Hem / Tävling & Träning / Grenar / Hoppning / Torstensons Senior Cup

Torstensons Senior Cup

2021

Arrangörer:

  • Omg 1 v. 36 - Stävie RF
  • Omg 2 v. 39 - Trelleborgs RF
  • Omg 3 v. 42 - Lillhagens RK

Seriebestämmelser

    V.36  V.39 Nuläge V.42 TOTALT

 Arrangör Lagnamn  Stävie RF Trelleborg RF    Lillhagens RK  
Dagstorpsortens RF  De hoppfulla 7p 12p 19p    
Klagshamns RF Gott & Blandat  15p 11p 26p    
Lomma RK  Watch Out 2p 7p 9p    
Lunds Civila RF  Lunds Senila 1p 1p 2p    
Tågarpsortens RF Not Teens But Queens  3p 9p 12p    
Stävie RF Next stop WC 9p 8p 17p    
Malmö RK Glam Girls 4p 5p 9p    
Åstorportens RF Björnligan 8p 10p 18p    
Råby RK   Österlens Hästtransportcenter Power pinglor 10p 15p 25p    
Skönabäck EC  Elit Mixen 5p 6p 11p    
Sydslättens RF Sweden Care Stars - The REVENGE tour 2021  - - -    
Österlens RK Hold your horses  12p 13p 25p    
Henriksdals RF Team Bubbel 13p 3p 16p    
Lillhagens RK - - - -    
Gärds RF Gärds veteranpool 6p 2p 8p    
Hästhagens RF Hoppjäntorna 11p 4p 15p    

2020

Så har vi äntligen fått en vinnare i denna serie. Österlens Hästtransportcenter Power Pinglor från Råby RK. GRATTIS!

Vinnare i Seniorcupen á la Torstensons 2020 - Råby RiKFoto: Caroline Cronsell

Stor eloge till alla lagen som höll fanan och engagemanget högt från start till mål. 

Anmälda lag 2020

 ZON 1 Lagnamn V.36  V.39 V.42 Finalister Final 

 Arrangör    Trolleholms RF Stävie RF  Åstorportens RF 6 lag   
Dagstorpsortens ryttarförening  De hoppfulla  11p  6p 8p  25p  9:a
Flyinge Ryttarförening  Flyinge Old-school 1p  11p  11p  23p  4:a
Fredshögs ryttarsällskap   Peacehill Rookies 5p  2p  4p  11p   
Klagshamns Ryttarförening Gott & Blandat  7p  3p  3p   13p  
Lomma Ridklubb  Watch Out 6p  9p  7p  22p  6:a
Lunds Civila Ryttarförening  Frostfire 3p  7p   9p 19p  5:a
Tågarpsortens Ryttarförening Not Teens But Queens  4p  4p  5p   13p 7:a
 Stävie RF Next stop WC 2p  5p   2p  9p  
Malmö RK Glam Girls 8p  1p   - 9p   
Åstorportens Ryttarförening  Björnligan 9p  8p  6p  23p  10:a
             
ZON 2 Lagnamn V.36 V.39 V.42 Finalister  
Arrangör   Skönabäck EC Fjälkestads RK Råby RK 4 lag  
Råby Ridklubb   Österlens Hästtransportcenter Power pinglor 8p  8p  8p   24p VINNARE!
Skönabäck Equestrian Club  Elit Mixen 6p  1p  4p  11p  3:a
Sydslättens RF Sweden Care Stars - The REVENGE tour 2020  3p  6p   5 14p  2:a
Ystad RK Fit 4 Fun - 5p   6 -  
Österlens Ridklubb Hold your horses  5p   2p  1p 8p   
Öveds Jakt och Fältrittklubb Team Tally Ho 2p   3p 2p  7p   
Hästhagens RF Hoppjäntorna  4p   4p 3p   11p 8:a

Seriebestämmelser


2019

Grupp 1  Lagnamn  V. 36 Råby RK  V. 39 Trolleholms RF V. 42 Fjälkestads RK  Totalt   17/11 FINAL - Lunds civila RF
Åsbo PK -  -  -      
Öveds J&FRK Tokyo 2020  4p  9p  9p 22p   6:a
Trolleholms Rf Pink Ladies  6p  5p  1p 12p  
 Råby RK Böckmanns Ladies  5p  1p  7p 13p  VINNARE
 Flyinge RF

I äldsta laget

 3p  3p  4p 10p  
Hästhagens RF  Hoppjäntorna  9p  2p  5p 16p 9:a
Åstorpsortens RF  Björnligan  1p  6p  6p 13p 5:a
 Skönabäck EC Sköna Mixen  2p  7p  3p 12p  
 Trunnerups RF  -  -  -  - -  
Dagstorpsortens RF De hoppfulla  7p  4p  2p 13p 4:a
             
Grupp 2    V. 36 Malmö RK   V. 39 Stävie RF  V. 42 Österlens RK    17/11 FINAL - Lunds civila RF
Örestads RS Sunnanå FF  4  3  5p 12p  
Fredshögs RS Peacehill Rookies   3  1  2p 6p  
Lillhagens RK Staying Alive  1  2  1p 4p  
Österlens RK lag 1   24K  11  6  11p 28p 3:a
Österlens RK lag 2 Pirates of Österlen  6  7p 18p  
Vellinge HSF            
LCR Frostfires  7  8  9p 24p 10:a
Lomma RK

The fast and furious

 5  4  6p 15p  
Stävie RF Old but gold  8  9  3p 20p 7:a
Sydslättens RF SwedenCare Stars 5.0  9  7  4p 20p  2:a
Torns RF Taggade Torningar  2  11  8p 21p  8:a
Torstensons HTC logo