Zuidwolde, Nederländerna CH-EU-YJCh-S

2019-07-09 - 2019-07-14

9-14 juli , EM i hoppning för young rider, junior, children
Svenska ryttare:
Young rider: Alice Tapper, Emelie Hugoson, Mikaela Gustaphson, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund
Junior: Stina Efraimsson, Janelle Larsson, Julia Hallberg, Ingemar Hammarström
Children: Alice Borglund, Ellen Johansson, Nellie Danielsson, Ida Selin, Cornelia Wallenborg

Arrangörens hemsida 

HÄR följer du EM i hoppning för young rider, junior och children

SÖNDAG
EM Young rider totalt: 1) Philipp Schulze Topphoff, Tyskland, Concordess Nrw 2,62 2) Paloma Barcelo, Spanien, Ines 5,76 3) Lars Kersten, Nederländerna, H-Cassino 8,07
oplac) Mikaela Gustaphson, Sverige, Inar C 12,91+16+dns

EM Junior totalt: 1) Kate Derwin, Irland, Ahg Whiterock Cruise Down 1,26 2) Maya de la Joya Fernandez-Longoria, Spanien, Un Lord du Rozel 1,70 3) Thibeau Spitz, Belgien, Bellissimo Z 4,00

LÖRDAG
EM Children totalt: 1) Tiara Bleicher, Tyskland, Daniel Jack S 0+0 36,20 2) Emma Bocken, Nederländerna, Dagma 0+0 37,17 3) Aya Miteva, Bulgarien, S.I.E.C Caro Ass 0+0 37,67 5) Cornelia Wallenborg, Sverige, Manick 4
27) Nellie Danielsson, Sverige, Conny 22

FREDAG
EM young rider, nationstävling: 1) Nederländerna 10,93 2) Belgien 12,11 3) Tyskland 13,19 4) Danmark 23,16 5) Irland 25,68 6) Frankrike 25,77
12) Sverige 38,70
Individuell ställning efter 3 kval: 1) Lars Kersten, Nederländerna, H-Cassino 0,07 2) Zoe Conter, Belgien, Univers du Vinnebus 1,00 3) Elin Ott, Schweiz, Nanu II 2,52
29) Mikaela Gustaphson, Sverige, Inar C 12,91 42) Ottilia Lundgren, Sverige, Melker af Herred 18,11 48) Alice Tapper, Sverige, Doge Dogelito 21,78
Wilma Marklund/Carlogero dns, Emelie Hugoson-Feldt/Turmalin 1202 dns

EM Junior, nationstävling: 1) Spanien 14,24 2) Tyskland 15,79 3) Irland 18,00 4) Belgien 23,95 5) Danmark 23,99 6) Storbritannien 25,05
18) Sverige 44,68
Junior, individuell ställning efter 3 kval: 1) Kate Derwin, Irland, Ahg Whiterock Cruise Down 1,26 2) Maya De La Joya Fernendez-Longoria, Spanien, Un Lord Du Rozel 1,70 3) Matthis Westendarp, Tyskland, Stalido 2,09
33) Janelle Larsson, Sverige, Staralme Esc Z 13,04 49) Ingemar Hammarström, Sverige, Captain Sparrow 5 17,41 85) Stina Efraimsson, Sverige, Balu Boris S 35,23
Julia Hallberg/Clann Lux Imp dns

TORSDAG
Ställning nationstävlingen efter 2 omg: 1) Belgien 4,11 2) Tyskland 8,10 3) Nederländerna 10,93 4) Danmark 15,16 5) Irland 17,68 6) Frankrike 17,77
12) Sverige 38,70
Individuell ställning efter 2 omg: 1) Dieter Vermeiren, Belgien, Kingston Town 111 Z 0 2) Lars Kersten, Nederländerna, H-Cassino 0,07 3) Zoe Conter, Belgien, Univers Du Vinnebus 1,00
35) Alice Tapper, Sverige, Doge Dogelito 9,78 37) Ottilia Lundgren, Sverige, Melker af Herred 10,11 44) Mikaela Gustaphson, Sverige, Inar C 11,91 59) Wilma Marklund, Sverige, Carlogero 20,81 62) Emelie Hugoson-Feldt, Sverige, Turmalin 1202 22,02

EM Children Nationstävling: 1) Nederländerna 0 2) Tyskland 0 3) Storbritannien 2 4) Österrike 12 5) Spanien 13 6) Polen 16 7) Sverige 20
Ställning individuellt efter 3 kval: 10 ryttare delar på förstaplatsen däribland Cornelia Wallenborg med Manick 22) Nellie Danielsson, Sverige, Conny 53) Ida Selin, Sverige, Starling 7 73) Alice Borglund, Sverige, Caspian 90) Ellen Johansson, Sverige, Curra Clover Light

ONSDAG
EM young rider, tidshoppning: 1) Dieter Vermeiren, Belgien, Kingston Town 111 Z 72,97 2) Lars Kersten, Nederländerna, H-Cassino 73,12 3) Zoe Conter, Belgien, Univers du Vinnebus 74,97 26) Ottilia Lundgren, Sverige, Melker af Herred 81,20 35) Wilma Marklund, Sverige, Carlogero 82,60 44) Alice Tapper, Sverige, Doge Dogelito 84,54 46) Emelie Hugoson-Feldt, Sverige, Turmalin 1202 85,01 59) Mikaela Gustaphson, Sverige, Inar C 88,79
Ställning nationstävlingen: 1) Belgien 4,11 2) Nederländerna 5,93 3) Tyskland 8,19 4) Irland 8,68 5) Frankrike 9,77 6) Danmark 11,16 11) Sverige 14,70

EM junior, tidshoppning: 1) Thibeau Spits, Belgien, Bellissimo Z 60,88 2) Gilles Nuytens, Belgien, Jade S 62,83 3) Kate Derwin, Irland, Ahg Whiterock Cruide Down 63,40
31) Ingemar Hammarström, Sverige, Captain Sparrow 5 69,69 37) Janelle Larsson, Sverige, Staralme Esc Z 70,96 87) Stina Efraimsson, Sverige, Balu Boris S 81,34 91) Julia Hallberg, Sverige, Clann Lux Imp 85,22
Ställning nationstävlingen: 1) Belgien 3,95 2) Irland 5,00 3) Spanien 6,24 4) Danmark 6,99 5) Storbritannien 8,05 6) Nederländerna 8,74
18) Sverige 19,68

TISDAG
Children 1,25-tidshoppning: 1) Ellen Johansson, Sverige, Curra Clover Flight 0 73,27 2) Thea K Gulliksen, Norge, Feloetsghe vd Rhamdiahoeve 0 74,74 3) Lisa-Marie Arvai, Österrike, Antonio Di Monte 0 74,75 6) Ida Selin, Sverige, Starling 7 0 77,55
23) Nellie Danielsson, Sverige, Conny 0 82,49 39) Cornelia Wallenborg, Sverige, Manick 0 86,10 59) Alice Borglund, Sverige, Caspian 4 79,12

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons