FOTO: Maria G Sånesson

Utbildningar 2019

Svenska Ridsportförbundets förbundsstyrelse har fastställt att det ska vara ett krav att deltagare på Svenska Ridsportförbundets grund- och fortbildningar ska vara medlemmar i förening ansluten till förbundet.

Skånes RFs kurser är till för våra medlemmar i första hand, dvs Skånedistriktets klubbmedlemmar. Kommer du från ett annat distrikt så skall du först ställa frågan gällande medverkan på önskad kurs på mail till distrikt@skaneridsport.se. I mån av plats har vi ibland möjlighet att öppna upp kursen för medlemmar från andra distrikt till ett annat pris.

Deltagare i grund- och fortbildning ska vid anmälan uppge vilken förening de är medlemmar i.

Regler vid anmälan/avanmälan 2019

Månad            Kurs/Utbildning                   Plats                     Kursledare                        
Januari            
12 Unga ryttare Helsingborg FRK Patrik Kittel och Lina Dolk      
19 Körclinic Flyinge Fredrik Persson      
20 Ungdomsdagen 2019 Flyinge        
25 Repkurs Överdomare dressyr - för er med dubbelbehörighet och som deltar även under söndagens repkurs  Lund  Christel Wiberg      
26 RESPEKT! - Föreläsningar Hästvälfärd - GRATIS Lund Anne Haglund.. Jan Ladewig, Malin Axel Nilsson      
26 Säkerhetsforum Lund        
27 TR-ändringar Lund Christel Wiberg/Bengt Sånesson      
27 Repkurs Överdomare och domare - hopp Lund Bengt Sånesson      
27 Repkurs Överdomare -Dressyr Lund Christel Wiberg/Bengt Sånesson      
Februari            
7 Uppstartsmöte Ridskolecupen 2019 Flyinge        
11 Fortbildning Tränare och Ridlärare Flyinge Jens Fredricson      
13 Repetitionskurs för Grönt Kort utbildare/Kurs för nya utbildare Flyinge Maria Sånsesson      
16 Repetitionskurs för Dressyrdomare Willands RF Mollis Persson      
25 Viktig föreningsinformation Flyinge Jeanette Skog      
27 Basutbildning för ridsportens ledare, del 1 av 2 Flyinge Bengt Sånesson      
Mars            
2-3 Ungdomsledarkurs steg I Lund Veronica Åkerström/Mimmi Larsson      
4 Basutbildning för ridsportens ledare, del 2 av 2 Flyinge Bengt Sånesson      
13 Smittskydd för häst Saxtorp Gittan Gröndahl      
18 Årsmöte Flyinge        
23-24 Voltige -Linförarkurs ÖRS - Malmö Pernilla Sjöstrand och Julia Lundh      
30-31 Ungdomsledarkurs steg II Falsterbo Veronica Åkertröm/Mimmi Larsson/Christine Lindgren      
April            

10 Ordförandeträff  Flyinge  SkRF Styrelse      
18-22 Ridledarkursen
Bollerup Susanne Axén      
24 Arrangörsmöte  Lund        
27-28 Ungdomsledarkurs steg III Lund Veronica Åkerström/Mimmi Larsson      
28 Ryttarutveckling Vuxna Nivå 1 Tillfälle 1 Flyinge        
Maj            
  Equipe/TDB kurs På klubben Agneta Svensson      
4-5 Förberedande Ungdomsledarkurs - FULK Höllviken DUS - Distriktets Ungdomssektion      
19 Final Vi i Stallet Flyinge DUS - Distriktets Ungdomssektion      
25 Ryttarutveckling vuxna Nivå 1 tillfälle 2 Flyinge        
Juni          
Equipe/TDBkurs På klubben Agneta Svensson      
15-16 Ryttarutveckling Vuxna Nivå 1 Tillfälle 3-4 Flyinge        
17-19 Träningsläger Ryttarutveckling Ungdomar Nivå 1  Bollerup        
24-26 Träningsläger Ryttarutveckling Ungdomar Nivå 2  Bollerup        
28-30 Träningsläger Ryttarutveckling Vuxna Nivå 1  Bollerup        
24/-7-7 Ridledarkurs - Del 2 Bollerup Susanne Axén      
30 Basutbildning för ridsportens ledare Bollerup Bengt Sånesson      
Juli          
6 Inspirationsdag för ridlärare Falsterbo Jens Fredricsson mfl.       
7 Drivkraften bakom det ideella engagemanget  Falsterbo  Skånes Ridsportförbunds styrelse      
Augusti          
Equipe/TDBkurs På klubben Agneta Svensson      
23-25 Ryttarutveckling_Nivå1 Ungdom Ängelholm, Flyinge mfl.        
23-25 Ryttarutveckling_Nivå 2 Ungdom Ängelholm, Flyinge mfl.        
28 Lagledarträff - obligatorisk   Andy, Swärd, Charlotte Palmstierna mfl.      
September          
  Equipe/TDBkurs På klubben Agneta Svensson      
21-22 Förberedande Ungdomsledarkurs Höllviken DUS - Distriktets Ungdomssektion      
20 Fortbildningsdag för ridlärare m.fl. - Pedagogisk ridskola Flyinge Maria Falck      
28-29 Ungdomsledarkurs steg 1  Lund Veronica Åkerström/Mimmi Larsson/Christina Eghall      
Oktober          
  Equipe/TDBkurs På klubben Agneta Svensson      
2 Repetitionskurs för Grönt Kort utbildare/Utbildning av nya Grönt kort utbildare Flyinge Maria Sånesson      
7 Ordförandeträff          
12-13 US-träff          
16+23 Tävlingsledar/funktionärsutbildning inriktning hoppning Flyinge Bengt Sånesson/Agneta Svensson      
21 Arrangörsmöte Dressyr Hoppning          
November          
  Equipe/TDBkurs På klubben Agneta Svensson      
6+13 Basutbildning för ridsportens ledare Flyinge Bengt Sånesson      
9-10 Ungdomsledarkurs steg 2 Skanör        
11 Tränar/Ridlärarfortbildning   Elisabet Lundholm      
17 Final Ridskolecupen Flyinge        
25 Ridskolekonvent          
December          
  Equipe/TDBkurs På klubben  Agneta Svensson      
7-8  Ungdomsledarkurs steg 3  Lund        

           
           
           
           


Senast uppdaterad: 2019-06-19

Sponsorer

Annons