Hem / Tävling / Distriktsmästerskap / Resultat 2021

Resultat 2021

Resultat för DM Södermanland 2021.
Resultaten fylls på efterhand som DM klasserna genomförs. 

WE 14 Augusti hos Smedstorps Ryttarsällskap

Juniorer
 1. Cornelia Hasselström Berg - Garryduff Sunrise  Smedstorps Ryttarsällskap

Seniorer
 1. Lotta Hertz        Reality**       Smedstorps Ryttarsällskap
 2. Emma Ejeblad   Clavijero II     Smedstorps Ryttarsällskap
 3. Åsa Kempe        Lasse             Smedstorps Ryttarsällskap 

Hoppning 12 September Eskilstunaortens Ryttarförening

Kat B

1:a Agnes Hed              Firefox                         Eskilstunaortens Ryttarförening

Kat C

1:a Majken Dannaeus   Lucy in the Sky              Arphus Ryttarsällskap

2:a Saga Gunnarsson   Tamaguchie                   Eskilstunaortens Ryttarförening

3:a Manda Olsson         Killtown Sienna             Smedstorps Ryttarsällskap 

Kat D 

1:a Saga Gunnarsson    Anthony´s Pride            Eskilstunaortens Ryttarförening

2:a Anna Dagberg         Imagine November Girl  Katrineholms Ryttarförening   

Junior

1:a Hanna Tingvall        Querido                         Eskilstunaortens Ryttarförening

2:a Johanna Danneus    Diva                              Arphus Ryttarsällskap

3:a Filippa Rämström     Zunkissed MT                Arphus Ryttarsällskap

Senior

1:a Emily Jarméus         Donna Molga                 Nyby-Torshälla Ridklubb

2:a Andrea Östlund       Montana                        Arphus Ryttarsällskap

Dressyr DM 18-19 September Gripens ryttarförening

Barn DM

1.a Amanda Zettervall Fredriksson          Aberlour Amber  72.143 % Gnesta RK

2:a  Molly Skogsberg                             Black Beaty        68.214 % Eskilstunaortens RF

3:a Agnes Hed                                      Pipi                    59.643 % Eskilstunaortens RF

Ponny DM

Kat C 

1:a Emina Eliasson                                Elios                  66.806 % Arphus RS

2:a Viktoria Norrman                             Loke                  65.417 % Eskilstunaortens RF

3:a Ingrid Tapio                                    Jarcand              63.611 % Eskilstunaortens RF

Kat D

1:a Alva Bjerketorp                               Kaizer                68.750 % Gnesta RK

2:a Amanda Åkerberg                           Flying in the Sky 68.333 % Gnesta RK

3:a Isabelle Johansson                          Rozzi                  62.917 % Smedstorps RS

Junior DM

1:a Maja Stedtlund                               Danzer                65.50 % Västra Sörmlands Sportryttarförening

2:a Alicia Elfridsson                              Hatchet               64.00 % Nyby-Torshälla Ridklubb

Senior DM

1:a Amanda Åkerberg                           Dreamer             67.872 % Gnesta RK

2:a Eva Grimstedt                                Irona                  62.979 % Gnesta RK

3:a Lina Älegård                                  Wunderschöne     61.756 % Hästhusets Kusk och Ryttarförening 

Sportkörning 2/10 Vingåkers ryttarförening

Ponny

1:a Helene Zetterwall

2:a Sara Rosenblad

3:a Ulrika Gindemo

Häst

1:a Anders Magnusson

2:a Lena Elander

3:a Sara Andersson