Hem / Nyheter / Aktuellt / Distriktsmästerskap resultat hoppning

Distriktsmästerskap resultat hoppning

Vi säger ett stort grattis till alla placerade och riktar ett stort tack till Agria Djurförsäkring som sponsrar med fina DM-täcken och till Got Event som sponsrar placerade DM-lag med biljetter till Göteborg Horse Show.

Distriktsmästerskap 2021 i hoppning arrangerades av Bulycke RF för både häst och ponny.

Distriktsmästerskap - Junior, Young Rider & U25:

Guld: Liv Ödman - Drama Queen (SWB), Västkustens HRF

Silver: Oliva Tullock - Balou's Sensation (SWB), Spekeröds RK

Brons: Minna Dottori - Fastar, Equine Club West RF

4e plats: Esther Bengtsson - Starling 7, Billdals RK

5e plats: Emma Jakobsson - For Fun, Västkustens HRF

Foto av Fredrik Jonsving..jpg

Distriktsmästerskap - Senior:

Guld: Cecilia Jansson - Chino Du Vlist Z, Billdals RK

Silver: Erica Johansson - Qisella, Valsängs RF

Brons: Cecilia Lind - Edelton, Göteborgs HSK

Foto av Fredrik Jonsving. (1).jpg

Distriktsmästerskap -Lag, Häst:

Guld: Delat guld - Göteborg HSK/ Spekeröds RK & Billdals RK

I Göteborg HSK/Spekeröds RK lag red: 

Ida Garcia - Fmsh Carel 

Olivia Tullock - Balou´s Sensation

Cecilia Lind - Edelton

Isabella Toresson - Corona Mouche

Lagledare: Helena Toresson

Foto av Fredrik Jonsving.jpg

I Billdals RK lag red:

Esther Bengtsson - Sterling 

Cecilia Jansson - Chino du Vlist Z

Josephine Karlsson - Licorice

Lagledare: Carina Olofsson 

Foto av Fredrik Jonsving. (2).jpg

Brons: Kungälvs HSK, Lagledare: Annika Stahre. I laget red:

Annika Stahre - Hunter

Moa Lord - Alvaro

Agnes Hallström - Irresistable V/D Neyen

Foto av Fredrik Jonsving. (3).jpg

Distriktsmästerskap B-Ponny:

Guld: Elsa Grytfors - Arvalon Rachel, Spekeröds RK.

Silver: Othilia Josefsson - Silver, Stora Höga RK

Brons: Ellen Fortgens - Munsboro Spirit, Billdals RK

Foto av Fredrik Jonsving. (4).jpg

Distriktsmästerskap C-Ponny:

Guld: Kerstin Thorén - Larchill Clover Diamond, Kållereds RF

Silver: Ella Martinsson - Tosca KL, Göteborgs HSK

Brons: Tyra Magnusson - Attyrory Miss M, Kållereds RF

Foto av Fredrik Jonsving. (5).jpg

Distriktsmästerskap D-Ponny:

Guld: Ester Zetterberg - Ballyerk Copper, Kållereds RF

Silver: Milla Karlsson - Max Melody, Kållereds RF

Brons: Ida Garcia - Burdal Jacob, Göteborgs HSK

Namnlös design.jpg

Distriktsmästerskap - Lag Ponny:

Guld: Delad vinst, Spekeröds RK/Landervetter RS & Kållereds RK

I Spekeröds RK/ Landvetter RS lag red:

Elsa Grytfors - Arvalon Rachel

Rebecka Antonsson - Kilgarvin High Flyer

Nelli Grytfors - Tilda´s Crunch

Hilda Nevander - Hanibal 

Lagledare: Ann Marie Antonsson.

Namnlös design (1).jpg

I Kållreds RK lag red:

Tyra Magnusson - Attyrory Miss M

Kerstin Thorén - Larchill Clover Diamond

Ester Zetterberg - Ballyerk Copper

Milla Karlsson - Max Melody

Lagledare: Michaela Görloff

Foto av Fredrik Jonsving. (6).jpg

Brons: Stora Höga RK, Lagledare: Elin Akervall. I lager red:

Othilia Josefsson - Silver

Hilda Akervall - Happy Heart

Cornelia Fischer - Bontje B

Wiliam Gösfeldt - Derrygeel Ledgend

Namnlös design (2).jpg

Vi önskar alla placerade ett stort grattis!