Besöksverksamhet

Smålands Ridsportförbunds besöksgrupp är de som främst arbetar med distriktets besöksverksamhet. Besöksgruppen består av båda anställda och idella. Besöksverksamheten är en del av distriktens basuppdrag där Smålands Ridsportförbund valt att rutinmässigt besöka alla 88 föreningar i Småland vart tredje år. Besöksgruppen kan också komma ut till föreningarna efter önskemål för att bistå med hjälp i olika frågor.  

Besöksprotokollen utgör grunden för besöksverksamheten tillsammans med en rad andra fokusområden, bland annat kommundialog, ekonomi, föreningens verksamhet och organisation, samarbete med SISU, ideellt engagemang, ungdomsverksamhet samt information från distriktet. 

Det finns möjlighet att kvalitetsmärka ridskolor vilka drivs av, eller samarbetar med, ridklubbar anslutna till Svenska Ridsportförbundet, detta är också en del av besöksverksamhetens uppdrag. Besöksgruppen arbetar för att våra ridskolor ska nå upp till och bibehålla den nya kvalitetsmärkningen. I dagsläget har vi tre kvalitetsmärkta ridskolor i Småland, läs mer om dem HÄR

Besöksgruppens uppdrag är....
Att stötta föreningarnas arbete. 
Att främja god hästhållning.
Att kvalitetsmärka distriktets föreningar.
Att genomföra föreningsbesök.
Att verka för föreningarnas önskemål. 
Att identifiera sportens utveckling och trender.

Besöksgruppen 2019

Anna Zetterlund, anställd konsulent
070-354 54 23
anna.zetterlund@ridsport.se

Ewa Lindbom, anställd konsulent
070- 354 54 92
ewa.lindbom@ridsport.se

Lars Englund, Gislaved-Anderstorps Ridklubb
070-597 56 07
lasse.englund@outlook.com

Lena Svensson, Falkens Hästsällskap
070-365 51 56
lena.svensson@vastervik.se

Kerstin Hultquist, Braås Ponny- och Ridklubb
070-373 49 97
kerstin.hultquist@uppvidinge.se

Birger Ramnebrink, Ölands Ryttarförening
070-485 44 56
birger.ramnebrink@gmail.com

Monica Edberg, Tingsryds Rid- och Körklubb
070-633 18 08
m.edberg@hotmail.com

Ylva Larsson, Värnamobygdens Ryttarförening
070-308 10 24
ylvasnet@netscape.net

Peter Andersson, Ljungby Ridklubb
076-537 03 07
peter.andersson@henjo.se

Johan Hjertberg, Anebyortens Ridklubb
072-389 57 87
johan@ekotopia.info

Stefan Fur, Jönköpings Fältrittklubb
070-699 53 41 
stefan.fur@lfj.se 



Mötesprotokoll

2018

180110 FS-möte: Resumé

2016

161122 FS-möte: Resumé

2014

141201 FS-möte: Resumé

140901 FS-möte: Resumé

2013

131209 FS-möte: Resumé

130814 FS-möte: Resumé

2012

121210 FS-möte: Resumé

120328 FS-möte: Resumé

2010

100520 FS-möte: Resumé 


Senast uppdaterad: 2019-06-13
SmRf_Banners_Box_Värdegrundsutbildning

Utbildningsplan 2019

Årets utbildningar

Annons