Start och resultatlistor

HÄR hitttar du start och resultatlistor från samtliga grenar WEG 2018

SÖNDAG
VM-final hoppning, totalt
1) Simone Blum, Tyskland, DSP Alice 2,47+0+0+0+1
2) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 0,68+4+0+0+2
3) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 0+4+4+0+0
8) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 3,23+4+0+5+5

övriga svenska resultat
19) Peder Fredricson/H&M Christian K 2,16+0+8+8
26) Henrik von Eckermann/Toveks Mary Lou 3,20+8+0
30) Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 5,33+9+0

FREDAG
Nationstävling totalt efter 3 omg: 1) USA 20,59 + 0 100,67 sek 2) Sverige 20,59 + 0 102,73 sek (Henrik von Eckermann/Toveks Mary Lou 3,20+8+0, Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 5,33+9+0, Fredrik Jönsson/Cold Play 3,23+4+0, Peder Fredricson/H&M Christian K 2,16+0+8)   3) Tyskland 22,09 4) Schweiz 28,64 5) Nederländerna 32,3 6) Australien 33,32 

Individuell ställning efter 3 omg: 1) Simone Blum, Tyskland, DSP Alice 2,47 2) Max Kûhner, Österrike, Chardonnay 2,97 3) Martin Fuchs, Schweiz, Clooney 4,68 7) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 7,23 18) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 10,16 21) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 11,20 30) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 14,33
 

TORSDAG
Ställning individuellt efter 2 kval: 1) Lorenzo de Luca, Italien, Irenice Horta 1,19 fel 2) McLain Ward, USA, Clinta 2,08 3) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 2,16 17) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 7,23 38) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 11,20 50) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 14,33

Ställning nationstävling efter 2 omg: 1) Schweiz 11,64 2) USA 12,59 3) Tyskland 18,09 4) Sverige 20,59 5) Nederländerna 24,35 6) Irland 27,12 7) Frankrike 27,76 8) Australien 28,32 9) Storbritannien 31,04 10 Kanada 32,89

 

ONSDAG
1,50-tidshoppning, kval 1: 1) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 76,33 2) Pedro Veniss, Brasilien, Quabri de l´Isle 76,68 3) Rowan Willis, Australien, Blue Movie 76,95 18) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 80,66 29) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 82,73 31) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 82,79 58) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 87,00

Ställning individuellt efter kval 1: 1) Steve Guerdat, Schweiz, Bianca 0 fel 2) Pedro Veniss, Brasilien, Quabri de l´Isle 0,17 3) Rowan Willis, Australien, Blue Movie 0,31 18) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 2,16 29) Henrik von Eckermann, Sverige, Toveks Mary Lou 3,20 31) Fredrik Jönsson, Sverige, Cold Play 3,23 58) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 5,33
Ställning  nationstävlingen efter kval 1: 1) Schweiz 2,64 2) Nederländerna 4,35 3) Brasilien 6,42 4) USA 6,59 5) Australien 7,32 6) Frankrike 7,76 7) Sverige 8,59

TISDAG
Paradressyr, Grade IV, individuellt program: 1) Sanne Voets, Nederländerna, Demantur N.O.P. 73,927 2) Rodolpho Riskalla, Brasilien, Don Henrico 73,366 3) Susanne Jensby Sunesen, Danmark, CSK´s Que Faire 73,146 5) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 70,780

MÅNDAG
Fälttävlan, nationstävling totalt efter dressyr, terräng, banhoppning: 1) Storbritannien 88,8 2) Irland 93,0 3) Frankrike 99,8 4) Japan 113,9 5) Tyskland 118,2 6) Australien 135,8 7) Nya Zeeland 142,2 8) USA 145,0 9) Sverige 155,5 10) Nederländerna 157,6
  
Fälttävlan, individuellt, totalt efter dressyr, terräng, banhoppning: 1) Rosalind Canter, Storbritannien, Allstar B 24,6 2) Padraig McCarthy, Irland, Mr Chunky 27,2 3) Ingrid Klimke, Tyskland, SAP Hale Bob OLD 27,3 29) Louise Svensson Jähde, Sverige, Waikiki 43,6 35) Niklas Lindbäck, Sverige, Focus Filiocus 48,6 49) Ludwig Svennerstål, Sverige, Stinger 63,3
Anna Freskgård/Box Qutie wdr b sj,
Sara Algotsson Ostholt/Wega wdr b xc

LÖRDAG

Fälttävlan efter dressyr och terrängritt, individuellt: 1) Ingrid Klimke, Tyskland, SAP Hale Bob OLD, - 23,3, 2) Rosalind Canter, Storbritannien, Allstar B, -24,6, 3) Sarah Ennis, Irland, Horseware Stellor Rebound, -26,3, svenska placeringar: 24) Ludwig Svennerstål, Stinger, -35,3, 32) Louise Svensson Jähde, Waikiki, -39,6, 35) Niklas Lindbäck, Focus Filiocus, -40,6.

Nationstävlingen efter dressyr och terrängritt: 1) Storbritannien, - 80,8, 2) Irland, -89,0, 3) Frankrike, -91, 8, svensk placering: 7) Sverige -115,5.


FREDAG
Dressyr Grand Prix Special: 1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 86,246 2) Laura Graves, USA, Verdades 81,717 3) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Mount St John Freestyle 81,489 5) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 79,726 8) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 77,280 10) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 75,821
21) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 71,632

Fälttävlan, delresultat efter dressyr: 1) Julia Krajewski, Tyskland, Chipmunk FRH 19,9 2) Ingrid Klimke, Tyskland, SAP Hale Bob OLD 23,3 3) Rosalind Canter, Storbritannien, Allstar B 24,6 5) Sara Algotsson Ostholt, Sverige, Wega 25,9 42) Anna Freskgårs, Sverige, Box Qutie 32,2 43) Niklas Lindbäck, Sverige, Focus Filiocus 32,2 45) Louise Svensson Jähde, Sverige, Waikiki 32,4 53) Ludwig Svennerstål, Sverige, Stinger 32,9
Ställning nationstävling efter dressyr: 1) Tyskland 73,4 2) Storbritannien 80,8 3) USA 83,0 12) Sverige 96,8

TORSDAG
Nationstävling Grand Prix: 1) Tyskland 242,950% 2) USA 233,136 3) Storbritannien 229,628 4) Sverige 229,456 5) Nederländerna 223,664 6) Spanien 220,186

Grand Prix individuellt: 1) Isabell Werth, Tyskland, Bella Rose 84,829 2) Laura Graves, USA, Verdades 81,537 3) Sönke Rothenberger, Tyskland, Cosmo 81,444 4) Patrik Kittel, Sverige, Well Done de la Roche CMF 78,199 11) Therese Nilshagen, Sverige, Dante Weltino OLD 76,009 12) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H. 75,248 19) Tinne Vilhelmson Silfvén, Sverige, Don Auriello 73,106


Senast uppdaterad: 2018-09-23
weg_Tryon2018_Poster

Arrangörens hemsida

Läs mer
banner_vm2

Res med Equi Tours

Boka din resa här
maria-wallberg-svt-media

Biographies

Mediaguide

Annons