Finalklart för ungdomsryttarna - Svenska Ridsportförbundet

Pontus Wettersten från Halmstad vann sista kvalet i Morgondagens vinnare med Ice of Diamonds.
FOTO: Haide Westring

Finalklart för ungdomsryttarna

2018-02-10

Efter helgens tävlingar i Borås är det klart vilka ungdomsryttare som tagit sig vidare till finalerna i Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare. Båda finalerna avgörs under Gothenburg Horse Show.

Ottilia Lundgren, Lerum, tävlandes för Nääs Hästsportförening, ledde inför sista kvalomgången listorna i båda ungdomscuperna, och kunde trots att hon inte kom till start i Borås toppa slutställningen i både Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare.
Ryttarna får bara starta i final i en av ungdomscuperna och Ottilia Lundgren har valt Krafft Young Rider Cup.

Mikaela G 

Mikaela Gustaphson, Strömsholms Ridsportförening, (bilden) vann sista kvalomgången i Borås med Cum Lade 5 och är med till finalen i Scandinavium sista helgen i februari.
Pontus Wettersten, Halmstad, vann juniorernas sista kval i Morgondagens Vinnare i Borås med Ice of Diamonds.

Finalerna i Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare rids under Gothenburg Horse Show 20-25 februari i Scandinavium, Göteborg.
Till finalen i Morgondagens Vinnare går 16 ekipage.
Finalen i Krafft Young Rider Cup är en CSIY-A, där förkortningen står för att det är internationell klass för Young Rider. Det innebär att finalisterna får möta internationellt motstånd genom inbjudna young rider-ryttare från våra nordiska grannländer.
Krafft Young Rider Cup Final rids i tre omgångar med avgörande finalomgång söndag 25 februari
Morgondagens Vinnare Final rids i två omgångar med avgörandet fredag 23 februari

Deltagarlista Krafft Young Rider Cup
Ottilia Lundgren, Nääs Hästsportförening - Ti Quenta B
Kajsa Andréen, Värnamobygdens Fältrittklubb - Athena
Janelle Larsson, Helsingborgs Fältrittklubb - Staralmé Esc Z
Andrea Falk, Åby Ridklubb - Gamiro
Julia Almebäck, Skästa RC - Dakar Z
Clara Lindgren, Kungsbacka Ridklubb - Naomi
Wilma Marklund, Piteå Ridklubb - Carlogero
Daisy Pearson, Strömsholms Ridsportförening - Erusco
Stella Röhlcke, Runstens Equestrians - Delina
Mikaela Gustaphson, Strömsholms Ridsportförening - Cum Laude

Deltagarlista Morgondagens Vinnare
Pontus Wettersten, Halmstads Fältrittklubb - Ice Of Diamonds SN
Linus Herzig, Hagens Ryttarförening - Bologna
Stina Efraimsson, Fjärås Hoppryttare - Dana
Tilda Eldh, Österlens Ridklubb - Cash In
Michelle Cranning Hillgren, Ilbäckens Ryttarförening - Udermus
Kajsa Björe, Jump Club Ryttarförening - Ascot 76
Emma Haag, Karlstads Ridklubb - Di Luca NL
Axelina P-Häggström, Mölndals Ridklubb - Boyzon S:t Tropez
Melanie Ling-Vannerus, Varbergs Ridklubb - Verzace
Wilma Jacqueline Glans, Björneröds Ridklubb - Alma. A
Erik Dahnelius, Dagstorpsortens Ryttarförening - Musse B Good
Cora Sidney Hirn, Djursholms Ridklubb - Bluffing Spirit
Joel Torstenson, Jump Club Ryttarförening - Main Escada
Filippa Enmark, Jump Club Ryttarförening - Bumblebee
Amanda Gustavsson, Sigtunabygdens Ryttarförening - Corenado Z
Erik Nordström, Dagstorpsortens Ryttarförening - Imola

Resultat Borås, gina tricot Celebration Grand Prix, Morgondagens vinnare

Slutställning Morgondagens Vinnare

Resultat gina tricot Celebration Grand Prix, Krafft Young Rider Cup

Slutställning Krafft Young Rider Cup

weg_tryon2018_logo

VM Tryon 2018

Till vår VM-sida
SvRF_Ridunderlag_framsida-2-liten

Unik guide om ridunderlag

Läs mer

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons