Stockholm Horse Week CSI5*/CSIU25/CDI 4*/CDIU25,

2019-06-13 - 2019-06-16

Internationell hoppning och dressyr med Longines Global Champions Tour och GC League
Svenska ryttare hoppning: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Linda Heed, Jacob Hellström, Fredrik Spetz, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann, Stella Röhlcke, Sissela Smith
Svenska ryttare dressyr: CDI4* Jennifer Svensson, Paulinda Friberg, Charlotte Haid Bondergaard, Mads Hendeliowitz, Rose Mathisen, Natalie Oldfors
CDI4* Lilla Rundan: Martin Ågevall, Sophie Fleming Tärnström, Charlotte Haid Bondergaard, Mads Hendeliowitz, Jeanna Högberg, Stefan Jansson, Rebecca Mauléon, Anna Österberg
CDIU25: Emma Jönsson, Alva Lander, Marina Mattsson, Beata Söderberg

Arrangörens hemsida

SVT sänder

Start och resultatlistor

HÄR hittar du mer om Stockholm Horse Week

SÖNDAG
1,55-hoppning: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M Christian K 0+0 46,11 2) Ben Maher, Storbritannien, Tic Tac 0+0 46,56 3) Michael Whitaker, Storbritannien, Valmy de la Lande 0+0 46,70 6) Henrik von Eckermann, Sverige, Que Bueno de Hus Z 0+4 47,71

1,45-hoppning: 1) Pius Schwitzer, Schweiz, Chaquilot 0 56,96 2) Mark McAuley, Irland, Jasco vd Bisschop 0 58,76 3) Daniel Bluman, Israel, Entano 0 60,59

LÖRDAG
Longines Global Champions Tour, Grand Prix 1,60: 1) Peder Fredricson, Sverige, H&M All In 0+0 33,95 2) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Indiana 0+0 35,36 3) Jos Verlooy, Belgien, Caracas 0+0 36,82

Global Champions League, laghoppning, 150-155-hoppning, tidshoppning: 1) London Knights, 1, 160,69, 2) Berlin Eagles ( Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana, Ludger Beerbaum) 8, 153,07, 3) Madrid in Motion, 8, 159,44

Grand Prix Kür: 1) Rose Mathisen, Sverige, Zuidenwind 78,425 2) Severo Jurado Lopez, Spanien, Rialto Star 77,050 3) Paulinda Friberg, Sverigem Di Lapponia T 74,725 5) Natalie Oldfors, Sverige, Mickey M 71,700 5) Jennifer Svensson, Sverige, Sibelius 71,700
7) Charlotte Haid Bondergaard, Sverige, Roberto des Frettes 71,525 8) Mads Hendeliowitz, Sverige, Jimmie Choo Seq 70,700

Grand Prix Kür U25: 1) Marina Mattsson, Sverige, Quartermain 74,900 2) Sören Wind, Danmark, Kastel´s Stanford 74,100 3) Emma Jönsson, Sverige, Donizetti 72,525 4) Alva Lander, Sverige, Herbie Hancock Graftebjerg 71,100 5) Ellen McCarthy, Storbritannien, Belafonte 70,325

FREDAG
Global Champions League, 155-160-hoppning, tidshoppning:  1) Daniel Bluman, Israel, Conconcreto Sancha LS, 0, 63,07, 2) Jerome Guery, Belgien, Garfield de Tiji des Templiers, 0, 65,20, 3) Peder Fredricson, H&M Christian K, 0, 65,78, 4) Constant van Paesschen, Belgien, Verdi Treize, 0, 67,79, 5) Malin Baryard Johnsson, 0, 70,68, 14) Henrik von Eckermann, Que Bueno de Hus Z, 4, 63,33.
Grand Prix: 1) Rose Mathisen, Sverige, Zuidenwind,  72,717, 2) Severo Jurado Lopez, Spanien, Rialto Star,  71,109, 3) Mai Tofte Olesen, Danmark, 70,543, 4) Paulinda Friberg, Sverige, Di Lapponia T, 68,870, 5)  Natalie Oldfors, Sverige Mickey M, 68,109

145-hoppning i två faser: 1) Malin Baryard Johnsson, Sverige, H&M Second Chance, 0-0, 26,05, 2) Nayel Nassar, Egypten, Lordan, 0-0, 26,69, 3) Wilm Vermeir, Belgien, King kong d´Avifauna, 0-0, 27,11, 4) Marco Kutscher, Tyskland, Charco, 0-0 277,22, 5) Henrik von Eckermann, Sverige, Que Bueno de Hus Z, 0-0, 27,52 11) Jacob Hellström Jus d´Orange van´t Bisthof, 0-0, 31,65

Lövsta Future Challenge laghoppning: 1) Irland 5+0 2) Sverige 4+8 (Sissela Smith/Cartier CC/Stella Röhlcke/Delina 3) Frankrike 13+0

TORSDAG
Grand Prix U25: 1) Emma Jönsson, Sverige, Donizetti 66,949 2) Alva Lander, Sverige, Herbie Hancock Graftebjerg 66,923 3) Nana Gajhede, Danmark, Overgaards Lawell 66,590 5) Marina Mattsson, Sverige, Quertermain 65,000
Stockholm Grand Prix 1,45: 1) Filip Ågren, Strömsholms Ridsportförening, Cardina 0+0 33,54 2) Jens Wickström, Jönköpings Fältrittklubb, Enzo 0+0 35,31 3) Viktor Melin, Åby Ridklubb, Atina 0+0 35,40 4) Jennie Juhlin, Jump Club Ridsportförening, Beyonce 0+0 37,23 5) Peder Fredricson, Österlens Ridklubb, Cute S 0+4 32,91

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons