Vilhelmsborg, Danmark

2019-06-26 - 2019-06-30

CSI1*/CSIU25YJChP/CDI***/CDIU25YJChP/CCI3*-S/CCIP1-L/CPEDI3*, Nordiskt Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, fälttävlan, voltige, paradressyr
Svenskt deltagande

Arrangörens hemsida 

Start och resultatlistor

NBM Dressyr - NBM-guld till Jacob Noerby Soerensen, lagguld till seniorerna

NBM Paradressyr - NBM-guld till Louise Etzner Jakobsson

NBM Hoppning - NBM-guld till Andrea Persson

NBM Fälttävlan - NBM-guld till Emma Tingsby, lagguld till seniorerna

SÖNDAG  

NM Paradressyr individuellt
Grade I Kür: 1) Jens Lasse Dokkan, Norge, Aladdin 81,222 2) Katja Karjalainen, Finland, Dr Doolittle 75,523 3) Line Munk Madesen, Danmark, Korsgaards Toledo 69,811 4) Anita Johnsson, Sverige, Dear Friend 69,245
Grade III Kür: 1) Tobias Thorning Joergensen, Danmark, Jolene Hill 76,878 2) Carolin Rutberg, Sverige, Mirage 72,267 3) Ann Cathrin Lübbe, Norge, Salento V 70,189
Grade IV Kür: 1) Louise Etzner Jakobsson, Sverige, Zernard 75,600 2) Hege Störseth, Norge, Hoennerups Force 71,125 3) Pia-Pauliina Reitti, Finland, Supremo 70,667
6) Katja Stensson, Sverige, Helena 66,692
Grade V Kür: 1) Line Thorning Jörgensen, Danmark, Don Alivan 74,392 2) Camilla Christensen, Danmark, Obreja´s Sly 72,884 3) Renee Igelski, Danmakr, Beyond Dreams 71,359
6) Lena Malmström, Sverige, Fabulous Fidelie 68,742 7) Christina Berg Overgaard, Sverige, Laredo´s Fyrste 68,442

NM i hoppning, young rider, individuellt: 1) Lisa Ulven, Norge, High Nitro 0,85 2) Signe Skei, Norge, Credendo 4,95 3) Hugo Wihlmark, Sverige, Chamie Rtg 13,12
11) Emma Rundcrantz, Sverige, Tirs Pesto 33,0 12) Joel Torstensson, Sverige, Felix 34,68 

NM i hoppning, Ponny Kat II, individuellt: 1) Caroline Amalie Bak Attermann, Danmark, Forrests Fame and Fortune 4+4 43,16 2) Line Busk Heltborg, Danmark, Gogo M 4+8 35,10 3) Nella Mäyra, Finland, Turfhorst Royal Rose 8
4) Lilly Johansson, Sverige, Small Titan 12 4) Thea Gånehed, Sverige, Woodfield Night Light 12 11) Ella Littorin, Sverige, Oigalle 24 12) Agnes Olofsson Idrizovic, Sverige, Giovanna 29 14) Clara Hermelin, Sverige, Mr Jack Sparrow 34 15) Amanda Möller, Sverige, Hembys Florian RNF 222 40 

NM dressyr young rider, Kür: 1) Sophia Ludvigsen, Danmark, Safari Klintgaard 73,792 2) Klara Svanberg, Sverige, Bon Geste 72,500 3) Maja Juul, Danmark, Grosse Freude 71,767
6) Beatrice Ivarsson, Sverige, Charles 69,059 8) Hannah Rosendal, Sverige, Beau-Amor 68,725 11) Filippa Norrman, Sverige, H.S. Indigo 67,692 12) Lovisa Wessblad, Sverige, Adobe MB 67,375   

NM i dressyr, junior, Kür: 1) Alexander Yde Helgstrand, Danmark, Grevens Sa VA 76,617 2) Anders Uve Sjöbeck Hoeck, Danmark, Blue Hors Zwobber 74,959 3) Anine Mörch Aas, Norge, Maserati 72,350
7) Ida Persson, Sverige, Tago 70,725 8) Elise Lindeblad, Sverige, Don Silvio 70,692 9) Felicia Bermar Vistedt, Sverige, Breezy A.S. 70,267 12) Nina Jenemark, Sverige, Belisko 69,942 14) Maxime Kjellvertz, Sverige, Wiebe 68,617  

NBM fälttävlan senior totalt: 1) Emma Tingsby, Sverige, Zinobi 35,5 2) Amanda Ingulfson, Sverige, Rozie 37,5 3) Jakob Binder Struck, Danmark, Campesina 40,2
5) Sofia Andersson, Sverige, Gardenia R 41,5

NBM nationstävling young rider/junior: 1) Finland 104,3 2) Sverige 147,4 3) Norge 1091  
NBM fälttävlan young rider/junior: 1) Astrid Vibe Skovgaard, Danmark, Thanehoejs Prada-Noir 31,6 2) Veera Manninen, Finland, Sir Greg 33,3 3) Suvi Järvi, Finland, Orlanda II 34,1
4) Amanda Andersson, Sverige, Kokos 34,1 6) Amanda Sternberg, Sverige, El Samuel 38,2 7) Elsa Carlsson, Sverige, Laica 43,6 8) Tindra Ingemansson, Bonhahon Blue Blonde 44,0

NBM fälttävlan nationstävling Ponny: 1) Danmark 118,7 2) Sverige 161,0
NBM fälttävlan Ponny: 1) Julianne Roervik Gamlem, Norge, Boy Leanna 36,3 2) Luna Richter, Danmark, Rolsteds Viola 37,1 3) Wilma Nyhlén, Sverige, Lacken King 38,7
6) Sally Wittvången, Sverige, Loughlan Lad 45,8 7) Nicole Palm, Sverige, Dj San Diego 45,9 8) Maria Svane, Sverige, Annaghdown Fionn 49,0


LÖRDAG
NM i hoppning senior individuellt: 1) Andrea Persson, Sverige, F. Las Vegas 4,02 2) Fredrik B. Seim, Norge, Quevara van de Vlierbeck Z 5,02 3) Camilla Ernst, Danmark, Twice As Lucky 7,34
10) Julia Dahnelius, Sverige, One Inverness 22,75 12) Tom Svitzer, Sverige, Alida Nike 36,5 15) Karolina Kielbasa Borgström, Sverige, Carinjo 53,72 

NM i dressyr seniorer Grand Prix Kür: 1) Jacob Noerby Soerensen, Sverige, Moegelbjergs Romeo 74,625 2) Minna Telde, Sverige, Isac 74,260 3) Helene Melsen, Danmark, Aston Martin 72,815 4) Michelle Hagman Hassink, Sverige, Chagall H 72,435
8) Denise Ljungkvist, Sverige, Soega 70,090

Grand Prix Special: 1) Anna Kasprzak, Danmark, Addict de Massa 69,617 2) Ida-Linn Lundholm, Sverige, Dan Brown 69,617 3) Trine Mittag Jensen, Danmark, Gammelenggaards Easy 67,787

NM i hoppning junior, individuellt: 1) Jasmin Engblom, Finland, Verdi 3,44 2) Mikkel Flam, Norge, Ramir de Revel 7,73 3) Ada Alette Braaten Johnsen, Norge, Quarrycrest Reflection 8
6) Rasmus Nilsson, Sverige, Cit Cat 12,89 2) Filippa Enmark, Sverige, King Kong van´t Valissenhof 15,31 8) Felicia Lång, Sverige, Third Time Lucky 16,12 10) Emma Johansson, Sverige, Nouveau 18,91

NM i hoppning Children individuellt: 1) Siri Endresen, Norge, Comic 4+0 40,83 2) Linn Arvidsson, Sverige, Glenmorangie 4+0 41,05 3) Isabell Victoria Frost Jensen, Danmark, Assendruplunds Cayman 8+0 37,62
4) Ebba Danielsson, Sverige, Validento 8+0 38,36 8) Cajsa-Stina Jönsson, Sverige, Doobie 8+8 37,55 10) Izabelle Stolth, Sverige, Madame Chic 12 15) Vendela Näslund, Sverige, Super Hop JN 24

NM hoppning Ponny kat I, individuellt: 1) Rikke Johannesen, Norge, Lynncot Fancy Pants 0+0+0 2) Freya Strandby Moeller, Danmark, Attyrory Rebel 0+4+0+4 32,51 3) Martine Mariero Moe, Norge, Sunny´s Heart 4+0+0+8 37,38
4) Mathilda Bohlin, Sverige, Springhill Boomerang 8+0+0 5) Josefin Torell, Sverige, Kilrooskey Boy 0+4+8 12) Tilda Lundstedt, Sverige, Lowerybane Diamond 8+4+8 14) Filippa Lagergren, Sverige, Reneharney Boy 12+12+8 16) Tilde Jansson, Sverige, Lookout Oysters Spring elim

NM i dressyr Ponny kat I Kür: 1) Josephine Gert Nielsen, Danmark, Dot Com 75,742 2) Cecile K hansen, Danmark, Prince Of Glory 74,659 3) Caroline S Jörgensen, Danmark, Dr Doolittle 38 74,034 5) Zelma Björk, Sverige, Montana 71,800
7) Tindra Holmertz, Sverige, Brave Heart 70,683 8) Nicole Crona, Sverige, Voyager 2 70,259 10) Tilde Larsson, Sverige, Hedemand´s Megare 69,934 12) Hannah Regosa, Sverige, Insi(Red) Justice Rp 185 68,359 13) Emelina Sjöblom, Sverige, Vanity Fair 68,200

NM i dressyr Ponny kat II Kür: 1) Laura Gotteberg Jakobsen, Danmark, Prince 74,734 2) Mathilde Fovsholm, Danmark, Qouster de L´Aube 72,833 3) Johanne Kofod Jensen, Danmark, Aurora A 72,034
7) Alma Vonasek, Sverige, Sandro´Chapaillini E 67,792 8) Ebba Lindholm, Sverige, B Caprice 67,792 10) Nikita Rochel, Runsås Chakira 67,067 12) Emma Kåberg, Sverige, Dusty 66,300 13) Maja Persson, Sverige, Very Fair 65,700 14) Luke de Muynck, Sverige, Wyken Not-A-Lotta Bottle 65,267

NM i dressyr U25 Kür: 1) Victoria E Vallentin, Danmark, Ludwig Der Sonnenkoenig 77,235 2) Sören Wind, Danmark, Diego 471 72,780 3) Josefine Hoffmann, Danmark, Hoennerups Driver 71,585 5) Isabella Tovek, Sverige, Sam Donnerhall 68,335
7) Nathalie Wahlund, Sverige, Cerano Gold 66,740 8) Julia Söderström, Sverige, Cilantro 65,700

FREDAG

Paradressyr nationstävling (team test+individual championship test): 1) Danmark 432,476 2) Norge 419,926 3) Sverige 416,605 (Anita Johnsson/Dear Friend, Carolin Rutberg/Mirage, Louise Etzner Jakobsson/Zernard, Lena Malmström/Fabulous Fidelie) 4) Finland 410,411

NM i hoppning nationshoppning, 1,40-hoppning: 1) Danmark 7,34+4+0 2) Norge 8,52+4+8 3) Finland 15;02+4+12 4) Sverige 19,26+13+12 (Julia Dahnelius/One Inverness, Andrea Persson/F Las Vegas, Erik Dahnelius/Musse B Good, Karolina Kilebasa Borgström/Carinjo)

NM i hoppning young rider, nationshoppning: 1) Norge 2,99+8+0 2) Danmark 5,38+12+4 3) Finland 9,6+13+9 4) Sverige 3,8+12+20 (Hugo Wihlmark/Chamie Rtg, Annie Unghanse/Casanova Brazil, Cora Hirn/Chaginue, Joel Torstensson/Felix)

NM i hoppning ponny kat II, nationshoppning: 1) Danmark 0+0+1 2) Norge 8+17+4 3) Sverige 12+16+4 ( Clara Hermelin/Mr Jack Sparrow, Ella Littorin/Pigalle, Thea Gånehed/Woodfield Night Light, Lilly Johansson/Small Titan) 4) Finland 19+19+10  

NM i dressyr, young rider, nationstävling: 1) Danmark 413,383 2) Sverige 404,461 (Klara Svanberg/Bon Geste, Lo Dahlquist Mörkenstam/Welton Five, Filippa Norrman/H.S. Indigo, Hannah Rosendal/Beau-Amor) 3) Norge 399,854 4) Finalnd 394,363

NM i dressyr Ponny kat II, nationstävling: 1) Danmark 419,767 2) Sverige 400,174 (Luke De Muynck/Wyken Not-A-Lotta Bottle, Alma Vonasek/Sandro´s Chapaillini E, Emma Kåberg/Dusty, Maja Persson/Very Fair)

NM i dressyr, Ponny kat I, nationstävling: 1) Danmark 433,602 2) Sverige 418,310 (Tilde Larsson/Hedemands Megare, Tindra Holmertz/Brave Heart, Hannah Regosa/Inspi(Red) Justice RP 185, Zelma Björk/Montana) 3) Finland 406,634 4) Norge 379,520

NM i dressyr, junior, nationstävling: 1) Danmark 429,035 2) Norge 410,918 3) Sverige 400,999 (Felicia Bermar Vistedt/Breezy AS, Elise Lindeblad/Don Silvio, Ida Persson/Tago, Nina Jenemark/Belisko) 4) Finland 392,643 

TORSDAG
NM i dressyr seniorer, nationstävling: 1) Sverige 209,826 (Denise Ljungkvist/Soega, Jacob Noerby Soerensen/Moegelbjergs Romeo, Michelle Hagman Hassink/Chagall H, Minna Telde/Isac) 2) Danmark 209,000 3) Norge 189,457
Grand Prix individuellt: 1) Jacob Noerby Soerensen, Sverige, Moegelbjergs Romeo 70,761 2) Lone Bang Larsen, Danmark, Bakkely´s Onandt 70,239 3) Marianne Yde Helgstrand, Danmark, Lollipop 69,870 4) Michelle Hagman Hassink, Sverige, Chagall H 69,848 5) Minna Telde, Sverige, Isac 69,217

NM i dressyr U25: 1) Danmark 214,512 2) Sverige (Julia Söderström/Cilantro, Nathalie Wahlund/Cerano Gold, Isabella Tovek/Sam Donnerhall) 3) Finland 191,949
Grand Prix 16-25 individuellt: 1) Victoria E. Vallentin, Danmark, Ludwig Der Sonnenkoenig 74,000 2) Josefine Hoffmann, Danmark, Hoennerups Driver 70,538 3) Sören Wind, Danmark, Diego 471 69,974 4) Isabella Tovek, Sverige, Sam Donnerhall 69,436

NM hoppning nationstävling junior: 1) Norge 3,16+4+0 2) Sverige 7,32+8+4 (Felicia Lång/Third Time Lucky, Rasmus Nilsson/Cit Cat, Filippa Enmark/King Kong van´T Valissenhof, Erik Nordström/Chanel) 3) Danmark 16,06+4+0 4) Finland 14,37+8+0
NM hoppning nationstävling children: 1) Norge 4+0+0 2) Danmark 8+0+0+0 94,17 3) Sverige 0+0+12+0 94,94 (Ida Selin/Falita JWB, Izabelle Stolth/Madame Chic, Cajsa-Stina Jönsson/Doobie, Ebba Danielsson/Validento) 4) Finland 4+18+16

Stort svensk trupp till NBC

Det är en stor svenk trupp som reser till Nordisk Baltiska Mästerskapen i Danmark sista veckan i juni.

26-30 juni Vilhelmsborg, Danmark, CSI1*/CSIU25YJChP/CDI***/CDIU25YJChP/CCI3*-S/CCIP1-L/CPEDI3*, Nordiskt Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, fälttävlan, voltige, paradressyr

Sista helgen i juni samlas ryttare och voltigörer från hela Norden för att rida Nordiskt Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, paradressyr, fälttävlan och voltige. På mästerskapet startar ungdomsryttare från ponny upp till U25 samt seniorer.
Det blir ett intensivt mästerskap med tävling på fem olika arenor med start onsdag 26 juni och finaler i samtliga grenar söndag 30 juni.
Sverige deltar med lag och individuella startande i hoppning, dressyr, paradressyr och fälttävlan samt med individuellt startande i voltige.

Tidsprogram  

Svenskt deltagande

HOPPNING
U25: Karolina Kielbasa, Andrea Persson, Tom Svitzer, Erik Dahnelius, Julia Dahnelius
Young rider: Hugo Wihlmark, Julia Almebäck, Emma Rundcrantz, Cora Hirn, Joel Torstenson, Annie Unghanse
Junior: Filippa Enmark, Felicia Lång, Erik Nordström, Beata Hermelin, Emma Johansson, Rasmus Nilsson
Children: Cajsa-Stina Jönsson, Ida Selin, Ebba Danielsson, Vendela Näslund, Izabelle Stolth, Linn Arvidsson
Ponny kat I: Filippa Lagergren, Josefin Torell, Tilda Lundstedt, Tilde Jansson, Mathilda Bohlin, Kim Gudmundsson
Ponny Kat II (C-ponny): Thea Gånehed, Ella Littorin, Clara Hermelin, Lilly Johansson, Agnes Olofsson Idrizovic, Amanda Möller
Landslagsledare Svante Johansson, Ulrika Bidegård

DRESSYR
CDI3*: Minna Telde, Michelle Hagman Hassink, Ida-Linn Lundholm, Jeanna Högberg, Denise Ljungqvist, Jacob Nörby Sörensen
U25: Beata Söderberg, Julia Söderström, Isabella Tovek, Nathalie Wahlund
Young rider: Lo Dahlquist Mörkenstam, Beatrice Ivarsson, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Klara Svanberg, Lovisa Wessblad
Junior: Felicia Bermar Vistedt, Sofia Heimburg, Nina Jenemark, Maxime Kjellvertz, Elise Lindeblad, Ida Persson
Ponny : Zelma Björk, Nicole Crona, Tindra Holmertz, Tilde Larsson, Hannah Regosa, Emelina Sjöblom
Ponny Kat II (C), nationell: Alma Vonasek, Ebba Lindholm, Emma Kåberg, Luke De Muynck, Maja Persson, Nikita Rochel

PARADRESSYR
CPEDI3*: Anita Johnsson (I), Kerstin Larsson Englund (II), Carolin Rutberg (III), Katja Stensson (IV), Louise Etzner Jakobsson (IV), Lena Malmström (V), Christina Berg Overgaard (V)

FÄLTTÄVLAN
CCI3*-S: Sofia Andersson, Aminda Ingulfson, Ulf Johansson, Amanda Staam, Emma Tingsby 
CCI2*-S: Amanda Andersson , Elin Bjurfors, Eric Bramefelt, Elsa Carlsson, Judit Engelsson, Jennifer Hallsenius, Molly Holgersson, Tinda Ingemansson, Ulf Johansson , Nathalie Mortensen, Emilia Nilsson, Elvira Rosenberg, Tuva Rosencrantz, Amanda Staam, Amanda Sternberg, Anna Svane, Sandra Uhrberg, Engla Westerberg, Greta Wårfors
CCIP*-L: Julia Andersson, Elly Kvarnstrand, Wilma Nyhlén, Maria Svane, Sally Wittvången, Nicole Palm
Landslagsledare Viktoria Carlerbäck och Lena Bredberg kommer att meddela vilka som rider i laget i de respektive klasserna på plats.

VOLTIGE
CVI individuellt: Emilia Bäck, Karolina Bäck, Linnea Rova, Yrsa Karlström - alla Salaortens Ryttarförening

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons