.42 Individual Championship Test Grade II
13:00-13:15 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade II
14:00-16:42 Individual Championship Test Grade Ia (Anita Johnsson)
16:55-17:10 Medaljceremoni Individual Championship Test Grade Ia

Fredag 16 september
9:00-9:56 Individual Freestyle Test Grade III
10:00-11.16 Individual Freestyle Test Grade IV 
11:16-11:31 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade III
11:31-11:46 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade IV
13:00-13:56 Individual Freestyle Test Grade Ib
14:10-15:06 Individual Freestyle Test Grade Ia
15:20-16:16 Individual Freestyle Test Grade II
16:16-17:01 Medaljceremoni Individual Freestyle Test Grade Ib, Ia, II
17:01 Medaljceremoni nationstävling Team Test + Individual Championship Test

OS:

Fälttävlan
6 augusti kl 10:00-16:05 lokal tid: Dressyr
augusti kl 10:00-15:55 lokal tid: Dressyr
augusti kl 10:00-15:00 lokal tid: Terrängritt
augusti kl 10:00-15:25 lokal tid: Banhoppning + medaljceremoni

Dressyr
10 augusti kl 10:00-16:00 lokal tid: Grand Prix - lagtävling
11 augusti kl 10:00-16:00 lokal tid: Grand Prix - lagtävling
12 augusti kl 10:00-16:40 lokal tid: Grand Prix Special - lagtävling + medaljceremoni
15 augusti kl 10:00-13:50 lokal tid: Grand Prix Kür - individuell tävling

Hoppning
14 augusti kl 10:00-13:40 lokal tid: Individuellt kval
16 augusti kl 10:00-13:30 lokal tid: Lagtävling kval
17 augusti kl 10:00-12:45 lokal tid: Lagtävling final + medaljceremoni
19 augusti kl 10:00-14:40 lokal tid: Individuell final + medaljceremoni

Detaljerat tidsprogram


Senast uppdaterad: 2016-09-06
para

Paralympics

7-18 september 2016
Louise-Etzner-Jacobson

Paradressyr

- fakta, regler mm
Rolf-Göran Bengtsson-media2 120808 RT

OS-ridsporten i media

Se mediearkivet
Sara Algotsson Ostholt-Wega2 120730 RT

Fälttävlan

- fakta, regler mm

Annons