Louise Etzner
FOTO: Svenska Ridsportförbundet

Paradressyr

Paradressyren rids 18- 22 september

Nominerade deltagare: 13 augusti, max åtta ryttare och åtta hästar per nation
Definitiv anmälan
: 10 september

Deltagare: Louise Etzner Jakobsson - Zernard (Grad IV)

Landslagsledare: Agneta Aronsson

Arena: Tryon Stadium, sand 60/40x20 meter hela arenan 92x77 meter. Plats för 8000 sittande.

Teknisk delegat: Jan-Holger Holtschmit

Domare: Hanneke Gerritsen, Nederländerna, Kirsti Wysocki, USA, Alinson King, Hongkong, Sarah Leitch. Storbritannien, Marco Orsini, Tyskland, Anne Parin, Frakrike, Marc Urbam, Belgien.

Hästbesiktning 1: Måndag 17 september 10:30
Hästbesiktning 2: Fredag 21 september 17:00 samt lördag 22 september 8:00

Tidsprogram - alla tider anges i lokal tid

Tisdag 11 september
8:00 Stallarna öppnar

Onsdag 12 september
8:00 Träning

Torsdag 13 september
8:00 Träning
10:00 Klassificering av ryttare

Fredag 14 september
8:00 Träning

Lördag 15 september
8:00 Träning på huvudarenan

Söndag 16 september
8:00 Träning huvudarenan

Måndag 17 september
10:30 Hästbesiktning
17:00 Dragning startordning 

Tisdag 18 september
8:30 Individuella programmet för Grad IV 
11:30 Medaljutdelning i dessa klasser
12:30 Individuella programmet för Grad II
15:30 Individuella programmet för Grad V
17:30 Medaljutdelning

Onsdag 19 september
8:30 Individuella programmet i Grad III
11.15 Medaljutdelning
12:00Individuella programmet i Grad I 
17:30 Medaljutdelning
19:00 Soundcheck

Torsdag 20 september
9:00: Team test Grad IV 
12:00 Team test Grad II
14:30 Team test Grad V

Fredag 21 september
9:00: Team test Grad III
12:00 Team test Grad I
16:00 Medaljutdelning
17:00 Hästbesiktning Grad II, IV, V

Lördag 22 september
8:00 Hästbesiktning Grad I och III
9:30 Kür, det fria programmet till musik, Grad IV och V
12:00 Medaljutdelning
13:00 Kür, det fria programmet till musik, Grad I, II och III
17:00 Medaljutdelning

Tidsprogram med reservation för ändringar

Prispengar
4 000 dollar i varje Grad cirka 35 000 svenska kronor.

Paralympics

2016 Rio de Janeiro, Brasilien

Individual Freestyle Test Grade III:
Guld) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur, 73,850
Silver) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello, 73,800
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Zernard, Sverige, 73,650
4) Annika Lykke Dalskov Risum, Danmark, Aros A Fenris, 73,050
5) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire, 73,600

Individual Freestyle Test, Grade Ia: 
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 79,700% 
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 76,050 
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 75,150 
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 62,050

Individual Championship Test Grade Ia: 
Guld) Sophie Christiansen, Storbritannien, Athene Lindebjerg 78,217% 
Silver) Anne Dunham, Storbritannien, LJT Lucas Normark 74,348 
Brons) Sergio Oliva, Brasilien, Coco Chanel 73,826 
8) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 70,870 

Individual Championship Test Grade III:
Guld) Ann Cathrin Lubbe, Norge, Donatello 72,878%
Silver) Susanne Sunesen, Danmark, Que Faire 72,171
Brons) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,341 


Senast uppdaterad: 2018-09-10
weg_Tryon2018_Poster

Arrangörens hemsida

Läs mer
banner_vm2

Res med Equi Tours

Boka din resa här
maria-wallberg-svt-media

Biographies

Mediaguide

Annons