Landslag hoppning 2018

Sveriges landslag i hoppning består av A- och B-trupp.

 A-truppen

Ekipage som är aktuella för mästerskap. Ekipage ska ha presterat felfria resultat i GP eller Nations Cup på CSI5* eller CSIO5* under de senaste 12 månaderna. Utomhusresultat prioriteras.

Malin Baryard-Johnsson
född: 10 april 1975, hemort: Norrköping, klubb: Linköpings Fältrittklubb,
Häst: H&M Cue ChAnna

Henrik von Eckermann
född: 25 maj 1981, hemort: Wachtberg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Mary Lou, Cantinero, Chacanno

Peder Fredricson
född: 30 januari 1972, hemort: Vitaby, klubb: Österlens Ridklubb
Hästar: H&M All In, H&M Christian K

Douglas Lindelöw
född: 10 december 1990, hemort: Hörby, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Häst: Zacramento

Evelina Tovek
född: 27 augusti 1993, hemort: Ätran, klubb: Varbergs Ridklubb
Häst: Castello

B-truppen

Ekipage som är aktuella för Nations Cup CSIO3*/4*/5*. Ekipage ska ha resultat i 4*GP eller Nations Cup på lägst 3* nivå under de senaste 12 månaderna. Utomhusresultat prioriteras. Ekipage kan vara aktuella för mästerskap.

Petronella Andersson
född: 28 april 1991, hemort: Höllviken, klubb: Lillhagens Ridklubb
Häst: Chloe

Rolf-Göran Bengtsson 
född: 2 juni 1962, hemort: Breitenburg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Spring Dark, Oak Grove´s Carlyle, Crunch

Jonna Ekberg
född: 1990,  hemort: Wolvertem-Meise, Bryssel, Belgien, klubb: Linköpings Fältrittklubb
Häst: Tenor du Gue

Stephanie Holmén
född: 27 januari 1991, hemort: Vellinge, klubb: Österlens Ridklubb  
Häst:  Flip´s Little Sparrow

Robin Ingvarsson

född: 1988, hemort: Varberg, klubb: Varbergs Ridklubb
Häst: Hansson WL

Fredrik Jönsson
född: 1972, hemort: Flyinge, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Häst: Cold Play

Irma Karlsson
född: 1993, hemort: Hörby, klubb: Bollnäs Ridsällskap
Hästar: Starling, Chacconu, Ida v/d Bisschop

Helena Persson
född: 1969, hemort: Västerhaninge, klubb: Föreningen Runsten Equestrians
Häst: Bonzai H

Nicole Persson
född: 1988. hemort: Ibbenbüren, Tyskland, klubb: Sydslättens Ryttarförening
Hästar: Balounito, Sagolda

Angelie von Essen
född: 27 november 1978, hemort: Dinmore, Hereford, Storbritannien, klubb: Bankeryd Ridklubb
Hästar: Daniel, Crush

Obs-trupp

Ekipage som visat på förmåga och utvecklingsbarhet och har placeringar på nationell elit GP 150 alt/och 3* 150 nivå eller högre. De kan bli aktuella för landslagsuppdrag

Angelica Augustsson Zanotelli
hemort: Bryssel, klubb: Onsala Ryttarförening
Häst: Typie du Tillard

Linda Heed
hemort: Tygelsjö, klubb: Södertälje Ridklub
Häst: Cayenne van de Heffinck

Magnus Jacobson
hemort: Blentarp, klubb: IM Sportriders Ryttarförening
Hästar: Chewie, Meluha S

Erika Lickhammer
hemort: Asten, Nederländer, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Hästar: Paris, Bonaire

Stina Lillje
hemort: Arboga, klubb: Jump Club, Enköping
Hästar: Candlelight K, Steyburn

Karin Martinsen
hemort: Vårgårda, klubb: Nääs Ryttarförening
Häst: Quantos

Viktor Melin
hemort: Norrköping, klubb: Åby Ridklubb
Häst: Atina

Matilda Pettersson
hemort: Norrköping, klubb: Åby Ridklub
Häst: Head over Hills

Jens Wickström
hemort: Jönköping, klubb: Jönköpings Fältrittklubb
Häst: Enzo

Alexander Zetterman
hemort: Linderöd, klubb: Helsingborgs Fältrittklubb
Hästar: Magic Park, Cordalis

Ungdomslandslag 2018

Spetstrupp – Ekipage som är aktuella för nationshoppningar och mästerskap

Utmanartrupp – Ekipage som under året kan bli aktuella för nationshoppningar och mästerskap

Young Rider
Spetstrupp

Mikaela Gustaphson, hemort: Västerås klubb: Strömsholms Ridsportförening
Wilma Marklund, hemort: Öjebyn klubb: Piteå Ridklubb
Alice Tapper, hemort: Märsta klubb: Jump Clup Ridsportförening
Utmanare
Sofie Ekestubbe, hemort: Glanshammar klubb: Loviseholm Sporthästklubb
Andrea Falk, hemort: Norrköping klubb: Åby Ridklubb
Emelie Hugoson-Feldt, hemort: Helsingborg Klubb: Helsingborgs Fältrittklubb
Clara Lindgren, hemort: Kungsbacka klubb: Kungsbacka Ridklubb
Josefine Nykvist, hemort: Västerås klubb: Strömsholms Ridsportförening
Stella Röhlcke, hemort: Stockholm klubb: Föreningen Runsten Equestrian   
Cajsa Soberon, hemort:Onsala klubb: Jump Club Ridsportförening

Juniorer                                             

Spetstrupp                                         
Stina Efraimsson, hemort: Falköping klubb: Fjärås Hoppryttare
Janelle Larsson,hemort: Helsingborg klubb:Helsingborgs Fältrittklubb          
Ottilia Lundgren, hemort: Lerum klubb: Nääs Hästsportförening                
Axelina Pettersson Häggström, hemort: Lindome klubb: Mölndals Ridklubb
Utmanare                                          
Nellie Berntsson, hemort: Abbekås klubb: Helsingborgs Fältrittklubb              
Ingemar Hammarström, hemort: Höllviken klubb: Mitt Hjärta Hästsportförening                       
Michelle Cranning Hillgren, hemort: Dala Järna klubb: Ilbäckens Ryttarförening                 
Wilma Heie. hemort: Strömstad klubb: Västkustens Hoppryttarförening                   
Linus Herzig hemort: Lerdala  klubb: Hagens Ridsportförening                         
Elsa Johansson, hemort: Västerås klubb: Strömsholms Ridsportförening

Children                                 
Spetstrupp                                         
Isabell Carlstedt, hemort: Kimstad  klubb: Kimstad Ryttarförening                
Beata Hermelin, hemort: Sjöbo klubb: Flyinge Ryttarförening                    
Ebba Kewenter, hemort: Onsala klubb: Billdals Ridklubb                       
Utmanare
                                          
Alice Borglund, hemort: Åkersberga  klubb: Skånsta Ryttare            
Alma Carlén, hemort: Svenljunga  klubb: Borås Fältrittklubb                
Filippa Franzetti, hemort: Sala klubb: Heby Ryttarförening         
Ellen Johansson,hemort: Vänersborg klubb:Vänersborgs Ryttarförening
Lilly Landgren, hemort: Kalmar klubb: Ölands Ryttarförening                                             
                                               
D-Ponny
Spetstrupp
Ingemar Hammarström,hemort: Höllviken klubb: Mitt Hjärta Hästsportförening
Filippa Hellström, hemort:Vikbolandet klubb: Vikbolandets Ryttarförening
Cora Hirn, hemort: Danderyd klubb: Djursholms Ridklubb
Utmanare
Moa Behrens, hemort: Västerås klubb: Föreningen Skästa Ridcenter
Mathilda Bohlin, hemort: Allerum klubb: Helsinborgs Fältrittklubb
Kajsa Björe, hemort: Eskilstuna klubb: Jump Club Ridsportförening
Michelle Cranning Hillgren, hemort: Dala Järna klubb: Ilbäckens Ryttarförening
Anna Hästbacka, hemort: Västerljung klubb: Södertälje Ridklubb
Frida Karlsson, hemort: Vendelsö klubb: Karslunds Ryttarsällskap
Fanny Kullmyr, hemort: Lindome klubb: Billdals Ridklubb
Ellinor Liwing,hemort:  Rimbo klubB: Föreningen Runsten Equestrian
Philip Svitzer, hemort: Kvidinge klubb: Flyinge Ryttarförening
Pontus Wettersten, hemort: Åled klubb: Halmstads Fältrittklubb


Senast uppdaterad: 2018-01-09

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons