Annons

    Hem / Aktuellt / Händelserik ridsport-helg

Händelserik ridsport-helg

Det blev en händelserik ridsporthelg med både internationella och nationella framgångar i ridsporten i såväl fälttävlan som hoppning, dressyr och distansritt. Här finns en sammanfattning av helgens alla framgångar.

Kompletta resultat, länkar och mer information finns i Kalendern

SÖNDAG

Sverige vann säsongspremiären av Longines FEI Jumping Nations Cup
Longines FEI Jumping Nations Cup, nationshoppning i 2 omg: 1) Sverige 9+4+0 43,50 (Douglas Lindelöw/Casquo Blue 0+0, Rolf-Göran Bengtsson/Ermindo W 9+4+0, Evelina Tovek/Winnetou de la Hamente Z 12+4, Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana 0+0) 2) Tyskland 5+8+5 50,23 3) Schweiz 8+8 4) Egypten 5+20 5) Mexiko 21+4 6) Brasilien 13+16 7) Nederländerna 20+24 8) Italien 25+20 9) Israel 16+49 10) Storbritannien 14+wd

VALKENSWAARD, Nederländerna, internationell hoppning
Grand Prix 1,45: 1) Laura Kraut, USA, Haley 0+0 38,54 2) Olivier Philippaerts, Belgien, Dagada des Grevis 0+0 38,79 3) Marc Houtzager, Nederländerna, Sterrehof´s Edinus 0+0 38,98 10) Peder Fredricson, Sverige, Hansson WL 0+4 37,33

MILLSTREET, Irland, internationell fälttävlan
CCI4* totalt efter dressyr, terräng, banhoppning: 1) Tim Price, Nya Zeeland, Falco 42,8 2) Harry Meade, Storbritannien, Tenareze 45,4 3) Tom McEwen, Storbritannien, CHF Cooliser 47,6 6) Sofia Sjöborg, Sverige, DHI Mighty Dwight 65,3
CCI3*-L totalt efter dressyr, terräng, banhoppning: 1) Ludwig Svennerstål, Sverige, Vivero 27,0 2) Jonelle Price, Nya Zeeland, Faerie Magnifico 27,0 3) Sian Coleman, Irland, Hush A Bye Baby 35,1
CCI3*-S totalt efter dressyr, banhoppning, terräng: 1) Ian Cassells, Irland, Kellys Quality 37,3 2) Sofia Sjöborg, Sverige, Cooley Cosmopolitan Diamond 39,5 3) Clare Abbott, Irland, Mr Mighty 40,7

POZNAN WOLA, Polen, internationell hoppning
Grand Prix 1,60: 1) Wojciech Wojcianiec, Polen, Chintablue 0+0 40,39 2) Christoph Obernauer, Österrike, Kleons Cocario 0+0 41,67 3) Kamil Grzelczyk, Polen, Mister Dr Heigl 0+0 42,00 8) Karin Martinsen, Sverige, Tailormade Chloe Star PS 0+4 39,83

PÄRNU, Estland, internationell dressyr
Grand Prix Kür: 1) Gunilla Byström, Sverige, Vectra 71,820 2) Dina Ellermann, Estland, Donna Anna 71,225 3) Stella Hagelstam, Finland, Sangrall 70,635 4) Sandra Dahlin, Sverige, Ichi 70,610

SAMORIN, Slovakien, internationell distansritt
CEIYJ2* 120 km: 1) Teodora Szösz, Ungern, Shagya Athos 7 tim:43 min:36 sek 2) Ebba Bota, Sverige, El Qatar 7:48:34 3) Barbora Kroupova, Tjeckien, Gazal V6 Hektor 7:49:20 5) Anna Remmare, Sverige, Kingsleah Majid 8:23:41 6) Selina Andersson Kjellberg, Sverige, Neros Expo 8:23:42 

CABOURG, Frankrike, internationell hoppning
Grand Prix 1,50: 1) Alexis Deroubaix, Frankrike, Aldo du Plessis 0+0 40,48 2) Kevin Staut, Frankrike, Bulgarie d´Engandou 0+0 41,05 3) Philippe Rozier, Frankrike, Le Coultre de Muze 0+0 41,68 5) Alexander Zetterman, Sverige, Conrad 0+0 43,28

STRÖMSHOLMSDAGARNA, nationell dressyr
Grand Prix Kür: 1) Catarina Hjärpe, Hammarö Ryttarförening, Cerina E 67,709 2) Louise Sättermann, Ledingenäs Dressage Club, Alex 66,917 3) Emelie Eklund, Segersta Ryttare, Detroit 65,542 
Kompletta resultat dressyrklasserna Strömsholmsdagarna

STRÖMSHOLMSDAGARNA, nationell hoppning
Prins Gustaf Adolfs Minneshoppning, 1.45-hoppning: 1) Olof Smith, Österlens Ridklubb, Quasilento 0+0 44,82 2) Joel Andersson, Strömsholms Ridsportförening, Creme Caramel H (SWB) 0+0 47,23 3) Joel Andersson, Strömsholms Ridsportförening, Iletto 4 81,50 
Kompletta resultat hoppklasserna Strömsholmsdagarna

LÖRDAG

Folksam Elitallsvenska semifinal - Åby Ridklubb vann, åtta lag till final
Folksam Elitallsvenska semifinal, laghoppning i två omg: 1) Åby Ridklubb 4+0 2) Jump Club Ridsportförening 0+12 3) Södertälje Ridklubb 8+4 4) Strömsholms Ridsportförening 4+12 5) Hagens Ridsportförening 8+8 6) Österlens Ridklubb 8+12 7) Skyrup CC Ryttarförening 8+12 8) IM Sportriders Ryttarförening 4+24 257,32
9) Loviseholms Sporthästklubb Örebro 8+20 261,93 10) Näsets Ryttarsällskap 16+dns

ST GALLEN, Schweiz 
1,50-tidshoppning: 1) Harry Charles, Storbritannien, Valkiry de Zance 94,69 2) Henrik von Eckermann, Sverige, Hera de Landetta II 95,50 3) Marc Rothlisberger, Schweiz, Carlchen 80 96,15 8) Douglas Lindelöw, Sverige, Kimba du Soleil 99,20

STRÖMSHOLMSDAGARNA, internationell fälttävlan
CCI3* totalt efter dressyr, banhoppning, terräng: 1) Anna Nilsson, Sverige, Candy Girl 31,6 2) Amanda Staam, Sverige, Corpoubet AT 33,9 3) Frida Andersen, Sverige, Box Leo 38,2 4) Frida Wicksell, Sverige, Top Crut 52,4 5) Emma Tingsby, Sverige, Zinobi 54,4 6) Amanda Nyquist, Sverige, Oki Doki 55,4
CCI2* totalt efter dressyr, banhoppning, terräng: 1) Wynja Eriksdotter Rubin, Sverige, Hakunamatata 28,2 2) Aria Ramkali, Sverige, Flanders 32,6 3) Ebba Adnervik, Sverige, Mats 33,8 4) Ebba Adnervik, Sverige, Bla Kongo 41,5 5) Sandra Odelberg, Sverige, Oskar 42,1 6) Ulf Johansson, Sverige, Godsmild 43,1

RENSWOUDE, Nederländerna internationell fälttävlan
CCI4* totalt efter dressyr, banhoppning, terräng: 1) Emma Brüssau, Tyskland, Dark Desire GS 26,6 2) Sandra Auffarth, Tyskland, The  Phantom of the Opera 29,5 3) Sandra Auffarth, Tyskland, Rosveel 32,5 6) Malin Josefsson, Sverige, Golden Midnight 35,6 8) Malin Josefsson, Sverige, Maggan V 36,9
13) Katrin Norling, Sverige, Hulliebullie 43,3 21) Hanna Berg, Sverige, Quite Survivor 52,5 29) Katrin Norling, Sverige, Fernando-Ukato 65,9

PÄRNU, Estland internationell dressyr
Grand Prix: 1) Stella Hagelstam, Finland, Sangraal 70,000% 2) Dina Ellerman, Estland, Donna Anna 68,478 3) Gunilla Byström, Sverige, Vectra 68,478
8) Sandra Dahlin, Sverige, Ichi 61,217

VALKENSWAARD, Nederländerna internationell hoppning
GCT Grand Prix 1,60: 1) Ben Maher, Storbritannien, Explosion W 0+0 44,00 2) Maikel van der Vleuten, Nederländerna, Beauville Z 0+0 46,02 3) Frank Schuttert, Nederländerna, Lyonel D 0+0 46,24 9) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 4
1,55-tidshoppning: 1) Eric Lamaze, Kanada, Fine Lady 0 63,81 2) Jerome Guery, Belgien, Grupo Prom Diego 0 65,88 3) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0 66,43

Jens Fredricson GP-vinnare i Danmark

Under söndagens stora Grand Prix i Uggerhalne slog Jens Fredricson och Markan Cosmopolit till med vinst. Ekipaget var de enda som lyckades hålla nollan genom de två omgångarna över 1,50-hinder.