FOTO: Svenska Ridsportförbundet

Landslag dressyr 2019

Spetstrupp

Mästerskapsekipage/ryttare med en mycket hög internationell prestationsnivå, minimum 72 % i GP.

Patrik Kittel
född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb

Rose Mathisen
född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Therese Nilshagen
född: 24 januari 1983, hemort: Löningen, Tyskland, klubb; Högsta Dressyrryttare

Antonia Ramel
född: 2 juli 1985, hemort: Bettna, klubb: Flyinge Hästsportklubb  

Juliette Ramel
född 12 april 1987, hemort: Åkerö, Bettna, klubb Lejondals Ryttarförening

Tinne Vilhelmson-Silfvén
född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb

 

Grupp A – Landslagstrupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, minimum 70 % int GP vid 2 tillfällen. För att behålla plats i A-grupp krävs ett resultat på lägst 70 % i internationell Grand Prix inom 8 månader.

Paulinda Friberg
född: 25 maj 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Charlotte Haid Bondergaard 
född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb  

Per Sandgaard
född: 1967, hemort: Helsingborg, klubb: Heby Ryttarförening

Minna Telde
född: 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb: Svedens Ponnyklubb

 

Grupp B – Utmanartrupp

Internationellt tävlande ekipage med mycket goda utvecklingsmöjligheter.
Minimum 68 % nationell GP och 67 % internationell GP på stadigvarande nivå. Målet är att ha kvalade ekipage för internationella mästerskap i denna grupp.

Gunilla Byström
född: 1960,  hemort: Enköping, klubb: Enköpings Ridklubb 

Clara Espinosa
född: 1981, hemort: Bromma, klubb: Hogsta dressyrryttare 

Natalie Oldfors
född:1986, hemort: Vallda, klubb Nordhallands Ridklubb 

Malin Rinné 
född 1981, hemort: Linköping, klubb Linköpings Fältrittklubb

Jacob Nörby Sörensen
född:1988, hemort: Fleninge, klubb Helsingborgs Fältrittklubb 

Michelle Hagman Hassink
född:1985, hemort: Vragender Nederländerna, klubb Ölands Ryttarförening


 

U25 2019

Spetstrupp

Mästerskapsaktuella ekipage med mycket hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadersperioden, uppnått lägst 70 % i lägst Int II 

Marina Mattsson
född: 1994, hemort: Heberg, klubb: Falkenbergsortens Ryttarförening

 

A- trupp

Ekipage med hög internationell prestationsnivå, som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden, uppnått lägst 68 % i lägst Int II: 

Alva Lander
född: 1994, hemort: Stockholm, klubb: Hogsta Dressyrryttare

Isabella Tovek
född: 1995, hemort: Ätran, klubb: Himledalens Ridklubb

 

Utmanartrupp

Utvecklingsbara ekipage som på OBS tävling eller annan nationell tävling med kvalitativ konkurrens visat en jämn prestationsnivå och som vid minst två tävlingstillfällen under den senaste 12 månadsperioden uppnått lägst 66 % i lägst Int II

Alternativt uppnått lägst 66 % på internationell tävling i lägst Int II

Cecilia Bergåkra Berglund
född: 2001, hemort: Vallsta, klubb: Naturläras Hästsällskap

Emma Jönsson
född: 1995, hemort: Särö, klubb: Särö Ryttarförening

Beata Söderberg
född: 1995, hemort: Stockholm, klubb: Djursholms Ridklubb

 

 


Utvecklingstrappa
 (pdf)

Ungdomstrupper


Senast uppdaterad: 2019-05-14

Huvudsponsor

Förbundssponsorer

Sponsorer

Hotellpartner

Samarbetspartner

Annons