Hem / Utbildning / Grönt Kort-handledare

Grönt Kort-handledare

Aktuella Grönt Kort-kurser hittar ni under "Förening" - "Föreningsaktiviteter".


Kursupplägg och inbjudan:

Inför genomförande av grönt kort kurs ska både inbjudan och kursupplägg skickas in till distriktskansliet, This is a mailto link inkluderande datum och avgift för kursen. I inbjudan ska det även framkomma att föreningen som arrangerar grönt kort kursen faktureras för distriktets administrativa kostnad för registrering av de gröna korten. 
Göteborg & Bohusläns Ridsportförbund registrerar inga gröna kort vars kursinbjudan inte godkänts av distriktskansliet.

Kompetensbeskrivning för grönt kort handledare:

För att vara utbildare i grönt kort ska handledaren:

  • Ha genomfört basutbildningen

  • Vara längst 20 år

  • Ha någon av Svenska Ridsportförbundets utbildningar som grund, som ridlärare lägst SRL 1, C-Tränare eller officiell funktionär.


Alla utbildare ska delta i fortbildning vart annat år för att behålla behörigheten.


Distriktets handledare:

Klubb Förnamn Efternamn Fortbildningsår
Alleby Rk Gunilla Adolfsson 2022
Billdals Rk Sofia Lundqvist 2021
Billdals Rk Carine Svensson 2021
Billdals Rk Karin Hanunu 2021
Bohusläns Hsk Jannike Andersson 2021
Bulycke Rk Kristina Holgersson 2021
Bulycke Rk Lisbeth Ledner 2022
Clarebergs Rk Johanna Vasell 2021
Kongahälla Rs Annika Teibl 2021
Kongahälla Rs Linda  Skog 2021
Kungälvs Hsk Lena  Wetterling 2022
Kållereds Rf Michaela Görloff 2021
Landvetter Rs Marie Jönsson Schelander 2021
Ljungskile Rk Ulrika Högberg 2022
Lysekils Rf Sara Ek 2020
Lysekils Rf Amelie Sandberg 2020
Lunna RK Emelie Andersson  2022
Munkedals Rk Cayenne Röhrich 2022
Orust Rk Lina Lindberg 2021
Partille Rk Sandra Andersson 2021
Partille Rk Malin Strömberg 2020
Partille Rk Rebecka  Andersson 2021
Spekeröds Rk Amanda  Hessfelt 2022
Spekeröds Rk Sandra Henningsson 2021
Stenungsunds Rk Louise Olsson 2021
Stenungsunds Rk Lina Amandusson 2022
Stenungsunds Rk Pontus Gravander 2022
Strömstad Rk Victoria  Mentzer 2021
Strömstad Rk Gunilla Simonsson 2021
Tanums Rk Josefin Bond 2021
Torslanda Rk Christina Christensson 2022
Tjörns Rk Anna Sundalen 2021
Valsängs Rf Jessica Bergstedt 2022
       
Askims Frk Eva Edwall 2019
Clarebergs Rk Cassandra  Staberg- Sand 2019
Clarebergs Rk Charlotta Staberg-Sand 2019
Clarebergs Rk Gabriella Hallams 2019
Göteborgs Frk Caroline Löfman 2019
Göteborgs Hsk Louise Johansson 2020
Tanums Rk Malin Nyqvist 2019
Valsängs Rf Erica Johansson 2019
Clarebergs Rk Victor Andersson 2021
Hällingsjö Rf Kaisela Persson 2018
Orust Rk Alice Arvidsson 2018
Orust Rk Cecilia Wallin 2018