Mora Ridklubbs två lag i PAS I hoppning 2017 med lagledare Sara Grötting
FOTO: privat

Vårens serier 2018

Nedanstående serier planeras i Dalarna under våren.
Sista ordinarie anmälningsdag är den 1 februari 2018. Anmäl genom att maila till distrikt@dalarna.ridsport.se med uppgifter om lagledare med kontaktuppgifter (mail och mobil). Lagavgiften faktureras anmälande klubb och är 1450:-/lag för dressyr och 1600:-/lag för hoppning. Anmälan efter ordinarie anmälningstids utgång i mån av plats till 1,5 ggr avgiften. 

Arrangörer serier och DM 2018

Lag och lagledare - serieindelning

Följ resultaten i vårens serier här

För detaljerade regler se respektive gren till vänster, ex Dressyr - ponny 

Anmälda lag 

Ponnyallsvenskan (PAS) div I dressyr - 7 lag
Omgångar: 17/3 Gagnefs RK, 19/5 Ludvika RK, 16/6 Falu RS/Svedens PK
Gagnefs Ridklubb - Elin Persson
Ludvika Ridklubb - Ulrica Sjöberg
Borlänge Ryttarsällskap - Emma Mattisdotter/Marie Fredriksson Sjöberg/Sara Frediksson
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Pernilla Karlsson
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Annika Brask
Fagersta Ridklubb - lagledare Anna Rosendahl (från Västmanland då distriktet inte får ihop egen serie)
Sällskapet Segersta Sportryttare (från Uppland då distriktet inte får ihop egen serie)


Ponnyallsvenskan (PAS) div 1 hoppning - 8 lag
Omgångar: 25/3 Åsebo RS, 3/5 Mora RK, 26/5 Orsa RK 
Anmälda lag:
Borlänge Ryttarsällskap - lagledare Terese Jons
Gagnefs Ridklubb - lagledare Emma-Lotta Baggens
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Caroline Fors
Åsebo Ridsällskap lag 1
Åsebo Ridsällskap lag 2
Storbyns Ryttare lag 1 - lagledare Elsa Ekman
Storbyns Ryttare lag 2 - lagledare Elsa Ekman
Sunne Ryttarförening - (från Värmland då distriktet inte får ihop egen serie)

Dressyrallsvenskan div 1 (Dalarna-Värmland-Örebro) (anmäls till Örebo Ridsportförbund)
Omgångar: 3/6 Trossnäs, 27-29/7 Falu RK, 18-19/8 Kumla RK

Örebro Ryttarteam - lagledare Sara Wallenborg
Åmåls Ridklubb - lagledare Cecilia Sandén
Ryttarkamraterna Kumla - lagledare Marie Johansson
Askersunds Ridklubb - lagledare Mikael Ahlinder
Borlänge Ryttarsällskap - lagledare Annelie Pettersson
Eda Ryttarföreningen - lagledare
Björklidens Ryttarsällskap - lagledare Christina Strand

PAS III hoppning
Anmälda lag:
Norra zonen - 7 lag
Omgångar: 21/4 Leksand RK, 15/5 Insjöns RK, 9/6 Älvdalens RK

Rättviks Ridklubb
Mora Ridklubb - lagledare Mara Adolfsson
Borlänge Ryttarsällskap - lagledare Linda Strandberg
Gagnefs Ridklubb lag 1 - lagledare Emma-Lotta Baggens
Gagnefs Ridklubb lag 2 - lagledare Emma-Lotta Baggens
Leksands Ridklubb - lagledare Monica Englund
Malung-Sälens Ridklubb - lagledare Jessica Johansson
Orsa Ridklubb - lagledare Therese Kax


Södra zonen - 12 lag
Omgångar: 5/5 Falu RK, 19/5 Storbyns R, 2/6 Säterbygdens RK

Falu Ryttarsällskap - lagledare Fia Alexandersson
Hedemorabygdens Ridklubb - lagledare Marie Strömberg
Falu Ridklubb lag 1 - lagledare Carina Sandmark
Falu Ridklubb lag 2 - lagledare Lotta Hedström
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Ida Björkman/Kristina Björkman
Rommeheds Stallklubb - 
Åsebo Ridsällskap lag 1 - 
Åsebo Ridsällskap lag 2
Folkärna Ridsällskap lag 1 - lagledare Johanna Berglind, 076-161 32 24
Folkärna Ridsällskap lag 2 - lagledare Johanna Berglind, 076-161 32 24
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Ylva Falkeström
Ludvika Ridklubb


PAS III dressyr

Anmälda lag:

Norra zonen - 6 lag

Omgångar: 7/4 Falu RK, 29/4 Älvdalens RK, 6/5 Vansbro RS 
Falu Ryttarsällskap - lagledare Emma Ek
Rättviks Ridklubb
Mora Ridklubb - lagledare Viktoria Pettersson
Orsa Ridklubb - lagledare Linnea Ohlsson
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Sofia Lindell
Vansbro Ryttarsällskap - lagledare Karin Andersson

Södra zonen - 8 lag
Omgångar: 22/4 Åsebo RS, 20/5 Norr Amsbergs RK, 17/6 Säterbygdens RK
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Pernilla Karlsson
Gagnefs Ridklubb - lagledare Lisa Wedberg
Falu Ridklubb - lagledare Emma Bengtsson
Rommeheds Stallklubb
Storbyns Ryttare - lagledare Maria Branzell Kantoniemi
Folkärna Ridsällskap - lagledare Ulrika Lindberg
Norr Amsbergs Ridklubb - lagledare Monika Ek
Åsebo Ridsällskap - lagledare Catarina Ringaby
 
Ridsportallsvenskan division III  - 14 lag
Omgångar: 6/5 Falu RK, 26/5 Orsa RK, 10/6 Älvdalens RK 

Anmälda lag
Ilbäckens Ryttarförening - lagledare Cayenne Cranning/Lina Engman
Borlänge Ryttarsällskap - lagledare Terese Jons
Gagnefs Ridklubb - lagledare Anna Lundgren
Falu Ryttarsällskap - lagledare Fia Alexandersson
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Rasmus Lovén
Falu Ridklubb - lagledare Åsa Jennervall
Leksands Ridklubb - lagledare Cathrin Lindell
Åsebo Ridsällskap - 
Vansbro Ryttarsällskap - lagledare Karin Andersson
Storbyns Ryttare - lagledare Elsa Ekman
Mora Ridklubb - lagledare Sara Grötting
Ludvika Ridklubb
Rättviks Ridklubb - lagledare Sofia Blomkvist
Folkärna Ridsällskap - lagledare Alexandra Berglund

Dressyrallsvenskan division III
Anmälda lag:

Norra zonen - 6 lag
Omgångar: 2/4 Gagnefs RK, 5/5 Vansbro RS, 9/6 Bjursås RK 

Gagnefs Ridklubb - lagledare Sandra Ackemo
Vansbro Ryttarsällskap - lagledare Karin Andersson
Mora Ridklubb - lagledare Åsa Wallin
Orsa Ridklubb - lagledare Jennie Kriga
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Eva Hammar
Ludvika Ridklubb

Södra zonen - 8 lag
Omgångar: 8/4 Falu RK, 6/6 Aspeboda RK, 16/6 Säterbygdens RK

Falu Ryttarsällskap - lagledare Ann Viktorsdotter
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Pernilla Karlsson
Hedemorabygdens Ridklubb - lagledare Lena Andersson
Avesta Ridklub lag 1 - lagledare Johanna Ruist
Avesta Ridklubb lag 2 - lagledare Angelica Ström
Falu Ridklubb - lagledare Maria Isaksson
Aspeboda Ridklubb - lagledare Johanna Andersson
Åsebo Ridklubb  

Ridsportallsvenskan division I

Dalarna tillhör norra zonen, grupp 2.
Omgång 1 vecka 14 Gävle RS, omg 2 vecka 19 Falu RS, omg 3 vecka 26 Sundsvall RK

Norra zonen grupp 1 (rider omgång 3-4 geme
nsamt med grupp 2)

Elitserien hoppning häst
Omgång 1 v 12 Umeå RF, omg 2 v 14 Gävle RS, omg 3 v 18 Brunflo RS
Norra zonen:

Borlänge Ryttarsällskap

Ponnyallsvenskan Elit - norra zonen
Omg 1 v 10 Heby RF, omg 2 15/4 Åsebo RS, omg 3 v 20 Jump Club
Dalalag i serien är;

Åsebo Ridsällskap
Gagnefs Ridklubb
Mora Ridklubb
övriga lag;
Heby Ryttarförening
Jump Club RSF
Strömsholms RF
Ryttarkamraterna Kumla
Örebro Ryttarteam
Föreningen Skästa Ryttarcenter 

Lycka till!


Senast uppdaterad: 2019-08-29
DN

Distriktsnytt

Prenumerera på Distriktsnytt i Dalarna!

Läs mer

Sponsorer

Annons