
Stora sportkörningstävlingar i Åstorp
SÖNDAG
De svenska kuskarna fortsatte köra bra under söndagens precision.
Foto samtliga bilder: Karolina Swärdh
Sanna Manfredsson och Dorthealyst Tristan, vinnare i den tvåstjärniga klassen för U25 ponny.
Ester Fagerlind och Cythia vann den tvåstjärniga juniorklassen för häst.
Ella Thoren vann tvåstjärnig Childrenklass för ponny med Flash.
LÖRDAG
Linnea Kristiansen, Lady Lexington leder den tvåstärniga U25-klassen för häst.
Marina Sköld med Roodie leder den tvåstjärniga enbetsklassen för häst.
Sanna Manfredsson och Dorthealyst Tristan, ledare i leder den tvåstjärniga klassen för U25 ponny.
Saga Pettersson med Mintus leder den tvåstjärniga juniorklassen för ponny.
Foto samtliga bilder: Karolina Swärdh
FREDAG
Ett stort svenskt startfält finns på plats i Skåne när de internationella sportkörningstävlingarna arrangeras på hemmaplan. Tidigare i maj visade flera svenska kuskar fin form vid tävlingarna i danska Morkov och åkte hem med hela fem segrar till Sverige.
Bra dressyr
Flera kuskar finns med i helgen startfält och efter dressyren som arrangerades under torsdagen ligger de svenska kuskarna bra till. I den trestjärniga ponnyklassen ligger Johan Herner på andra plats efter fina poäng i dressyren. I den trestjärniga parklassen för häst ligger Eva Ottosson på tredje plats efter dressyren.
Under fredagen avgörs dressyren i de andra klasserna där bland annat Ella Thorén, Oliver Sternhag och Ester Fagerlind kommer att starta.
Viktig kraftmätning
Senare under helgen är det dags för kuskarna att ta sig an delmomenten maraton och precision hos Åstorpsortens Ryttarförening.
Tävlingarna är en viktig kraftmätning för kuskarna som vill ta sig till VM senare i år. VM i enbet äger rum 15-18/9 i Le Pin au Haras, Frankrike.
SVT-reportage
SVT Helsingborg har varit på plats i Åstorp och gjort ett reportage. Se det HÄR
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Preliminärt tidsschema