Annons

    Hem / Aktuellt / 2022 / 6 / NM-guld till svenska hopplaget

NM-guld till svenska hopplaget

Det svenska seniorlaget bärgade guldmedaljerna vid NM i hoppning på Flyinge. Även C-ponnylaget tog guld, medan young riderlaget fick ta emot silvermedaljerna.

Guld Seniorer Lag - André Brandt/Jones, Ottilia Lundgren/Comeon Conrad, Daisy Pearson/Cuba VA och Andrea Persson/F. Las Vegas.

Silver Seniorer Individuellt- André Brandt/Jones

Guld Ponny Kat C/II Lag – Viggo Bergstrand/CLH Flash Gordon, Leiah Cissig/Wooldfield Night Light, Mika Lundh/Derrycon Diamond och Nellie Fredin/Sienna Dusky Sky.

Brons Ponny KatC/II Individuellt – Leiah Cissig/Woodfield Night Light

Guld Young rider Individuellt – Philip Switzer/Exclusief

Silver Young Rider Lag – Ellinor Liwing/Cappuccino, Johanna Carlsson/Conrad HB, Philip Svitzer/Exclusief, Josephine Olsson/ All I Got Is U, Fanny Kullmyr/Dima och Stina Efraimsson/Dana.

Brons Juniorer Lag – Izabelle Stolth/Hero, Tilda Sandstedt/Bon Aqua, Clara Hermelin/Vivendi och Linn Arvidsson/Glenmoranige.

Brons Junior Individuellt – Linn Arvidsson Glenmorangie

Brons Ponny Kat D/I Lag – Loviza Ardenmark/Killegar Cloonisle Hope, Mathilda Hansson/Electra, Ophelia Jenderholt/Pat’s Choice, Victoria Jensen/d’Angelo Der Lenn, Disa Hammarstedt/Deriveur d’Emia och Lisen Sandström/Coppenagh Vogue.

Guld Children individuellt - Alicia Svensson/Eunomia
Brons Children individuellt - Wilma Linell/Lowhill I No Dat

Brons Children Lag – Amanda Thagesson/Top Line, Smilla Gardiner/Clann Lux Imp, Alma Blommesköld/Celine BG, Junie Ratcovich/Queen Marmalade, Wilma Linell/Lowhill I No Dat och Alicia Svensson/Eunomia.

Kompletta resultat

NM i hoppning 2022

Söndagen den 26 juni till torsdagen den 30 juni avgörs Nordiska Mästerskapen 2022 i dressyr, hoppning och paradressyr. Tävlingarna avgörs på Flyinge och nu är ryttarna som kommer att representera Sverige i hoppning uttagna.

C-ponny

Viggo Bergstrand - CLH Flash Gordon
Mika Lundh - Derrycon Diamond
Tuva-Li Örnberg - Giovanna
Ellinor Edgren - Kiltomber Bay Lady
Nellie Fredin - Sienna Dusky Sky
Leiah Cissig - Woodfield Night Light

D-ponny

Mathilda Hansson - Electra
Victoria Jensen - D'Angelo Der Lenn
Lisen Sandström - Coppenagh Vogue
Loviza Ardenmark - Killegar Cloonisle Hope
Ophelia Jenderholt - Pat´s Choice
Disa Hammarstedt - Deriveru d´Emia

Children

Alicia Svensson - Luxor
Wilma Linell - Lowhill I No Dot
Smilla Gardiner - Clann Lux
Alma Blommesköld - Celine
Amanda Thagesson - Top Line
Junie Ratcovich - Queen Marmelade

Junior

Linn Arvidsson - Glenmorangie
Clara Hermelin - Vivendi
Emil Jönsson - Be Special
Liam Nilsson - Zäta C
Tilda Sandstedt - Bon Aqua
Izabelle Stolth - Hero

Young Rider

Johanna Carlsson - Conrad HB
Fanny Kullmyr - Dima
Ellinor Liwing - Cappuchino 188
Josephine Olsson - All I got is you
Philip Svitzer - Exclusif
Stina Efraimsson - Dana

Senior

Andre Brandt - Jones
Ottilia Lindgren - Come on Conrad
Daisy Pearson - Cuba Va
Andrea Persson - F. Las Vegas

Arrangörens hemsida
Preliminärt program

Dags för EM i sportkörning för unga kuskar

Mästerskapen haglar tätt denna sommar. Just nu pågår EM i sportkörning för unga kuskar i Ungern.