Pontus Wettersten från Halmstad vann sista kvalet i Morgondagens vinnare med Ice of Diamonds.
FOTO: Haide Westring

Finalklart för ungdomsryttarna

2018-02-10

Efter helgens tävlingar i Borås är det klart vilka ungdomsryttare som tagit sig vidare till finalerna i Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare. Båda finalerna avgörs under Gothenburg Horse Show.

Ottilia Lundgren, Lerum, tävlandes för Nääs Hästsportförening, ledde inför sista kvalomgången listorna i båda ungdomscuperna, och kunde trots att hon inte kom till start i Borås toppa slutställningen i både Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare.
Ryttarna får bara starta i final i en av ungdomscuperna och Ottilia Lundgren har valt Krafft Young Rider Cup.

Mikaela G 

Mikaela Gustaphson, Strömsholms Ridsportförening, (bilden) vann sista kvalomgången i Borås med Cum Lade 5 och är med till finalen i Scandinavium sista helgen i februari.
Pontus Wettersten, Halmstad, vann juniorernas sista kval i Morgondagens Vinnare i Borås med Ice of Diamonds.

Finalerna i Krafft Young Rider Cup och Morgondagens Vinnare rids under Gothenburg Horse Show 20-25 februari i Scandinavium, Göteborg.
Till finalen i Morgondagens Vinnare går 16 ekipage.
Finalen i Krafft Young Rider Cup är en CSIY-A, där förkortningen står för att det är internationell klass för Young Rider. Det innebär att finalisterna får möta internationellt motstånd genom inbjudna young rider-ryttare från våra nordiska grannländer.
Krafft Young Rider Cup Final rids i tre omgångar med avgörande finalomgång söndag 25 februari
Morgondagens Vinnare Final rids i två omgångar med avgörandet fredag 23 februari

Deltagarlista Krafft Young Rider Cup
Ottilia Lundgren, Nääs Hästsportförening - Ti Quenta B
Kajsa Andréen, Värnamobygdens Fältrittklubb - Athena
Janelle Larsson, Helsingborgs Fältrittklubb - Staralmé Esc Z
Andrea Falk, Åby Ridklubb - Gamiro
Julia Almebäck, Skästa RC - Dakar Z
Clara Lindgren, Kungsbacka Ridklubb - Naomi
Wilma Marklund, Piteå Ridklubb - Carlogero
Daisy Pearson, Strömsholms Ridsportförening - Erusco
Stella Röhlcke, Runstens Equestrians - Delina
Mikaela Gustaphson, Strömsholms Ridsportförening - Cum Laude

Deltagarlista Morgondagens Vinnare
Pontus Wettersten, Halmstads Fältrittklubb - Ice Of Diamonds SN
Linus Herzig, Hagens Ryttarförening - Bologna
Stina Efraimsson, Fjärås Hoppryttare - Dana
Tilda Eldh, Österlens Ridklubb - Cash In
Michelle Cranning Hillgren, Ilbäckens Ryttarförening - Udermus
Kajsa Björe, Jump Club Ryttarförening - Ascot 76
Emma Haag, Karlstads Ridklubb - Di Luca NL
Axelina P-Häggström, Mölndals Ridklubb - Boyzon S:t Tropez
Melanie Ling-Vannerus, Varbergs Ridklubb - Verzace
Wilma Jacqueline Glans, Björneröds Ridklubb - Alma. A
Erik Dahnelius, Dagstorpsortens Ryttarförening - Musse B Good
Cora Sidney Hirn, Djursholms Ridklubb - Bluffing Spirit
Joel Torstenson, Jump Club Ryttarförening - Main Escada
Filippa Enmark, Jump Club Ryttarförening - Bumblebee
Amanda Gustavsson, Sigtunabygdens Ryttarförening - Corenado Z
Erik Nordström, Dagstorpsortens Ryttarförening - Imola

Resultat Borås, gina tricot Celebration Grand Prix, Morgondagens vinnare

Slutställning Morgondagens Vinnare

Resultat gina tricot Celebration Grand Prix, Krafft Young Rider Cup

Slutställning Krafft Young Rider Cup

förstasidan

VM Tryon 2018

Till vår VM-sida
SvRF_Ridunderlag_framsida-2-liten

Unik guide om ridunderlag

Läs mer

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Medlemstidning

Annons