Sint Truiden, Belgien CDI3*/CDIY/CDIJ/CDIP

2019-04-18 - 2019-04-22

Internationell dressyr med ungdomsdressyr
Svenska ryttare
CDI3*: Mads Hendeliowitz, Sandra Dahlin
CDIY: Jennifer Lindvall, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Klara Svanberg
CDIJ: Amanda Gunnarson, Ellen Hidgård, Ellen Lindén Urnes, Felicia Olofsson, Maja Svensson
CDIP: Zelma Björk, Wynja Eriksdotter Rubin, Meja Karlsson, Elliot Nilsson

Arrangörens hemsida

Start och resultatlistor

MÅNDAG
Grand Prix Freestyle: 1) Jorinde Verwimp, Belgien, Cape Town 72,985 2) Heiner Schiergen, Tyskland, Aaron 72,290 3) Charlotte Defalque, Belgien, Botticelli 72,155 4) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie ChooSeq 70,990 9) Sandra Dahlin, Sverige, Ichi 64,665

Young rider freestyle: 1) Paulina Holzknecht, Tyskland, Wells Fargo 14 73,267 2) Sandra Aagaard Hyrm, Danmark, Cavanillas-W 72,900 3) Jennifer Lindvall, Sverige, Bobcat 72,475
11) Hannah Rosendal, Sverige, Beau-Amor 68,467 13) Klara Svanberg Sverige, Bon Geste 66,508
Junior Freestyle: 1) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 74,958 2) Sara Aagaard Hyrm, Danmark, Skovborgs Romadinov 74,000 3) Kristian Würtz Green, Danmark, Boegegaardens Santiago 73,542
6) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 72,000 15) Ellen Hidgård, Sverige, Quinello T 66,167

Ponny freestyle: 1) Sophie Luisa Duen, Tyskland, Del Estero Nrw 74,142 2) Nathalie Thomassen, Danmark, Lykkehoejs Dream of Dornik 74,042 3) Rowena Weggeler, Nederländerna, Navarone van de Beekerheide 72,208 9) Wynja Eriksdotter Rubin, Sverige, Wacos Rache Mw 70,542 10) Elliot Nilsson, Sverige, Hb Dancing Daylight 70,000 12) Meja Karlsson, Sverige, Wise Guy 69,100 13) Zelma Björk, Sverige, Montana 68,442

SÖNDAG
Junior individuell: 1) Sara Aagaard Hyrm, Danmark, Skovborgs Romadinov 73,186 2) Kristian Würtz Green, Danmark, Boegegaardens Santiago 71,078 3) Anna Middelberg, Tyskland, Blickfang Hc 69,755 10) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 68,333 12) Ellen Hidgård, Sverige, Quinello T 68,137 12) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 68,137 22) Amanda Gunarsson, Sverige, Sandoro 65,588 23) Maja Svensson, Sverige, Anastacia Nds 65,490
Young rider individuell: 1) Paulina Holzknecht, Tyskland, Wells Fargo 72,990 2) Capucine Noel, Frankrike, Soleil Noir vom Rosenhof 71,520 3) Sandra Aagaard Hyrm, Danmark, Cavanillas-W 71,471 9) Hannah Rosendal, Sverige, Beau-Amor 68,088 11) Jennifer Lindvall, Sverige, Bobcat 67,598 15) Klara Svanberg, Sverige, Bon Geste 66,814 24) Filippa Norrman, Sverige, H.S. Indigo 64,510 25) Jennifer Lindvall, Sverige, May Candeloro 64,216

Intermedidiare I: 1) Thibault Vanderberghe, Belgien, Santiago Song 71,676 2) Jorinde Verwimp, Belgien, Kastar Hof Ter Zeelycke D´12 71,412 3) Joyce Heuitink, Nederländerna, Gaudi Vita 70,324 11) Mads Hendeliowitz, Sverige, Fiera Girl 66,500

LÖRDAG
Grand Prix: 1) Morgan Barbancon, Frankrike, Bolero 71,587 2) Jeroen Devroe, Belgien, Hyrano 70,891 3) Fanny Verliefden, Belgien, Indoctro VD Steenbok 70,087 12) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo Seq 66,717 23) Sandra Dahlin, Sverige, Ichi 63,196

FREDAG
Young Riders team test: 1) Sandra Aagaard Hyrm, Danmark, Cavanillas-W 73,235 2) Capucine Noel, Frankrike, Soleil Noir vom Rosenhof 70,882 3) Paulina Holzknecht, Tyskland, Wells Fargo 70,147 4) Jennifer Lindvall, Sverige, Bobcat 68,456
16) Klara Svanberg, Sverige, Bon Geste 63,824 21) Jennifer Lindvall, Sverige, May Candeloro 62,279 22) Hannah Rosendal, Sverige, Beau-Amor 61,029 23) Filippa Norrman, Sverige, H.S. Indigo 60,956

Ponny individuell: 1) Jana Lang, Tyskland, Nur Fuer Dich 72,297 2) Nathalie Thomassen, Danmark, Lykkehoejs Dream of Dornik 71,757 3) Mathilde Sofie Jepsen, Danmark, Tackmann´s Cookie 71,667 5) Elliot Nilsson, Sverige, Hb Dancing Daylight 70,315
10) Meja Karlsson, Sverige, Wise Guy 69,369 13) Zelma Björk, Sverige, Montana 68,333 15) Wynja Eriksdooter Rubin, Sverige, Wacos Rache Mw 68,018

Junior team test: 1) Sara Aagaard Hyrm, Danmark, Skovborgs Romadinov 71,717 2) Maria Mejlgaard Jensen, Danmark, Uno Iv 70,909 3) Romy Allard, Tyskland, Summer Rose Old 70,859 4) Ellen Hidgård, Sverige, Quinello T 70,758
12) Ellen Lindén Urnes, Sverige, Fairy Tale 68,434 13) Felicia Olofsson, Sverige, Bellman 68,384 15) Maja Svensson, Sverige, Anastacia Nds 67,929 22) Amanda Gunnarsson, Sverige, Sandoro 65,859

TORSDAG
Ponny team test: 1) Nathalie Thomassen, Danmark, Lykkehoejs Dream of Dornik 73,095
2) Jana Lang, Tyskland, Nur Fuer Dich 72,810 3) Lena Bücker, Tyskland, Cosmoplitan 72,667 6) Elliot Nilsson, Sverige, Hb Dancing Daylight 70,810
14) Meja Karlsson, Sverige, Wise Guy 68,000  15) Zelma Björk, Sverige, Montana 67,810 30) Wynja Eriksdotter Rubin, Sverige, Wacos Rache Mw 63,333

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons