Annons

    Hem / Grenar / Dressyr / Landslag

Landslag dressyr 2021

Förbundskapten Bo Jenå, 0709-79 05 46, e-post
Coach Norra Stig Malmén, 070-582 07 67
U25 Tina Due-Boje, 0705-260 304, This is a mailto link

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Patrik Kittelinternationella resultat
född: 10 juni 1976, hemort: Dülmen, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Therese Nilshageninternationella resultat
född: 24 januari 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Hogsta Dressyrryttare

Antonia Ramelinternationella resultat
född: 2 juli 1985, hemort: Bettna, klubb: Flyinge Hästsportklubb 

Juliette Ramelinternationella resultat
född 12 april 1987, hemort: Åkerö, Bettna, klubb Lejondals Ryttarförening

Jeanna Högberg - internationella resultat
född:1982, hemort: Danmark, klubb Sällskapet Segersta Sportryttare

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 8 månader.

Sandra Dahlin - internationella resultat 
född:1987, hemort: Sala, klubb Heby Ryttarförening

Jacob Nörby Sörensen – internationella resultat
född:1988, hemort: Fleninge, klubb Helsingborgs Fältrittklubb

Minna Telde – internationella resultat
född:1974, hemort: Veberöd, klubb Svedens Ponnyklubb

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med mycket goda utvecklingsmöjligheter. Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Gunilla Byströminternationella resultat
född:1960,  hemort: Enköping, klubb: Enköpings Ridklubb

Johanna Due Boje - internationella resultat
född: 1989, hemort: Förslöv, klubb Halmstad Fältrittklubb

Natalie Oldfors – internationella resultat
född:1986, hemort: Vallda, klubb Nordhallands Ridklubb 

Linda Swande - internationella resultat
född:1975, hemort: Vilanova i la Geltru, Spanien

Charlotte Haid Bondergaard - internationella resultat
född:1967, hemort: Hörby, klubb Insjöns Ridklubb

Tinne Vilhelmson Silfvén - internationella resultat
född:1967, hemort: Upplands Väsby, klubb Djursholms Ridklubb

 

Sök ryttarbiografier på FEI:s hemsida

U25

Spetstrupp

Mästerskapsaktuella ekipage med mycket hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadersperioden, uppnått lägst 70 % i lägst Int II 

A- trupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden, uppnått lägst 68 % i lägst Int II.

Utmanartrupp

Utvecklingsbara ekipage som på OBS tävling eller annan nationell tävling med kvalitativ konkurrens visat en jämn prestationsnivå och som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden uppnått lägst 66 % i lägst Int II. Alternativt uppnått lägst 66 % på internationell tävling i lägst Int II

Emelie Aldenfalk
född: 1996, hemort: Kumla, klubb: Kumla Ridklubb

Elin Mattsson
född: 1999, hemort: Slöinge, klubb: Susedalens Kör & Ridklubb

Lina Dolk
född: 1997, hemort: Sparreholm, klubb: Ågesta Ridklubb

Nathalie Wahlund
född: 1997, hemort: England, klubb: Dressage Club Ryttarförening

Lo Dahlquist Mörkenstam
född: 1999, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Evelina Söderström
född: 2000, hemort: Sandviken, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare

 

C-utvecklingstrupp (ej landslag) 
Evelina Söderström - Latinotanz
Petra Lind - Was Guckst Du
Felicia Olofsson - Dan Brown
Elin Mattsson - Cognac
Hanna Rosendal - Beau Amor
Klara Svanberg - Bon Geste
Jennifer Lindvall - Midt West Casino
Filippa Norrman - HS Indigo

Utvecklingstrappa (pdf)