Gagnefs RK hade många framgångsrika lag 2018
FOTO: Kerstin Baggens

Vårens serier 2019

Nedanstående serier planeras i Dalarna under våren.
Sista ordinarie anmälningsdag är den 15 februari 2019. Anmäl genom att maila till distrikt@dalarna.ridsport.se med uppgifter om lagledare med kontaktuppgifter (mail och mobil). Lagavgiften faktureras anmälande klubb och är 1450:-/lag för dressyr och 1600:-/lag för hoppning. Anmälan efter ordinarie anmälningstids utgång i mån av plats till 1,5 ggr avgiften. 

Resultat i vårens serier - uppdateras löpande

Arrangörer av 2019 års serier och distriktsmästerskap

Anmälda lag och lagledare till vårens serier

Ställning i vårens serier

För detaljerade regler se respektive gren till vänster, ex Dressyr - ponny 

Anmälda lag (fylls på i takt med att anmälningarna kommer in)

Ponnyallsvenskan (PAS) div I dressyr
Omgångar: 30/3 Gagnefs RK, 19/5 Hedemorabygdens RK, 15/6 Falu RS

Anmälda lag - 3 lag
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Pernilla Karlsson
Gagnefs Ridklubb - lagledare Elin Persson
Enköpings Ridklubb - lagledare Linda Kampman


Ponnyallsvenskan (PAS) div 1 hoppning
Omgångar: 30/5 Falu RS, 15/6 Gagnefs RK vecka 16 Storbyns R

Anmälda lag - 6 lag
Storbyns Ryttare lag 1 - lagledare Elsa Ekman
Storbyns Ryttare lag 2 - lagledare Elsa Ekman

Borlänge Ryttarsällskap - lagledare Terese Jons
Gagnefs Ridklubb - lagledare Emma-Lotta Baggens
Åsebo Ridsällskap lag 1 - lagledare Sofia Lederud och Caroline Norgren
Åsebo Ridsällskap lag 2 - lagledare Sofia Lederud och Caroline Norgren

PAS III hoppning
Norra zonen
Omgångar: 6/4 Leksand RK, 18/4 Orsa RK, 11/5 Insjöns RK

Anmälda lag - 6 lag
Gagnefs Ridklubb lag 1 - lagledare Emma-Lotta Baggens
Gagnefs Ridklubb lag 2 - lagledare Emma-Lotta Baggens
Vansbro Ryttarsällskap - lagledare Beth Englund
Leksands Ridklubb - lagledare Monika Englund
Rättviks Ridklubb lag 1 - lagledare
Rättviks Ridklubb lag 2 - lagledare

Södra zonen
Omgångar: 27/4,  Falu RK, 19/5 Säterbygdens RK, 25/5 Storbyns Ryttare

Anmälda lag - 9 lag
Ludvika Ridklubb - lagledare Tove Sandelin
Storbyns Ryttare - lagledare Elsa Ekman
Säterbygdens Ridklubb lag 1 - lagledare Ylva Falkeström & Susanne Hjerpe
Säterbygdens Ridklubb lag 2 - lagledare Ylva Falkeström & Susanne Hjerpe
Svärdsjö Ridklubb - lagledare Caroline Lowén
Åsebo Ridsällskap lag 1 - lagledare Sofia Lederud
Åsebo Ridsällskap lag 2 - lagledare Sofia Lederud
Falu Ryttarsällskap - lagledare Ella Höglund
Bjursås Ridklubb - lagledare Nicklas Johansson


PAS III dressyr

Norra zonen
Omgångar: 13/4 Svärdsjö RK, 28/4 Älvdalens RK, 4/5 Vansbro RS 
Anmälda lag - 4 lag
Orsa Ridklubb - lagledare Linnea Ohlsson
Gagnefs Ridklubb - lagledare Isa Ström
Vansbro Ryttarsällskap
Rättviks Ridklubb

Södra zonen - 4 lag
Omgångar: 6/4 Falu RK, 12/5 Åsebo RS, 9/6 Säterbygdens RK
Anmälda lag
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Ylva Falkeström
Ludvika Ridklubb - lagledare Helen Engström, Bodil Lindberg
Falu Ridklubb - lagledare Emma Bengtsson
Folkärna Ridsällskap - 

Ridsportallsvenskan division III
Omgångar: 30/3 Åsebo RS, 12/5 Insjöns RK, 24/5 Orsa RK

Anmälda lag - 8 lag
Falu Ridklubb - lagledare Ronja Svedberg

Gagnefs Ridklubb lag 1- lagledare Sandra Andersson Ackemo
Gagnefs Ridklubb lag 2 - lagledare Sandra Ackemo Andersson

Rommeheds Stallklubb - lagledare Mira Lindgren
Åsebo Ridsällskap - lagledare 
Mora Ridklubb - lagledare Amanda Jons
Rättviks Ridklubb 
Vansbro Ryttarsällskap


Dressyrallsvenskan division III

Norra zonen

Omgångar: 22/4 Gagnefs RK, 5/5 Vansbro RS, 26/5 Insjöns RK

Anmälda lag - 7 lag
Orsa Ridklubb - lagledare Sofia Unstad
Bjursås Ridklubb - lagledare Nicklas Johansson
Gagnefs Ridklubb - lagledare Alma Eriksson
Mora Ridklubb - lagledare Åsa Wallin
Rättviks Ridklubb
Vansbro Ryttarsällskap
Borlänge Ridklubb - lagledare Christine Jacobsson

Södra zonen
Omgångar: 7/4 Falu RK, 19/5 Norr Amsberg RK, 8/6 Säterbygdens RK

Anmälda lag - 6 lag
Säterbygdens Ridklubb - lagledare Minna Westbom
Ludvika Ridklubb lag 1 - lagledare Gabriella Wedin
Ludvika Ridklubb lag 2 - lagledare Gabriella Wedin
Falu Ridklubb - lagledare Ida Jennervall
Rommeheds Stallklubb - lagledare Mira Lindgren
Åsebo Ridsällskap - lagledare Catarina Ringaby

Dressyrallsvenskan div 1 (Dalarna-Värmland-Örebro)
Omgångar: v. 36 Dyltabruks RF, v. 30 Falu RK, v. 34 Sörmons RF

Anmälda lag
Örebro Ryttarteam - lagledare Jennie Käck
Gagnefs Ridklubb - lagledare Karin Andrén Andersson
Alkvetterns Ryttarsällskap/Storfors Ridklub - lagledare Emelie Nordgren
Föreningen Linde Ridskola - lagledare Anneli Löfgren

Ridsportallsvenskan division I hoppning
Dalarna tillhör norra zonen, grupp 2.

Omgång 1 v 22 Falu RS, omgång 2 v 33 Borlänge RS, omgång 3-4 v 37 Hudiksvalls R & PK

Norra zonen grupp 1 (rider omgång 3-4 geme
nsamt med grupp 2)

Gagnefs Ridklubb - lagledare Åsa Lindberg/Lola Skager
Åsebo Ridsällskap
Orsa Ridklubb
Falu Ryttarsällskap

Elitserien hoppning häst
Omgång 1 v 13 Umeå RF, v 16 Gävle RS, v 20 Brunflo RS.
Dalalag i serien:
Borlänge Ryttarsällskap
Gagnefs Ridklubb

Ponnyallsvenskan Elit - norra zonen
Omg 1 v 12 Strömsholms RF, v. 15 Örebro RT, v. 20 Jump Club RF
Dalalag i serien:
Borlänge Ryttarsällskap
Gagnefs Ridklubb
Storbyns Ryttare
Åsebo Ridsällskap

Lycka till!


Senast uppdaterad: 2019-05-27
DN

Distriktsnytt

Prenumerera på Distriktsnytt i Dalarna!

Läs mer

Sponsorer

Annons