Vinnare Grupp 2 - Åsbo PK
FOTO: Lucas Burström

Häst Div II

2019

Varmt välkomna att delta i 2019-års DIV II Häst.

Anmälningslänk

Seriebestämmelser

 Agria_Logo_SVE_CMYK_2019        
Grupp 1 v. 38 Staffanstorps HSF  v.41 Ystad RK
 v.44 Sydslättens RF Totalt
Malmö RK
     
Malmö RK lag 2         
Österlens RK



Malmö Civila RF 



Vellinge HSF


 
Österlens RF  

 
Örestads RS



Lunds Civila RF


 
Torns RF        
Hittarps RK        
Ystad RK        
         
Grupp 2 v.38, Åsbo PK

v.41, Råby RK

v.44 Hässleholms HSF  
Hässleholms HSF



Åsbo PK


 
Öveds Jakt & FRK
 
 
Vinslöv RF


 
Tågarportens RF        
Viarps K&RK        
Åsbo RF        
Hästhagens RF        
Åstorpsortens RF        
För. Bjärebygdens HC        
Trolleholms RF         

 

 


 

2018

Vinnare 2018

Grupp 1 - Lunds Civila Ryttarförening

Grupp 2 - Åsbo Ponny Klubb

Grupp 3 - Hittarps Ridklubb

 

Seriebestämmelser 

 Agria_Logo_SVE_CMYK_2019        
Grupp 1 v. 38 Malmö RK  v.41 Dagstorpsortens RF  v.44 Sösdalaortens RF Totalt
Dalby RF Ej till start  Ej till start  Ej start 
Föreningen Bjärebygdens Hästcenter 11 
Hästhagens RF 2
Lunds Civila RF 6 16 
Malmö Civila RF Ej till start 
Södra Sallerups RF  Ej till start Ej till start  Ej till start
Trolleholms RF
         
         
Grupp 2 v.38, Råby RK

v.41 Frosta RF

v.44 Hässleholms HSF  
Fjälkestads RF 16 
Frosta RF
Hässleholms HSF 2 10 
Hässleholms RK  Ej till start - -
IM Sportriders RF 16 
Råby RK 10 
Åsbo PK 23 
Öveds Jakt & FRK 20 
Vinslöv RF
         
Grupp 3 v.38, Fredshögs RS v.41, Ystads RK v.44, Sösdalaortens RF  
Fredshögs RS  2 5 Ej till start
Klagshamns RF  1 Ej till start   2
Lillhagens RK  8 4 15 
Vellinge HSF   Avanmäld 11/9  -  -
Örestads RS  6  3 13 
Österlens RK  5  2 13 
Österlens RF  4  8 17 
Hittarps RK  3  6 17 

 

 


 

2017

Resultat Div 2 häst 2017

Vinnare zon Nordväst - Hästhagens RF

vinnare_zon Nordväst hästhagens ryttarförening_fotograf_ElinBjörklund

Elin Björklund med Erb de Nouveau
Martina Nilsson med Fair Child
Jeanette Sonesson med Senhøjgaards Royal Rose
Michaela Lorich med Caspian
Lagledare Hanna Takavirta.
Foto Elin Björklund

 

Vinnare zon Nordost

vinslövs_rf-vinnare-zon-nordost-foto-ellinor-gustavsson

Från vänster
Ellinor Gustavsson - Quarras
Amanda Ivarsson - Effectus van de Kapel
Amanda Andersson - Cash Crown
Jessica Tannér - Elliot
Foto: Ellinor Gustavsson

 

Vinnare zon Syd - Lillhagens Rk

lillhagens-rk-vinnare-zon-syd-fahlur

Från vänster:
Maja Wilén
Kajsa Bramsved
Nathalie Fahlur Gabrielsson
Amanda Pernlo. 

Hanna Wikström, Emelie Olsson och Leija Källberg har deltagit i tidigare omgångar. 
Lagledare Kaisa Helseth och Rebecca Cardell
Foto: Sandra Fahlur

Resultat Div 2 häst 2017_Sida_1

Resultat Div 2 häst 2017_Sida_2

 

 

 


 

 

Segrare i Hästallsvenskan Div 2 Norra, Råby RK

Fotograf Ronny NIlsson  Bilden  föreställer segrande Råby RK i grupp 2

Slutresultat 2016

 

 

Resultatarkiv


Senast uppdaterad: 2019-08-20
Skånska Mästerskapen 2019

Skånska Mästerskapen (DM)

Läs om våra DM-medaljörer

Sponsorer

Annons