Annons

    Hem / Grenar / Dressyr / Landslag

Landslag

Förbundskapten Bo Jenå, 0709-79 05 46, e-post
Coach Norra & Södra Stig Malmén, 070-582 07 67
U25 Tina Due-Boje, 0705-260 304, This is a mailto link

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Patrik Kittelinternationella resultat
född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Rose Mathiseninternationella resultat
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Therese Nilshageninternationella resultat
född: 24 januari 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Högsta Dressyrryttare

Antonia Ramelinternationella resultat
född: 2 juli 1985, hemort: Bettna, klubb: Flyinge Hästsportklubb 

Juliette Ramelinternationella resultat
född 12 april 1987, hemort: Åkerö, Bettna, klubb Lejondals Ryttarförening

Tinne Vilhelmson Silfvéninternationella resultat
född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 8 månader.

Paulinda Friberginternationella resultat
född: 25 maj 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Charlotte Haid Bondergaardinternationella resultat
född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb 

Per Sandgaardinternationella resultat
född: 1967, hemort: Helsingborg, klubb: Heby Ryttarförening

Minna Teldeinternationella resultat
född: 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb: Svedens Ponnyklubb

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med mycket goda utvecklingsmöjligheter. Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Gunilla Byströminternationella resultat
född: 1960,  hemort: Enköping, klubb: Enköpings Ridklubb

Clara Espinosainternationella resultat
född: 1981, hemort: Bromma, klubb: Hogsta dressyrryttare

Natalie Oldforsinternationella resultat
född:1986, hemort: Vallda, klubb Nordhallands Ridklubb

Malin Rinnéinternationella resultat
född 1981, hemort: Linköping, klubb Linköpings Fältrittklubb

Jacob Nörby Sörenseninternationella resultat
född:1988, hemort: Fleninge, klubb Helsingborgs Fältrittklubb

Michelle Hagman Hassinkinternationella resultat
född:1985, hemort: Vragender Nederländerna, klubb Ölands Ryttarförening

Sök ryttarbiografier på FEI:s hemsida

U25 2019

Spetstrupp

Mästerskapsaktuella ekipage med mycket hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadersperioden, uppnått lägst 70 % i lägst Int II 

Marina Mattsson
född: 1994, hemort: Heberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

A- trupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden, uppnått lägst 68 % i lägst Int II: 

Emma Jönsson
född: 1995, hemort: Särö, klubb: Särö Ryttarförening

Isabella Tovek
född: 1995, hemort: Ätran, klubb: Himledalens Ridklubb

Utmanartrupp

Utvecklingsbara ekipage som på OBS tävling eller annan nationell tävling med kvalitativ konkurrens visat en jämn prestationsnivå och som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden uppnått lägst 66 % i lägst Int II

Alternativt uppnått lägst 66 % på internationell tävling i lägst Int II

Cecilia Bergåkra Berglund
född: 2001, hemort: Vallsta, klubb: Naturläras Hästsällskap

Lina Jönsson
född: 1997, hemort: Särö, klubb: Särö Ryttarförening

Beata Söderberg
född: 1995, hemort: Stockholm, klubb: Djursholms Ridklubb

Alva Lander
född: 1994, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Nathalie Wahlund
född: 1997, hemort: England, klubb: Dressage Club Ryttarförening